Šta je novo?

Supernova-problem sa brzinom... TRESEM SE, pomagajte ako Boga znate¡

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,112
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
:d

Imam ovo cudo u spavacoj sobi...

https://drinia.tech/product/cbn-ch6541e/

Nista cackano, pipano... do pre mesecak dana brzina koju i placam 6MB tj 60Mbit/s u full na dobrom i brzom torentu
Pre 7 dana sam obnovio ugovor i po nizoj ceni dobio 120Mbita znaci x2 kao i upload. On je bio 8 do sada a sada je 16Mbit...
E sad problem je sledece prirode, komp i TP LINK su u susednoj sobi kao i ranije ali je brzina downloada sada SAMO 25-48Mbita a upload redovan, povecan na 16Mbita,to mi pokazuju speedtest.
Oni kazi nije merodavno, da spojim LANom da izmerim. U istoj sobi gde je modem je i laptop sa wifi konekcijom i prilikom downloada isto je od 4-5MB skida...

Sta raditi i ima li resenja, rekli su mi da je kod njih koliko mogu videti na daljinu sve OK, brzina, parametri...

Njih zvati ne mogu da dodje i provere dok ovo ne prodje...

Sta mislite sta bi moglo biti? Da li mreza preopterecena, da li je modem...?
Hvala unapred...
Pokusao sam u settings da promenim sa 2.4Ghz na 5Ghz,imam opcijucali izgleda da on ne moze da radi na 5Ghz...
 
Pa najpre bocni LAN u taj laptop da proveris da li je ta brzina.
 
Pa najpre bocni LAN u taj laptop da proveris da li je ta brzina.

Bocno, proverio :S:
Sve u sbemu, upload 15-16,download 100-110Mbit...
Sto znaci sta...?
Ne mogu da se zalim, bolji modem dobiti necu... da se slikam?
 
Kakav tplink je tu u priči? Tačan model i šta on predstavlja?

Koliko wifi mreža ima oko tebe? Moguće da je etar popunjen, pa eto problema. 50-60mbps si uspevao da izvučeš na 20mhz, dok za 120mbps treba minimum 40mhz širine kanala.

Opiši komplet detaljno situaciju i dobićeš kvalitetan odgovor.
 
Kakav tplink je tu u priči? Tačan model i šta on predstavlja?

Koliko wifi mreža ima oko tebe? Moguće da je etar popunjen, pa eto problema. 50-60mbps si uspevao da izvučeš na 20mhz, dok za 120mbps treba minimum 40mhz širine kanala.

Opiši komplet detaljno situaciju i dobićeš kvalitetan odgovor.

TL-WN722N, razdaljina od modema 3m,2 zida od jedne i druge sobe i hodnik 1.5m znaci sve skupa 3m ima kroz zidove.
Kazem radilo kao sat sa brzinom 55-60 do pre mesexak dana, nisam nista skidao pa i nisam obracaocpaznju na brzinu dok sad nisam uzeo veci paket i rekao hajde da vieim to cudo :)
Tp link daje wifi na desktopu.. ne mogu kablom jer bicmorqo drzati otvorene sobe.Pored moje, jos 6 mreza ali je sve go... sve na 1 crtu na wifi, mozda jedna dve na 2 crte.
 
Poslednja izmena:
Sa tim tplinkom nećeš moći više od 70-80mbps ni da ostvariš. Ako budeš imao baš sreće, videćeš na peak-ove oko 80-90mbps.

Drugo, menjaj kanale na CBN-u. Kreni, 1, 6 i 11 pa vidi šta najbolje radi - pa speedtest sa kompa na kome je taj tplink i sa nekog drugog uređaja jer nemaju svi uređaji kvalitetne wifi kartice, pa na telefonu možeš da imaš maksimalnu brzinu, a taj tplink da staje na 70mbps naprimer. Pogledaj pride na modemu tj. gateway-u da li je širina kanala stavljena na 40mhz.

Ovo gore uradi za početak.
 
Aha... samo da ne zayebem nesto pa ostanem bez neta :)
Evo, telefon sam uzeo i stao pored modema... 37Mbit izmerio...
A msm da je namesten na kanalu Auto 5,nisam siguran. Na ostalim uredjajima ne treba nista da menjam ako to promenim, na telefonu, kompu...?
 
Ako čačkaš samo širinu kanala i frekvenciju, nećeš syebat' ništa. :)

Ostale uređaje ne diraš, samo podešavanja CBN-a.
 
Gde tacno da idem?

I sad jos jedno pitanje onako nema veze sa netom...Imam Honor 8X i pre 2 dana bas pre update iki posle updatea sa 9 android na 10,poceo je strasno da baguje telefon, koci, secka, ne otvara. odmah stranice, guta slova.... da li je to do Android verzije kojoj trebaju zakrpe ili sam se syebao prelaskom na 10? Svakako 8.2 je bio MAMA, ovaj pojede bateriju brze nego 9 koji je ZDRAO bateriju... [emoji19]
bfb8b91ece0501910e5871e63349e337.jpg
3eaa00a00344c23020267a4ff36bf1f4.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Koliko vidim, mala je fotka... Samo prebaci channel width na 40mhz za početak (samo na toj prvoj štikliranoj mreži).

Sačuvaj podešavanja posle, naravno.
 
Koliko vidim, mala je fotka... Samo prebaci channel width na 40mhz za početak (samo na toj prvoj štikliranoj mreži).

Sačuvaj podešavanja posle, naravno.
Imam samo 20/40,nemam cisto 40,prebaceno,restartovao se i evo rezultata...

e3e0b51b07edd65e130afe134841533a.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Imam samo 20/40,nemam cisto 40,prebaceno,restartovao se i evo rezultata...

e3e0b51b07edd65e130afe134841533a.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]

Sad probaš na telefonu, laptopu... dok je tako podešeno.

Posle toga ako je isti rezultat, menjaj kanal emitovanja. Kreni 1, 6, 11, pa posle 3/4 i 8/9. Pa ponovo ponovo - tplink, telefon, laptop.

Sad pokušavaš da izvučeš maksimum koji može.
 
Sad probaš na telefonu, laptopu... dok je tako podešeno.

Posle toga ako je isti rezultat, menjaj kanal emitovanja. Kreni 1, 6, 11, pa posle 3/4 i 8/9. Pa ponovo ponovo - tplink, telefon, laptop.

Sad pokušavaš da izvučeš maksimum koji može.
Ovo je izgleda too... i to na kako android pokazuje na najzagusenijem kanalu....

Na 1 sljaka.... a sto se tice WIFI opreme, nije do njihovog modema, njega nentreba da diram iki da trazimnneki sa 5 Ghz??
Na sta konkretno mislite kako bi dobio tih 100ak Mbit i da li to znacinda na telefonu ne mogu to imati jer mi tamo plafon daje 45-48Mbita....?
c751f80c012f1c8768767c7e0c4641fc.jpg
04cba8cb95e8431bd349bdbc374e7326.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Tih 55-60 koliko si ranije imao je otprilike maksimum koliko se možeš nadati sa 722N kad rešiš sadašnju situaciju.
Ako hoćeš brže druga wifi oprema.
Samo da nije skupo [emoji2958][emoji51] daj predlog....

Honor 8X [emoji108][emoji41]
Eto na kecu najbolje... islo je do 80 ali se skljokalo... [emoji24]
dbcbf3d876608f17f4708a44db6c1066.jpg
 
Poslednja izmena:
Na sta konkretno mislite kako bi dobio tih 100ak Mbit i da li to znacinda na telefonu ne mogu to imati jer mi tamo plafon daje 45-48Mbita....?
Honor 8x je li tako? Po ovome do njegovih specifikacija nije usko grlo. Ne znam kakva je ta oprema od operatera i koliko realno može da isporuči preko wifi... Ako odmah kraj nje nemaš 85+ sa telefonom tad je do gužve u etru ili do opreme.
Ne bih znao šta je prvo najjeftinije kao zamena za taj TP Link, javiće se neko.

2020-04-12 14_41_38-Honor 8X Smartphone Review - NotebookCheck.net Reviews.png
 
Poslednja izmena:
Honor 8x je li tako? Po ovome do njegovih specifikacija nije usko grlo. Ne znam kakva je ta oprema od operatera i koliko realno može da isporuči preko wifi... Ako odmah kraj nje nemaš 85+ sa telefonom tad je do gužve u etru ili do opreme.
Ne bih znao šta je prvo najjeftinije kao zamena za taj TP Link, javiće se neko.

Pogledajte prilog 283909
Ma nema toliko ni blizu, evo u istoj sobi spavacoj gde je i modem... lezim i da izmerim.
605071432be49d90e72d60fcf4a3592a.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Samo da nije skupo [emoji2958][emoji51] daj predlog....

Honor 8X [emoji108][emoji41]
Eto na kecu najbolje... islo je do 80 ali se skljokalo... [emoji24]
dbcbf3d876608f17f4708a44db6c1066.jpg

To je to.

Prelazak na 5ghz ako hoćeš komplet brzinu. ALI, vodi računa da 5ghz opseg u najboljem slučaju ima duplo manju pokrivenost. Tako da ako si u sobi-dve od rutera imao pun signal, sa 5ghz imaćeš upola jak.

Takođe, da bi 5ghz opseg iskoristio, moraćeš da menjaš taj modem (da tražiš od supernove drugi - koji ima 5ghz). Da li će ti dati drugi, to već ne znam. Posle toga moraš da promeniš wifi karticu u tom laptopu (to je tek priča za sebe, naći kompatibilnu i da ima 5ghz čip u sebi), pa potom taj tplink koji koristiš za desktop. Tu jedino fon može da radi out-of-the-box na 5ghz.

Ako budeš hteo u svojoj radinosti da dodaš 5ghz ruter, može i to kreće od Tende AC10u (najjeftiniji, a da je ok - oko 6000 dinara), plus naprimer Tplink-ovi T2UHP (oko 3000 dinara je adapter) ili T4UHP (oko 4000 din je adapter). Ako hoćeš kvalitetniji ruter, onda su tu Asusovi RT (bolji RT-ovi kreću od oko 10.000 dinara). Samo se mora voditi računa da imaju gigabitne portove, jer neki nemaju. Za wifi karticu laptopa ima jedna tema gde je član isto to radio - proces i po, ali nije nemoguće. I moraš proveriti sve lan kablove koje imaš da li mogu da isporuče više od 100mbps (koja su kategorija). Velika je šansa da mogu, ali sam viđao svašta i probleme koji kablovi naprave, pa se sad i to proverava.

tldr; nije jeftino, cimanje je preći na 5ghz ako u kući nisu uređaji koji već podržavaju 5ghz opseg.
 
Poslednja izmena:
To je to.

Prelazak na 5ghz ako hoćeš komplet brzinu. ALI, vodi računa da 5ghz opseg u najboljem slučaju ima duplo manju pokrivenost. Tako da ako si u sobi-dve od rutera imao pun signal, sa 5ghz imaćeš upola jak.

Takođe, da bi 5ghz opseg iskoristio, moraćeš da menjaš taj modem (da tražiš od supernove drugi - koji ima 5ghz). Da li će ti dati drugi, to već ne znam. Posle toga moraš da promeniš wifi karticu u tom laptopu (to je tek priča za sebe, naći kompatibilnu i da ima 5ghz čip u sebi), pa potom taj tplink koji koristiš za desktop. Tu jedino fon može da radi out-of-the-box na 5ghz.

Ako budeš hteo u svojoj radinosti da dodaš 5ghz ruter, može i to kreće od Tende AC10u (najjeftiniji, a da je ok - oko 6000 dinara), plus naprimer Tplink-ovi T2UHP (oko 3000 dinara je adapter) ili T4UHP (oko 4000 din je adapter). Ako hoćeš kvalitetniji ruter, onda su tu Asusovi RT (bolji RT-ovi kreću od oko 10.000 dinara). Samo se mora voditi računa da imaju gigabitne portove, jer neki nemaju. Za wifi karticu laptopa ima jedna tema gde je član isto to radio - proces i po, ali nije nemoguće. I moraš proveriti sve lan kablove koje imaš da li mogu da isporuče više od 100mbps (koja su kategorija). Velika je šansa da mogu, ali sam viđao svašta i probleme koji kablovi naprave, pa se sad i to proverava.

tldr; nije jeftino, cimanje je preći na 5ghz ako u kući nisu uređaji koji već podržavaju 5ghz opseg.
Ubio si me u pojam... pa *mjau**mjau**mjau*e meni treba 100e za to [emoji15]
Ima li sta pametno na AllyExp...? Samo jos da znam sta da trazim, kod njih za sve. pise 5Ghz

Da li bi ovo necemu sluzilo ako bi modem zamenio za 5Ghz?Ili bi isto dobio... vidim najprodavanije je... 2 takva i jedan u laptoo drugi u normalan komp ili i pored toga bi morao menjati wifi kartu..

Honor 8X [emoji108][emoji41]
7974f2efd25959e4beba88120386d782.jpg
 
Poslednja izmena:
Nažalost, koštaće.

Nema na aliju jeftino ništa da valja. Ti mali adapterčići su slabi sa prijemom signala, greju se mnogo pa crkavaju, plus ne izvlače više od 150mbps (realnih). Tebi bi i tih 150mbps bilo dovoljno doduše.

Možeš da uzmeš 2 takva, probaš sa supernovom da zameniš modem na neki koji podržava 5ghz, ali računaj da ćeš imati slabiji signal (= manji protok) odmah čim izađeš iz sobe. Koliko slabiji? To već zavisi od svačega. Bukvalno možeš opet da imaš 50-60mbps, dao pare a ništa nisi uradio. A zašto će signal/protok biti slab: 1. supernovinog modema/gateway-ja kojeg ti daju (svi provajderi uzimaju apsolutni minimum), 2. verovatno nedostatka eksternih antena tog supernovinog modema/gateway-a, 3. zbog samog 5ghz opsega koji je osetljiviji na prepreke u odnosu na 2.4ghz, 4. zbog tih jeftinijih aliexpress wifi adaptera koji nemaju spoljnu antenu, plus imaju slabe čipove.

Ne kažem da neće raditi, ali kvalitetan i što dalji wifi signal (posebno na 5ghz) nije jeftina stvarka.
 
Nažalost, koštaće.

Nema na aliju jeftino ništa da valja. Ti mali adapterčići su slabi sa prijemom signala, greju se mnogo pa crkavaju, plus ne izvlače više od 150mbps (realnih). Tebi bi i tih 150mbps bilo dovoljno doduše.

Možeš da uzmeš 2 takva, probaš sa supernovom da zameniš modem na neki koji podržava 5ghz, ali računaj da ćeš imati slabiji signal (= manji protok) odmah čim izađeš iz sobe. Koliko slabiji? To već zavisi od svačega. Bukvalno možeš opet da imaš 50-60mbps, dao pare a ništa nisi uradio. A zašto će signal/protok biti slab: 1. supernovinog modema/gateway-ja kojeg ti daju (svi provajderi uzimaju apsolutni minimum), 2. verovatno nedostatka eksternih antena tog supernovinog modema/gateway-a, 3. zbog samog 5ghz opsega koji je osetljiviji na prepreke u odnosu na 2.4ghz, 4. zbog tih jeftinijih aliexpress wifi adaptera koji nemaju spoljnu antenu, plus imaju slabe čipove.

Ne kažem da neće raditi, ali kvalitetan i što dalji wifi signal (posebno na 5ghz) nije jeftina stvarka.
Pa ja na ovom modemu nemam nikakvu antenu, samo kutija crna [emoji23]

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Provuci kabl.
ako je tvoj stan, izbusi zidove ili preko plafona.

Ps pogledaj i opcije powerline adaptera...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Provuci kabl.
ako je tvoj stan, izbusi zidove ili preko plafona.

Ps pogledaj i opcije powerline adaptera...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Ali care i wifi drnda.. ne znam one Kineske. wifi 5ghz i 2.5ghz uticnice. za struju sa. 3 4 antene, valja li to cemu, da stavim na terasu i u podrum...

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Nažalost, koštaće.

Nema na aliju jeftino ništa da valja. Ti mali adapterčići su slabi sa prijemom signala, greju se mnogo pa crkavaju, plus ne izvlače više od 150mbps (realnih). Tebi bi i tih 150mbps bilo dovoljno doduše.

Možeš da uzmeš 2 takva, probaš sa supernovom da zameniš modem na neki koji podržava 5ghz, ali računaj da ćeš imati slabiji signal (= manji protok) odmah čim izađeš iz sobe. Koliko slabiji? To već zavisi od svačega. Bukvalno možeš opet da imaš 50-60mbps, dao pare a ništa nisi uradio. A zašto će signal/protok biti slab: 1. supernovinog modema/gateway-ja kojeg ti daju (svi provajderi uzimaju apsolutni minimum), 2. verovatno nedostatka eksternih antena tog supernovinog modema/gateway-a, 3. zbog samog 5ghz opsega koji je osetljiviji na prepreke u odnosu na 2.4ghz, 4. zbog tih jeftinijih aliexpress wifi adaptera koji nemaju spoljnu antenu, plus imaju slabe čipove.

Ne kažem da neće raditi, ali kvalitetan i što dalji wifi signal (posebno na 5ghz) nije jeftina stvarka.
Namestili su mi na daljinu iz Supernove... ooseg 2.4/5Ghz...i odabrali ono 20/40 sto smo juce podesili. Sad. imam 2 WIFI jedan na 2.4 a drugi na 5...taj na 5 kao mrtav... No nebitno....pitanje glasi...

Da li bi ovo uradilo posao za prijem i dalje slanje signala, koliko je dobro i da li se isplati probati?To se ne kaci kablom na modem vec wirless? Stavim ga recimo u dnevnu sobu i sta se desava. ako je u d. sobi 2 crte signal, od njega cu takodje dobijati 2 crte u d. sobi ili cu od njega dobijati maksimum?

#Aliexpress € 23,79 31%OFF | Xiaomi 4A WiFi Router 2.4GHz 5GHz Dual-band AC1200M Smart Router Double heat sink 16MB ROM + 64MB IPv6 Smart Control
https://a.aliexpress.com/_dZ1ofti


a ovo sam mislio za desktop i laptop da bocnem(ako oni nemaju 5Ghz karte koje podrzavaju, sta se desava, i dalje ce biti krs brzina ili nece)?

#Aliexpress € 4,54 35%OFF | Free Driver USB Wifi Adapter 600Mbps Wi fi Adapter 5ghz Antenna USB Ethernet PC Wi-Fi Adapter Lan Wifi Dongle AC Wifi Receiver
https://a.aliexpress.com/_d8Our4C


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
To wifi deljenje nikad nikome ne preporučujem jer i u najboljim uslovima prepolovljava brzinu. Imaš taj Honor telefon, poveži se na 5ghz mrežu iz sobe gde bi hteo naprimer taj Xiaomi da ti stoji i podeli sa 2 tu brzinu i tako će ti raditi taj Xiaomi i wifi repetitor modu.

Taj drugi mali 5ghz adapter je od onih što sam pričao da se greju i crkavaju.
 
To wifi deljenje nikad nikome ne preporučujem jer i u najboljim uslovima prepolovljava brzinu. Imaš taj Honor telefon, poveži se na 5ghz mrežu iz sobe gde bi hteo naprimer taj Xiaomi da ti stoji i podeli sa 2 tu brzinu i tako će ti raditi taj Xiaomi i wifi repetitor modu.

Taj drugi mali 5ghz adapter je od onih što sam pričao da se greju i crkavaju.
Evo povezao sam se telefon u d. sobi na 5G,modem je na spratu...
Da li neko moze da mi pojasni, zasto je ye. beni UPLOAD u *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* za razliku od downloada....?
Kada sam isaocna oocije DALJE na telefonu vezano za mrezu, preusmerio me je na TELEKOM SRBIJA stranu 168....neka moja kao io adresa i trazi login podatke. Znaci ja preko njih od MTS dobijam signal? Pa oni su uvek bili krs... ne znam samo da li od vajkada oni suruju sa njima iki od skoro... obzirom da me zeza zadnjih mesec dana download.
1b51d6f50cde2b2a80b578eb7fe9651e.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Provuci kabl.
ako je tvoj stan, izbusi zidove ili preko plafona.

Ps pogledaj i opcije powerline adaptera...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Nije sporan kabal, ali sta cu sa 4 mobilna telefona, ako je ova brzina, pa to je smejurija a kao na telefonu najbolje jer nema limit itd... podrzava 5Ghz... :(

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Nazad
Vrh Dno