Šta je novo?

MS Excel pomoc

petar.ostoja

Cenjen
Učlanjen(a)
08.08.2012
Poruke
926
Poena
170
Ljudi,

Potrebna mi je pomoc kako da definisem naprednu funkciju kako bih resio problematiku.
Naime, u pitanju je rad sa bazama i ima gomila podataka, dovoljno je da kazem da sama baza ima oko 20mb.
U bazi postoje podaci kao sto je: kupac, ugovor, stavke ugovora, ulaz robe, otprema robe itd.
Vec sam kreirao nested if f-ju da mi obelezi (razdvoji) sve stavke koje su aktuelne, medjutim potrebno mi je da mi baza (ili pivot te baze) obeleze sve ugovore kod kojih je barem jedna stavka ispunila ranije zadat uslov.
Nadam se da sam bio razumljiv. Znaci, imam podelu stavki koje su aktuelne i koje nisu sa Da/Ne u dodatoj koloni, a sada mi treba da se na neki nacin izdvoje svi ugovori sa svim stavkama kod kojih barem jedna stavka ispunjava uslov.
F-ja koju sam kreirao za razdvajanje izgleda ovako =if(OR(P2>0;W2>0;Z2="O")"DA";"NE") i za svaku aktuelnu stavku stavlja DA, a neaktuelnu NE. Meni treba da mi u novoj koloni obelezi sve ugovore kod kojih imam barem jedno DA ovog uslova.

Imali mi pomoci?
 
Malo si nejasan, barem meni. Ako možeš da zakačiš primer file-a, dovoljno je 15-20 redova, ubaci ovu svoju formulu na sva mesta gde želiš i kreiraj novu kolonu gde treba da stoji rezultat, pa da probamo da rešavamo.

Pozdrav,
 
Ubacio sam samo redove koji su neophodni zbog privatnosti podataka itd.
Varijable ofarbane u crveno definisu da li je ugovor aktivan ili ne.
Da bi stavka bila aktivna treba da bude zadovoljen jedan od tri uslova sto je definisano funkcijom u koloni F.
Aktivni su oni ugovori kod kojih ima iznosa u kolonama C i/ili D i/ili da je oznaka "O" u koloni E.
Ja sam tako kreirao funkciju koja se vidi u koloni F. Time izdvajam stavke koje su aktivne.
Medjutim, meni treba prikaz pojedinacnog ugovora sa SVIM stavkama koji ima barem jednu aktivnu stavku.
U ovom primeru jeste tako jer sam na brzinu vadio podatke, a ima ugovora koji su finish statusa i sve su neaktivne stavke.

Ako imas predlog kako da kreiram funkciju bio bih ti jako zahvalan
 

Prilozi

  • Book1.jpg
    Book1.jpg
    378.9 KB · Pregleda: 65
Poslednja izmena:
OK, sada sam shvatio. Ugovor koji ima samo neaktivne stavke te ne zanima, ali onaj koji ima makar jednu aktivnu, za njega želiš da vidiš sve stavke.
 
Upravo tako
Ima li tu neko resenje?
 
Mislim da mora VB, ovako kroz osnovne Excel formule teško. Tebi treba neko "prepakivanje" u novi sheet. Kada klikneš na neko dugme "Generiši", u novom sheet-u treba da se prepakuju podaci tako da se pokaže nova tabela sa ovim uslovom koji smo prokomentarisali.

Znači prvo neka distinct temp lista brojeva ugovora koji u sebi imaju status "Aktivan", pa onda kreiranje nove tabele sa svim stavkama ali samo za ugovore iz te liste. Mislim da za neko VB-ovca to nije neki posao. Pogledaću i ja da li mogu nešto da napravim.
 
Vazi, hvala druze
Do sada sam rucno ispisivao ugovore koji imaju bilo koju aktivnu stavku, pa obelezavao te ugovore u filteru.
 
Da li si proba sa pivot tabelama ? Sa njima je bukvalno moguce sve, od filtriranja, sortiranja, proracuna.........
 
Poslednja izmena:
Radim sa bazama i pivotom svaki dan
Pivot je baza u malome, i ne moze pokazati ono sto nema u bazi, vec samo redove koje zelim i sume.
Meni treba samo f-ja, a verujem da to moze slozena if f-ja, samo ne bih znao da je formulisem.
 
Zdravo svima, s obzirom da ne mogu da otvorim novu temu, a imam takodje problem sa MS Excelom, nadam se da ce admini dozvoliti ovde da pisem a i da gospodin koji je otvorio temu nece zameriti :)

Naime, ja imam problem sto odredjene excel fajlove nece da mi otvori. Tj nece da mi se prikazu podatci i sadrzaj tog fajla. Pa cak nemam ni read only opciju.Capture.PNG


Ukoliko bi neko znao do cega ovo moze da bude i kako da resim ovaj problem bio bih zahvalan.

Da napomenem, da se ovo desilo na mom privatnom laptopu. Medjutim posto radim u firmi imam na svom laptopu Teams, outlook i google account iz firme i po potrebi se sign-in ujem ili sign-out ujem.... Tako da sam probao sa oba account da otvorim excel fajlove ali bezuspesno...
 
Nazad
Vrh Dno