Šta je novo?

Pomoc oko vezivanja zvucnika i impedanse

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,261
Poena
300
Imam dva side i jedan centralni zvucnik koje bih da iskoristim za stereo pojacalo. Mislio sam da centralni (veliki) bude jedan, a dva mala da spojim u drugi (samo ce biti jedan preko drugog). Kontam da bih jedan tviter sa jednog malog zvucnika izbacio (ne bi bio zakacen,ali bi ostao tu), tako da budu isto povezani dva mala / jedan veliki.
Posto se pozadi ne otvaraju, kroz rupu zvucnika ne mogu da izvalim kako su povezani. U velikom postoji kondenzator, ali ne vidim koji.
Ako moze neka pomoc kako da povezem to sto sam zamislio.
92953565_2767207740176248_255142287405744128_n.jpg
 
Zvucnici se otvaraju skoro uvek skidanjem drivera.

tako sam i otvorio, ali jedva vidim kako je povezano jer su zice poprilicno nategnute.
mislim da sam izvalio,ali mozda i gresim jer ne mogu lepo da vidim.
Dva mid drajvera su u seriji povezani iza na konektore, a tviter je zakacen na konektore naopako, plus na minus i minus na konenz pa na plus. Kontam da je to sve u seriji, samo ima taj kondenz
 
Poslednja izmena:
Nemoj to da radiš. Poveži dva mala na dva kanala, ako hoćeš ikakav kvalitet zvuka. Postoji caka da se poveže i sredni zvučnik - ali bolje nemoj.
 
najlakše što meni pada na pamet je da taj centralni napraviš aktivnim a da izlaz razbiješ na dva nekim spliterom.tako bi mogao i nezavisno da ga pojačavaš i uklapaš u celu zvučnu sliku.same zvučnike ne bi dirao,ni taj tviter.
 
Ako moze neka pomoc kako da povezem to sto sam zamislio.

Najjednostavnija varijanta je da dva manja zvučnika povežeš redno na jedan kanal, a veći zvučnik na drugi.

Po slikama bih rekao da se radi o modelima istog proizvođača, tako da tonalno ne bi trebalo da bude nekih većih problema.

Jedino što će ova dva manja zvučnika zvučati tiše u odnosu na veći, zbog duplirane impedanse (sabira se od oba), to možeš rešiti potenciometrom za balans, pretpostavljam da postoji na pojačalu.

Balansom pokušaj da dovedeš na sličnu jačinu (glasnoću) za oba kanala.

Visokotonac na jednom od manjih zvučnika ne bih otkačinjao za početak, jedino u slučaju da ti zvučna slika na tom kanalu gde su manji zvučnici bude sa previše visokih.

U prilogu šema za vezivanje 2 zvučnika redno.
 

Prilozi

  • dva zvucnika redno.jpg
    dva zvucnika redno.jpg
    18.7 KB · Pregleda: 31
Nazad
Vrh Dno