Šta je novo?

AMD Ryzen 4000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliki je taj SKU kada su im i ove ploce sa ROM 256(32) MB premale da podrze sve ryzene do sada :shock:

verovatno je da sve to zauzima dosta prostora, ja ne vidim zašto proizvođači ploča lepo ne bi stavili 128 MB BIOS i time jednom zauvek rešili problem sa ovim !!!
 
verovatno je da sve to zauzima dosta prostora, ja ne vidim zašto proizvođači ploča lepo ne bi stavili 128 MB BIOS i time jednom zauvek rešili problem sa ovim !!!

Teorija velikih brojeva... (lupam cifre, ali...) milion ploca puta 5 dolara = 5 miliona dolara manji profit. A ako konkurencija ne stavi takodje veci cip, bice jeftinija za tih 5 dolara najmanje, i onda imas i manju prodaju i jos manji prihod/profit.

Za nas krajnje korisnike to nema mnogo smisla, ali kada neko sedne nad ogromnom excel tabelom, to itekako brzo postane jasno.
 
verovatno je da sve to zauzima dosta prostora, ja ne vidim zašto proizvođači ploča lepo ne bi stavili 128 MB BIOS i time jednom zauvek rešili problem sa ovim !!!

Pa tu i jesu rom-ovi sa 128 i 256Mb pa nije dovoljno :d

Npr vecina AM4 plocica ima upravo ove Macronix ili Windbound flash rom-ove.

Primer 128Mb https://www.winbond.com/hq/product/...erial-nor-flash/?__locale=en&partNo=W25Q128FW

Setimo se FX plocica one su imale po 32Mb rom za uefi i bilo je dovoljno :D Gigabyte je imalo setup od 2x32Mb rom , dupli bios jel.
 
Teorija velikih brojeva... (lupam cifre, ali...) milion ploca puta 5 dolara = 5 miliona dolara manji profit. A ako konkurencija ne stavi takodje veci cip, bice jeftinija za tih 5 dolara najmanje, i onda imas i manju prodaju i jos manji prihod/profit.

Za nas krajnje korisnike to nema mnogo smisla, ali kada neko sedne nad ogromnom excel tabelom, to itekako brzo postane jasno.

Jok bre , 1 i 2 dolara vidi unit price... :D

https://www.digikey.com/product-detail/en/macronix/MX25L12873FM2I-10G/MX25L12873FM2I-10G-ND/7914961

https://www.digikey.com/product-detail/en/macronix/MX25L25645GM2I-10G/MX25L25645GM2I-10G-ND/7914973
 
3100 oce biti manje od 15-6k dinara? :) i kad tacno izlazi? i oce li raditi na b450? :D hvala
 
A520 stiže u avgustu. I izgleda da nam zaista stiže neki Zen 2 refresh 16.6, kada i izlaze B550 ploče.

EYkqnVcUcAA9Hke.jpg
 
Najverovatnije da je jeste. Odnosno, da jeste stariji slajd, pre objave da B450 podržava Ryzen 4000.

S druge strane, ja nisam uveren da će sve B450 i X470 ploče dobiti mogućnost za Ryzen 4000. Da se ne čudimo, ako bude tako.
 
Ne znam sta bi se sad trebalo desiti pa da ne bude podrzan Ryzen 4xxx na b450 i x470. Bukvalno nemoguce. Od pocetka je bilo jasno da ce im prica sa premalenim bios cipovima tesko proci :).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
aman ljudi biće spakovani biosi za sve ploče po forumima,kakvi flešeri i bakrači...izbaciće raid oprom ili biće selekcija šta želiš a šta ne,rađeno bezbroj puta do sada,čak se ni ne sećam kad sam na desktopu i imao oficijelni bios poslednji put.
 
Stvar je u tome, postoji paradoks koji se zove proizvođači ploča. Slika koja oslikava stvari:

c0ugol792d.png


Recimo, nikom živom nije jasno, šta radi Gigabyte.
 
A i ne bih se mnogo oslanjao na "kuvane" BIOSe...ima dovoljno zvrčki sa oficijelnim BIOSima i AGESAma, samo mi još fale budževine sa raznih foruma...
 
A i ne bih se mnogo oslanjao na "kuvane" BIOSe...ima dovoljno zvrčki sa oficijelnim BIOSima i AGESAma, samo mi još fale budževine sa raznih foruma...

bukvalno polupismeni ruski forumaš više zna o tematici nego pola njihovih devova.o doajenima poput fernanda i ekipe da ne pričam,pre bi flešovao nešto sa npr njegovim pečatom nego bilo šta što i intel izbaci...
 
win raid forum,pa offer...ima i specijalizovanih foruma za clover i macos modifikacije...ekipa sa win raid najčešče radi i na zahtev tipa treba ti nvme oprom,mikrokodovi su generalno najmanji problem,baš nvme je problem kad je čip mali da se ubaci bez brejka,ali još nisam video slučaj da ne može.
 
Pročitah negde da će četvorka biti na 5 nanometarskom proizvodu. Impresivno.
According to DigiTimes, AMD has changed the plans to introduce new architecture featuring Zen3 cores on a 7nm EUV fabrication node. The company is now rumored to launch Ryzen 4000 series on 5nm node (5nm+) instead.
 
To su totalne gluposti, za ignorisanje, jer se odavno zna, i to sasvim pouzdano, da će Ryzen 3 biti na 7 nm+ procesu. Sad pokušavaju da uplaše Intel, mislim...
 
Da li neko zna kad izlazi ryzen 4000 serija za dekstop racunare?
Neki kazu sad u julu neki u septembru a zadnje glasine da ce tek januara 2021god
 
Jedino što je sigurno i potvrđeno zvanično od strane AMD-a, ove godine.
 
Ovde malo mešamo stvari, zbog nesrećnog naziva, jer mobilna linija nije Zen 3, već Zen 2 od prošle godine.
 
Poslednja izmena:
Mogu da razumem napisano zbog Tiger Lake-a.

Međutim, mobilne (ceo die) i desktop (CCD i IOD) varijante ryzena su potpuno različite i to znači da idemo u drugu krajnost, gde možemo reći da bolji procesori od prethodnih, nisu bitni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno