Šta je novo?

napajanje graafickih kartica

Pricam iz iskustva, 2x SATA na 8pin adapter na RX570 radi vec godinu dana bez problema. Da to tako apsolutno ne moze da radi i da ce se istopiti ne bi ga ni pravili.
Pre ce taj 6pin na 8pin adapter da osteti napajanje ako ono ne moze da izbaci vise od 120W na toj grani. To zavisi i od ploce, ako ona daje punih 75W na PCI-E slotu onda nece preko dodatnog kabla da vuce previse.

Kao prvo, RX480 trosi vise nego RX570.
Kao drugo, nema "na toj grani" posto je napajanje single rail, tako da mu je sve jedno - gde ima potrebe za strujom, napajanje pusti koliko treba, a ti zamisli da li ce adapter koji ima maksimalnu propusnu moc od 120W da se istopi ako kroz njega pustis recimo 100W, i sta ce da se desi ako kroz sata -> 8 pin pustis 100W (a sata konektor je projektovan za hard diskove koji trose maksimum 20-a W).
 
Isteklo vreme za edit: Hoću da kažem da taj 8-pinac teoretski može da povuče 150W, a ako je nakačen na 2 sata konektora koji su predviđeni za po maksimum 20W, onda je topljenje istih neminovno. Adapter 6->8 pina ima kudikamo deblje žice, i može da istrpi jaču struju.
95%je da će da sve radi i sa tim sata->8 pinac, pogotovo ako se grafička undervoltuje i eventualno malo smanji klok, ali je ipak bolje rešenje 6->8 pina, a najbolje rešenje je novo napajanje sa već postojećim 8-pincima.
 
vx450j.jpg

Napajanje je 33A na 12V grani, samo napajanje bi trebalo biti dovoljno. A u krajnjem slučaju i da ne bude (pošto je staro), verujem da bi se pre isključilo nego napravilo neko s*anje, zaštite bi odradile posao. Ali adapter je uslovno problem.

Jel postoji taj adapter 6 to 8pin neki brendiran, da ima bar neki sertifikat i da se vidi da je kvalitetnije urađen?
 
Poslednja izmena:
Sve ti je to manje vise isti đavo. Kupi bilo koji (imaš i na KP likove koji uslužno prave te adaptere, trebalo bi da su bolji od kineskih) , smanji napon grafičkoj na recimo 950, 1000 mV, klok na 1250, 1300 MHz, pusti Furmark ili Heaven 20 minuta i povremeno proveri adapter da li se greje (po nekom mom iskustvu ne bi trebalo uopšte da se greje). Smanjivanje kloka nećeš primetiti u realnosti, ali ćeš ovim postupkom da smanjiš potrošnju za 20, 30 W što će u ovom slučaju značiti.
Edit: naravno, sve radiš na sopstvenu odgovornost, ja volim da budžim stvari pa mi je interesantno :) a ti ako ces stalno da se cimaš i brineš da li će nešto da izgori ili da se zapali, onda nema druge nego da kupiš novo napajanje.
 
Poslednja izmena:
Razumem sta kazes ali u praksi radi. Pre neki dan na isti adapter probao i RX480 u Furmarku i kablovi se ne greju. Graficka ne vuce svih 150W iz 8pin, iz slota ima 75W i ostalo iz 8pin. Naravno zice nisu tanke, uzeo sa eBay-a ranije, verovatno kinez ali radi posao.
Overclock naravno nikako ako se koriste bilo kakvi adapteri a dobro napajanje sa 6 ili 8 pin je preporuka uvek.
 
po treći put,to napajanje je single rail,nema više grana,svejedno sa kojih konektora crpiš,poenta je dal' adapter može da istrpi ili ne,cela priča koju ste potpuno napamet iskomplikovali i zastrašili čoveka da će nešto da mu spali.

ako napajanje ne može da isporuči karta će se izgasiti tokom loada,ako je napon nestabilan i pada ispod atx standarda izbaciće bsod i najgori scenarij je da adapter bude najgori krš i da krene da se topi na velikom opterećenju.sve ostalo je paušalna mitomanija.
 
^ to je, generalno, nebitna stavka u ovom slucaju.
Ti adapteri se svakako ne prave u duzinama vecim od 10cm. Idealno bi bilo kada bi pronasao originalni, a za kineske je potrebno obratiti paznju na presjek zice.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ja ih imam nekoliko sa kablom dužine oko 25cm.
 
po treći put,to napajanje je single rail,nema više grana,svejedno sa kojih konektora crpiš,poenta je dal' adapter može da istrpi ili ne,cela priča koju ste potpuno napamet iskomplikovali i zastrašili čoveka da će nešto da mu spali.

ako napajanje ne može da isporuči karta će se izgasiti tokom loada,ako je napon nestabilan i pada ispod atx standarda izbaciće bsod i najgori scenarij je da adapter bude najgori krš i da krene da se topi na velikom opterećenju.sve ostalo je paušalna mitomanija.

Ne budi tako siguran, ja govorim ovo iz čistog iskustva. Ne mora da znači da će se karta ugasiti ili pojaviti bsod ako je napon ispod 11.4V. Viđao sam razne konfiguracije gde je napon čak na 11.1-11 i sve radi, a dokle će raditi to je pitanje.
 
Kao što rekoh to napajanje treba zameniti.Previše je staro i ne bih ga koristio sa današnjim kartama.
Verovatno pravi problem budzet,i nije lako dati 60e za pristojan psu,a imas vec neko koje "radi".
Primera radi dok se vodi polemika oko toga da li može već su bila par polovnjaka(savremena) za 25e,što je dzabe i verujem nije velika investicija,ali si miran.
Jako ih je teško uhvatiti(napajanje po toj ceni),ali ko ima strpljenja moze sve..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
da,baš će da bude miran sa polovnjakom od 25e...taj kors je odličan,ništa mu ne fali,ako su kondezatori okej a velika šansa da jesu radiće to kao sat još godinama.sve što treba je da ga uključi i isprati napone i kako se ponaša na loadu,samo će se kazati za 5m a neće ništa da spali.

plašite čoveka potpuno bez veze.
 
Taj cors je previse star,i nije dobar za danasnje standarde.Napajanje nije samo kutija kondezatora,i nije nikakav pokazatelj kakav je psu.
Čisto info za 25e,da,system power 9 je bio 25e,sasvim pristojan psu..Verujem da ne bi imao problema iako je polovno.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Kupljeno je novo napajanje Cooler Mater MWE White 500w. Pošto je budžet i ovako probijen, za 52e mislim da nije moglo bolje. Da je komp za mene išao bih na adapter, ali pošto nije (opisao sam situaciju gore), ne želim ni najmanje da razmišljam. Hvala svima na predlozima i pomoći.
 
Pozdrav. Danas sam uzeo Asus Strix 1080 i dešava se sledeći problem. Kako uđem u igre kao npr Death Stranding, AC Odyssey, Battlefield 5 dogodi se da nakon par minuta dođe pucanja igre. Igra se zamrzne i pukne na desktop. U AC Odyssey se ne zadržim ni 10 sekundi kako se igra učita, a BF 5 i Death Stranding možda izguraju koji minut. U npr. Death Stranding-u kada držim zaključano na 60 frejmova, igra dođe na gpu usage 62%, gpu temperatura na 68 stepeni i cpu temperatura na 62 stepena i igra samo zamrzne i pukne na desktop. Kada otključam frejmove temperatura grafičke bude na 60 stepeni a gpu usage udari na 100% i igra zamrzne i pukne na desktop. Konfiguracija i napajanje je ovo koje imam je ovo u potpisu. Napajanje je inače staro preko 6 godina (kupljeno kada sam koristio i5 4460 i grafički AMD R9 270), pa me interesuje dal je možda tu problem ?
 
Proveri grafiku takodje,mozda ona pravi problem.Prepostavljam da je polovna.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Probas sa Furmark-om, ako izbacuje u desktop verovatno graficka, mozda napajanje. Obicno kad je napajanje on se restartuje.
Probaj i OCCT test, Power Supply da optereti maksimalno grafiku i procesor, ako se restartuje, napajanje.
 
Pustio sam OCCT test. Opteretilo je grafiku i procesor na 100% i ništa se problematično nije desilo. Držao sam tako preko jedan minut.

Furmark je isto testirao gpu stress. Držao sam preko 3 minuta. Bila je opterećenost maltene na 100% al opet ništa se desilo.

Evo kakvu grešku izbaci kada pukne Death Stranding

greška.jpg
 
Poslednja izmena:
Vid' šta piše u error.txt

Ako nisi to uradio pre ugradnje 1060, odradi kompletno čišćenje drajvera sa DDU-om. Pa instaliraj ponovo najnoviji drajver.
 
Poslednja izmena:
Radio sam i čišćenje sa DDU. Nije pomoglo. Stavio sam i svež operativni sistem. Opet isto. Testirao sam i Destroy All Humans. Igra na maks detalje radi u 120 fps ali i to pukne posle par minuta. Bude ova greška

greška2.JPG
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao isti problem sa tom grafickom, problem sam resio tako sto sam menjao pastu na GPU, ne znam koliko je stara tvoja kartica.
 
Grafičku sam odneo kod drugara koji ima konfiguraciju kao ja, samo što on koristi grafičku RTX 2070 i ima bolje napajanje. Identičan problem i kod njega. Preslikano. Grafičku sam vratio čoveku od kojeg sam uzeo i kod njega na dve testirane različite konfiguracije (Intel i Ryzen 3900) radi sve bez problema.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno