Šta je novo?

Preporuka za router

Ne razumem baš šta tačno pitaš?


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Jel ti u donjem delu stana imas jedan ruter za wi fi,a Tendu AC10 si digao gore i koristis kao extender za dalje ili tu Tendu koristis i kao wi fi ruter i kao extender istovremeno
 
Poslednja izmena:
Da, dole je sbb-ov technicolor a gore je tenda i radi kao ekstender

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Kako misliš da radi kao repeater ako je jedini ruter u kući? Da signal od provajdera bude jedan "ulaz" a drugi wifi da prima i ponovo odašilja? Mislim da to nije moguće osim na nekim ozbiljnijim ruterima.
 
WiFi u stanu, jedan uređaj, stabilan, kvalitetan signal kroz 3-4 betonska zida u horizontali, prečnik pokrivenosti 15m, pozicija uređaja 0,5 - 1m od poda (ne više), mogućnost povezivanja 15-20 korisnika u isto vreme (par računara, nekoliko telefona, TV, multiroom zvučni sistem sa 6 zvučnika i možda još nešto naknadno), budžet 100-120€ (u nadi da je dovoljno)?

Nešto od opreme što sam gledao:

TP Link ARCHER AX10
Netgear Nighthawk R7000P
ASUS RT-AC68U
Netgear Nighthawk X4S R7800
UBIQUITI UniFi Access Point AC Pro

Provajder je SBB, modem Cisco EPC3928, isključio bih njegov WiFi i kablom išao do novog uređaja.

Neki savet, predlog, možda nešto drugo od opreme, neko drugo rešenje...?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Trazi od SBB-a modem. Ja imam modem + AX86U. Greota da to njihovo home gateway djubre radi rutiranje paketa.
 
Ubiquiti će raditi najstabilnije, ali on je namenjen montaži na plafon za najbolji signal svuda. Takođe, on ne radi rutiranje, onda ti treba još i ruter. Meni u stanu od 80 kvadrata radi posao i AP AC Lite, ali je AP postavljen centralno i nema više od dva AB zida do nijednog dela stana. Svuda imam bar 100mbps konekciju. Broj uređaja na wifi oko 20, mada je većina uređaja smart home sonoff i slični koji praktično ne ostvaruju nikakav saobraćaj. Pored toga 2 mobilna telefona, dva laptopa, tv, dva Amazon echo dota. Apsolutno stabilno, ne restartuje se nikako, ali ti treba i ruter. Ipak, mislim da za tvoju potrebu tražiš neki klasičan ruter?

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Pa ne znam, bitno mi je samo da dobijem rešenje, sve što sam naveo su neki primeri do kojih sam došao.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ubiquiti je super rešenje za one kojima je dovoljan provajderov ruter da izbegnu podešavanje 2 rutera i potencijalne probleme. Ja sam tri takve kombinacije postavio u Beogradu, i to radi dobro i stabilno. Uz mobilnu aplikaciju sve se podesi za par min. Dovoljno je sprovesti samo UTP kabl jer je napajanje rešeno preko PoE adaptera (koji dolazi uz AP).
 
Ako ćeš uzimati Ubiquity AP onda je greota da ne uzmeš i njihov ruter (+ kontroler, da li od njih da kupiš, ili instaliraš na svoj komp (sam kontroler sw je dž), ili kao neki doker, rasbperry, ili već gde).

Isplatljivija varijanta je da uzmeš neki standardni žični ruter, tipa neki Tp link, Mikrotik, Dlink, pa i Ubiquity (edge serija recimo) već koliko para hoćeš da daš, pa dodaš tplink EAP APove, na primer. Zavisi koliko hoćeš da pokriješ, uzmeš 2-3, ili više AP.
Ili neki mesh, opet recimo Tplink, možda i onaj Asus aimesh, ali ruter + APovi je verovatno bolja varijanta i više može kasnije i da se podešava, ako ti budu potrebne neke naprednije opcije.

A za sve tri opcije, staviš taj ruter koji so dobio od provajdera u bridge mode, da radi samo kao modem.
 
Još da može SBB-ov ruter tek tako da se stavi u 'bridge'...
 
Koliko ja znam, ne. Nisam doduše lično slao zahteve.
 
Ako ćeš uzimati Ubiquity AP onda je greota da ne uzmeš i njihov ruter (+ kontroler, da li od njih da kupiš, ili instaliraš na svoj komp (sam kontroler sw je dž), ili kao neki doker, rasbperry, ili već gde).

Isplatljivija varijanta je da uzmeš neki standardni žični ruter, tipa neki Tp link, Mikrotik, Dlink, pa i Ubiquity (edge serija recimo) već koliko para hoćeš da daš, pa dodaš tplink EAP APove, na primer. Zavisi koliko hoćeš da pokriješ, uzmeš 2-3, ili više AP.
Ili neki mesh, opet recimo Tplink, možda i onaj Asus aimesh, ali ruter + APovi je verovatno bolja varijanta i više može kasnije i da se podešava, ako ti budu potrebne neke naprednije opcije.

A za sve tri opcije, staviš taj ruter koji so dobio od provajdera u bridge mode, da radi samo kao modem.
Zahvaljujem na predlogu ali naveo sam u startu da je opcija 1 (jedan) uređaj, ne želim u stanu da pravim "paukovu mrežu" opreme.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ali sa jednim uredjajem verovatno nećeš imati svuda zadovoljavajuć wifi, 5GHz pogotovu. Uvek je bolje da ideš na više manjih AP da sve lepo pokriješ. U tom slučaju najbolje da kupiš neki od "gejmerskih" rutera, pa posle dodaješ po potrebi gde treba još neki AP :)
 
Imam Asus RT-AC68U. Prestao je da funkcionise Download Master. Prihvati torrent, ali nakon nekoliko sekundi nestane i pise task 0. Probao sam staviti novije, starije FW-e oficijelni i Merlin ali nista. Ima li resenja?
 
Meni iz odredjenog razloga download master nije radio na SBBu evo vec par meseci. Cim sam presao na MTS proradio je i vide se normalno svi dodati fajlovi i progress. Mada skroz mi je nelogicno da to ima veze.

Prethodni put kada je zabagovao, reset rutera i podesavanje iz pocetka su resili problem (bez ucitavanja sacuvanih podesavanja).
 
Pozdrav ljudi,

Imam SSBov ruter, i jako mi slabo hvata na spratu wifi, sta mi preporucujete da uzmem, da na oba sprata imam iole dobar wifi signal?
 
Imas sad na popustima vise rutera sa 3 ili 4 antenice. Potrazi u domacim radnjama.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Naleteo sam na sledece rutere:

Archer C6
Archer C50
tenda ac 10
Xiaomi Mi Router 4C

Pa me zanima koji je od ovih best buy, ili mozda neki treci.

Sad posto sam totalni laik, da li je ovo bolje ili extender, neko mi je i to pomenuo da je dobra prica.
 
Takodje, zanima me da li uzeti Archer C6 (kolega sa foruma kod nas nudi NOV, neotpakovan za 40 eura), ili da ganjam preko Ebay Archer c7, kod nas je u RS Archer C7 oko 75 eura, a Archer c6 oko 50-55 evra. Pretpostavljam da je domet dobar i na jednom i na drugom, s tim sto C7 podrzava, naravno, vece brzine kako na 2.4 GhZ, tako i 5 GhZ, ima USB port, itd. Uglavnom treba mi, posto je stara gradnja (stan), da i u dnevnom boravku imam brzine kao i u sobi. Trenutno je optika 100/50 Mbps.
 
ja imam problem sa RT-AC68U, telefoni nam non-stop ispadaju sa wifija?! ne znam do cega je to.... jel ima neko savet? kad se to desi na mobu, na kompu sve radi normlano! samo su ta nasa dva uredjaja na njemu i mozda tv koji mi je kao monitor....
ne znam dal da mu stavim taj drugi fw. Merlin?
 
Meni se isto dešavalo na ovom mtsovom H168N. Računari rade super, a telefone izbacuje. Rešio sam tako što sam dao dedicated IP za mac adresu telefona, tipa da 192.168.1.2 uvek bude samo za mobilni.
 
ja imam problem sa RT-AC68U, telefoni nam non-stop ispadaju sa wifija?! ne znam do cega je to.... jel ima neko savet? kad se to desi na mobu, na kompu sve radi normlano! samo su ta nasa dva uredjaja na njemu i mozda tv koji mi je kao monitor....
ne znam dal da mu stavim taj drugi fw. Merlin?

Kad kažeš non-stop, jel to podrazumevaš da kad ugasiš ekran telefona i upališ posle nekog vremena vidiš da je bio na 4G, pa se tek prebaci na WiFi ili ti telefon izgubi WiFi signal dok ga koristiš?
 
Da li ti je na ruteru namešteno da ti spoji 2.4 i 5GHz mrežu? Probaj da razdvojiš, to zna da pravi probleme sa nekim telefonima.
 
Imaš Advanced Settings dole, pa Wireless, isključi Enable Smart Connect i razdvojiće ti frekvencije. Staviš sličan SSID samo sa 2.4 i 5 na krajevima da ih ti razlikuješ i tel. će se kačiti na onaj sa boljim signalom. Moraćeš sve uređaje u kući ponovo da nakačiš jer menjaš SSID.

YKlebu.jpg
 
Nazad
Vrh Dno