»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 31

Tema: SpaceX Sateliti, čudna svetla na nebu.

Member
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        376
      2. Moja mašina
        • CPU: AMD FX(tm)-8320 Eight-Core 3.50GHz THERMALTAKE Contac 21
        • MoBo: ASUS M5A99FX PRO R2.0
        • RAM: Kingston HyperX Predator 8GB 2600MHz
        • VGA: ASUS R9270X-DC2T-2GD5
        • HDD: SSD SATA3 120GB Kingston HyperX
        • OPT: ASUS
        • Case: GAMING BOMB
        • SND: optica
        • INET: Kablovska
      3. SpaceX Sateliti, čudna svetla na nebu.

Space X sateliti ili kako ih dosta ljudi opisuje kao cudna svetla na nebu koja se krecu istom linijom kretanja. Satelite mozete videti pre izlaska sunca ili tek po zalasku sunca i da se bas u tom vremenskom intervalu pogodi njihov prelet. Kako je sada vazduh cistiji i nema aviona tako su sada sateliti lako uocljivi. Potrebno je samo vedro nebo i android aplikacija https://play.google.com/store/apps/d...m.findstarlink
        koja vam govori kada je prelet. Bez problema su vidljivi i kada im je linija preleta i nekoliko stotina kilometara dalje od Srbije. Nisu sjajniji od zvezda na nebu, dosta se brzo krecu. Inace oni ne svetle vec se sunceva svetlost reflektuje od satelita tj njihovih antena. U rojevima ili jatu mogu biti od 60 pa i vise stotina satelita.
        Sateliti menjaju putanju kretanja tako da im je svaki prelet na drugacijoj putanji. U samoj aplikaciji imate opciju live map i mozete tacno videti gde ce biti svaki prelet.

Evo nekih primera:
        https://youtu.be/l58nWIvyYs0
        https://youtu.be/EiIS8qpfyFc
        https://youtu.be/wPlmIlhZYz8

Inace vlasnik SpaceX kompanije je Ilon Mask vlasnik tesla motors.
        Jednim lansiranjem podize oko 60 satelita koji su oko 200 kilograma svaki.
        Planira da signalom pokrije apsolutno svaki kutak na planeti, za sta ce mu biti potrebno vise hiljada satelita.
        Ukoliko imate privatne snimke ovih satelita bilo bi lepo da ih postavite i iznesete svoje misljenje.
        Menjao davlab : 12.04.2020. u 14:46

Member Avatar korisnika poolmaker
        Na forumu od
        Apr 2013
        Poruka
        8.916
      5. Moja mašina
        • CPU: Intel i5-4690K
        • MoBo: Asus Z97M-PLUS
        • RAM: 2x4GB Kingston HyperX
        • MON: HP Pavilion 23xi
        • HDD: Samsung 850 EVO 250GB, HDD Western Digital 2TB
        • Case: Fractal Design Arc Mini, Seasonic M12II-520 EVO
        • SND: Microlab Solo 6C
      6. Nema regulacije i praktično svako lansira šta hoće i koliko hoće, 2018 je jedna kompanija lansirala satelit koji je u stvari disko kugla...

Member Avatar korisnika djalf
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        6.678
      8. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 2600
        • MoBo: MSI B450M Gaming Plus
        • RAM: G.Skill TridentZ RGB 2X8GB DDR4 3200MHz
        • VGA: Gigabyte RX570 4GB Aorus
        • MON: Dell 23" IPS Full HD
        • HDD: Kingston A1000 480GB M.2 NVMe
        • OPT: Šta to beše?
        • Case: Acer Predator G7200 Blue, Delta 600W
        • LAP: Lenovo Thinkpad T440p
        • TV: Samsung 40" Full HD
      9. Zar tolika lansiranja ne ostecuju ozonski omotac? Cini mi se da je neko pisao nesto na tu temu.

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.358
      11. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      12. Citat Citiram korisnika: davlab Pogledaj poruku
        Inace vlasnik SpaceX kompanije je Ilon Mask vlasnik tesla motors.
        Jednim lansiranjem podize oko 60 satelita koji su oko 200 kilograma svaki.
        Planira da signalom pokrije apsolutno svaki kutak na planeti, za sta ce mu biti potrebno vise hiljada satelita.
        Ukoliko imate privatne snimke ovih satelita bilo bi lepo da ih postavite i iznesete svoje misljenje.

Imamo temu o istraživanju svemira
        , možda je ovo moglo u nju.

A inače, ovi SpaceX sateliti su veliko, hm, zlo. Konačna faza treba da ima preko 10000 satelita.
        Narušiće noćno nebo i užasno otežati astronomska osmatranja, i amaterska, i profesionalna.
        Kasnije nakupljeno orbitalno đubre će biti ogroman problem za buduće misije u svemiru. Već sadašnje đubre predstavlja problem za misije u svemiru.
        ...a Starlink sateliti nisu predviđeni za deorbitiranje.

Ima nekoliko tekstova na srpskom na tu temu:
        https://www.astronomija.org.rs/vesti...zvjezdano-nebo
        https://www.astronomija.org.rs/misij...ljade-satelita
        ...ok, oni su astronomi, pa nije čudo da kukaju.

Slična projekat je već bankrotirao: https://www.astronomija.org.rs/misij...eb-bankrotirao

Cela priča se pokriva idejom da se svima obezbedi internet, pa onda slike tamo nekih koliba u Africi, i gole i mršave dece ispred.
        Nešto sam siguran da njihove IT potrebe neće finansirati celu ideju, a ako je ideja da im se internet donira, e jbm. li ih u filantropiju.
        Menjao NShappy : 12.04.2020. u 17:25

Member
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        376
      14. Moja mašina
      15. I novine pocele da pisu a komentari su za medalju.
        https://www.novosti.rs/vesti/beograd...ce-lopte-VIDEO

Member
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        376
      17. Moja mašina
      18. Vecerasnji prelet starlink jata 5 i 6 je bio odlicno vidljiv. Ukoliko neko ima kvalitetnu optiku neka snimi i postavi video.
        Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_2020-04-18-20-39-13.png 
Views:	310 
Size:	330,7 KB 
ID:	284171
        Click image for larger version. 

Name:	Screenshot_2020-04-18-20-38-21.png 
Views:	260 
Size:	460,9 KB 
ID:	284172

Member Avatar korisnika marinko98
        Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        3.057
      20. Moja mašina
      21. Ala su se ovi novinari srozali, oni još nisu naučili pravilno ni da pišu("Mnogo građani vidli su"...), ali zato znaju da pišu senzacionalitički, iako znaju o čemu je reč...
        Treba prodati novine, a najbolje se prodaju teorije zavera.

Member
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        376
      23. Moja mašina
      24. Citat Citiram korisnika: marinko98 Pogledaj poruku
        Ala su se ovi novinari srozali, oni još nisu naučili pravilno ni da pišu("Mnogo građani vidli su"...), ali zato znaju da pišu senzacionalitički, iako znaju o čemu je reč...
        Treba prodati novine, a najbolje se prodaju teorije zavera.
        Samo plase narod umesto da objasne sta je u pitanju, tako da su tu odmah komentari dolazi sudnji dan pa do onih komicnih da se irvasi i deda mraz sele.

Member Avatar korisnika Proday
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        16.392
        A šta je ovo tačno i čemu služi sa neko objasni?! Vidim sa je vlasništo Onog Muska iz Tesle a pominju vezu sa netom

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

VIP member Avatar korisnika Marsovac
        Na forumu od
        Nov 2001
        Poruka
        754
        - J..j...jeli M...M... Marsovac... k...k... kuda ?
        - Pa na kupanje...
        - S...s...sta u ludnici n...n...neradi b...b... bazen !?!

Newcomers
        Na forumu od
        Oct 2012
        Poruka
        106
      28. Moja mašina
        • CPU: i5 2500k;i3 7100;G3930
        • MoBo: Biostar tb250-btc pro
        • VGA: 2X STRIX 1070,2X1070 INNO Ichill 4
        • MON: Samsung tv 32

Member Avatar korisnika nightshadow
        Na forumu od
        Nov 2014
        Poruka
        6.189
        Citat Citiram korisnika: Proday Pogledaj poruku
        A šta je ovo tačno i čemu služi sa neko objasni?! Vidim sa je vlasništo Onog Muska iz Tesle a pominju vezu sa netom

Starlink is a satellite constellation being constructed by American company SpaceX[2][3] to provide satellite Internet access.[4][5] The constellation will consist of thousands of mass-produced small satellites in low Earth orbit (LEO), working in combination with ground transceivers. SpaceX also plans to sell some of the satellites for military,[6] scientific, or exploratory purposes.[7]

Sent from my MI 8 using Tapatalk

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.358
      31. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      32. Citat Citiram korisnika: Proday Pogledaj poruku
        Nightshadow je dao objašnjenje, ali meni uopšte nije jasno šta žele sa StarLink satelitima?!?

Svaka iole urbana zona na zemaljskoj kugli, sada već i Afrika, pokrivena je sasvim solidnom IT infrastrukturom. U Egiptu, Alžiru, Dominikanskoj Republici, LTE radi neverovatno dobro, probao lično (država je mnogo uložila u to, jer je lakše za implementaciju ako nemate od ranije žičanu infrastrukturu). A čak i najgora optičko kablovska veza je daleko bolja od one koju će omogućiti ta neka cell satelitska. 4G i LTE su prisutni svuda, 5G će biti za koju godinu... Danas, bilo gde u svetu, bilo ko da nešto kopa, odmah postavlja i optiku. Svi dalekovodi imaju optiku, putari rade put stave optiku, željeznica rekonstruiše prugu i stavi optiku, naftaši, vodovodi, svi! Generalno, danas na planeti, gde ima neke električne energije, ima i internet veze (osim ako se ne okupimo oko dizel agregata).

Zone bez žičane/optičke ili mobilne mreže na planeti su svakako jalo retko nastanjene, i potrebe za internetom možda jesu jako važne retkim pojedincima koji se tu motaju, ali te potrebe su em veoma male, em retke. Mislim, neće neki istraživač ili UN radnik, u sred nedođije Antartika ili Somalije, torentovati ili buljiti u Netflix. Postoje i brodovi na pučinama, avioni iznad pustih oblasti, ali su i oni veoma razređeni, i svakako već imaju satelitske veze koje rade za te osnovne potrebe. Već sam telefonirao mobilnim iz aviona nad Atlantikom, i surfovao netom u avionu.

Dakle, potrebe postoje, ali su ograničene, i teško je poverovati da je toliko skup sistem kao StarLink moguće da bude finansijski samoodrživ na osnovu internet potreba u retko naseljenim delovima sveta.

Uzgred, za vezu sa StarLink-om sa Zemlje, svakako će trebati usmerena antena na otvorenom (neće moći iz sobe), i snažni primopredajnici.

Ok, sada se odmah javljaju sumnje da USA u stvari želi internet u celom svetu, ali koji je potpuno u njihovim rukama, koji nije zavisan od regulatornih tela u različitim državama. Što ima logike, jel?
        Menjao NShappy : 20.04.2020. u 11:32

Member Avatar korisnika Proday
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        16.392
        @NShappy objasnio fes sa yt...lete mnogo bliže nego klasični sateliti, net koji bude preko njih išao shodno tome imaće daleko manje latencije odnosno kašnjenje u odnosu na one gore visoko

Preko Kine neće leteti, mene zanima da li će Putin da dozvoli i odma mi sve jasno

Member
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        376
      35. Moja mašina
      36. Citat Citiram korisnika: NShappy Pogledaj poruku
        Nightshadow je dao objašnjenje, ali meni uopšte nije jasno šta žele sa StarLink satelitima?!?

Svaka iole urbana zona na zemaljskoj kugli, sada već i Afrika, pokrivena je sasvim solidnom IT infrastrukturom. U Egiptu, Alžiru, Dominikanskoj Republici, LTE radi neverovatno dobro, probao lično (država je mnogo uložila u to, jer je lakše za implementaciju ako nemate od ranije žičanu infrastrukturu). A čak i najgora optičko kablovska veza je daleko bolja od one koju će omogućiti ta neka cell satelitska. 4G i LTE su prisutni svuda, 5G će biti za koju godinu... Danas, bilo gde u svetu, bilo ko da nešto kopa, odmah postavlja i optiku. Svi dalekovodi imaju optiku, putari rade put stave optiku, željeznica rekonstruiše prugu i stavi optiku, naftaši, vodovodi, svi! Generalno, danas na planeti, gde ima neke električne energije, ima i internet veze (osim ako se ne okupimo oko dizel agregata).

Zone bez žičane/optičke ili mobilne mreže na planeti su svakako jalo retko nastanjene, i potrebe za internetom možda jesu jako važne retkim pojedincima koji se tu motaju, ali te potrebe su em veoma male, em retke. Mislim, neće neki istraživač ili UN radnik, u sred nedođije Antartika ili Somalije, torentovati ili buljiti u Netflix. Postoje i brodovi na pučinama, avioni iznad pustih oblasti, ali su i oni veoma razređeni, i svakako već imaju satelitske veze koje rade za te osnovne potrebe. Već sam telefonirao mobilnim iz aviona nad Atlantikom, i surfovao netom u avionu.

Dakle, potrebe postoje, ali su ograničene, i teško je poverovati da je toliko skup sistem kao StarLink moguće da bude finansijski samoodrživ na osnovu internet potreba u retko naseljenim delovima sveta.

Uzgred, za vezu sa StarLink-om sa Zemlje, svakako će trebati usmerena antena na otvorenom (neće moći iz sobe), i snažni primopredajnici.

Ok, sada se odmah javljaju sumnje da USA u stvari želi internet u celom svetu, ali koji je potpuno u njihovim rukama, koji nije zavisan od regulatornih tela u različitim državama. Što ima logike, jel?
        Odlicno si sve rekao, imamo isto misljenje. Potpuna globalna kontrola interneta i spijuniranje. I ko zna sta jos. Na primer upravljanje svim vrstama dronova i nadzornih kamera, senzora itd, i to direktno bez posrednika. Mask je samo na papiru, mnogo jaci igraci su u pozadini.
        Menjao davlab : 20.04.2020. u 19:10

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •