Šta je novo?

Preporuka za router

Pa ne bas mnogo smisla posto je maksimalna brzina interneta koju mozes imati na wifi 100Mbps (posto je i WAN port sigurno 100Mbps). Ima donekle smisla za interkomunikaciju uredjaja povezanih iskljucivo preko wifi mreze, posto tu teoretski moze da izvuce vece brzine, ali je i to veliko pitanje sa jeftinim ruterima...
 
Da ne otvaram novu temu pošto je pitanje jako slično.

Dakle imam SBB sa EON paketom i Ubee ruterom. Problem je što brzina i signal wifi-a dosta varira, a pritom mislim na signal u istoj tački u različitim jedinicama vremena a ne na prosto opadanje signala udaljavanjem od rutera, a kako je u pitanju prigratsko naselje sa značajnim razmakom između kuća spektar uopšte nije značajno zagađen te on ne može biti uzrok problema.

Zamisao je da se ugasi WiFi na Ubee-u ako je to moguće i iza njega postavi neki ruter/Ap koji će dalje slati WiFi signal. Polaganje mrežnih kablova nije opcija, a ruter bi trebalo da pokrije 3 sprata kuće sa tim da je Ubee i budući Ap već u sredini kuće otprilike. Uređaja koji se kače preko WiFi ima prilično, min 8, i kao što sam spomenuo nažalost nema mogućnosti da se nekom od njih dovuče kabal, ali većinom su u pitanju mobilni telefon.

Dakle da li mislite da ovo ima smisla i koji ruter/Ap je najbolje uzeti u okviru budžeta od 60e?
Kupovina preko oglasa mi nije opcija pošto se uređaj kupuje za firmu.
 
Neki asus..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ne bih da zvučim nezahvalno ali preporuka "Neki asus..." je prilično paušalna.
Imam Asus N14 i prilično sam zadovoljan sa njom, ali ne bih kupovao Asusov ruter samo zato što je Asus... tim pre što je par tema niže par njihovih rutera ocenjeno prilično loše u pogledu jačine signala a što je u mom slučaju prilično bitna stavka.

Inače napravio sam grešku u prethodnom postu. Maksimalni budžet je 6.000 din a ne 60e, sa tim da se naravno neću buniti ako ima nešto solidno a jeftinije.
Takođe sam zaboravio da napomenem da su praktično svi uređaji samo na 2,4Ghz, tako da mi opcija sa 5Ghz ne znači puno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam temu pokrenuo, problem nam je slican. Asus je najkompletnije rešenje. 5db antene, ok interfejs, vecina ima cloud opciju, sto nije lose. Ja jos uvek nisam kupio zbog ove situacije, a prvi pik mi je ovaj model:

ASUS RT-AC51U AC750

Ili nesto slicno.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Za te pare ja bih rizikovao sa nekim 'kinezom', Xiaomi ili Tenda. Ili gledao nešto polovno, povremeno su ovde na forumu bili oglasi za povoljne odlične rutere. Asus pravi rutere u cenovnom rangu od 20-ak pa do preko 500 EUR, pa prepuruka za Asus nema neku vrednost bez navođenja konkretnih modela. Moja iskustva su da, ako želite dobru stabilnost kad se povežu svi uređaji u kući, i uz današnje brzine mreže i interneta, mora da se odreši kesa. Navedeni RT-AC51U je već sad nedovoljan, ili na granici upotrebljivosti za trenutne brzine kod SBB, i bez opterećenja u lokalnoj mreži.
 
Pa i ja sam pretpostavio da mora da se pljune 100 evrica, onaj mi deluje ok, pogledacu neki jaci model, pod znacima navoda.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ja sam ga imao, 100mbit su mu LAN portovi. 5ghz mu je slab, 2.4 je onako... Tri sprata nikako neces pokriti.
Ja imam NETIS, koji je bio oko 4k din, kinezi ne postoju nikakve limite za signal, to daje MNOGO jaci signal, ali mislim da ima nekih dropova periodicno (ili je sbb kriv, nikako da uhvatim).
 
Pošto je bilo preporuka da je bolje ići na kineze evo nekih opcija koje upadaju u budžet:
TP-Link TL-WR841HP
TP-Link Archer C20
TP-Link Archer C50
Tenda AC5
Tenda AC6
Tenda AC8
Tenda AC10

Da li neko ima iskustva sa navedenim modelima?
Pogledao sam i spomenuti Netis, ali jedini zanimljiv tip iskače iz budžeta.
 
Ja naručio Asus AC58U V2, mogu da javim utiske ako nekoga zanima.
 
@rolle
Obrati pažnju, svi ti TP-Link, i Tende 5 i 6 imaju i WAN i LAN portove ograničene na 100 Mbps i to je maksimum koji mogu da pruže što se tiče interneta, sve ostalo je reklama.
Tenda 8 i 10 imaju gigabitne WAN i LAN portove, mislim da je to trenutni minimum koji treba odabrati.
 
@mitar1982
Hvala ti, nisam uopšte obratio pažnju na to!

@nikolaq45
Svako iskustvo je dobrodošlo, tako da samo napred.
 
Ja naručio Asus AC58U V2, mogu da javim utiske ako nekoga zanima.

Ja imam RT-AC58U i odlican je bar za ono sto je meni potrebno. Imam ga malo vise od godinu dana i zaista onih 100-tinjak evra sto sam platio vredi svaku paru, nisi pogresio sa izborom...
A imam i GT-AC5300 Rapture to je vec visa klasa, za sada radi korektno otprilike tri meseca ga imam....
 
Ja imam RT-AC58U i odlican je bar za ono sto je meni potrebno. Imam ga malo vise od godinu dana i zaista onih 100-tinjak evra sto sam platio vredi svaku paru, nisi pogresio sa izborom...
A imam i GT-AC5300 Rapture to je vec visa klasa, za sada radi korektno otprilike tri meseca ga imam....
Brale koja je poenta ovako skupih rutera kad moras da ga stavis iza provajderovog krsa koji sam po sebi osakati net?

Da provajderi daju opciju da ti taj uredjaj bude nekako jedini koji koristis, pa ni ja ne bih zalio para..


Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
@nidzakv, zavisi od provajdera, ja koristim AC68 a provajderov modem (telekom) u bridge modu, i odlično radi. Ranije sam koristio FritzBox kao jedini uređaj (vdsl), i sve je bilo super osim dometa pošto su integrisane antene.
 
Verujem da svi kupuju bolji ruter da bi provajderov stavili u bridge mode. Takođe zbog gigabitnog lana, mnogo većeg protoka u mreži za potrebe transfera podataka, stabilnosti i jačine signala, itd.
 
Pa i ako je u bridge modu, taj uredjaj je krsina i takav signal dolazi do rutera. On koliko god da kosta ne moze da ucini da ti npr igrice online rade bolje ili nesto slicno. Tu je jaci wifi signal i slicne funkcije i to je ok..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Provajderov ruter u bridge modu nikako ne utiče na stabilnost i brzinu lokalne mreže kad se koristi dodatni ruter. Ja sam pre dve godine uzeo TP-Link Archer C3200 za neke sitne pare, i uz neke meni nebitne mane ruter radi sjajno uz sve uređaje koje koristimo kod kuće. Pokriva celu kuću, ima dve odvojene 5 Ghz mreže, tako da PC koji je i media server ima svoju 'ekskluzivnu' mrežu.

Ako naleti AX6000 na nekom dobrom popustu, to će biti sledeći apgrejd.
 
Zasto je krsina kad sluzi samo kao modem dok je u Bridge?
 
Ja iskreno nisam primetio pad latencije u odnosu na period kad sam koristio dobar ruter i kao modem u odnosu na ZTE u bridge modu.
Nije samo jači signal razlika, razlika je stabilnost sa više klijenata, razlika je u dodatnim funkcijama na primer integrisan VPN, bolji firewall, gigabit lan portovi, content filter za decu, ssh, cloud...
 
Pa i ako je u bridge modu, taj uredjaj je krsina i takav signal dolazi do rutera. On koliko god da kosta ne moze da ucini da ti npr igrice online rade bolje ili nesto slicno. Tu je jaci wifi signal i slicne funkcije i to je ok..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

LAN kablom prenosiš faktički direktno ono što ti ide iz parice, provajderov ruter postaje modem i kao takav samo prenosnik, ništa više.
 
Zna li neko cime moze da se pokrije vikendica oko 80ak kvadrata na dva nivoa i dvoriste? Idealno bi bilo da ruter iz vikendice moze da baca i nekih 100m na otvorenom. Nema drugih mreza okolo, brisan prostor.
 
Zna li neko cime moze da se pokrije vikendica oko 80ak kvadrata na dva nivoa i dvoriste? Idealno bi bilo da ruter iz vikendice moze da baca i nekih 100m na otvorenom. Nema drugih mreza okolo, brisan prostor.

Zavisi koliko para želiš da uložiš. Mikrotik 4011 sa WiFi-jem je nekih 200 evra, možda neka mesh tehnologija ali ona je oko 400 evra.
 
Poslednja izmena:
Pošto je bilo preporuka da je bolje ići na kineze evo nekih opcija koje upadaju u budžet:
TP-Link TL-WR841HP
TP-Link Archer C20
TP-Link Archer C50
Tenda AC5
Tenda AC6
Tenda AC8
Tenda AC10

Da li neko ima iskustva sa navedenim modelima?
Pogledao sam i spomenuti Netis, ali jedini zanimljiv tip iskače iz budžeta.

Ja imam Archer C50. On je dual band. 2 u 1 [emoji3]. Odličan je. Mislio sam da može da gura dosta više od 100Mbps, tako piše u specifikaciji bar, ali evo kolega kaže da ne može. Ja ne mogu da proverim, imam net 100/10. Toliko mi i daje ruter (od 90 do 99), ako sam u kući na istom spratu gde i on.
bc97e822b661e9435991b1bf47b34e6d.jpg
 
Poslednja izmena:
Iskreno, vikendica je u pitanju, ne bih da ulazem puno. Jedina namena tog pokrivanja do 100m je ako se nekada stavi video nadzor. Ne bih davao vise od 100e za sada. Videcu neki ruter, obican, koji ima dobar domet. Brzina neta nije vazna, 50 je protok, ne verujem da ce ikada biti vise. Ne znam oni stari wrt54gl kakav bi bio, ako ga nadjem negde. Verovatno cu da uzmem onaj wr841hp, trebalo bi da ima dobar domet a kosta 50e.
 
Poslednja izmena:
Čisto da se javim.
Presekao sam i kupio Tendu AC10. Nisam još stigao da ga isprobam, tako da ću utiske javiti naknadno.

@FragManius
Iz nekog mog (doduše ne prevelikog) iskustva, 100m je dobar izazov za obične rutere čak i kad su napolju, a pogotovo ako ima još i pokoji zid pride budući da će ruter biti u vikendici. Možda je neko rešenje sa spoljnom antenom bolje.
Javiće se već neko iskusniji od mene.
 
Aj javi kakav je. Jel bese ima neka cloud opcija na njemu?

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Iskreno, vikendica je u pitanju, ne bih da ulazem puno. Jedina namena tog pokrivanja do 100m je ako se nekada stavi video nadzor. Ne bih davao vise od 100e za sada. Videcu neki ruter, obican, koji ima dobar domet. Brzina neta nije vazna, 50 je protok, ne verujem da ce ikada biti vise. Ne znam oni stari wrt54gl kakav bi bio, ako ga nadjem negde. Verovatno cu da uzmem onaj wr841hp, trebalo bi da ima dobar domet a kosta 50e.

Meni u stanu srednje veličine (betonski zidovi) cela mreža ide kroz wrt54gl (dva desktopa i Smart TV 4K na LAN-u, laptop, dva tableta i dva telefona na WiFi-ju). Ne koristim nikakav custom firmware već poslednji Linksysov firmware za ovaj router. Sve radi kao podmazano, WiFi ima domet u svakom uglu uz određena ograničenja sa obzirom na godište: WiFi brzina je oko 12Mbps dok je žično oko 40Mbps, nedostaje guest pristup... Neki noviji router bi ti doneo veće brzine prenosa pre svega u WiFi-ju, brže kopiranje fajlova u lokalu, a što se tiče brzine interneta ubrzanja će biti ako imaš optiku.
 
Aj javi kakav je. Jel bese ima neka cloud opcija na njemu?

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Evo početni utisci posle par dana. Sve što ću u nastavku pričati jeste direktno poređenje sa SBB uređajem koji imam a ne sa ruterima u globalu.

Instalacija i puštanje u rad je prošlo izuzetno brzo i bez i najmanjih problema. Isključen je WiFi na SBBovom ruteru, dok je Tenda stavljena iza njega.
Signal je sada mnogo jači i u prostorijama gde ranije nisam imao signal sada imam 4 crte. Verujem da je ovo pre posledica lošeg signala SBBovog uređaja a ne nekih vanserijskih sposobnosti Tende.
Nisam primetio variranja u jačini signala što je bila standardna pojava ranije. Na desktopu koji nije baš blizu rutera a koji se sa ruterom povezuje sa eksternom Asus N14 karticom, sa nekadašnje 4 crte sada imam punih 5 i skoro duplo veću brzinu.

Ne isključujem mogućnost da je meni zapao loš primerak SBB-ovog rutera i da nisu svi tako loši, ali bar u mom slučaju ovo je izgleda bila prilično dobra investicija...ukoliko se ne pojave neki gremlini u daljem radu. :)

Nidžo ruter ima Tenda Cloud opciju ali kako mi trenutno ne treba nisam se udubljivao u nju, pa ako ti je interesantno bolje potraži iskustva po netu.
 
Nazad
Vrh Dno