Šta je novo?

AMD Ryzen 4000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Čisto sumnjam, x570 radi baš sve potrebno što Zen3 može da pruži. Dok ne stigne nova generacija sa DDR5/6 i PCIe 5/6 nema nikakve potrebe.
 
Odlican je to laptop za te pare...procesor je u klasi i7, graficka je skroz solidna za igranje...sto se baterije tice, nemoj da ocekujes vise od 4h... :)
 
Stvarno odlična cena. Ovakvi laptopovi su prošle godine bili od 1000€ pa naviše.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala vam za informacije. Uzeo zam danas gore navedeni laptop:).

Na prvi pogled laptop izgleda bas dobro kao i performanse. Instalirao sam sistem pa cu ga malo testirati. Deluje da Ryzen 5 4600h ima bas dosta snage, sto mi je i trebalo.
 
Da li će AMD da izbaci i novu seriju čipsetova uz Zen 3 procesore ? Npr X670, eventualno B650 ?

Zen3 je serija 4000 za desktop? Nisam bas pratio... I izlazi na jesen? Imam ryzen 3000 na laptopu (to je zen+, a ne zen2?), na zimu planiram novi desktop nakon 12 godina. :d Bice valjda ryzen 4000, mogu misliti koliki ce biti napredak naspram intel coreduo iz 2008. :) Dojadilo mi da sve radim na laptopu...
 
Zen3 je serija 4000 za desktop? Nisam bas pratio... I izlazi na jesen? Imam ryzen 3000 na laptopu (to je zen+, a ne zen2?), na zimu planiram novi desktop nakon 12 godina. :d Bice valjda ryzen 4000, mogu misliti koliki ce biti napredak naspram intel coreduo iz 2008. :) Dojadilo mi da sve radim na laptopu...
Da, Zen 3 je serija 4000 za desktop (doduše, šuška se da će se zvati serija 5000).

Da, serija 3000 na laptopovima je Zen+.

Takođe prelazim na Zen 3 i RDNA 2 nakon 10 godina (trenutno imam Intel i3 540, Gigabyte Radeon HD 5570, 4 GB DDR3).

Skupio sam ogroman novac, sigurno ću potrošiti 1500 evra. Već sam uzeo RAM, napajanje, kuler za procesor i kućište.
U septembru uzimam monitor i sekundarni SSD.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ogroman novac je relativan pojam... i uopšte nije merilo moći
 
Poslednja izmena:
Iskreno, i ja sam čekao da pređem sa Intela na neki Ryzen 4000 i neku X670 matičnu, ali sam onda razmislio - sada su Ryzen 5 ili 7 verovatno na najnižem cenovnom nivou. Na rasprodajama u Nemačkoj su 160-170€. Ja sam hteo X570 ploču zbog nekog svog hira, ali sasvim solidne B550 ploče mogu da se nađu za pristojnu lovu. Kada se pojavi Ryzen 4000 serija (ili 5000 kako neki najavljuju) u početku neće uopšte biti jeftini, pogotovo kod nas u Srbiji gde će biti bar duplo skuplji nego na zapadu. Dok to dođe na neki pristojan nivo to će biti krajem sledećeg leta kada se budu spremali novi Ryzeni 5000 (ili 6000, ukoliko...) sa novim AM5 podnožjem i novom arhitekturom...
Dakle, ako čekaš novembar ili decembar na pojavu novih Ryzen 5 ili 7, te novih NAVI grafičkih karti (prvo se pojavljuju najjači i najskuplji modeli, kao što je uobičajeno) računaj na to da ćeš platiti MNOGO MNOGO više za nekih 15% više performansi.
Po nekom mom ličnom mišljenju to nije toliko isplativo, našao sam Ryzen 5 3600 za nekih 20-ak hiljada što je fina cena kod nas, X570 matičnu i presrećan sam. Ako mi baš bude zinulo d..e za Ryzen 4000 seriju, X570 će to podržavati sasvim fino.
A za NAVI 2 ne znam šta da kažem. Imam 5700XT i za FULL HD igranje jedino što ne mogu baš skroz do maksimuma da odšrafim je Red Dead Redemption 2. Sve ostalo sasvim lagano šiba maksimalno na 60 FPS koliko monitor može da podrži bez raspadanja slike. Naravno, ako planiraš monitor veće rezolucije i većeg osvežavanja onda je to OK. Mada, negde sam video cenovnik novih Nvidia 3000 grafičkih i, recimo, 3060 će koštati oko 400$, a ona je u rangu 2070 Super što je dobra kupovina, s tim što kod nas neće biti ispod 80.000 ni u ludilu. Dakle ili mađari i rizik ili potpuno odsustvo razuma da se grafika kupuje kod nas.
 
Poslednja izmena:
Uzimam RDNA 2 i Zen 3 zato što će biti više nego 15% bolje performanse, a želim da bude što je moguće najnovije.
Uz to, uzimam i 165 Hz monitor, pa mi treba što je više moguće frejmova, a za to mi treba overkill od grafičke za 1080p.

Što se tiče cena, nije mi problem jer ću svakako uzeti samo GPU i CPU na rate, sve ostalo nabavljam za gotovinu,
nešto kod Mađara, nešto kod naših ako su najpovoljniji (dešava se i to).
 
Poslednja izmena:
Ne znam samo u koji ste pasulj gledali pa znate koliki će biti dobitak u performansama...no ajd'. Internet nagađa, mora da je 100% tačno. Totalno se nisu obrukali sa AMD glasinama zadnjih par godina...
 
famozno "up to 15%"

kao što hedenšolders uklanja i do 100% peruti
 
Uzimam RDNA 2 i Zen 3 zato što će biti više nego 15% bolje performanse, a želim da bude što je moguće najnovije.
Uz to, uzimam i 165 Hz monitor, pa mi treba što je više moguće frejmova, a za to mi treba overkill od grafičke za 1080p.

Što se tiče cena, nije mi problem jer ću svakako uzeti samo GPU i CPU na rate, sve ostalo nabavljam za gotovinu,
nešto kod Mađara, nešto kod naših ako su najpovoljniji (dešava se i to).

Za 1080p i 165 fps ti je dovoljan i 5700XT :)
 
Ne znam samo u koji ste pasulj gledali pa znate koliki će biti dobitak u performansama...no ajd'. Internet nagađa, mora da je 100% tačno. Totalno se nisu obrukali sa AMD glasinama zadnjih par godina...

Čisto nagađanje. Mada tu ima neke doslednosti. Na primer, uzmeš kako radi Ryzen 5 1600, sa 2600 i 3600 i imaš nekakav uvid kako bi otprilike funkcionisao Ryzen 5 4600. Nisu igre neko merilo, performanse u aplikacijama su tu negde, svaka nova generacija donosi 15% do maksimalno 20% poboljšanja u osnosu na prethodnu, što nije malo. Pitanje je samo koliko se kome isplati.
Ja, lično, nisam imao želju više da čekam za toliko.
 
Ja, lično, nisam imao želju više da čekam za toliko

Potpuno razumljivo...
Nakon release, proći će meseci dok se ustale zalihe, stabilizuju cene, ispeglaju bagovi i BIOS-i...neće svako da čeka na to.
 
Za 1080p i 165 fps ti je dovoljan i 5700XT :)

Za e-sport igre i neke novije koje su dobro optimizovane jeste dovoljan i RX 5700 XT, ali s obzirom
da gledam da grafička bude što je više moguće futureproof, onda uzimam RDNA 2 (Navi 21 ili Navi 22) zavisno od cene.
 
Grafičku OBAVEZNO uzimaj preko Mađara, jer ako neki Navi 6700XT (lupam naziv) bude oko 450-500$ na zapadu, kod nas neće biti ispod 85.000 ni pod tačkom razno, bar prvih nekoliko meseci. Čak i danas, posle toliko vremena, Radeon 5700XT na zapadu košta više od 20.000 dinara manje nego kod nas . A tek kakva je razlika bila na početku...
 
Grafičku OBAVEZNO uzimaj preko Mađara, jer ako neki Navi 6700XT (lupam naziv) bude oko 450-500$ na zapadu, kod nas neće biti ispod 85.000 ni pod tačkom razno, bar prvih nekoliko meseci.

Znam, videću gde ću nabavljati kada saznam cene.
 
Kako bih voleo da sam u tvojoj koži, da imam tu lovu za kompjuter. :D

Uzeo bi R7 3700X, neku X570 matičnu i 2070 Super (ili 2080 na popustu) i imao futureproof u sledeće tri godine najmanje. Neće biti ni igre ni programa u minimum naredne tri godine gde će bilo šta biti usko grlo da se na ovome ne potera na maksimalni maksimum.
 
Ti si u startu trebao da uzmes 3700X i B450 umesto 3600 i X570. Za prakticno isti novac.
 
Kako bih voleo da sam u tvojoj koži, da imam tu lovu za kompjuter. :D

Uzeo bi R7 3700X, neku X570 matičnu i 2070 Super (ili 2080 na popustu) i imao futureproof u sledeće tri godine najmanje. Neće biti ni igre ni programa u minimum naredne tri godine gde će bilo šta biti usko grlo da se na ovome ne potera na maksimalni maksimum.
Meni je CPU 3700x usko? Grlo postao u renderu jako brzo sa H265 10BIT 4k [emoji2957], a gpu je 5700xt, x570 ploca 32gb rama, u LR/P.S. takodje ga zagušim opasno, GPU dobro šljaka s druge strane. Al je CPU nebih rekao usko grlo al oseca se da je on ono sto me koči, 3950x jedino bi isčupao stvar xD

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Cuti, sve je dobro dok RGB ne pocne da daje visi fps. :d
 
Ti si u startu trebao da uzmes 3700X i B450 umesto 3600 i X570. Za prakticno isti novac.

Za ono što meni treba Ryzen 5 je sasvim dovoljan. Fotošop sasvim lepo radi, a ne petljam se sa video renderingom profesionalno pa da gubim vreme i sa 3700X. X570 matična je samo moj hir, jednostavno nisam hteo da razmišljam ukoliko mi dune da za godinu dana uzmem neki Ryzen 5 4600, ma koliko i B550 matične to podržavale. Moguće je da će za nekoliko meseci poprilično pasti cene PCie 4 SSD ova pa zašto ne uzeti nešto zbog čega će mi ono što radim biti još brže? A RGB memorija lepše izgleda, ukusi su različiti.
 
Ti si u startu trebao da uzmes 3700X i B450 umesto 3600 i X570. Za prakticno isti novac.

Kao sto mu je savetovano na drugim mestima, trebao je da usteka novac i predje dogodine na AMD i novu platformu (4600 recimo), umesto sto je prvo uzeo 5700xt, a zatim i na 3600/x570 odnosno ceo novi desk...
Covek je odlucio da istera svoje hirove, nezavisno od tudjih konstruktivnih i prijateljskih saveta i to u vise navrata - dobio bi mnogo veci gain a pritom je vrlo moguce da bi i ustedeo novac tj mogao bolje da iskombinuje usled pada cena.

Interesuje ga samo misljenje o odredjenim komponentama za koje se vec odlucio da pazari, ne samo na ovom vec i na komsijskom forumu je to pokazao...
Ako je njemu do 00, ne vredi se cimati jer se savetima kolega se pokazalo kao da pricas zidu...
Posebno sto nas posle pocasti sa esejima i o tome kako je hc gejmer i PC entuzijasta jos od 90 i neke. (kao moj pradeda sto je potezao price o WWII i Titu, kada su ga hvatali momenti demencije)
 
Poslednja izmena:
Kao sto mu je savetovano na drugim mestima, trebao je da usteka novac i predje dogodine na AMD i novu platformu (4600 recimo), umesto sto je prvo uzeo 5700xt, a zatim i na 3600/x570 odnosno ceo novi desk...
Covek je odlucio da istera svoje hirove, nezavisno od tudjih konstruktivnih i prijateljskih saveta i to u vise navrata - dobio bi mnogo veci gain a pritom je vrlo moguce da bi i ustedeo novac tj mogao bolje da iskombinuje usled pada cena.
Interesuje ga samo misljenje o odredjenim komponentama za koje se vec odlucio da pazari, ne samo na ovom vec i na komsijskom forumu je to pokazao...
Ako je njemu do 00, ne vredi se cimati jer se savetima kolega se pokazalo kao da pricas zidu...
Posebno sto nas posle pocasti sa esejima i o tome kako je hc gejmer i PC entuzijasta jos od 90 i neke. (kao moj pradeda sto je potezao price o WWII i Titu, kada su ga hvatali momenti demencije)

Ne vidim šta ima tu čudno i loše ako se odlučiš za nešto?? Jače od R5 3600 mi nije potrebno, matična ploča je moj hir, to sam i sam objasnio, možda bih i sačekao pad cena da mi nije crkla moja B360 matična pa nisam mogao dugo bez kompjutera, grafičku sam menjao zbog Red Dead Redemption 2 i ne vidim šta ima loše u tome pitati ljude za mišljenje o stvarima koje želim da pazarim i njihova iskustva. Valjda forumi služe za to, a, usput, postoji i podteme "ŠTA DA KUPIM" pa bih i išao tamo da sam hteo da vidim šta bi mi ko savetovao da mi je to bilo potrebno.
A, pride, nisam nikakav HC gamer, naprotiv, 5 istih igara vrtim već dve godine, ne volim pucačine niti ove moderne battle royale igre, ne zanima me online mlataranje, a što se tehnologije tiče počeo sam sa Spectrumom ZX 1986. ako se ne varam, pa preko Commodore 64, pa prvog PC-a čije firme su propale pre nego što si se rodio i ne smatram se nikakvim PC entuzijastom jer ne jurim više jezgra, više megaherca, nit ganjam vodena hlađenja ili bilo šta što bi se smatralo entuzijazmom.
A to što pišem "eseje" to je zato što brzo kucam, pa mi za tako nešto nije potrebno previše vremena, pa kome se ne sviđa može mirne duše da preskoči ili stavi na ignore. Ništa lakše.
 
Nasty brate, odem na mentalnu pauzu 5 min u toku radnog vremena, ne gledam ženske na instagramu, niti tipujem na kladionicama, niti čitam kurire. Otvorim ovaj forum i gledam šta se ko ponovio i šta ima novo po pitanju novih cpuova i grafika, jer me to opušta. Nažalost, več neko vreme moji živci trpe jer te brate svuda ima sa kilometsrskim postovima. Aj smanji malo doživljaj malo :) Bez ljutnje
 
Ne vidim šta ima tu čudno i loše ako se odlučiš za nešto?? Jače od R5 3600 mi nije potrebno, matična ploča je moj hir, to sam i sam objasnio, možda bih i sačekao pad cena da mi nije crkla moja B360 matična pa nisam mogao dugo bez kompjutera, grafičku sam menjao zbog Red Dead Redemption 2 i ne vidim šta ima loše u tome pitati ljude za mišljenje o stvarima koje želim da pazarim i njihova iskustva. Valjda forumi služe za to, a, usput, postoji i podteme "ŠTA DA KUPIM" pa bih i išao tamo da sam hteo da vidim šta bi mi ko savetovao da mi je to bilo potrebno.
A, pride, nisam nikakav HC gamer, naprotiv, 5 istih igara vrtim već dve godine, ne volim pucačine niti ove moderne battle royale igre, ne zanima me online mlataranje, a što se tehnologije tiče počeo sam sa Spectrumom ZX 1986. ako se ne varam, pa preko Commodore 64, pa prvog PC-a čije firme su propale pre nego što si se rodio i ne smatram se nikakvim PC entuzijastom jer ne jurim više jezgra, više megaherca, nit ganjam vodena hlađenja ili bilo šta što bi se smatralo entuzijazmom.
A to što pišem "eseje" to je zato što brzo kucam, pa mi za tako nešto nije potrebno previše vremena, pa kome se ne sviđa može mirne duše da preskoči ili stavi na ignore. Ništa lakše.

Mozda je cudno ne ako se odlucis za nesto,nego ako vec pitas za misljenje i 10 ljudi ti napise isto ili slicno misljenje,a ti onda uradis nesto totalno 10to,nevezano od misljenja onih 10 ljudi....:)

Tj,koja je onda poenta pitati za necije misljenje kada ga neces poslusati?....radis po svom i nema brige...:D
 
Nasty brate, odem na mentalnu pauzu 5 min u toku radnog vremena, ne gledam ženske na instagramu, niti tipujem na kladionicama, niti čitam kurire. Otvorim ovaj forum i gledam šta se ko ponovio i šta ima novo po pitanju novih cpuova i grafika, jer me to opušta. Nažalost, več neko vreme moji živci trpe jer te brate svuda ima sa kilometsrskim postovima. Aj smanji malo doživljaj malo :) Bez ljutnje

Staviš na IGNORE i nema problema. Ne shvatam. Mene ako neko nervira lagano preskočim, Zahteva pola sekunde vremena i ne živciram se.

Mozda je cudno ne ako se odlucis za nesto,nego ako vec pitas za misljenje i 10 ljudi ti napise isto ili slicno misljenje,a ti onda uradis nesto totalno 10to,nevezano od misljenja onih 10 ljudi....:)
Tj,koja je onda poenta pitati za necije misljenje kada ga neces poslusati?....radis po svom i nema brige...:D

Znam šta hoću i zašto da uzmem i pitam ljude u temi o procesorima kakva su im iskustva SA TIM što hoću da kupim. 20 sledećih postova je uzmi ovo, nemoj to, pametnije ovo, nego ono... Aman, ljudi, ne kupujem prvi put neke delove za kompjuter, ne trebaju mi saveti ma koliko dobronamerni, pitam ljude kakav je dobitak prelazak na novu generaciju Ryzena, ponovim to isto - sledećih dvadeset postova je uzmi ovo, pre je ovo, bolje ovaj čipset... NIKO mi nije odgovorio na ono što želim da saznam - tipa: prešao sam sa Intela tog i tog na Ryzen tri i dobitak je - šta?? Prešao sam sa Ryzena 3 1400 na Ryzen 5 3600 - razlika je tolika. Jednostavna stvar, a ne da mi govore da je bolje uzeti Ryzen 7 i B450 ili ne znam šta. NIKOGA nisam pitao ŠTA DA KUPIM, već kakav je dobitak onih koji su prešli na Ryzen 3000 procesore, pitanje je bilo U TEMI O RYZEN 3000 procesorima. Koliko treba crtati da me NE ZANIMA šta je bolje da uzmem, jer to nije bila ni poenta NIJEDNOG posta. Zar je to toliko teško razumeti???
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno