Šta je novo?

Asus ROG G731GW i7 9750h & RTX 2070

Evo malo utisaka, veoma lako otvorio lap top, lako otkacio i kablove od led traka, lako se odvaja nema nekih zabica koje bi pucale, e sad, kad sam skinuo hladjenje mislio sam da cu samo menjati pastu na CPU i GPU ali sam morao i na ovim ostalim cipovima jer nisu stavili one trake i ono nego isto pastu. E sad, MX4 sa kojim sam navikao se mnogo lakse razmazuje od ovog Grizlija :D tako da generalno i nisam bas zadovoljan kako sam je naneo na ove cipove. CPU i GPU sam naneo sasvim dobro ali imam utisak da sam mozda malo manje stavio na ove cipove okolo? To mozda i nije mnogo bitno sta mislite ? Generalno 5g je tuba pa sam se mali i plasio da mi ne zafali. I posle evo par sati, CPU ne prelazi 80 c sa ISTIM podesavanjima (undervolt). Ovako je isao do max 85. Ima neke razlike za sada oko 5c manje ali verujem da ce kroz par dana da se smanji. Sta znam, dobro je za sada xD i ladno su u Asusu vec stavili onu zastitu crnu kao neka plastika oko cpu i gpu, vrvt su pretpostavili da ce neko tecni metal stavljati, tako da vec je sve spremno za metal ako bas zatreba :) evo i neke 3 brzinske slike
https://photos.app.goo.gl/mVbznpxcBrF5SbdS9
I da, sama pasta je po ovim cipovima okolo bila dosta sveza/masna, na GPU onako i ne bas a na CPU bogami malo tvrdja i nekako je najmanje bilo xD
 
Poslednja izmena:
Kakav si ti entuzijasta [emoji106][emoji122][emoji56][emoji847]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Proday sta cu brate :-D Djalf, znaci nije strasnk ako sam po cipovima malo manje stavio? :) huh
 
E super, za sada i jeste dosta bolje
 
Ne da mi djavo mira te sam uzeo i opet otvorio :-D gpu i cipovi sasvim ok, tako da skoro nisam ni dirao tu nista(malo popravio/dodao/oduzeo) iiii obrisao CPU i stavio tecni metal. Msm da mi se nikada ovako ruke nisu tresle. Prvo sam probao na limcicu kako ce ici i izvalio da ce ici dosta dobro. Potrebno je par min vremena da krene da prijanja ali kad krene ide odlicno i fazon ispade i da se lepse i lakse nanosi nego obicna pasta. Stavio, zatvorio pokrenuo. Temp na 4.0 ghz (ostao samo undervolt i ranije je bio UC na 3.6 ghz) od 80 do 84 c u punoj snazi i u TURBO rezimu (koji nikada nisam ni koristio). Ovako po defaultu sve od 76 do 80 c. Naravno ventilatori rade tise i sporije. Tako da ipak znaci ovaj tecni metal. Ne da mu da se penje temperatura, odrzava i za sada je sve top :-D
 
Respect za operaciju, lepo je kad se rizik isplati [emoji122][emoji2772]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Ako u startu to mora da odradi kod novog lapa i pritom ima te temperature, posle celog tog poduhvata, nikako nije dobar znak za neki "ozbiljniji" gaming na duze staze.
Veci problem je onda cela sasija i tu ne moze da se menja nista, tako da ubuduce bolje da pikira nekog "debeljka" sa boljim hladjenjem...

Ako nista drugo neka nadje neko postolje kod nas (DeepCool N8 ili Zalman NC2000 fazon, full alu ne mesh), makar da dodatno olaksa disipaciju i obori jos za koji stepen...
 
E ali ja sam zadovoljan svakako :-D vrti se 80 c na max sve tako da nije lose. Nego sad se nerviram, tokom GTA 5 igre vec par dana mi je temp grafike bila oko 74 - 75 c, a sada je 75 - 76 c. 1 - 2 c vise nego pre. Sad se plasim da nije lepo legla mozda pasta na GPU, ili da sada bolje provodi i hladi CPU zbog tecnog metala pa je zato mozda grafika malko veca? Znam da je sitnicia ali nemam mira :-D ?
 
Ako u startu to mora da odradi kod novog lapa i pritom ima te temperature, posle celog tog poduhvata, nikako nije dobar znak za neki "ozbiljniji" gaming na duze staze.
Veci problem je onda cela sasija i tu ne moze da se menja nista, tako da ubuduce bolje da pikira nekog "debeljka" sa boljim hladjenjem...

Ako nista drugo neka nadje neko postolje kod nas (DeepCool N8 ili Zalman NC2000 fazon, full alu ne mesh), makar da dodatno olaksa disipaciju i obori jos za koji stepen...
Ne znam koliko pratiš gaming laptopove zadnje vreme, ali to je postala sasvim uobičajena temperatura od kada su prešli na novi format. Sa druge strane ako proizvođač garantuje da će da radi što bih ja lupao glavu (eventualno uzeti +2 godine garancije gde postoji mogućnost).

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Onako, poslednje 4-5 godine povremeno bacim pogled da li su izbacili nesto slicnog hladjenja/sasije kako kod ROG G752 serije... Mahom se sve vrti na isto.
Pravi gaming/dtr lapovi su jos kod 9xx/10xx otisli u klasu vise cenovno, za entuzijaste, iako koriste iste sasije.
Ovo sto sada voze kao gaming klasu je po meni vise za multimediju/content creation uz "pokretniji" casual gaming. Naravno povremeno iskoci neki model/serija sa boljim hladjenjem. Zato mu i rekoh da saceka malo ako nije hitno...

Trenutna ponuda do 2k, nisu bas masine koje bih primarno koristio za gaming na duze staze (mozda 2 modela samo), sto je ok kao sto ti kazes dok je garancija vazeca...
(btw ne znam koliko je garancija vazeca kod odredjenih modela za ono sto je on radio, neki tolerisu samo zamenu hdd-a)
 
On se svesno pozdravio sa garancijom još prvi put [emoji56][emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
E ali ja sam zadovoljan svakako :-D vrti se 80 c na max sve tako da nije lose. Nego sad se nerviram, tokom GTA 5 igre vec par dana mi je temp grafike bila oko 74 - 75 c, a sada je 75 - 76 c. 1 - 2 c vise nego pre. Sad se plasim da nije lepo legla mozda pasta na GPU, ili da sada bolje provodi i hladi CPU zbog tecnog metala pa je zato mozda grafika malko veca? Znam da je sitnicia ali nemam mira :-D ?

iako ako je jedno telo hladnjaka bolja konduktivnost će dovesti da je temperatura ujednačenija i to će objasniti ovo treba da znaš da je tečni mjetal mnogo više pipav na sam pritisak hladnjaka na čip,u smislu da mu treba mnogo veći da bi radio kako treba nego tipična pasta.

ako ti se tera mak na konac uzmi mastergel nano ili tako neku iz reda najjačih konvencionalnih pasta (mada em je mastergel nano najbolja em ostalog i nema kod nas) i direkt uporedi sa tečnim metalom i to će ti em reći dal' imaš dovoljno pritiska na tom mehanizmu za tečni mjetal em iscrpićeš sve mogučnosti (sem možda tečni mjetal padova,ali to nisam video i da može da se nabavi ovako,samo sam viđao kod hc klokera).
 
E hvala na savetima :) pa sta znam nisam bas neki profesionalac za sve ovo ali za sada sam sve uspeo dobro da odradim. Otvorio sam opet i ponovo naneo pastu na GPU i tecni metal na CPU. Sada GPU ne prelazi 74 c i CPU 79 c. Sad sam bas ubo izgleda :-D

https://photos.app.goo.gl/Sf2L2GKk43BadYcQ7

Evo kako izgleda
 
UPDATE - do sada u vecini slucajeva mi je idle temp bila od 48 do 52 c neki prosek, kada lap top ne radi nista. Sada svecano, po prvi put idle temp 37 - 38 c :D
 
Poslednja izmena:
svaka cast za poduhvat. moj stav po pitanju svega toga je da bih ga pustio stock par meseci, pa bih onda krenuo u eksperimentisanje. nisam siguran koliko bih stavljao tecni metal u laptop, jer ipak se on pomera, itd... to moze da iscuri, mada kod tebe je lepo zasticeno... svejedno, pre bih isao na neku pastu iz klase provereno najboljih, sto si ti vec uradio.. sto rece kooega, drugaciji pritisak je potreban za tecni metal, a pojedini i hoce da nagrizaju hladnjak, sto za laptop i nije bas najsjajnije... jedno pitanje, verovatno je vama logicno, ali meni nije jasno zasto - na cpu si stavio tecni metal a na gpu pastu. zasto ne ide metal na gpu?
 
Poslednja izmena:
Hvala brate moj :) pa vidi dosta se lepo nanosi, nigde nije mrdnuo tecni metal, stoji kako je i naneseno, da - lepo je fabricki zasticeno, gledao sam dosta i u sustini menja malo boju hladnjaka i malo se promeni boja procesora odozgo, msm da nema nekih stetnih efekata bar ne sa ovim grizlijem :-D stegao sam koliko je moglo i pre. Hteo sam i na GPU ali sam procitao da nema potrebe da se stavlja jer je valjda provodljivost ili sta vec mnogo bolja sa GPU na hladnjak, prenosi se mnogo bolje i obicna pasta zavrsava posao odlicno. I msm da sam i procitao da na GPU tecni metal oce nesto i lose da se ponasa/osteti.
 
odlicno. ma masina ti je bombona, svaka cast.

samo mi deluje nelogicno da se sa gpu toplota na hladnjak prenosi bolje nego sa cpu, to je mozda iz desktop sveta gde cpu ima metalni heatspreader, a gpu cip naleze direktno na hladnjak. pa se stavlja tecni metal ispod heatspreader-a na cpu. u laptopu su oba u gola. teorija da nesto moze da se osteti vec ima smisla.

u tvom slucaju ce tecni metal lepo da se uklopi, jer je bakarni hladnjak. ne valja kad je niklovan ili sta mu vec rade
 
nema to veze,neće ni da se pomeri niti će šta bitno da bude na bilo kom čipu,samo je pritisak bitan.
 
Hvala jos jednom ;) pa nije mi problem da stavim i na gpu, razmisljao sam ali sam tad odustao pa za sada neka ostane ovako :) a Orchard sto se pritiska tice, treba biti veci/manji ili kako vec? ovde srafovi idu do kraja i kad dodje nema dalje xD
 
veći.nije samo do šrafova,možeš naravno da probaš sa podloškama,poliranjem kontaktne površine na hladnjaku...
 
Nazad
Vrh Dno