Šta je novo?

Koji laptop? Asus TUF

salecar87

Cenjen
Učlanjen(a)
12.03.2012
Poruke
711
Poena
170
Pozdrav svima. Narucio sam Asus Tuf FX505DY, kosta me oko 730 eura. Specifikacije su sledece (ukratko):

Notebook Asus Gaming TUF, FX505DY-BQ124, 15.6" FHD IPS 60Hz, AMD Ryzen 5 3550H up to 3.7GHz, 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, rx560x.

Kasnije mi djavo nije dao mira, pa sam jos malo gledao (kako to obicno bude) i za 60-70e vise moze se uzeti FX505DT. Specifikacija DT-a:

Notebook Asus Gaming TUF FX505DT-BQ051, 15.6" FHD IPS, AMD Ryzen 5 3550H up to 3.7GHz, 8GB DDR4, 512GB NVMe SSD, NVIDIA gtx 1650.

Znaci za 60e dosta bolja grafika, isti procesor, ali 8gb manje ram-a, i manje bitno, ali mislim da tastatura ima rgb (kod prvog je samo crvena).
Da se drzim narucenog ili da menjam i uzmem skuplji? Da li bi mozda procesor mogao biti bottleneck u drugom slucaju? Hvala!
 
Misli da je drugi ovaj. Prošao mi je kroz ruke.
2ff87221035ea286ab51587255a1f02e.jpg


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ja sam uzeo FX505DU sa 3750h, 1660ti i 16gb ram. Jedna od mana je jedan stap memorije, nema dual chanel. Najveci problem je temperatura procesora koja je 95c cim se optereti i onda padaju klokovi. Grafika u igrama je ~75c i to je super. Baterija ne moze da izdrzi bez punjaca ni 3 sata bez obzira na upotrebu. Non stop se koristi integrisana grafika sta god radio, jedino u igrama i sa povezanim jos jednim ekranom koristi se gtx. Da bi rgb na tastaturi radio mora se instalirati armory crate i tu mora da bude instaliran win 10 home/pro, nema egzibicija sa ltsb verzijama. Zvuk nije nista posbeno. Podesavanja u biosu su bas siromasna, nema nikakve kontrole napona procesora niti bilo sta sto je jedna od mana za ovakvu vrstu masine. Ja drzim non stop high performance mode, bez obzira da li je na bateriji ili punjacu, jer na balanced ume da zastuca. Ako nekoga zanima bilo sta neka pita.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Bas razmisljam. Krenuo sam od nekih 650e. Dosao na 730e. Sad opet gledam, 70e skuplje... Mogao boh ja tako do sutra povecavati :D S obzirom da zadnjih 5 godina igram na low sve i da mi treba za light gaming, cod ww2, overwatch... rocket league... mozda je pametnije da se drzim prvog. A 16gb rama mozda dobro dodje za Lightroom :)
 
GTX 1650 Mobile je prosečno taman pa skoro duplo brža od RX 560X Mobile, recimo oko 80% prosečno. AMD Ryzen 5 3550H nije bottleneck za GTX 1650 Mobile. RX 560X Mobile nije baš dovoljna za 1920x1080 gaming, GTX 1650 Mobile jeste, to je vrlo bitno. Razlika između igrivog i neigrivog 1080p.

110e (70e razlike u ceni + 40e za 8GB da se nadomesti do 16GB) se isplati doplatiti ako je gaming bitan, pretpostavka je da jeste čim se uzima takav laptop.

https://www.youtube.com/watch?v=odUrqDGodKQ
 
Bas razmisljam. Krenuo sam od nekih 650e. Dosao na 730e. Sad opet gledam, 70e skuplje... Mogao boh ja tako do sutra povecavati :D S obzirom da zadnjih 5 godina igram na low sve i da mi treba za light gaming, cod ww2, overwatch... rocket league... mozda je pametnije da se drzim prvog. A 16gb rama mozda dobro dodje za Lightroom :)

Tako to ide, krenes od jedne, dodjes do mnogo vece cifre... :D
Bas se primeti razlika kada koristis lightroom sa 8 i 16gb rama... :)
Sto kaze zzzz, gtx1650 je 80% brza....bolje uzmi taj skuplji, pa posle dodaj ram, jeste skuplje, ali se ispali... :)

A ako se ne plasis polovnog, evo ga 17" model sa ryzen 5 3550h, gtx1650, 512gb rama i 8gb rama za 650e...ako ti nije previse 17" i ne smeta ti sto ima samo mesec dana garancije, dobijes super laptop... :)
za 40e uzmes jos 8gb rama i za manje od 700e imas lepo zaokruzen laptop.. :)
https://www.kupujemprodajem.com/Kom...-1650--92112234-oglas.htm?filter_id=536498587
 
Aj da podignem temu, da pitam pošto ja nemam pojma oko laptopova a pogotovo gaming.. meni je desktop uvek bio zakon, bolji hardver za iste pare, komforan monitor tastatura.. nadogradivost, normalno hlađenje itd laptop mi uvek asocijacija na neku skučenost pregrevanja i cimanje s punjačem.
Elem, laptop je za klinca za igranje, a cene su ove sa linka, Norveška u pitanju. Asus Gaming TUF FX505DT-HN450T

https://www.elkjop.no/product/gamin...dXvUFCQj2XtPJ0k8Iv8o2HIKlIxOfi3ElcAlLndF2fnLA

Da li biste umesto ovog preporučili neki drugi u tom, ili nižem cenovnom rangu? Šta je tu best buy? Meni to kao laiku izgleda i više nego dobro za tinejdžera, osim što ima "samo" 8 gb rama. Evo i ostatka ponude:

https://www.elkjop.no/catalog/gaming/no-gaming-pc-laptop/gaming-pc-laptop
 
Ako je grafika 1650, nema smisla uzimati bolji procesor. Ako ti odgovaraju performanse ove grafike, onda je taj laptop dobar izbor. Ali obavezno je 16GB memorije ;)
 
Sve radi bolje, fluidnije...igrice imaju vise fps-a ako je dual channel(tipa 2x8gb), windows moze da iskoristi vise rama, igrice mogu da iskoriste vise rama...8gb je minimum za danasnje koriscenje kompjutera, 16gb je najbolje imati, kako se sistem sa upaljenom igricom, ili par aplikacija ne bi gusio. :)
 
Pazi, to ima sigurno na netu da se nadje...ja sad nemam vremena da trazim, ali evo ja se bavim fotografijom...samo koriscenje Adobe Lightroom-a mi je bilo mnogo lakse...brzi je bio import, brzi export, zato sto Lightoom nije vise koristio 2-3gb rama, nego 6-7gb rama.

Mislim, to je logicno...program neki moze da koristi 2gb rama, ako nema vise...ali cim ima vise, on ce uzeti vise...i ne samo programi, vec i operativni sistem.
Win 10 moze da radi i sa 4gb rama, ali se muci...sa 8gb rama radi skroz okej, ali ako otvoris chrome sa par tabova, i mozda jos koji program, on ce da radi skroz okej, ali ne onako kako bi radio, kada bi imao 16gb...realno, 8gb je sada minimum, 16gb je taman. :)

Evo, bas sam ugasio sve i win je bez upaljenih aplikacija(osim antivirusa), koristio 4gb, upalio sam 2 browsera sa po 4-5 taba(treba mi drugi zbog posla), to je vec 7gb, tek sto sam upalio, a zamisli da skrolujem dosta, da pustim neki snimak itd).
Jednostavno 2020. je godina, skoro 2021...8gb je bilo minimum i pre 5 godina...ram nije mnogo skup, tako da, ako neko koristi lagano komp, bez igrica i nekih tezih programa, 8gb ce mu biti skroz taman, cim tu dodje browser sa par tabova, upaljen neki snimak, i mozda upaljen neki program koji voli ram, eto gusenja.
4gb sam koristio par dana skoro dok nisam uzeo jos malo rama, ono je toliko bolno za koriscenje... :D
16gb je da imas i da ne razmisljas...ja upalim browser, upalim lightroom, upalim nesto da gledam i multitaskujem bez problema.. :)

I da, jos nesto...ako neko uzima sada komp, koristice ga sigurno par godina...ako zeli da bude future proof, 16gb rama je tamanica... :)
 
Poslednja izmena:
Jel može na tom Asusu da se doda kasnije još 8 gb po eventualnoj potrebi, ima li mogućnosti?
Mislim za desktop je lako a i ram je jeftin, znam i ja iz ličnog iskustva da mi browser pojede puno čim ima više tabova i to čak koristim win7 a ne 10. Kad sam na 4gb dodao još 4 mislio sam da ću biti baš komforan kad ono ode čas posla čim se tabovi umnože. Nije sad da mi je malo 8gb, ok je i dovoljno ali nije kao što sam mislio da će biti, da sklapam desktop obavezno bih stavio 16 gb čak i za svoju nezahtevnu multimedijalnu upotrebu.
Nego mislim za laptop nemam pojma da li je za igrice 8gb neki hendikep u odnosu na 16? Pretpostavljam da sve ok radi i sa 8 jer nije jeftin i neozbiljan laptop u pitanju pa ga ne bi pakovali tako..
 
Gaming monitori uvek imaju 2 slota, tako da mozes da stavis jos 8gb... :)
E sad, ovaj sto sam ja postavio, Lenovo, ima 2x jaci procesor i jeftiniji je...samo nema 144hz ekran... :)
Procesor je mnogo bolji i mislim da bi doneo par fps-a vise.
 
Poslednja izmena:
Pazi, to ima sigurno na netu da se nadje...ja sad nemam vremena da trazim, ali evo ja se bavim fotografijom...samo koriscenje Adobe Lightroom-a mi je bilo mnogo lakse...brzi je bio import, brzi export, zato sto Lightoom nije vise koristio 2-3gb rama, nego 6-7gb rama.

Mislim, to je logicno...program neki moze da koristi 2gb rama, ako nema vise...ali cim ima vise, on ce uzeti vise...i ne samo programi, vec i operativni sistem.
Win 10 moze da radi i sa 4gb rama, ali se muci...sa 8gb rama radi skroz okej, ali ako otvoris chrome sa par tabova, i mozda jos koji program, on ce da radi skroz okej, ali ne onako kako bi radio, kada bi imao 16gb...realno, 8gb je sada minimum, 16gb je taman. :)

Evo, bas sam ugasio sve i win je bez upaljenih aplikacija(osim antivirusa), koristio 4gb, upalio sam 2 browsera sa po 4-5 taba(treba mi drugi zbog posla), to je vec 7gb, tek sto sam upalio, a zamisli da skrolujem dosta, da pustim neki snimak itd).
Jednostavno 2020. je godina, skoro 2021...8gb je bilo minimum i pre 5 godina...ram nije mnogo skup, tako da, ako neko koristi lagano komp, bez igrica i nekih tezih programa, 8gb ce mu biti skroz taman, cim tu dodje browser sa par tabova, upaljen neki snimak, i mozda upaljen neki program koji voli ram, eto gusenja.
4gb sam koristio par dana skoro dok nisam uzeo jos malo rama, ono je toliko bolno za koriscenje... :D
16gb je da imas i da ne razmisljas...ja upalim browser, upalim lightroom, upalim nesto da gledam i multitaskujem bez problema.. :)

I da, jos nesto...ako neko uzima sada komp, koristice ga sigurno par godina...ako zeli da bude future proof, 16gb rama je tamanica... :)

evo ja ne nalazim godinama ništa konkretno,a i nisi pričao o lajtrumu i simultanom surfovanju i gledanju jutjuba već o gejmingu.umem i ja da napunim 128gb da hoću,pitam te i molim najlepše za bilo šta konkretno vezano za gejming i 8 vs 16gb u istom režimu.
 
Kupljen na kraju taj Asus. Meni to na prvi pogled delovalo skupo ali izgleda je ipak ok izbor. Prijateljici je trebalo za klinca za božićni poklon (tj on je na taj bacio oko).
Meni je to suludo uzimati laptop za igranje (svaki rad na laptopu mi je mučenje) pa još da stoji kući, uz izgovor nema gde da se drži desktop. Ali svakom svoje. : )
 
Ne zelim da ti nesto bacam rovca,ali na dosta nekih kanala se pojavila prica da se tuff gaming laptopovi dosta zagrevaju..proveri po nekim kanalima na yt,proveri malo na reditu...dobra im je cena ali se lenovo mnogo vise prodavao ove godine jer im je hldjenje bolje tako da ne trotluje...mslm da ces imati problema ako olaptop nema dobro hladjenje jer su njemu celu jednu stranu zatvorili znaci nema resetke uopste i previse mu se zagreva i CPU i GPU...*mjau**mjau**mjau*
:mad:
 
@Orchard nikakav komentar na testove? S obzirom koliko si kukao da nemozes nigde da ih nadjes mogao bi bar da se zahvališ :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
@Orchard nikakav komentar na testove? S obzirom koliko si kukao da nemozes nigde da ih nadjes mogao bi bar da se zahvališ :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Evo da ti i ja pomognem iako znamo da čovek troluje, možda nekom drugom bude korisno.

 
Nazad
Vrh Dno