Šta je novo?

Povezivanje kucne mreze u tri jedinice

major

Poštovan
Učlanjen(a)
24.06.2013
Poruke
97
Poena
59
Pozdrav svima.
Nisam hteo da upadam nekome u temu pa rekoh da napravim svoju :)

Treba mi mala pomoc oko podesavanja mreze kako bi radila bolje nego sto trenutno radi.

Trenutna postavka mreze je sledeca:

Sbb provajder - njihov Tehnicolor modem je na spratu i ide u 8-portni switch i iz njega se vode LAN kablovi u sve tri kuce (kuce su spojene kao slovo U tako da nije bilo poteskoca provuci LAN).
Sprat nize je postavljen prvi ruter TP Link 300mb sa dodatnim antenama koji je podesen kao extender i koji bi trebalo wifijem da pokriva taj sprat ali zbog debljine zidova izmedju soba wifi je jako slab. Mora biti postavljen na to mesto jer su tu kamere za video nadzor. Druga dva rutera su spojena isto kao extenderi i nalaze se u druge dve kuce isto je u pitanju TP Link 300mb sa dodatnim antenama i slicna je situacija, mesto gde je ruter signal je dobar, malo dalje sve losiji i losiji.
E sad ja bih da to malo istumbam bolje da dobijem bolji signal.

Ono sto imam na raspolaganju trenutno od novih rutera je:
- D-LINK Dual Band Gigabit ruter - DIR-1960 EXO SMART MESH AC1900 802.11 ac - KOM 1
- D-Link EXO DIR-878 (AC1900) wireless MU-MIMO ruter 1900Mbps - KOM 2
- Asus RT-AX56U - KOM 1
Hteo bih da iskoristim ova tri D-Link rutera i da pojacam signal u sve tri kuce. Ako imate ideju i za ASUS ruter mogu i njega da ubacim.

Hvala svima unapred na pomoci :)
 
Moj savet Ti je da ova 3 rutera postaviš na mesto postojećih , ali da ih povežeš kablom (nemre to bez kabla :-devil-:) (u LAN port ne WAN, isključiš im DHCP server i daš im fiksnu IP adresu). Postojeće TP Link ostaviš kao extendere, ali ih pomeriš na drugo mesto da dobiješ bolje pokrivanje.
 
Svi su oni vec povezani preko kabla. Meni LAN ide kroz celu kucu.
Znaci moje povezivanje je u stvari i dobro samo su ruteri slabijeg kapaciteta sto se tice pokrivenosti wifi i povezivanja na vise uredjaja.

Zanima me da li bi bilo bolje povezati SBB MODEM-->PA RUTER---->SWITCH---->RUTER ili da ostavim kako je povezano do sada SBB MODEM--->SWITCH--->RUTER I SVE OSTALO?
 
Pošalji ovde plan, dimenzije i raspored prostorija, gde se završavaju lan kablovi kao i trenutne lokacije uređaja.

Iz tvog pisanja nije sve baš najasnije. Šta je sa čim povezano.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pošalji ovde plan, dimenzije i raspored prostorija, gde se završavaju lan kablovi kao i trenutne lokacije uređaja.

Iz tvog pisanja nije sve baš najasnije. Šta je sa čim povezano.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Povezao sam na ovaj nacin i radi sve.
Ako neko ima ideju da to bolje funkcionise moze da napise.

SBB Modem ide LAN kablom u D-LINK Switch DES-1016D.
Iz njega ide isto LAN kablom u D-link DIR-1960 EXO SMART MESH AC1900. Povezao sam ga preko WAN porta. On pokriva gornji sprat.
Iz switcha ide lan kabl dole u prizemlje i dole je povezan D-Link EXO DIR-878 (AC1900) isto preko WAN porta. On pokriva taj deo kuce dole tako da je pokrivena kuca koja je i najveca oko 120m2.
Za druge dve kuce ide isto lan direktno iz switcha i tu sam povezao druga dva rutera isto preko WAN porta i oni pokrivaju dve druge kuce od 60m2.
Nadam se da je sada malo jasnije.
Ovo sada lepo radi ali kazem ako neko ima nesto da doda da radi jos brze molim da napise.
:eyebrows:
 
Ne moze da radi bolje kada sve radi kako treba. Slab wifi signal nema veze sa podesavanjem mreze. najvise sto bi mogao da se poigras je podesavanje wifi radio i da pogledas slobodne kanale, mada, posto su kuce u pitanju, to sigurno nije problem.
Ukoliko nemas vise zahteva od jaceg wifi signala, kucna mreza ti je podesena. Wifi mozes da prosiris dodatnim extenderima. Verovatno te rutere mozes iskoristiti u nepokrivenim delovima kuca da rade tako, ali to bi realno bio protracen potencijal tih rutera.

Ako je dhcp ukljucen na svim ruterima onda to nije dobro podeseno iako radi. Tako imas 3 lokalne mreze za svaku kucu pa svi oni na SBB HG mrezu. U redu je da koristis wan portove na njima, ali moras iskljuciti dhcp i prebaciti ih u bridge
Jedino unapredjivanje same mreze bi bilo da prebacs sbb u brdige mode ili, posto to verovatno nije moguce na tim HG, uzmes od njih modem. Na njega zakacis jedan od svih tih rutera koji imas i onda na njemu imas malo ozbiljnija podesavanja mreze, npr ddns, vpn. SBB HG nema skoro nista osim DHCP, ali to je sasvim ok za vecnu ljudi.

Sve u svemu, mozes iskoristiti rutere viska da prosiris wifi. Moras proveriti njihove mogucnosti, ali trebalo bi da moze. To je wifi AP mode.
 
Ne moze da radi bolje kada sve radi kako treba. Slab wifi signal nema veze sa podesavanjem mreze. najvise sto bi mogao da se poigras je podesavanje wifi radio i da pogledas slobodne kanale, mada, posto su kuce u pitanju, to sigurno nije problem.
Ukoliko nemas vise zahteva od jaceg wifi signala, kucna mreza ti je podesena. Wifi mozes da prosiris dodatnim extenderima. Verovatno te rutere mozes iskoristiti u nepokrivenim delovima kuca da rade tako, ali to bi realno bio protracen potencijal tih rutera.

Ako je dhcp ukljucen na svim ruterima onda to nije dobro podeseno iako radi. Tako imas 3 lokalne mreze za svaku kucu pa svi oni na SBB HG mrezu. U redu je da koristis wan portove na njima, ali moras iskljuciti dhcp i prebaciti ih u bridge
Jedino unapredjivanje same mreze bi bilo da prebacs sbb u brdige mode ili, posto to verovatno nije moguce na tim HG, uzmes od njih modem. Na njega zakacis jedan od svih tih rutera koji imas i onda na njemu imas malo ozbiljnija podesavanja mreze, npr ddns, vpn. SBB HG nema skoro nista osim DHCP, ali to je sasvim ok za vecnu ljudi.

Sve u svemu, mozes iskoristiti rutere viska da prosiris wifi. Moras proveriti njihove mogucnosti, ali trebalo bi da moze. To je wifi AP mode.

Hvala i tebi za odgovor.

Imam jedno pitanje koje me muci.
Desava se sada da mreza radi i da sve sto je povezano putem LAN-a radi, ali povezivanje preko wifi konekcije mi zadaje muke.
Izbacuje mi konstantno Connected but no Internet
I onda moram da idem na Forget network povezem se ponovo i radi. Nekad moram da restartujem i telefon.
I nije do telefona posto se na svim telefonima/tabletima/laptopu isto desava..
Sta bi mogao da bude slucaj?
 
obzirom na 3 rutera koji su ti u ruter modu, da li si poatavio svaki da bude u drugom opsegu adresa?npr prvi da bude 192.168.2.1 i da daje adrese iz tog opsega, drugi 192.168.3.1 i da daje adrese iz tog opsega?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Mozda bolja postavka uredjaja..

provajder ruter ..... glavni ruter ... svic ... i iz svica kabl do ostalih rutera po stambenim jedinica.. pritom da se ti ruteri stave u AP mod .. i da im se iskljuci dhcp .. jer je tu sasvim jedan dhcp sa glavnog rutera dovoljan.
 
obzirom na 3 rutera koji su ti u ruter modu, da li si poatavio svaki da bude u drugom opsegu adresa?npr prvi da bude 192.168.2.1 i da daje adrese iz tog opsega, drugi 192.168.3.1 i da daje adrese iz tog opsega?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Blokirao mi je prosli put kad sam manuelno hteo da podesim adresu
Sbb modem mi je 192.168.0.1 stavio sam ruter da bude 192.168.0.2 i blokirao mi je celu mrezu. Izbacio mi je gresku windows could not automatically detect this network's proxy settings./ Morao sam da zovem sbb da menjam port iz keca u dvojku posto vise nije htelo da radi na jedinici i morali smo da resetujemo sve eon uredjaje daljinski putem i fizicki da bi se vratilo da radi ali net i dalje je nesto bagovao. Kad sam vratio stari ruter na njegovo mesto odmah je proradilo kako treba.
Zato sam posle samo pustio da automatski poveze svaki ruter sebe na mrezu i samo sam ih posle postavio na zeljeno mesto.
 
Mozda bolja postavka uredjaja..

provajder ruter ..... glavni ruter ... svic ... i iz svica kabl do ostalih rutera po stambenim jedinica.. pritom da se ti ruteri stave u AP mod .. i da im se iskljuci dhcp .. jer je tu sasvim jedan dhcp sa glavnog rutera dovoljan.

I ja sam negde procitao da je takvo resenje mozda bolje ali nesto me vise strah da opet nesto ne zeznem da opet cela mreza blokira... prosli put sam izgubio 2h na vezi sa sbb-om dok su mi povratili eone.
 
Blokirao mi je prosli put kad sam manuelno hteo da podesim adresu
Sbb modem mi je 192.168.0.1 stavio sam ruter da bude 192.168.0.2 i blokirao mi je celu mrezu. Izbacio mi je gresku windows could not automatically detect this network's proxy settings./ Morao sam da zovem sbb da menjam port iz keca u dvojku posto vise nije htelo da radi na jedinici i morali smo da resetujemo sve eon uredjaje daljinski putem i fizicki da bi se vratilo da radi ali net i dalje je nesto bagovao. Kad sam vratio stari ruter na njegovo mesto odmah je proradilo kako treba.
Zato sam posle samo pustio da automatski poveze svaki ruter sebe na mrezu i samo sam ih posle postavio na zeljeno mesto.

Ne mogu i sbb modem i ruter da budu u istom opsegu pravis konflikt, znaci odradis ovako, sva ova podesvanja radis na svakom ruteru(ubodes npr laptop u lan stranu rutera i pristupis mu i tako ga podesavas)
sbb modem ne diras,
prvi ruter postavis adresu 192.168.1.1 - i njegov dhcp server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.1.100-192.168.1.199(na primer)
drugi ruter postavis adresu 192.168.2.1 - i njegov dhcp server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.2.100-192.168.2.199(na primer)
treci ruter postavis adresu 192.168.3.1 - i njegov dhcp server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.3.100-192.168.3.199(na primer)

ili ako hoces da od svega napravis samo 1 veliku mrezu:

onda na svakom od tih rutera ugasis DHCP server, i kabel iz WAN porta ukljucis u LAN port, i to je to
 
Ne mogu i sbb modem i ruter da budu u istom opsegu pravis konflikt, znaci odradis ovako, sva ova podesvanja radis na svakom ruteru(ubodes npr laptop u lan stranu rutera i pristupis mu i tako ga podesavas)
sbb modem ne diras,
prvi ruter postavis adresu 192.168.1.1 - i njegov dhcp server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.1.100-192.168.1.199(na primer)
drugi ruter postavis adresu 192.168.2.1 - i njegov dhcp server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.2.100-192.168.2.199(na primer)
treci ruter postavis adresu 192.168.3.1 - i njegov dhcp server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.3.100-192.168.3.199(na primer)

ili ako hoces da od svega napravis samo 1 veliku mrezu:

onda na svakom od tih rutera ugasis DHCP server, i kabel iz WAN porta ukljucis u LAN port, i to je to

Hvala druze.
Probacu to da odradim sad preko vikenda kad budem imao vremena :)
Nadam se da mi nece zbagovati opet nesto.
 
Samo da javim da sam uspeo da povezem sve. Hvala svima na pomoci posebno Slypire koji mi je detaljnije objasnio sta i kako :)

Evo ako nekada nekome bude trebalo ovo je nacin da se sve poveze:

Sva podešavanja radiš na svakom ruteru ponaosob (ubodes npr laptop u lan stranu rutera i pristupis mu i tako ga podešavaš), ako si već radio podešavanja na ruteru obavezno ga prvo resetuješ na fabrička podešavanja i onda podešavaš sledeće:

- SBB modem ne diraš
- Prvi ruter postavis na adresu 192.168.1.1 - i njegov DHCP server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.1.100-192.168.1.199
- Drugi ruter postavis na adresu 192.168.2.1 - i njegov DHCP server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.2.100-192.168.2.199
- Treći ruter postaviš na adresu 192.168.3.1 - i njegov DHCP server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.3.100-192.168.3.199
- Četvrti ruter postaviš na adresu 192.168.4.1 – I njegov DHCP server da dodeljuje adrese iz opsega 192.168.4.100-192.168.4.199

Nakon podešavanja povežeš SBB modem > Switch > iz Switcha do svakog rutera u WAN port.

Da bi mi WIFI signal bio bolji rucno sam podesio da svaki ruter bude na drugom kanalu. Preko aplikacije WiFi analyzer sam proverio koji kanali su najbolji u kom delu kuce i tako sam i postavio.
Signal je bolji i stabilniji sada.
:)
 
Nazad
Vrh Dno