Šta je novo?

napajanje graafickih kartica

oogabooga

Slavan
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
390
sad mi nesto pade na pamet, pa reko da pitam, zna li ko....
imao sam gtx 1070 Ti, koja je imala samo jedan 8pin ulaz za napajanje. potom sam imao gtx 1080 Ti, koja je imala dva: 1x6pin i 1x8pin.
i sad dolazim u kontakt sa obicnom gtx 1070, znaci nije "Ti", koja ima 2x8pin ulaza za napajanje. pa lupam glavu, zbog cega ova obicna 70tka, zahteva jace napajanje od prve dve spomenute grafe?

ima li ko da zna to, a voljan je objasniti?

hvala
 
Dva su razloga - marketing (vise je bolje) i usteda (proizvodjaci koriste PCB napravljen za neki jaci model kako bi smanjili troskove).
 
Lično prvi put čujem za ovo što je @Dusan K napisao..
Ja koliko znam čipovi se razlikuju,nekom je potrebno više struje nekom manje..Zavisi i od samog modela karte,postoje isti čipovi sa manje ili više potrošnje ili dodatne snage..tako da na nekoj karti mogu staviti 8 pin a na drugoj 8+6 zbog veceg kloka ili potencijalnog kloka od strane vlasnika..Znači pričamo o istom čipu.Što veci klok grafici je potrebno više struje.Jača karta ne znači i nužno da joj je potrebno više struje..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
MB PCI-e slot: max 75W
6pin PCI-e power connector: max 75W
8pin PCI-e power connector: max 150W

MB PCI-e slot + 6pin = 75 + 75 = 150W max
MB PCI-e slot + 6pin + 6pin = 75 + 75 + 75 = 225W max
MB PCI-e slot + 8pin = 75 + 150 = 225W max
MB PCI-e slot + 8pin + 6pin = 75 + 150 + 75 = 300W max
MB PCI-e slot + 8pin + 8pin = 75 + 150 + 150 = 375W max

To su specifikacije standarda sa maksimumima koji su pritom vrlo konzervativno odmereni.

GeForce GTX 1070 = 150W TDP
GeForce GTX 1070ti = 180W TDP
GeForce GTX 1080 = 180W TDP
GeForce GTX 1080ti = 250W TDP

To su vrednosti za referenti dizajn, stock taktove i napone. U slučaju specijalnih OC edicija tih kartica, zbog viših radnih frekvencija za GPU i VMEM, kao i višeg napona, max potrošnja bude veća na njima ali ne duplo već obično nekih 25-30%.

2 x 8pin PCI-e konektor za GTX 1070 je čist overkill i marketing. Konzervativnih 375W max specifiranih konektora za 150W TDP karticu, sa ili bez tih dodatnih 25-30%.

Kad neki proizvođač na karticu stavi konektore koji su dovoljni i za drastično veću snagu od specifirane za tu karticu uglavnom je tu marketing u pitanju (češće) ili ušteda deljenjem zajedničkog PCB -a sa drugim modelom (ređe) ili stvarna potreba (najređe). Dobro je to Dusan K argumentovao.
 
Upravo tako...kombinacija marketinga, rezerve snage za extremne uslove (extremni OC) i stvarna potreba, sve zavisno od konkretne karte.

Na primer, Strix 1080Ti povuče po 280-285W u full loadu i ima 2x8 pin konektora, znači 300W samo preko njih. Plus onih 75W preko PCIe slota. Ako vuče 280W, da li je bilo potrebe za 2x8, zar nije dovoljno manje? Tehnički jeste, ali proizvođač ne može da zna da li će u nekom trenutku da povuče i više od specifikacije, da li će neko da je overklokuje i nadruka napon i power target, koliko ti je kvalitetno napajanje i u kakvom stanju su konektori...pa omoguće da dobije više struje, ako zatreba.
Zato i referentna 1080Ti dolazi sa 1x6 i 1x8, a Strix, pošto je top tier karta za entuzijaste, dobija 2x8 jer Asus polazi od pretpostavke da će garantovano da se overklokuje i to jače, i da povuče 300+ W...a i marketing igra malu ulogu.
 
Poslednja izmena:
Proizvodjac zna koliko kartica moze maksimalno da povuce, ako hoces da povecas limit to se radi hardverski a ne preko onoga sto je korisnicima dostupno, afterburnovi i to..
 
Upravo tako...kombinacija marketinga, rezerve snage za extremne uslove (extremni OC) i stvarna potreba, sve zavisno od konkretne karte.

Na primer, Strix 1080Ti povuče po 280-285W u full loadu i ima 2x8 pin konektora, znači 300W samo preko njih. Plus onih 75W preko PCIe slota. Ako vuče 280W, da li je bilo potrebe za 2x8, zar nije dovoljno manje? Tehnički jeste, ali proizvođač ne može da zna da li će u nekom trenutku da povuče i više od specifikacije, da li će neko da je overklokuje i nadruka napon i power target, koliko ti je kvalitetno napajanje i u kakvom stanju su konektori...pa omoguće da dobije više struje, ako zatreba.
Zato i referentna 1080Ti dolazi sa 1x6 i 1x8, a Strix, pošto je top tier karta za entuzijaste, dobija 2x8 jer Asus polazi od pretpostavke da će garantovano da se overklokuje i to jače, i da povuče 300+ W...a i marketing igra malu ulogu.


Takođe su se pojavljivali problemi sa tih 75W, koje PCI-e može da ostvari, npr. Radeon RX480 sa 1x 6-pin, pa bi karta povukla previše preko PCI-E pa su se čak spaljivale ploče.

Tako da, variujante sa dodatnim konektorima je zapravo dobra i bezbednija.
 
MB PCI-e slot: max 75W
6pin PCI-e power connector: max 75W
8pin PCI-e power connector: max 150W

MB PCI-e slot + 6pin = 75 + 75 = 150W max
MB PCI-e slot + 6pin + 6pin = 75 + 75 + 75 = 225W max
MB PCI-e slot + 8pin = 75 + 150 = 225W max
MB PCI-e slot + 8pin + 6pin = 75 + 150 + 75 = 300W max
MB PCI-e slot + 8pin + 8pin = 75 + 150 + 150 = 375W max

To su specifikacije standarda sa maksimumima koji su pritom vrlo konzervativno odmereni.

GeForce GTX 1070 = 150W TDP
GeForce GTX 1070ti = 180W TDP
GeForce GTX 1080 = 180W TDP
GeForce GTX 1080ti = 250W TDP

To su vrednosti za referenti dizajn, stock taktove i napone. U slučaju specijalnih OC edicija tih kartica, zbog viših radnih frekvencija za GPU i VMEM, kao i višeg napona, max potrošnja bude veća na njima ali ne duplo već obično nekih 25-30%.

2 x 8pin PCI-e konektor za GTX 1070 je čist overkill i marketing. Konzervativnih 375W max specifiranih konektora za 150W TDP karticu, sa ili bez tih dodatnih 25-30%.

Kad neki proizvođač na karticu stavi konektore koji su dovoljni i za drastično veću snagu od specifirane za tu karticu uglavnom je tu marketing u pitanju (češće) ili ušteda deljenjem zajedničkog PCB -a sa drugim modelom (ređe) ili stvarna potreba (najređe). Dobro je to Dusan K argumentovao.

Zapamtite ovog momka momci, ovo je najkorisniji clan ovde. Pun znanja i elana da objasni, usao sam na thread razmisljajuci da mu je potreban bas ovakav post ali da me na zalost mrzi da ga otkucam, kad ima koga ne mrzi. Svaka cast

@zzzz

You must spread some Reputation around before giving it to zzzz again.
 
Poslednja izmena:
hvala za odgovore :)

znaci, da ostavim tu 1070tku onda, ako je to dobro da ima 2x8p? inace, model je od Zotaca, u nastavku pise jos AMP! edition

napajanje je Thermaltake 775W modularno, trebalo bi to da istrpi
 
@fingon slazem se sa tobom jako koristan clan, meni je u par navrata mnogo pomogao. Alal vera @zzzz
 
hvala za odgovore :)

znaci, da ostavim tu 1070tku onda, ako je to dobro da ima 2x8p? inace, model je od Zotaca, u nastavku pise jos AMP! edition

napajanje je Thermaltake 775W modularno, trebalo bi to da istrpi

Nit' joj treba 2x8pin, nit' joj smeta sto ih ima ;) Retko koja normalna kartica ce povuci 375w, cak i uz OC u kucnim uslovima. Tu ne racunam one dual-cip karte oba proizvodjaca i GTX 480-512 (koja bas zbog te potrosnje nikada nije ni lansirana u tom obliku ;) ).
 
Znaci za "RX 580 Sapphire NITRO+ 8GB" je dovoljno "MB PCI-e slot + 8pin = 75 + 150 = 225W max", ne treba joj 6pin-ac?
 
Znaci za "RX 580 Sapphire NITRO+ 8GB" je dovoljno "MB PCI-e slot + 8pin = 75 + 150 = 225W max", ne treba joj 6pin-ac?
Stock RX 580 je od strane AMD -a deklarisana kao 185W TDP kartica. U praksi joj je prosečna gaming potrošnja oko 190-200W. Kod običnih modela najčešće dolazi sa samo jednim 8pin PCI-e power konektorom. To je u skladu sa specifikacijama standarda (MB PCI-e slot + 8pin = 75 + 150 = 225W max).

Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 8GB je OC kartica sa višim taktovima i višim naponima koja troši više od stock RX 580. Prosečna gaming potrošnja joj je oko 240W. Dolazi sa jednim 8pin i jednim 6pin konektorom. To je takođe u skladu sa specifikacijama standarda (MB PCI-e slot + 8pin + 6pin = 75 + 150 + 75 = 300W max).

Konektori su razumno odmereni, tačno u skladu sa potrošnjom. Sa jednim konektorom manje izlazila bi iz specifiranih standarda za napajanje PCI-e kartica. 300W > 240W > 225W

-----------

Svakako priključiti oba konektora. Nema razloga za to ne učiniti i to je jedini razuman savet.

Ako je pitanje da li se u kriznim situacijama u nedostatku dovoljnog broja adekvatnih PCI-e power konektora može privremeno priključiti samo jedan konektor ili 6pin umesto 8pin, odgovor je da zavisi.

I 6pin i 8pin konektori imaju sense pin koji omogućavaju grafičkoj kartici da pravilo detektuje prisustvo tih konektora. Međutim od odluke proizvođača kartice zavisi da li će se striktno pridržavati standarda insisitiranjem da se povežu svi konektori ili će dozvoliti rad i ako neki konektor nije priključen.

U praksi se dešavaju oba slučaja.

  • U prvom slučaju, kad se ne poveže jedan konektor ili se ubaci 6pin umesto 8pin konektora, kartica radi bez problema.
  • U drugom slučaju, kad kartica striktno zahteva povezivanje svih konektora a to se ne učini, kartica će odbiti da se inicijalizuje. Samo će, pri startovanju računara, kartica zavrteti ventilatore na max RPM i blokirati inicijalizovanje matične ploče. Do trajne štete neće doći, već je to stanje samo privremena mera kojom se kartica štiti i signalizira problem.
Ipak, to ne treba raditi, već treba povezati napajanje i grafičku karticu putem svih PCI-e power konektora koje grafička kartica poseduje.
 
Hvala i svaka cast na ovako opsirnom odgovoru. Tek posle videh na zvanicnom "sapphire" sajtu da pise da kartica trosi 235w i da nije dovoljno spojiti samo 1 konektor.
 
i asus radi isto,mahom na strix modelima,ima led na poleđini koji signalizira jel' ukopčan pci-e i ako nije zeleno svetlo karta odbija da se inicijalizuje.vrlo zgodno kod provere napajanja/kablova i daljeg trablšuta.
 
Čisto da se nadovežem,nitro+ karta radi na jednom 8pincem,nema nikakvih upozorenja,blokova itd..da ne daje sliku.Svakako treba povezati sve kablove,i ako bi je povezao sa jednim 8pincem radiš na svoju ruku..Ja sam je i puštao u furmarku (gde su klokovi manji) i radila je bez problema..


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Jos jedno pitanje, ako neko moze da odgovori. Danas mi stigle 6 x nitro+ 580 i uzmem i povezem ovakvim kablom:
12_5e8a5ba9-76a2-4fbd-b1f8-bfae44ed3e31_1024x1024.jpeg

Posto mi je napajanje full modularno (imam 2 ovakva kabla), ali sam povezao samo 1 sa ovom racvom 2 x 6+2. Kartica radi bez problema, ali me interesuje da li moram da iz napajanja kacim jos 1 kabal ili je dovoljno ovako?
 
Skini tu racvu i zakaci kabal koji ide direktno iz napajanja.
 
Poslednja izmena:
Pa direktno iz napajanja sam i povezao, nego kako mislis da sam zakacio? Ovu sliku sto sam postavio sam skinuo sa neta, nije kao moj, ali je identican, mrzelo me da slikam i kacim.
 
Slikaj kabal da vidim, kao da se igramo gluvih telefona:)
 
Nema potrebe da slikam kada je identican, ono gde je bela str. kabla sam zakacio u napajanje, a ovamo gde se racvaju, ova 2 izvukao ovaj 1 sa 2 pina u zaboo u 6 pin konektor, a 8 pin u 8 pin. Ne znam sta ti nije jasno. Mene interesuje da li ta jedna grana moze da da dovoljno snage kartici u svakom trenutku. Pustio sam malo pre da probam "Far Cry 3", radi bez problema, posle pustio da malo kopam i evo sve radi bez greske.

Ovo napajanje imam:
https://www.gigatron.rs/napajanja/sama_napajanje_armor_650w_80plus_gold-99881

53265-sama-psu-sama-armor.jpg
 
Poslednja izmena:
Sto manje adaptera, konvertora i slicnih stvari od napajanja do graficke, to bolje. Undervoltovana Sapphire RX 580 Nitro lepo kopa sa jednim prikljucenim osmopincem. Ovo je za probu ok, ali ako ti napajanje nema svoj 8-pinac za gpu, onda batali.
Vidim na linku da to napajanje ima svoj 8-pinac za gpu, zasto si onda od jednog 6-pinca pravio 2-osmopinca? Nema potrebe za tim.
 
Mene interesuje da li ta jedna grana moze da da dovoljno snage kartici u svakom trenutku. Pustio sam malo pre da probam "Far Cry 3", radi bez problema, posle pustio da malo kopam i evo sve radi bez greske.

Ovo napajanje imam:
https://www.gigatron.rs/napajanja/sama_napajanje_armor_650w_80plus_gold-99881

Pogledajte prilog 284895

Moze tako, to je optimalna situacija, a preporucljiva situacija je za svaki konektor da imas poseban kabl iz napajanja.
 
Sto manje adaptera, konvertora i slicnih stvari od napajanja do graficke, to bolje. Undervoltovana Sapphire RX 580 Nitro lepo kopa sa jednim prikljucenim osmopincem. Ovo je za probu ok, ali ako ti napajanje nema svoj 8-pinac za gpu, onda batali.
Vidim na linku da to napajanje ima svoj 8-pinac za gpu, zasto si onda od jednog 6-pinca pravio 2-osmopinca? Nema potrebe za tim.

edit:

Moze tako, to je optimalna situacija, a preporucljiva situacija je za svaki konektor da imas poseban kabl iz napajanja.

Jaoj ljudi ili ja ne znam da objasnim kako treba ili vi ne razumete moje pitanje. Napajanje ima izlaz sa nekoliko izlaza 8 pin i ja imam 2 identicna kabla kao na gore postavljenoj slici, zaboo sam oba kabla iz napajanja i znaci sada imam na dr. strani 4 x 8 pin, koji su ujedno 6+2 x 4, znaci mogu da odvajam. Kablovi su original uz napajanje dosli, nisu nikakvi adapteri, ali sam samo jedan kabal iskoristio, kao sto sam gore napisao, jer probao sam i sa dr. grane kacio sa jedne na 6pin sa dr na 8pin, nikakve razlike. Ali ne vredi, moracu da nadjem neku sliku i da lepo ilustrujem pitanje. Pustao sam i "FurMark" jedno pola sata i sve radi bez greske.
 
Poslednja izmena:
jer probao sam i sa dr. grane kacio sa jedne na 6pin sa dr na 8pin, nikakve razlike. Ali ne vredi, moracu da nadjem neku sliku i da lepo ilustrujem pitanje. Pustao sam i "FurMark" jedno pola sata i sve radi bez greske.

E ovo je to. Tako proizvodjaci preporucuju. Naravno da je tebi nikakve razlike, radi sve lepo, nece ti napajanje samo reci "uh rasteretio si me, neka jedan kablic ide u 6 pin, a drugi u 8pin".
 
OK, ako imaš kabl za gpu na čijem kraju imaš 2x(6+2) pina, onda lepo taj kabl priključi na grafičku (ova konektora) i nema problema. Opet ne vidim sta ce ti adapter za sve to?
 
Nema on adapter, nego kabl iz napajanja mu ima tu Y racvu, a sliku je dao kao primer.
 
@delibasa Objašnjavaš za medalju.
Neznam šta hoceš,da povežeš 4x nitro na samu 650?
@DjoleMC 6 pin 75wx2 =150w= 8pin.
Takav način je u redu koristiti te račve.
Ostale gluposti i račvanja kao što pokušava delibasa ako ga dobro razumem su bezveze.Koliko imaš A na 12v grani toliko ceš dobiti,ne možeš iz niizčega dobiti nešto.
@delibasa Za sistem sa vise karti bolje je koristiti neki multirail psu,verujem da ih ima podosta polovnih sa korektnom cenom..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno