Šta je novo?

Oprema za prenos wifi na 1km

pundravac

Zapažen
Učlanjen(a)
10.04.2020
Poruke
4
Poena
21
Pozdrav svima, trebao bih da iz jedne kuce (u njoj je ruter apple time capsule A1355 koji nema vanjsku antenu) posaljem wifi signal u drugu udalhenu 1km. Tamo mi treba i wifi i LAN. Izmedju kuca je brisan prostor tj njive. Imam dve usmerene antene 2,4gHz, 19dB. Koji tureri dolaze u obzir i na sta obratiti paznju pri nabavci rutera? Koje karakteristike treba da imaju. Vidim da moze se kupi ruter i za 10e i za 50e pa ne znam da li taj od 10e zavrsava poso
Hvala puno na savetima
 
Ako hoćeš da radi stabilno i dugotrajno, da je lako za podešavanje, da ima dobar protok (100mbps realnih) onda Ubiquiti oprema. Možeš ti i te 2.4ghz antene da iskoristiš, kupiš jeftinije ap-ove (access point-e), ali računaj da ti je ovde situacija "ako ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji". Prošao sam kroz to i ovde ti pričam iz iskustva šta raditi ako želiš što manje glavobolje. Ovo isto sve može i sa Mikrotikom, ali je Ubiquiti lakši za štelovanje, a radi posao 95% ljudi (za onih 5% je ipak Mikrotik bolji).

Ne treba ti ništa više od Litebeam-a M5. 2 komada doduše, jedan na lokaciji emitovanja u AP modu, drugi na lokaciji prijema u Station modu. Obavezno 5ghz opseg (kao što i jesu ovi Litebeam-ovi).

Trebaće ti i jedan ruter na lokaciji prijema koji bi posle delio taj dobavljeni net. Što se samog rutera tiče... Tu sve zavisi koliko imaš prostora da pokriješ. Ako ima mnogo, onda ne možeš da koristiš 20e rutere, već mora nešto ozbiljnije.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Znaci da su antene ove koje imam beskorisne ili ipak moze nesto sa njima? Pretpostavljam da ta oprema koju si naveo nije jeftina pa rekoh dal bar na antenama da ustedim?
 
+ 1 za LBE-M5 .. povedi racuna o uzemljenju, jer moze da se desi da udari grom i da sve sprzi.
 
A ako uzmemo finansijsku ulogu, obzirom da vec imam antene?
 
Takodje preporuka za Ubiquity. Ako hoces da uradis kako treba samo Ubiquity.
 
Hvala na odgovoru. Znaci da su antene ove koje imam beskorisne ili ipak moze nesto sa njima? Pretpostavljam da ta oprema koju si naveo nije jeftina pa rekoh dal bar na antenama da ustedim?

Antena kao antena ti je u celoj priči najmanji "problem". :) Ne trebaju ti, osim ako nećeš manje pouzdanu varijantu - da nađeš/kupiš 2 jeftina AP-a, verovatno 2x10-ak metara low-loss kabla (ili da ostaviš ap blizu antene, praviš sam poe preko lan kabla i uzmeš kraći low-loss kabl što je uvek preporučljivo) i jeftin ruter za lokaciju na prijemnoj strani. Ubiquiti oprema ima već integrisanu antenu (neki modeli internu, neki eksternu).

A ono što tebe zanima... možeš da pazariš 2 jeftina rutera (ili odmah ap-ove) koji moraju da imaju ap mod i izmenljive antene, pa onda da iskoristiš te antene. ALI, ostaješ na 2.4ghz, manji protok, manja pouzdanost, manja kontrola nad linkom, itd.

Ima sad tu i onih "sitnica" koliko se planira taj link da bude opterećen. Da li će blejati prazan ili će biti popunjen. Što jeftinija i slabija oprema = lošije kontinualne performanse.
Na kraju krajeva, može jeftinije (ne i jeftino), ali uz sistem "seci uši, krpi dupe". Na kraju opet pređeš na Ubiquiti kad se smoriš od ispravljanja krivih Drina i shvatiš da je njihova oprema 3x lakša za postavljanje (dobiješ i poe adaptere, ti samo pripremiš utp kablove), kvalitetnija i stabilnija. :)
 
Poslednja izmena:
Sta reci sem hvala!!!!!! Sve jasno. Obzirom da ce se retko ta veza koristiti i nikad profi onda za pocetak da vidim samo dal cu uspeti da dobijem signal
 
Nazad
Vrh Dno