Šta je novo?

Servis Lexmark štampača

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,574
Poena
665
Jel ima neko preporuku za servis Lexmark štampača u Beogradu (po mogućstvu da ne deru sa cenama)?

Štampač je crno-beli Lexmark E352DN, vrlo malo korišćen, nov kupljen, a maltene 13 godina proveo u kutiji.

Kupio sam nov zamenski toner, ali imam poprečne linije u jednakim razmacima gde nema boje.
 
Ne servisiraju moj model jer je "zastareo".

Van toga, napišem problem (da sam imao crte, promenio toner koji nije pomogao i očistio bubanj što mi isto nije pomoglo) na šta mi servis odgovorio da je sve to zbog čišćenja bubnja. Gde im je logika, ja ne znam.
Inače, linije su horizontalne celom dužinom bubnja što ručnim čišćenjem sve i da sam hteo nisam mogao da uradim (ne čistim bubanj fosnom kojom bi nabijao bubanj zelom dužinom). Ali opet, njihova "logika"...
 
Jedino logicno sto ukazuje na problem je neka gumica jer guma vremenom propada i ako se ne koristi. Mozda ima neko sredstvo da se osvezi malo mada samo zamena pomaze. Proveri delove gde ima gume da vidis da li je ispucala.
 
Ma najmanji mi je problem da kupim bubanj (tj photoconducting unit ceo), jer do gume ne može da se dođe - sve je iz jednog dela i ne može da se dođe do nje.

Nego nisam siguran da je do toga. Na kraju ću kupiti i to, pa ako nije do toga, nosiću u neki levi servis. Ako tako bude i pašće osposobljavanje "novog" štampača (oko 2.000 strana odštampano, a stajao u kutiji 11 godina - pogledao račun) isto kao da sam kupio drugi štampač.
 
Baci sliku otiska. Sirina belih/tamnih linija moze ukazati da li je problem do bubnja, korone ili magnetnog valjka, vrlo moguce da je taj zamenski toner koji si uzeo falican. Kada izvadis toner jedinicu i okreces zupcanik na njoj, da li je nanos tonera na magnetnom valjku ravnomeran?
Od cega si cistio drum unit, i cime?

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Možeš da testiraš da li je do bubanj jedinice. Pusti nešto na štampu i zaustavi kopiju "na silu" tako što ćeš da otvoriš štampač dok štampa. Ako su linije prisutne dok papir nije stigao do fuser jedinice koja radi pečenje tonera onda je verovatno bubanj jedinica pošto si toner već zamenio. Ako ih nema onda je fuser problem.
Obrati pažnju da se ne usvinjiš jer toner neće biti zapečen za papir pa će da se skida.
Takođe zaustavi ga na vreme dok ne dođe do fuser jedinice jer će ti u suprotnom možda biti komplikovano sam da ga odglaviš i samo lagano kada vadiš papir iz štampača da ne polomiš nešto...

Po svemu što si napisao verovatno je problem na toner/bubanj jedinici nego na fuseru kao što je kolega već napisao iznad.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Baci sliku otiska. Sirina belih/tamnih linija moze ukazati da li je problem do bubnja, korone ili magnetnog valjka, vrlo moguce da je taj zamenski toner koji si uzeo falican. Kada izvadis toner jedinicu i okreces zupcanik na njoj, da li je nanos tonera na magnetnom valjku ravnomeran?
Od cega si cistio drum unit, i cime?

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
Teško da je do tonera kada je isti problem bio i na starom. Na novom je ravnomeran nanos praha.
Obrati pažnju kako su linije na jednakoj udaljenosti jedna od druge (neke su velike pa s slepo vide, a neke su male pa se i ne vide dobro na slici.

Toner sam čistio (kao alkohola na vati, pa laganim pokretima brisao, a na kraju suvim ubrusom lagano i ostavio na 20 minuta) zato što se u tim "linijama" toner nije preneo na papir već je ostajao na bubnju (slika u prilogu).

Možeš da testiraš da li je do bubanj jedinice. Pusti nešto na štampu i zaustavi kopiju "na silu" tako što ćeš da otvoriš štampač dok štampa. Ako su linije prisutne dok papir nije stigao do fuser jedinice koja radi pečenje tonera onda je verovatno bubanj jedinica pošto si toner već zamenio. Ako ih nema onda je fuser problem.
Obrati pažnju da se ne usvinjiš jer toner neće biti zapečen za papir pa će da se skida.
Takođe zaustavi ga na vreme dok ne dođe do fuser jedinice jer će ti u suprotnom možda biti komplikovano sam da ga odglaviš i samo lagano kada vadiš papir iz štampača da ne polomiš nešto...

Po svemu što si napisao verovatno je problem na toner/bubanj jedinici nego na fuseru kao što je kolega već napisao iznad.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Iskreno nisam ispratio logiku tog postupa (linije su bez otiska na papiru gde bi trebalo da budu, a ne da im a crne linije na papiru gde ne bi trebalo da budu) ni kako da to izvedem. Ako možeš baci pogled na slike, možda nešto nisam dobro objasnio u prvom postu.
acc7d2dad9ec84b8d02d5cd41a0da10e.jpg
dc0d587e5b8e34f70fd79acd07c983b2.jpg
4977d5b4bf394fc34dcaccd92fb79198.jpg
 
Ja bih rekao da je problem definitivno na bubanj jedinici sada da li je bubanj ili korona (crni valjak iznad bubnja) to je pitanje. Ako bih morao da biram pre bih rekao da je korona problematična.

Nisam neki stručnjak, ali mi se burazer i ćale bave servisiranjem birotehnike pa sam pohvatao stvari kada sam radio sa njima i pomagao im. Samo pokušavam da pomognem [emoji4]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ako se pogleda prva slika gde je sve crno, reklo bi se da je pre korona, posto razmak izmedju belih linija vise odgovara precniku korone nego precniku bubnja.
 
Ja bih rekao da je problem definitivno na bubanj jedinici sada da li je bubanj ili korona (crni valjak iznad bubnja) to je pitanje. Ako bih morao da biram pre bih rekao da je korona problematična.

Nisam neki stručnjak, ali mi se burazer i ćale bave servisiranjem birotehnike pa sam pohvatao stvari kada sam radio sa njima i pomagao im. Samo pokušavam da pomognem [emoji4]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Sivi valjak je iznad bubanja, a crni je ispod. Na koji si mislio?
Ako se pogleda prva slika gde je sve crno, reklo bi se da je pre korona, posto razmak izmedju belih linija vise odgovara precniku korone nego precniku bubnja.
Šta je korona kod mene na slici i čemu ona služi?

Zeleni valjak i sivi iznad njega su deo photoconducting jedinice, dok je crni koji je ispod ne vezan za njih (on ostaje u štampaču kada izvadim photoconducting jedinicu).

P.S. Inače, desna strana te photoconducting jedinice zapinje kada pokušam da je izvadim. Vadi se tak osto se samo povuče na gore, i vafio sam par puta, ali sada nesto neće. Leva strana odmah, kao pod federom, sama ispadne kada se povuče na gore ta jedinica, ali desna jok. Jel imate tu neki savet kako izvaditi i do čega je? Da li bi i to rešilo menjanje bubnja?
 
Kod tebe na slici gornji sivi, sluzi da prenosi naelektrisanje na bubanj, sastavni je deo bubanj jedinice.
Za vadjenje ne bih znao sta da ti kazem, kada uspes da ga izvadis obavezno proveri metalne kontakte preko kojih se dovodi struja na bubanj, mozda te oni zezaju. Servisi obicno mogu da nabave i zamene samo koronu, bez menjanja cele jedinice, ali ako ti trosak nije prevelik da, zamena jedinice bi trebala da resi problem.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Na kraju sam zamenio i bubanj, tj kupio zamenski "photocoduction unit" i problem je rešen :)
- Inače, problem teškog vađenja desne strane bubnja je u "štipaljci" sa oprugom iznad njega sa desne stane koja je prilično kruća od leve, zbog čega tankom plastikom nisam mogao dovoljno jako da gurnem taj deo kako bi bubanj ispao. Prstom kada podignem, sve izađe lagano. Možda nekom bude koristilo.

Hvala svima na predlozima i savetima.
 
Nazad
Vrh Dno