Šta je novo?

AMD Ryzen 4000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice podrske za prethodne ploce, po trenutnoj AMD izjavi nece biti podrske za 3xx i 4xx seriju.

To je pucanje sebi u nogu, jer ako ne neko kupio high-end X470 plocu i dobio mogucnost stavljanja samo trenutne i naredne generacije procesora, a glavni izgovor AMD-a je velicina BIOS chipa, ne verujem da bi taj neko opet uzeo high-end AMD plocu. Pa cela MSI MAX serija ploca je pustena iskljucivo zbog veceg bios chipa.

Dovoljno je da jedan proizvodjac pusti beta BIOS-e koji podrzavaju 4000 seriju na X470/B450, primorace i sve ostale da puste, a tu su onda i X370/B350 ploce jer nema prakticno nikakvih razlika u samom chipsetu sto se procesora tice.

Pretpostavljam da ce biti situacija ista kao i sa 3000 serijom, ili ce (prakticno) sve 3xx i 4xx ploce podrzavati 4000 seriju, ili nece ni jedna.
 
Meni miriše da će raditi 4000 na B450, no videćemo. Ako na Z170 AsRock Formuli može da radi 9900K, mogu i ovi da naprave bios. Pitanje je samo da li hoće. :)
 
Bilo bi posteno. :D
 
Već su ubili pcie 4.0 na B450. I AMD će se isto ponašati kao i Intel/Samsung/Apple/Ubacikompanijukojuželiš samo da zaradi koji $ više. Ali da će biti G:A:Y ako nema podrške na starim čipsetovima - biće. Od početka kad sam kupovao 1700x su se hvalili da će socket biti kompatibilan sa barem 4 generacije procesora.
 
Poslednja izmena:
Istina, ali ima zackoljica. Zvanicna najava je bila da ce se AM4 socket zadrzati najmanje do 2020. godine, ali ako se ne varam nikada nisu zvanicno napisali da ce CPU objavljen te godine raditi na ploci za prvu Ryzen generaciju - mi smo to procitali izmedju redova jer nam je zvucalo sjajno. Izvinjavam se ako gresim i ako je neko iz AMD-a zvanicno izjavio ovo :)

E sada, ne verujem da postoji ijedan tehnicki razlog da ti procesori ne rade i na A320 cipsetu, ali AMD sada polako dolazi u poziciju da mora da vodi racuna i o interesima tech partnera (tj. proizvodjaca ploca na prvom mestu), a i oni moraju nesto da prodaju. Ipak, mislim da ce na kraju odluciti da prosire ovu podrsku na sto je vise moguce modela jer sa sledecom generacijom verovatno dolazi i DDR5, za koji ce 100% morati da ide nova ploca.
 
Tu su prste verovatno umešali i proizvođači ploča, njima tek ne ide u račun da se iste ploče vuku godinama. O proizvođačima gotovih mašina i da ne govorimo. A to što hoće da prave što više para se podrazumeva, neće valjda za lepe oči to da rade.
 
Mnogo ste pretpostavljali, heh...solidno je i ovo što smo dobili od podrške do sad, mogao si da koristiš 3 generacije procesora na jednoj B350 ploči...
 
Mene najvise intreresuju nove B550 ploce u micro-atx formatu, prilagodjene za desktop replacement laptope, bocnem lepo neki Ryzen 3900 i bog da me vidi !!!
 
Zvanična najava je bila AM4 sigurno i zaključno sa 2020-om godinom.
Generalno sam zadovoljan. Trenutno Crosshair VI HERO gazi već treći mesec četvrte godine svog života i doživeo je prvu i treću generaciju AM4 procesora. Sa R7 1800X je za svaki dan terao RAM na 3333 fast podešavanjima pri 1,39V (dva modula). Trenutno sa R9 3900X 4 modula na 3600MHz pri 1,35V. U oba slučaja su u pitanju G-Skill Ripjaws 3600 16GB kitovi.
Prilikom kupovine R9 3900X sam dokupio još jedan kit G-Skill modula za razliku u ceni do 3950X plus ostao kusur od skoro 150€ (R9 3950X sam čekao skoro mesec dana od objave i nikako nije stizao, a svake nedelje su pomerali rok isporuke).
Mašina stabilna kao stena, gura windows i macos x ne gasim je već više od dve godine osim kada dodajem komponente ili ih menjam i kada čistim kućište od prašine jednom u 4-6 meseci.
Generalno čeka se DDR 5 i generacija procesora sa podrškom za njega i barem 50% poboljšanja IPC i/ili efikasnosti po disipiranoj snazi pa da se menja cela platforma. Neka služi kao prethodna AM3+ ploča od 2011-2017 i sreći nikad kraja.
 
Zen3/Ryzen 4000 bi mogao da se pokaže kao biznis promašaj ako stvarno ne bude radio na 300 i 400 seriji čipseta. Mnogi će biti uskraćeni za upgrade. Znam veliki broj ljudi sa prvom i drugom generacijom koji ne kupuju treću generaciju čekajući četvrtu. Meni nije bio problem da pređem sa 1600x, prvo na 1700x (tu sam još i zaradio 20€), onda na 2700x na kome sam minimalno izgubio. Ti su svi bili na Asus Prime x370 pro. Kada sam prešao na istu ali x470 ploču zbog 3600 memorije prodao sam 2700x i uzeo 3700x što je donelo poboljšanja samo u sintetici. To me je koštalo nekih 50€. Pokazalo se kao nepotrebno bar u mom slučaju. E sada, da sam čekao sa 1700x na 4000 a ne radi na x470, bilo bi veliko razočarenje. Nemam nikakvu potrebu za b550/x570 ploče, jedino ako se ovoj nešto ne dogodi.
To sve ostavlja 4000 samo za nove systeme ali neznam koliko i to vredi čekati bar 6 meseci. Sadašnja i dolazeća gama 3000 ima po nešto za svakoga.
 
Poslednja izmena:
^s’ obzirom da si sa 1600x i x370 presao na 3700X i x470 za samo 30E, ne bi ti trebao biti problem dodati nekih 50E da predjes na neki 4800X + X570, ako x470 ne dobije update bios-a za 4xxx gen. :D


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Iskreno, 3700x je dovoljan 99% igrača i 90% egoista i 95% content creatora. Ako ne bude moglo, onda čekanje na drugu iteraciju ddr5 čipseta i to je to. Verovatno da če 3700x pasti na 220 eura pojavom 4 serije, svu ga ubodemo i milina
 
3700x će verovatno postati best buy sledeće godine za one koji ne prelaze na 500 chipset. Nema te grafičke koju nemože pa isprati a ostaje dovoljno snage za recimo strimovanje.
Trenutno nema dovoljno (proverenih)informacija a i ovoj generaciji AM4 se bliži kraj za neko dugoročno planiranje. Mnogo više će zavisiti od cena nego nekih strašnih poboljšanja performansi.
 
Pa ako je problem samo velicina BIOS cipa na ploci, ja kontam da ce pojedini proizvodjaci omoguciti upotrebu tih novih procesora. A mozda se i pojavi neki nacin da se mikrokodovi prve generacije zamene sa ovom poslednjom, kao sto je to uradjeno kod 771 na 775 moda.
 
Nije problem veličina BIOSa, ima dosta ploča sa dovoljno velikim čipom. Jedan od razloga što su ljudi ogorčeni je što AMD navodi to kao razlog što je potpuno bezvezan izgovor, iz pomenutog razloga...

Ja bih rekao da je AMD konačno shvatio da sa B čipsetima kanibalizuje X serije i ako nešto ne uradi povodom toga, gubiće preko potrebne pare jer će B450 biti dovoljan za 75% ljudi. Isto važi i za kompatibilnost, što bi ljudi kupovali nove ploče ako mogu da meću sve od 1000-4000 serije na B450...
 
Pa ako je problem samo velicina BIOS cipa na ploci, ja kontam da ce pojedini proizvodjaci omoguciti upotrebu tih novih procesora. A mozda se i pojavi neki nacin da se mikrokodovi prve generacije zamene sa ovom poslednjom, kao sto je to uradjeno kod 771 na 775 moda.

Kako stvari stoje neće moći ni to:

Updates: AMD has refrained from commenting and therefore addressing any of our questions at this point, but we have had some interesting conversations with a few of their partners.

Again to be perfectly clear on this point, board partners cannot support Ryzen 4000 series processors on 400-series motherboards without AMD’s help, it’s simply not possible. So don’t expect an AIB to crack the code and open up support, again without AMD’s support it’s not going to happen.

It does seem as though this was a recent decision by AMD and their partners found out the same time we did, so that’s truly bizarre, but then given the last few product releases from AMD it’s getting harder and harder to be suprised by this stuff.

I’ve also had industry contacts confirm that the AMD BIOS excuse is rubbish and that simple workarounds are possible, just like the one I discussed. In one example there would be a single large BIOS file that you download, then upon flashing you select the CPU series you want to support and it flashes the appropriate code.
 
Ne misli on na proizvodjace, nego na zajednicu.

Zajednica ce 99.99% naci nacin da potera Ryzen 4000 na starijim plocama :)
 
Već su ubili pcie 4.0 na B450. I AMD će se isto ponašati kao i Intel/Samsung/Apple/Ubacikompanijukojuželiš samo da zaradi koji $ više. Ali da će biti G:A:Y ako nema podrške na starim čipsetovima - biće. Od početka kad sam kupovao 1700x su se hvalili da će socket biti kompatibilan sa barem 4 generacije procesora.

Ovo nije istina. AMD je rekao da ce podrska za AM4 biti do 2020.
 
Istina je da su navlačili ljude igrom reči. Nema potrebe braniti neku kompanije besumučno, kad su defakto ispali fegeti sa "mali nam je BIOS" objašnjenjem, koje je totalno glupo.


Dobro objašenjeno
https://www.youtube.com/watch?v=NsBRNck_-wA
 
Lukavo od samog početka, samo su rekli za AM4 socket a slabo pominjali oststak systema potrebnog da sve to radi. Ovo im stvarno nije bilo potrebno. Još su na kraju suviše dugo čekali da to i objave i time navukli što više kupaca da kupe systeme što pre.
 
Možda su samo poslušali kupce koji su kupovali nove procesore sa starim čipsetom (npr. Zen 2 i B450) pa kukali što treba da ažuriraju BIOS, tražili najjeftiniji APU za fleš pa ga vraćali, pa beta verzije, pa ne radi RAM kako treba, naponi, boost, itd. :d

Inače, danas je i kod AMD-a i kod Intela skoro sve bitno u samom procesoru, tako da čipset sam po sebi nema funkciju kao što je to nekada bilo. I to što za isti socket traže novi čipset je više njihovo "može im se", nego realan problem

Mada, kao što HU čovek reče, ako korisnici zapene, možda AMD i promeni odluku. Jedino što mi nema smisla jete da kao AIB bi to voleli, a AMD neće. Pošto je AMD-u svejedno na koju će ploču ići CPU, ali AIB partnerima je u interesu da prodaju nove ploče. Kao i da AIB partneri ne mogu sami da se dogovore sa AMD-om i dobiju informacije koje im trebaju. Ne treba proizvođačima ploča AMD, već AMD-u trebaju proizvođači ploča. I ako je MSI tvrdio da će na 400 ploče ići i budući procesori, onda je to ili (bila) realna opcija za AMD, ili MSI svesno laže svoje kupce

Najbolje što AMD sad može da uradi, jeste da pusti Zen3 za desktop PC 1.1.2021. i kaže eto vam ga :d Mada, bilo bi fer da podrže seriju 400 ploča. Makar i nezvanično, kao što je Zen2 za 300 ploče, pa nek kupci preuzmu rizik. Ali kao što rekoh, u tom slučaju, svaki postojeći problem je negativna reklama, pa treba izvagati šta je veća šteta za kompaniju.

Inače, meni lično promena ploče nije problem zbog kupovine novog proizvoda, cene i slično. Već isključivo to što me mrzi da skidam i vadim sve iz kućišta i vraćam ponovo. Takođe, pitanje je koliko će Zen3 realno biti bolji od Zen2 i da li takav upgrade uopšte ima smisla.
 
Sta kazu,kad ce da izadje AM5 serija?
300 serija je bukvalno test,moze da se izbroje na prste jedne ruke stabilne ploce od svih proizvodjaca.
Razlika izmedju 300 i 400 serije je stabilnost u korist 400 serije,ostale ne postoje.
x570 nezvanicno podrzava 1xxx seriju procesora jer je AM4 podnozje.
Koliko je 3xxx serija jaca od 2xxx ili 1xxx,a koliko se ocekuje 4xxx serija da bude jaca od prethodne tri?
Da li je tolika snaga zaista neophodna za igranje igrica u sledecih godinu-dve?
 
Poslednja izmena:
300 serija nema apsolutno nikakve probleme sa "stabilnoscu", u pocetku je bilo problema sa biosima i podrskom za memoriju, ali to nema veze sa chipsetovima.

Ti problemi su reseni 5-6 meseci nakon izlaska.
 
meni je nejasno što se stresirate bar vi sa foruma,indentična priča je bila sa fx-evima i 8xx pločama,bukvalno ručni mikrokod apdejt koji je svakako najčešće i bio bar na nekom beta biosu i vozi miško.ja prvi sam vozio 8350 nasviran skoro do kraja (hlađenje me kočilo) na crosshair iv,bombonica bio komplet.

više se sekirajte da je ploča dobra sama po sebi.
 
Ma kakvi mobilni Ryzen procesori...uzmes laptop sa desktop Ryzenom... :D

https://www.xmg.gg/en/xmg-apex-15

Za 2000e dobijes desktop Ryzen 3900(12/24c), 32gb rama, 1tb nvme ssd, rtx 2060 i 15" 144hz ekran...za 2500e dobijes ryzen 3950(16/32c), 32gb rama, 1tb nvme ssd, rtx 2070 i 15: 144hz ekran... :D
 
Ne misli on na proizvodjace, nego na zajednicu.

Zajednica ce 99.99% naci nacin da potera Ryzen 4000 na starijim plocama :)

Upravo na to sam i mislio. Kao sto su provalili za Z170/270 i za 771 na 775 ne vidim razlog zasto ne bi uspeli da ubudze i AMD 4xxx na B350/450. Ja licno nemam strepnji od vatre i dima jer sam 4 godine gurao FX-8320 @4.7GHz na 970A-G46 ploci koja nije imala hladjenje na mosfetima za napajanje CPU-a. Sa druge strane ako bi AMD zvanicno podrzao 4xxx Ryzene na starim plocama ne vidim kako bi to njima naskodilo, to bi vise smetalo proizvodjacima ploca jer su oni kojima ta situacija najvise steti. Sa druge strane ako neki prozivodjac, npr. MSI zeli da doda podrsku za nove procesore, ne vidim zasto bi AMD-u to smetalo. To bi bila win win situacija.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno