Šta je novo?

Monitor za laptop

PROFILER

Slavan
Učlanjen(a)
28.04.2006
Poruke
1,072
Poena
425
Zdravo svima,

hteo bih da uzmem monitor koji ni koristio u kombinaciji sa laptopom.
Koliko sam shvatio citajuci forum rezolucija od 1920 X 1080 je dovoljna za 24 inca, a vec za 27 inca je pozeljno da bude 2560 X 1440 pa je tako moj izbor spao na ova dva modela:

24 inca

https://www.dell.com/si/business/p/dell-u2419h-monitor/pd

27 inca

https://www.dell.com/ae/business/p/dell-u2719d-monitor/pd

E sad razmisljam da li laptop uopste moze da "izbaci" rezoluciju od 2560 X 1440? Samim tim da li uopste ima smisla onda da uzimam monitor koji podrzava 2560 X 1440 ili je to bacanje para u mom slucaju?

Hvala unapred

Pozz
 
Poslednja izmena:
Link nije dovoljan da vidim tvoj konkretno model, ali nema veze. - Vidim šta max ugrađuju u nj od komponenata. Ne bih išao na veću rezoluciju, jer će da ti vrišti mašina, kuler, opterećivaćeš ga bez potrebe. Uzmi 24" FHD ili 27" (ako je bitna veličina), takođe 1080. Ti možeš i na monitoru više rezolucije da spustiš cifre, ali pitanje je na šta bi to ličilo. Jedno je specifikacija, a drugo kako to radi realno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Šta će da mu vrišti od QHD rezolucije? Neće igrati igre na tom laptopu sigurno, za bilo kakav posao je nebitno.
9. gen i5, može i 4k da ga gura što se tiče videa, za ostalo je nebitna rezolucija.
Uzmi 27" 1440p, to je idealno.
 
Ono sto mene buni je sledece....
Ako pise da laptop podrzava max 1920 x 1080 to se odnosi na njegov ekran to je jasno. Ali da li je to ujedno i maksimalnma rezolucija koju moze da isporuci na ekterni monitor?
 
Poslednja izmena:
Nisi tačno napisao koji model.. Razlog zašto sam se ogradio u prvom odgovoru je što imam Iris 640 grafiku, koja se muči sa 4k. Ti bi trebalo da imaš Iris 620 max ili nešto od AMD-a, zato kažem, možda ipak skromniji monitor. Mada dodro savetuju axel i pool - uzmeš 27" QHD..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
izvinjavam se. Grafika na laptopu je Integrated Intel® UHD 620.
I ja sam isao logikom 27" QHD ali sam posle citao da kao 1920 X 1080 nije dovoljno dobra rezolucija za 27" i da se vide pixeli.
Pa sam kontao ako je ovo tacno i ako laptop ne moze vise od tih 1920 X 1080 da ne bacam pare bezveze a jos i da napravim sebi medvedju uslugu
 
1920 x 1080 je rezolucija internog panela, ne i maksimalna rezolucije eksternog monitora koju taj laptop može da podrži.

Taj laptop sa Intel UHD 620 ima samo HDMI 1.4b port i max rezolucija kod eksternog monitora preko njega je 4096x2304@24Hz ili 3840x2160@30Hz. Nije pogodan za 4k monitor ali 2560x1440 @ 60Hz monitor, za koji i postoji interesovanje, će raditi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Postoji opcija i za povezivanje 3840x2160@60Hz eksternog monitora na taj Lenovo ThinkBook 13s IML ali to zahteva USB Type-C external monitor adapter/dock. No to je verovatno overkill i nepotrebna (vrlo) skupa igranka.

ThinkPad USB-C Dock Gen 2 (40AS0090xx)
https://support.lenovo.com/us/en/solutions/acc500106
https://s.eet.eu/icmedia/mmo_68276947_1562580814_6803_9172.pdf

Lenovo USB-C Mini Dock (40AU0065xx)
https://support.lenovo.com/us/en/accessories/pd500304
https://download.lenovo.com/consumer/options/lenovo_usb-c_mini_dock_qsg.pdf

---

Za 2560x1440 @ 60Hz ne treba ništa dodatno u odnosu na sam laptop, to je dostupno preko unutrašnjeg HDMI porta.
 
Hvala puno na odgovorima. Sto se tice rezolucije sve je jasno sada :)
E sad samo jos i ovo da pitam, jeste verovatno strasno glupo pitanje al sta bude
Ako je osvezavanje na primer 60Hz da li to u stvari znaci da monitor moze da prikaze maksimalno 60 FPS ili?
 
FPS (Frames Per Second) je termin vezan za izvor video materijala, u ovom slučaju pripremljen od strane grafičke kartice. Termin koji je uz opise karakteristika enkodiranih video zapisa, ponajviše korišten pri opisivanju iskustva pri igranju. Tj. koliko je grafička kartica, posmatrano u vremenskom periodu od jedne sekunde, bila sposobna pripremiti pojedinačnih sukcesivnih slika pri određenom angažma

Tako pripremljenih pojedinačnih slika, monitor sa frekvencijom osvežavanja od 60Hz neće moći prikazati više od 60 u sekundi i višak pripremljenih slika ostaće neiskorišten.

60Hz monitor će raditi i sa izvorom koji isporučuje samo 40, 30, 20, ... FPS. Nije problem, sve pripremljene slike će biti prikazane.
60Hz monitor će raditi i sa izvorom koji isporučuje 70, 80, 90, ... FPS. Nije problem, samo neće biti prikazane sve pripremljene slike, već samo njih 60 po sekundi.

FPS se menja u zavisnosti od kompleksnosti posla koji grafička treba da obavi i njenih mogućnosti, dok je frekvencija osvežavanja monitora, Hz, konstantna i ne menja se nakon inicijalnog podešavanja.
 
Hvala na detaljnom onjasnjenju :)

Jedino mi nije jasno ako ljudsko oko moze da vidi 24-30 fps (ako se dobro secam) zasto onda uopste postoje monitori preko 60Hz i graficke karte koje takodje mogu da isporuce mnogo vise slika od tih 24-30 :)
 
Zato što su to apsurdne tvrdnje za čiju ukorenjenost se postarala prva garda spisatelja i predavača na datu tematiku.

Ponavljanje iznova i iznova "magične granice" od 24-30fps onih koji i sami nisu imali iskustvo izloženosti većem broju frejmova. Što nije bilo čudno sedamdeetih, osamdesetih, pa i devedesetih - manjak nečega što bi kreiralo zapis sa većim fps kao i manjak nečega na čemu bi se gledao taj zapis u tom fps. To je samo jedan od primera besmislica nametanja neosnovanih tvrdnji pod velom "naučnih nepobitnih činjenica" zasnovanih na tankom vazduhu.

Dovoljno je na običnom 60Hz monitoru npr. pustiti prvo 30fps, te potom i (stvaran) 60fps snimak nekog sportskog događaja i sve će u trenutku biti jasno. Kako "nije moguće videti razliku", percipirati i obraditi sve frejmove u glavi.

I preko toga se jasno uočava razlika, 120/144Hz monitori nisu prevara. Vidljiva dobit postoji. Mlađi ljudi, ljudi sa boljim refleksima, kao i oni inteligentniji, oni kod kojih nervni impulsi putuju brže su oni koji će je lakše uočiti. Međutim tu se već dolazi do "rate of diminishing returns" gde je sve teže opravdati ulaganje zarad sve sitnije dobiti.

30fps na 60fps je "easy peasy" za primetiti.
 
Zato što su to apsurdne tvrdnje za čiju ukorenjenost se postarala prva garda spisatelja i predavača na datu tematiku.

Ponavljanje iznova i iznova "magične granice" od 24-30fps onih koji i sami nisu imali iskustvo izloženosti većem broju frejmova. Što nije bilo čudno sedamdeetih, osamdesetih, pa i devedesetih - manjak nečega što bi kreiralo zapis sa većim fps kao i manjak nečega na čemu bi se gledao taj zapis u tom fps. To je samo jedan od primera besmislica nametanja neosnovanih tvrdnji pod velom "naučnih nepobitnih činjenica" zasnovanih na tankom vazduhu.

Dovoljno je na običnom 60Hz monitoru npr. pustiti prvo 30fps, te potom i (stvaran) 60fps snimak nekog sportskog događaja i sve će u trenutku biti jasno. Kako "nije moguće videti razliku", percipirati i obraditi sve frejmove u glavi.

I preko toga se jasno uočava razlika, 120/144Hz monitori nisu prevara. Vidljiva dobit postoji. Mlađi ljudi, ljudi sa boljim refleksima, kao i oni inteligentniji, oni kod kojih nervni impulsi putuju brže su oni koji će je lakše uočiti. Međutim tu se već dolazi do "rate of diminishing returns" gde je sve teže opravdati ulaganje zarad sve sitnije dobiti.

30fps na 60fps je "easy peasy" za primetiti.

Hvala :)
 
144hz je od koristi samo gejmerima. A i to je otprilike poslednja zdravorazumska granica, sve preko toga je potpuna nebuloza i marketinško prodavanje magle za skupe pare.
Klinci koji mere čiji je veći su zahvalno tržište, ništa bolje od kupca koji želi da bude očerupan.
 
Nazad
Vrh Dno