Šta je novo?

AMD Ryzen 4000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
nista.
 
Ja sam rasprodao i 3700x i 2600x. Sačekaću mesec dana da vidim hoće li se pojaviti nešto. Neću čekati 3 meseca bez cpua, pošto ispada da im se ne žuri sa launchom. Pošto imam b450, pitanje je samo koliko će vremena proći pre izlaska novog BIOS-a.
Zna li se nešto oko cena? Ovi leakovi u zadnjih par postova su old news..

Zašto si prodao 3700x??

Ne znam kakve će cene biti, ali teško da će biti kao sa 3000 serijom. Sad su zakopali Intel u desktop segmentu i ne sumnjam da će, na primer, neki R5 4600 biti cenovno u rangu i5 10600K (dakle preko 100€ skuplji od R5 3600 na zapadu), što znači da će Ryzen 5 biti cenovno u rangu sa 3700X ako ne i skuplji (na zapadu). A pošto kod nas to nije normalno, računaj da će neki 4700X u početku koštati kod nas ne manje od 80.000.
Ne znam za koliko si prodao procesor i gde ćeš kupovati novi (kod nas će to biti suludo) ali moje LIČNO mišljenje je da si pogrešio jer ćeš platiti MNOGO više za nekih 15% više performansi, možda i manje na B450.
Naravno, sve ovo je neko nagađanje na osnovu onoga što se ranije dešavalo.
Mada, zaista me čudi to što nema čak ni leak-ova u vezi novih procesora i novih NAVI kartica, jer se o NVIDIA 3000 seriji znalo skoro sve (osim cena, naravno) pre biše od mesec dana. Nešto se baš čudno dešava.
 
Poslednja izmena:
Samo da dodam ovo iako možda i nije mesto za to:



U čitavoj prezentaciji novih Intel procesora 11 generacije, taj NEIMENOVANI JEDAN JEDINI procesor je pomenut JEDAN JEDINI put. 2 puta pomenut i7, 8 puta pomenut AMD 4800U, 12 puta pomenut AMD i 27 puta pomenuta konkurencija (a koja to???).

Dakle, Intel se definitivno pogubio sasvim, ovo je gore od klinačkog prepucavanja. Daleko od svake normalne prezentacije...
 
Zašto si prodao 3700x??

Ne znam kakve će cene biti, ali teško da će biti kao sa 3000 serijom. Sad su zakopali Intel u desktop segmentu i ne sumnjam da će, na primer, neki R5 4600 biti cenovno u rangu i5 10600K (dakle preko 100€ skuplji od R5 3600 na zapadu), što znači da će Ryzen 5 biti cenovno u rangu sa 3700X ako ne i skuplji (na zapadu). A pošto kod nas to nije normalno, računaj da će neki 4700X u početku koštati kod nas ne manje od 80.000.
Ne znam za koliko si prodao procesor i gde ćeš kupovati novi (kod nas će to biti suludo) ali moje LIČNO mišljenje je da si pogrešio jer ćeš platiti MNOGO više za nekih 15% više performansi, možda i manje na B450.
Naravno, sve ovo je neko nagađanje na osnovu onoga što se ranije dešavalo.
Mada, zaista me čudi to što nema čak ni leak-ova u vezi novih procesora i novih NAVI kartica, jer se o NVIDIA 3000 seriji znalo skoro sve (osim cena, naravno) pre biše od mesec dana. Nešto se baš čudno dešava.

Lol :d p ti si isprodavao 16 kompleta u zadnja 3 meseca da bi cepao igrice.

Cena mi generalno nije problem ako bude 20% brži i dostiže 4.8 - 5.0 out of box single core. Ja zaradjujem fine novce na konto kompa, ali bih sa bolim st perf i, recimo, 4.8 all core mogao da dodatno izdominiram (u mojoj branši) na upworku na short term projektima. Mogao bih da prihvatim više posla i tih 20% brzine znači 20% više profita. B450 neće biti toliki problem, ali ako baš, baš bude zezao, lako ču ga menjati.


Sto li si (za ime sveta) rasprodao 3700x?!......mislim,sta se nadas da ce doneti ova nova generacija procesora pa ce biti adekvatna zamena za 3700X?

Hoću 5GHz single thread. To my cup of tea za posao kojim se bavim. Zato sam i hejtovao ryzen 1gen što pored ok IMC-a je imao low clock. Jurim 8/16 zbog optimizacije softvera. U principu ako je 100e skuplji u odnosu na 3. Seriju to mi je ok

Edit: najveća ironija je to što sa 7700k na petaka sam imao samo 35% manje vreme obrade nego na 3700x na def i u IVRESSu i u PSCADu. Na forumima ljudi imaju iste muke, ali da li je samo do prefernci softvera na intel platformu ili ceo net ne zna da kofiguriše svoje kompove - ne znam. Ali se svi nadamo da će 5GHz klok rešiti problem. Ljudima su razlike još manje na 8600k. 9900k npr nema razlike toliko naspram 8600k, tako da core count je bitan do jedne tačke, ali klok/IMC combo pravi razliku za FEA.
Edit edit: o potrošnji kad komp radi 5 - 6 dana na full loadu da ne govorimo, a to je isto selling point za novu generaciju
 
Poslednja izmena:
Uf,sunce mu yebem,skoro da nisam ni znao da postoji ovako nesto u ovoj nasoj mocnoj i naprednoj Srbiji...:D
 
@Villy_Da_Man
Cek ne kapiram sto IMC? jel mislis sve vreme na IPC?
 
IMC zbog toga što Ryzen još uvek ne piše memoriju brzinom čitanja i to daje lošije performanse memorije koja je itekako važna za Ryzen
IF auto1.JPG
 
Lol :d p ti si isprodavao 16 kompleta u zadnja 3 meseca da bi cepao igrice.
Cena mi generalno nije problem ako bude 20% brži i dostiže 4.8 - 5.0 out of box single core. Ja zaradjujem fine novce na konto kompa, ali bih sa bolim st perf i, recimo, 4.8 all core mogao da dodatno izdominiram (u mojoj branši) na upworku na short term projektima. Mogao bih da prihvatim više posla i tih 20% brzine znači 20% više profita. B450 neće biti toliki problem, ali ako baš, baš bude zezao, lako ču ga menjati.

Ja sam zamenio i5-8500 sa R5 3600 upravo zbog posla, jer Fotošop, ma koliko čudno zvučalo, radi poprilično brže. Pogotovo kad sam ubacio bržu memoriju. Ne treba mi neki 3950 jer se ne bavim video obradom, programiranjem ili AutoCAD poslovima, meni je R5 3600 sa NVME diskom sasvim dovoljan za ono čime dopunjavam budžet, a i nisam opterećen rokovima ili ne znam čime.
Naravno da volim i da se igram na kompu, ali to što sam radio iz dosade neke bench-testove na igrama je zato što ne znam kako uraditi brzinske testove otvaranja lejera i primenjivanja filtera na iste u fotošopu. A tu je razlika itekako primetna.
 
Daj nam setovanja za memoriju da dostignemo tvoj level :D
 
Koje bi matične bilo pametno uzeti sada sa serijom 3, pa posle preći na Ryzen 4 sa istom pločom (po stabilizaciji cena za Ryzen 4)?
 
Daj nam setovanja za memoriju da dostignemo tvoj level :D

Nije moguce replicirati ista podesavanja na drugoj ploci, sa drugim CPU-om, drugim ramom. Koristio sam Ryzen Dram konfigurator performance preset.

Koje bi matične bilo pametno uzeti sada sa serijom 3, pa posle preći na Ryzen 4 sa istom pločom (po stabilizaciji cena za Ryzen 4)?

Ja bih gledao onu B550 Aorus Master, ne znam kakva je cena, ali je ploca ubica. Alternativno X570 Tomahawk.
 
Koje bi matične bilo pametno uzeti sada sa serijom 3, pa posle preći na Ryzen 4 sa istom pločom (po stabilizaciji cena za Ryzen 4)?

MSI X570 Tomahawk - 210e u EU (meni iskreno bolja kupovina od bilo koje b550, posebno ako planiras da ostanes na am4 platformi duzi period)
Ako zelis malo dodatnog "luksuza" MSI x570 Unify ~280e u EU, ocekujem da padne do kraja godine na 250/260e.

Dve kvalitetne x570 ploce sa daleko najboljim price/performance odnosom. Najbolji vram u klasi (do 250e i do 350e).
Ujedno su izasle kasnije od prvobitnog X570 lineupa tako da je MSI ispeglao greske svojih prethodnih modela i ponudio bolje proizvode od konkurencije. (posebno u odnosu na E-gaming, Taichi, pa i Master, Ace)

Jedino je pitanje kakav je MSI po pitanju podrske (update Biosa na duze staze) u odnosu na ASUS i Gigabyte...

Sve preko je bacanje novca na eye candy...
 
Poslednja izmena:
A koji je to moj "level"??? Treba li da pišem u postovima nešto tipa "HAHAHAHA" pa da bih dostigao tvoj??

Razlika između 16GB RAM na 2400 i 32GB na 3200 sam pokazao na SVOM primeru. Bez ikakvog "setovanja" (iliti po naški - podešavanja, ali to nije tako fancy napisati), samo ubodeš i teraš. Sve ostalo postoji na YOU TUBE.

Nije tebi pisao.
 
Ja sam zamenio i5-8500 sa R5 3600 upravo zbog posla, jer Fotošop, ma koliko čudno zvučalo, radi poprilično brže. Pogotovo kad sam ubacio bržu memoriju. Ne treba mi neki 3950 jer se ne bavim video obradom, programiranjem ili AutoCAD poslovima, meni je R5 3600 sa NVME diskom sasvim dovoljan za ono čime dopunjavam budžet, a i nisam opterećen rokovima ili ne znam čime.
Naravno da volim i da se igram na kompu, ali to što sam radio iz dosade neke bench-testove na igrama je zato što ne znam kako uraditi brzinske testove otvaranja lejera i primenjivanja filtera na iste u fotošopu. A tu je razlika itekako primetna.

Ja čekam da vidim nove sisteme vga-ssd kao kod konzola. Zbog toga nisam investirao u nvme hddove. Ali da je bottle neck - jeste. Pogotovu kada trče 2 projekta na virtuelnim. Tek se onda vidi koliko je zapravo ssd kao takav spor
 
Ja čekam da vidim nove sisteme vga-ssd kao kod konzola. Zbog toga nisam investirao u nvme hddove.

Pametno, ja isto jedva cekam da vidim kako ce da se razvija situacija sa konzolama i NVMe SSD-ovima, i RTX I/O posle. Imao sam gut-feeling da se sprema nesto specijalno odmah posle road to PS5 youtube snimka u martu prosle godine gde je Mark Cerny prvi put pricao o tome (sto spomenuh ovde na forumu proslog novembra)

Sad jos samo da se ostvari i intuitivan gut-feeling da ce ovo doneti realne razloge za prelazak sa SATA SSD-ova za gaming :)

Ako se i to poklopi onda idem na trecu stavku xD
 
Poslednja izmena:
Ja bih gledao onu B550 Aorus Master, ne znam kakva je cena, ali je ploca ubica. Alternativno X570 Tomahawk.


B550,budzetska do 150e Asus tuf plus.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

MSI X570 Tomahawk - 210e u EU (meni iskreno bolja kupovina od bilo koje b550, posebno ako planiras da ostanes na am4 platformi duzi period)
Ako zelis malo dodatnog "luksuza" MSI x570 Unify ~280e u EU, ocekujem da padne do kraja godine na 250/260e.

Dve kvalitetne x570 ploce sa daleko najboljim price/performance odnosom. Najbolji vram u klasi (do 250e i do 350e).
Ujedno su izasle kasnije od prvobitnog X570 lineupa tako da je MSI ispeglao greske svojih prethodnih modela i ponudio bolje proizvode od konkurencije. (posebno u odnosu na E-gaming, Taichi, pa i Master, Ace)

Jedino je pitanje kakav je MSI po pitanju podrske (update Biosa na duze staze) u odnosu na ASUS i Gigabyte...

Sve preko je bacanje novca na eye candy...
Hvala na odgovorima.
Ove preko 200€ su mi previše skupe, pogotovo ako se uzme da bi za početak išao Ryzen 3600 procesor.

Što se tiče x570 Tomahawk, jel tu mislite na MSI MAG X570 Tomahawk WiFi?
https://geizhals.de/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-a2283303.html

Ako je ta (trenutno 185€) to je još i prihvatljivo.

Mada Asus Tuf B550 Plus sa svojih 140€ zvuči primamljivo.
 
EhfE2vWXkAIpf3s.jpg
 
Nisu mogli normalno sa stave datume :D Ako je kraj oktobra najava, znači ništa pre decembra za cpuove u prodaji. Daleko...
 
Za cpu je 08,10 to nike kraj oktobra za gpu je kraj oktobra.
 
AMD nove cpu-uove objavljuje 8 oktobra,a nove big navi graficke kartice 28 oktobra......juce je zvanicno objavljeno....

E sad,kad ce se oni naci u prodaji?.......procesori verovatno u drugoj polovini oktobra ili pocetkom novembra,a graficke tamo negde sredinom-krajem novembra...
 
odma sjutra, čim izađu. ovo je dvadeseti vek. stvari se brzo dešavaju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno