Šta je novo?

Preporuka za router

nidzakv

Slavan
Učlanjen(a)
19.06.2012
Poruke
3,735
Poena
445
Moja oprema  
Laptop
Legion 5 pro
Mobilni telefon
S21 Ultra
Steam
esknikola
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav forumasi,

imam jedno pitanje. Korisnik sam Sbb-a i imam neki njihov HG,
Ubee.. Skoro sam uzeo Eon paket koji podrazumeva lan kabal do Eon smart box uredjaja.

Planiram da izvedem sledece, pa me interesuje koji uredjaj mi preporucujete za tu namenu.

Hocu da lan kabal koji ide iz SBB-ovog hg-a u eon box, ubodem u neki ruter,
a iz rutera lan kablom dam net smart boxu (lan kablom), i da wifi radi sa lan izlazima u isto vreme.
Konkretno, ugasio bih wifi na ovom sbb-ovom maticnom uredjaju jer je veoma los, citaj slab. Konretno potrebno mi je da smart box dobija net kablom,
a da u isto vreme i wifi sljaka, mozda sam bio malo konfuzan.

Potrebno mi je da bude dual band, min 5db antene, neka vrsta cloud-a opcije bi dobro dosla.

Neki novac koji bih dao je pa recimo max 100e.

Hvala unapred.
 
Za slicnu namenu koristim MikroTik hAP ac², takodje mi je ugasen wifi na uredjaju od provajdera, sa mikrotikom imam sigurno 30% bolju pokrivenost.
 
Hvala. Deluje skroz koretno.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Da, to je odličan izbor, nema greške.
 
Nije ni skup, 65e na KP..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Za slicnu namenu koristim MikroTik hAP ac², takodje mi je ugasen wifi na uredjaju od provajdera, sa mikrotikom imam sigurno 30% bolju pokrivenost.

Ja pokusavam da dokucim da li je potrebno dokupiti antene uz njega?
 
Home Gateway (ako nemaš neki baš prastari firmware) ne može da radi u bridge modu, što ti treba da bi povezao ruter na njega. Takođe, ne može ni da mu se ugasi WiFi.
Jedino da tražiš od SBBa da ti zamene HG za običan modem.
 
Home Gateway (ako nemaš neki baš prastari firmware) ne može da radi u bridge modu, što ti treba da bi povezao ruter na njega. Takođe, ne može ni da mu se ugasi WiFi.
Jedino da tražiš od SBBa da ti zamene HG za običan modem.
Ne treba mu bridge. Bilo bi lepo ali, samo se ubode u lan i radi sve ok. A moze da se ugasi wifi na sbb-ovom hg-u, ne znam otkud ti ideja da ne moze..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ako je samo WiFi sporan, a ostale funkcije provajderovog rutera rade posao najjednostavnije je dodati samo access point, ja sam tako pokrio dva stana uz Ubiquiti AP AC LR, i iskustva su odlična. WiFi je brz i stabilan, nema nikakvih posebnih podešavanja, i mogućnosti za probleme kad se koriste dva rutera, dupli NAT i sl.
 
Ne treba mu bridge. Bilo bi lepo ali, samo se ubode u lan i radi sve ok. A moze da se ugasi wifi na sbb-ovom hg-u, ne znam otkud ti ideja da ne moze..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
Ako samo ubodeš u lan port onda ti novi ruter ne radi kao ruter nego kao AP, a HG je i dalje ruter.
Ne može UniFi da se ugasi (eventualno ako op-outuješ od cele unifi usluge)
 
Ako samo ubodeš u lan port onda ti novi ruter ne radi kao ruter nego kao AP, a HG je i dalje ruter.
Ne može UniFi da se ugasi (eventualno ako op-outuješ od cele unifi usluge)
Ruter/ap, nebitno, samo da baca jace wifi. A ugasen je unifi odavno.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ako već uzimaš taj Mikrotik, bolje je da od Sbb tražiš modem. Isuviše dobar uređaj (koji se može programirati u sitna crevca), da bi bio iza nekog bezveze rutera.
Jedino što sam pročitao na forumu ovde, taj modem koji Sbb daje može da radi valjda do 400mb/s za download. Znači maksimim Eon Full paket za sada. Ja sa tim modemom izvlačim maksimum na Eon full paketu.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako već uzimaš taj Mikrotik, bolje je da od Sbb tražiš modem. Isuviše dobar uređaj (koji se može programirati u sitna crevca), da bi bio iza nekog bezveze rutera.
Jedino što sam pročitao na forumu ovde, taj modem koji Sbb daje može da radi valjda do 400mb/s za download. Znači maksimim Eon Full paket za sada. Ja sa tim modemom izvlačim maksimum na Eon full paketu.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
Ja sam na eon premiumu. U pravu si da je skrnavljenje u neku ruku, ali uzecu ga na duze staze da sluzi.. Mozda nekad bude mogao bridge..

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
ja imam eon premium i modem 3208 - max protok na zici je oko 330mbps, ne moze brze - znaci 30% DL-a mi manjka, mada realno... skinuo sam malopre jedan iso od 6.7gb za 6 minuta... sad nesto uploadujem, e to TRAJE u tri lepe...
danas mi recimo ceo dan nista stucnulo nije, bez obzira da li sam na zici ili na wifi - tako da bih rekao da je tu ruter najmanje sumnjiv (netis AC), jer imam istu kolicinu uredjaja koji su nakaceni, a problemi mi pocinju kad koristim npr webex, vpn itd... pa se nekad pojavi da nema interneta, ali to nikako da shvatim da li nema ni konekcije do rutera ili nema iza :( sad dal da istresem 9k da bih probao hoce biti bolje ili prosto da izvucem i ustemam jos koji kabl po kuci hmm :)
 
Ako je problem kada se koristi vpn ili webex, to je onda sa preopterećenjem tih servera, nema veze sa tvojim netom i tvojom opremom. Npr. i mi smo u firmi do skoro imali problema sa vpn zbog preopterećenja servera.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 
Izvinjavam se na upadu u temu ali imam jedno blisko pitanje :)

Posedujem uređaj kome je potreban internet za funkcionisanje (pos terminal). Ovaj model može da dobije internet isključivo putem lan kabla. S obzirom da lokal u kome se nalazi nema mogućnost uvođenja nikakvog interneta jedino rešenje je SBB UniFi mreža (mob operatere bih izbegao zbog dodatnog troška). Moja zamisao je da uz pomoć WiFi repeatera se povežem na UniFi, a onda iz njega ethernet kablom do POS terminala.

Da li je ovo izvodljivo uopšte s obzirom da UniFi nije standardan AP već traži i korisničko ime i šifru?
 
Sigurno može.
Treba ti Access Point/Ruter koji ima client mode.
Jedino je važno da podržava EAP logovanje.

Za Mikrotik znam da podržava

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Sigurno može.
Treba ti Access Point/Ruter koji ima client mode.
Jedino je važno da podržava EAP logovanje.

Za Mikrotik znam da podržava

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Znači ne kupujen extender/repeater već ruter koji ima client node sa eap logovanjem?
Iz njega ethernet kabal pravo u terminal i to je to.

Hvala puno :)
 
Može verovatno i extender ali nisam siguran da sam video modele sa podrškom za PEAP auth koju zahteva Unifi.

Na Mikrotiku sam jutros, probe radi, namestio sve za 10 minuta.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Po preporuci sa ovog threada sam narucio mikrotik hap ac2.
Signal je katastrofa. Neupotrebljiv za rad, potpuno. Netis za 50% manje para radi neuporedivo bolje.

Da li neko ima savet kako pojacati signal ili koji router uzeti da sigurno dobar signal??
 
Neki sa što jačim antenama i da ih je što više.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Bravo,ruter bez antene nikad ne uzimaj pogotovo za 5ghz jer ce signal kroz zid biti ocajan.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ljudi, jedno verovatno glupo pitanje [emoji1]

Dual band ruter imam, a nije mi toliko bitna frekvencija od 5GHz. Bitniji mi je domet rutera trenutno.
Dobijam li nešto pozitivno na frekvenciji 2.4GHz ako disable-ujem 5GHz, ili je svejedno?
 
Znam to. Nisam bio jasan izgleda.
Sada mi ruter radi na obe frekvencije. Moje pitanje je, da li ću gašenjem 5GHz dobiti još nešto bolji domet/protok na 2.4GHz, ili to nema nikakve veze i ruter radi potpuno nezavisno na obe frekvencije?
 
Neces dobiti nista gasenjem 5ghz

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Hvala [emoji106]
 
Da i ja postavim jedno glupo pitanje.

Koliko smisla imaju jeftiniji routeri koji kombinuju brze WiFi standarde (800Mbps na 5GHz) sa WAN/LAN sekcijom koja je ograničena na 100Mbps?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno