Šta je novo?

AMD Ryzen 4000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

unique93

Slavan
Učlanjen(a)
27.01.2010
Poruke
1,706
Poena
245
Koliko vidim, ovi novi mobilni Ryzen procesori rade za sve pare...tj Ryzen 9 4900HS... :)

 
Dobro je sto je intel konacno dobio konkurenciju i u procesorima za laptopove...sad ce biti zanimljivo kako ce intel odgovoriti sto se tice performansi, stedljivosti, cene.. :)
 
Kad izlazi desktop serija?
 
Krajem godine (septembar pa nadalje).
 
Poslednja izmena:
Zbog toga je i nesrećan početak ove teme, jer ovo ipak nije Ryzen 4000, već bi trebalo da ide u AMD Ryzen APU.
 
Serija 3 je prva serija koja je prava intelkiller serija. Ako bi pravom 4000 serijom (to je zen 3??) probili 5icu, intel bi izgubio jedini adut koji ima,a to je upravo s.t. 5GHz perf. Valjda će raditi na B450
 
intel bi izgubio jedini adut koji ima,a to je upravo s.t. 5GHz perf.

index.php
 
Serija 3 je prva serija koja je prava intelkiller serija. Ako bi pravom 4000 serijom (to je zen 3??) probili 5icu, intel bi izgubio jedini adut koji ima,a to je upravo s.t. 5GHz perf. Valjda će raditi na B450

Davno prošlo vreme. AMD je u najmanju ruku podjednako brz, a o MT nema potrebe diskutovati, sa obzirom na njihov lineup. Pojeli su ih u HEDT i enterprise segmentu, o budžetnim klasama i da ne govorimo. Ja imam i3 9100F, ali to je bio bolji deal u tom trenutku. Intel ima svojih prednosti ali to nije brzina.
 
5GHz je samo psihološka granica, ne mora da se forsira ako performanse mogu da se postignu na drugi način. AMD je sa Ryzen-om stalno dizao IPC na više nego što je sama frekvencija rasla.
Nije ni čudo što je AMD pošao sa mobilnim APU prvo, udeo u tom tržištu je bio jako loš a sada kad Intel vuče noge sa razvojem je baš pravo vreme za AMD da upadne tu punom snagom dok još može.
Desktop processori su dovoljno dobri sada da mogu malo da sačekaju.
 
Da, da...ludilo su, svaka cast AMD-u i na Ryzen desktop i na mobile procesorima...ali narocito na mobile...tu nikad nisu bili u prednosti i sad su konacno stigli Intel... :)
E sad, koliko sam gledao, smor je samo sto ce biti malo teze da neki kvalitetniji laptopovi predju na AMD, vecina ima i neke dogovore sa Intelom, itd...ali zamisli novi Dell XPS 15 sa novim 3:2 ekranom, Ryzen procesorom, pfff...to bi bio odlican laptop....skup, ali odlican.. :)
Ne bi imao problema sa pregrevanjem,, vec ima vrhunski dizajn, plus bi baterija trajala 50% duze...i koliko sam video Ryzen 7 4800hs je tu negde sa performansama kao i9, a cenom kao i7, tako da bi bio i jeftiniji, a bolji... :)
 
Da, ove godine nista od premium segmenta, tek mozda od sledece.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Lenovo izbacuje Legion 5i i 7i laptopove sa Ryzen 4600h i 4800h sa gtx2060, i koliko vidim, cena ce biti oko 1000$, mozda cak i manje sa 4600h procesorom...to ce biti odlicna kupovina...imaju lep dizajn, bice 60hz i 120hz verzije, smor je sto je 60hz kvalitetniji ekran...ali ako cena bude kao sto kazu, 60hz verzija ce biti super za ljude koji se bave fotografijom, itd, a opet je super i za igranje... :)
Ja imam Lenovo Legion Y540, koji je prethodnik ovih serija i ako temerature budu manje i jaca graficka bude za iste pare kao 9750h/gtx1650 na y540, bice to mnooogo dobra kupovina... :)
 
In total there are eleven of AMD’s new ‘Renoir’ Ryzen Mobile 4000 CPUs, split across the 15 W and 45 W markets. The top CPUs in each offer up to eight Zen 2 cores, Vega 8 integrated graphics, and the main differences between the two sets is going to be the base frequencies.
 
Izgleda i da nova U serija Ryzen procesora takodje radi mnogo dobro...uskoro ce ih biti i u ~500-600e laptopovima, tako da ce performanse biti sigurno 20-30% vece nego do sad...mislim da lenovo pravi dobre poteze sto vise u odnosu na konkurenciju ubacuje nove Ryzen procesore... :)

 
Ima kod nas ryzen 3000u serija, uskoro stize i 4000u serija. :)
 
Koliko ce biti brza 4000 serija otprilike i za desk i za laptopove u odnosu na 3000? Treba ubrzo da upgrade desk masinu, pa mozda da pricekam 4000 seriju! Ja sam skroz zaribao i ne pratim vise nista :( Zadjne sto sam bio u fazonu da ja nekome pricam nesto je Sandy Bridge i Phenom 2... ono sto mi je neverovatno je da AMD jos uvek nudi Ryzene prve generacije, i na jnihovom sajtu se i dalje kao aktuelna vodi serija FX procesora tipa fx 8350, wtf?
 
Poslednja izmena:
Ne zna se tačno. Verovatno 10-15%...

Ako možeš da čekaš kraj godine, čekaj. Videćeš kakva je 4000 serija, starije serije će možda da pojeftine, ova situacija će valjda da se normalizuje malo a sa njom i cene...
 
Sigurno nece biti ista razlika kao za laptop procesore Ryzen 3000 vs 4000, posto je tu razlika 100-150%... :D
Bice mozda 15%, sto je takodje odlicno...e sad, sve zavisi da li ti se ceka kraj godine...ali opet kazem, tipa ako uzmes Ryzen 7, pred kraju godine ces moci isto 7icu da uzmes, ali ce on iti blizi 9-ci...tako da ono, vidi da li ti treba tih 15ak %, ako ne, uzmes 3000 i to je to... :)
 
Koliko ce biti brza 4000 serija otprilike i za desk i za laptopove u odnosu na 3000? Treba ubrzo da upgrade desk masinu, pa mozda da pricekam 4000 seriju! Ja sam skroz zaribao i ne pratim vise nista :( Zadjne sto sam bio u fazonu da ja nekome pricam nesto je Sandy Bridge i Phenom 2... ono sto mi je neverovatno je da AMD jos uvek nudi Ryzene prve generacije, i na jnihovom sajtu se i dalje kao aktuelna vodi serija FX procesora tipa fx 8350, wtf?

Moj savet ti je da pricekas Ryzen 3 4000 desktop procesore, po trenutnim glasinama objava bi mogla biti na Computexu, na samom kraju septembra, a u prodaji verovatno krajem oktobra ili tu negde. Donece sigirno 15 % IPC poboljsanja, mozda i vise, AMD cuti zasad.


Evo poslednje vesti, ovo je sada AMD i potvrdio, juce. https://wccftech.com/amd-confirms-ryzen-4000-zen-3-cpu-compatibility-x570-b550-chipset-motherboards/
 
Poslednja izmena:
Ako je to tačno onda ću da se držim prvobitnog plana. Kada se 4000 ustali, verovatno sledeće godine i 3000 postane jeftiniji (makar i polovni) radim upgrade na 3900x/3950x i gotovo za sledećih nekoliko godina (ako poživim toliko). Ovaj moj 3700x ionako rastura za 90% mojih potreba.
 
Kako je krenulo,ocekujem da sledece godine objave i Ryzen 5000 i 6000,i naravno 5000 serija nece biti kompitabilna sa x470 i b450,a serija 6000 nece vise biti kompitabilna ni sa x570.
 
Pa i 3 generacije na istom socket-u i čipsetu je prilično dobro. Za tih godinu-dve koje dolaze biće tu i DDR5 ili 6, ko zna koja iteracija PCIe, diskova etc.
 
Koliko ce biti brza 4000 serija otprilike i za desk i za laptopove u odnosu na 3000? Treba ubrzo da upgrade desk masinu, pa mozda da pricekam 4000 seriju! Ja sam skroz zaribao i ne pratim vise nista :( Zadjne sto sam bio u fazonu da ja nekome pricam nesto je Sandy Bridge i Phenom 2... ono sto mi je neverovatno je da AMD jos uvek nudi Ryzene prve generacije, i na jnihovom sajtu se i dalje kao aktuelna vodi serija FX procesora tipa fx 8350, wtf?

Nemas nikakvog razloga da cekas, 3600/3700/3900 procesori, u zavisnosti od potreba i budzeta zavrsavaju apsolutno sve sto moze da tio padne na pamet. Cekanje bilo cega je najgluplja opcija...
 
Pa i 3 generacije na istom socket-u i čipsetu je prilično dobro. Za tih godinu-dve koje dolaze biće tu i DDR5 ili 6, ko zna koja iteracija PCIe, diskova etc.

2022. DDR5, i dalje AM4 i PCIe 4, i biće USB4...prema AMD roadmapu. Videćemo da li će Intel konačno da se sredi dotle.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno