Šta je novo?

AMD Ryzen 4000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ništa ja ne komplikujem, već ne želiš da razumeš, šta ja pišem. Kao po običaju. :D

Mobilne varijante nemaju nikakve veze sa desktop-om. To su dve različite stvari, nezavisne jedna od druge. Što znači i različite proizvodne linije, zar ne?

TSMC za desktop proizvodi samo CCD, dok GF proizvodi IOD. Mobilne varijante imaju sve zajedno, tj. mora da se napravi sve zajedno odjednom.

E, sad, moja greška može biti, u slučaju da Zen 3 neće imati IOD, u tom slučaju je sve kod TSMC-a. Ali AMD ima još uvek, prilično vezan ugovor sa GF, pa verujem da će biti IOD-a. Uostalom, X570 je ionako repurpose IOD. Nemaju oni baš para da troše na novi chipset i/ili novi IOD posebno za Zen 3. Zen 3 sa X570/B550/A520. Zen 4, sve novo.
 
Poslednja izmena:
Pomereno je ono što može/mora/treba da sačeka... Odluku je doneo AMD na osnovu svojih prioriteta, a u skladu sa situacijom i računicom. Isto kao i druge kompanije u sličnoj situaciji.
Što se komplikovanja tiče žalim slučaj, nekoliko drugih članova takođe ti je spomenulo isto :)
 
Mogu da razumem napisano zbog Tiger Lake-a.

Međutim, mobilne (ceo die) i desktop (CCD i IOD) varijante ryzena su potpuno različite i to znači da idemo u drugu krajnost, gde možemo reći da bolji procesori od prethodnih, nisu bitni.
Zar ne bi trebalo da CCD i IOD kod zen3 bude komplet u 7nm?
 
Bilo bi super kad bi bilo tako.

Ali to onda poskupljuje Ryzen, jer u tom slučaju imaš dva različita IOD-a. Posebno IOD za Zen 3, posebno IOD za X570 chipset. Tako da mislim da će i dalje biti kao i do sada. U vezi toga sam napomenuo:
Ali AMD ima još uvek, prilično vezan ugovor sa GF, pa verujem da će biti IOD-a. Uostalom, X570 je ionako repurpose IOD. Nemaju oni baš para da troše na novi chipset i/ili novi IOD posebno za Zen 3. Zen 3 sa X570/B550/A520.
Pre par godina sam pročitao da imaju duži ugovor, pa iz toga proizilazi ovo što pišem.

Ako me AMD demantuje, to može biti samo bolje.

Treća solucija bi mogla da bude sve monolitno, kao kod mobilne varijante, u šta čisto sumnjam.

Zen 4 i 5nm, tu za desktop consumer, možda bude monolitno. Ipak je za 5nm, AMD je prvi na listi TSMC-a, ako se sećam dobro.

Na Zen-u 3 je izgleda, više fokus da CCX postane CCD. Tj. trenutna je situacija, da CCD ima dva CCX-a.
 
Poslednja izmena:
Vrlo je moguće da će ovaj 4000 biti komplet u 7nm naravno TSMC je razvio tu pricu još 2018 god.
Neki dogovor je bio pa je GF odustao od " svog " 7nm procesa, valjda je TSMC zato odustao od tužbe [emoji3]
Sa druge strane šta će raditi onda GF ako Amd-u stanca samo TSMC... Hm
 
Ladies and Gertlmen, evo necega vrlo vrlo interesantnog, čitajte ceo tekst, pogotovo zadnju četvrtinu dole.

https://www.techpowerup.com/269309/...s-12lp-enhanced-12nm-silicon-fabrication-node

In addition to 12LP's existing IP portfolio, GF will expand the IP validations for 12LP+ to include PCIe 3/4/5 and USB 2/3 to host processors, HBM2/2e, DDR/LPDDR4/4x and GDDR6 to external memory, and chip-to-chip interconnect for designers and clients pursuing chiplet architectures.

Dakle, u prevodu, AMD ce za Zen 3 koristiti upravo ovaj process, za IOD, podrazumeva se.
 
Poslednja izmena:
Ah nece da se baci , posto ne mogu na 7nm onda usavrsavaju 12nm :d lukavo nema sta ...

Nadamo se i dalje dobrim cenama iz AMD kuhinje :D
 
Poslednja izmena:
Pa kad tad ce Globalfoundries morati da predje na 7 nm, makar da su razvili svoj 10 nm proces, pa da da ljudski do kraja usavrse, bilo bi vec ok.
 
Pa to " morati" znaci da su već izgubili trku sa drugima.
Neće to skoro i ako bude...
Pao je dogovor na relaciji tsmc i gf :)
 
Pa Iskreno male, GF je znatno slabiji igrač od tsmc i Intela :)
 
Pa ono, 10 nm bi morali uskoro da naprave, mislim na Globalfoundries. Jer 10 nm je tu vec nekoliko godina i prilicno je zreo proces, bilo kod Samsunga, bilo kod TSMC-a...
 
Pa ono, 10 nm bi morali uskoro da naprave, mislim na Globalfoundries. Jer 10 nm je tu vec nekoliko godina i prilicno je zreo proces, bilo kod Samsunga, bilo kod TSMC-a...

Jel? Pojasni nam kako to sto je proces zreo kod drugih pomaze Global Foundriesu.
 
Pa valjda bar zato što su ovi "drugi" dokazali da može. Nisu ni ti iz GF neki paceri pa da neznaju kako nego se tu radi više o ulaganjuma i time šta je potrebno za njihove glavne mušterije.
 
Mislim da biste trebali više da poštujete insajderske informacije koje nam Kosta svojim pregalaštvom pruža.
 
Pa valjda bar zato što su ovi "drugi" dokazali da može. Nisu ni ti iz GF neki paceri pa da neznaju kako nego se tu radi više o ulaganjuma i time šta je potrebno za njihove glavne mušterije.
Naravno da nisu ali jasno je zašto su odustali...
Veliki troškovi.
Drugima je lakše , raspolažu sa znatno većim resursima.




In 2016, GlobalFoundries licensed the 14 nm 14LPP FinFET process from Samsung Electronics. In 2018, GlobalFoundries developed the 12 nm 12LP node based on Samsung's 14 nm 14LPP process.[2]

On August 27, 2018, GlobalFoundries announced it had cancelled their 7LP process due to a strategy shift to focus on specialized processes instead of leading edge performance.[17]

On January 29, 2019, AMD announced an amended wafer supply agreement with GlobalFoundries. AMD now has full flexibility for wafer purchases from any foundry at 7 nm or beyond. AMD and GlobalFoundries agreed to commitments and pricing at 12 nm for 2019 through 2021.[18]
 
Poslednja izmena:
Polako ljudi, Intel ce sada imati neki vid predstavljanja svog Tiger Lake laptop procesora, negde polovinom avgusta na nekom CPU sajmu, zaboravio sam sada ime tog sajma...do septembra bi trebalo da bude i zvanicno najavljen, a verovatno ce od tad ili od oktobra, laptopi sa njim vec biti u prodaji.

Tiger Lake razbija koliko ima dobru grafiku sada, a i CPU je 20 % brzi od ovog sada sto imaju. IPC je primetno viši nego kod Ryzen 2, biće tu negde isto kao kod budućeg Ryzen 3, otprilike.


https://wccftech.com/intel-tiger-la...a-geforce-mx350-faster-than-7nm-amd-vega-gpu/
https://wccftech.com/intel-10nm-cor...vs-amd-7nm-ryzen-4000-upto-20-percent-faster/
 
Poslednja izmena:
Bilo je reči da Intelov 10nm je u rangu sa tsmc 7nm...
Ovo za igpu malo čudi, obično je Intelovo integrisano rešenje uvek bilo sporije i nikakvo u odnosu na amd...
Izgleda su razvili "nešto"
 
Poslednja izmena:
Bilo je reči da Intelov 10nm je u rangu sa tsmc 7nm...

Tek sad pocinje da 10 nm kod Intela daje neke rezultate, pogledaj koliko je viša base frekfencija kod Tiger Lake sada, nego kod Ice Lake...razlika je i više nego u korist Tiger Lake-a, 1 GHz viša base frekfencija i turbo 4.7 GHz, za sada, jer još uvek nije retail primerak.
 
Verujem da Intel sprema nešto znacajno ali slabo me to zanima dok AMD prodaje jeftinije a ne tako loše.
 
Pa, zbog PCI-E 4.0 i USB 4.0, verovatno će Tiger Lake laptopi imati veću cenu, ali još uvek se to ne zna tačno, nema zasad tačnih informacija. Ali, po meni, isplatiće se, jer će biti zaista odličan proizvod, prvi posle duže vremena, što se Intela tiče.
 
Hm hoce li ubaciti taj per core voltage na stare b450 ?!
 
Teško, slabo ime mesta u BIOS-u.
 
Teško da im ide u račun tako nešto, nećkaju se i za osnovne funkcije, ionako planiraju izbacivanje nekih funkcija. Ovo je toliko sporedno da ne verujem da će biti implementirano svuda.
 
Videćemo, do nove godine srediće beta BIOS valjda [emoji3526]
 
Da li će AMD da izbaci i novu seriju čipsetova uz Zen 3 procesore ? Npr X670, eventualno B650 ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno