Šta je novo?

Lenovo Y540, HP Omen, MSI GL75 sta kupiti?

___Mrdak___

Poštovan
Učlanjen(a)
07.01.2015
Poruke
474
Poena
95
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 12700h
RAM
32 gb ddr5
GPU
Nvidia RTX 3070 Ti
Storage
2 TB SSD
Monitor
2K, 240 HZ
Miš & tastatura
MSI Clutch GM51 Wireless
Ostale periferije
ROG Cetra, Volan G29
Laptop
MSI GE76 12 ugs
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Pozz ljudi, trebao bih sl ned da pazarim neki od ovih laptopova, svi se trenutno krecu oko 1.450e i svi imaju slicne spec, i7 9750h (grejalica), 16 gb ram mem, gtx 2060 6gb, 144hz ekrani, svi su 17 inca, nesto plastika, nesto aluminijum. Gledah silne testove i recenzije i zakljucak je jedan, gpu svuda oko 70 - 80 c ali cpu u vecini u jacim igrama od 88 do 98 c :-D i ladno ne verujem. U fazonu svi sad tako, cim se kupe odma undervolt 0.150 i onda kao dobiju tu negde oko 85 c. Pa jel ovo realno? Secam se mojih RoG ova oni su bre drzali po 80 - 85 c fabricki, 3 i 4 serija Intela. I sad danima nznm koji da narucim. Evo i linkova

https://m.notebooksbilliger.de/hp+omen+17+cb0140ng+b+ware+655993

https://www.saturn.de/de/product/_lenovo-legion-y540-2627535.html

https://www.saturn.de/de/product/_msi-gl75-9se-228-2626829.html
 
Cao, ja imam Y540 17" sa i7 9750h, GTX1650, 16gb rama i 512gb ssd...odlican je laptop, izrada je skroz ok, kvalitetna je plastika, ovaj deo ispod tastature je malo kao gumirana plastika, evo posle pola godine i dalje izgleda skroz okej(samo skuplja otiske), odmah da ti kazem da se touchpad izlizao posle 3 nedelje...pa ne izgleda bas lepo, tj, bio je mat, sada je izlizan na sredini, a rubovi su i dalje mat, pa ako kupis Y540, vidi odmah da zalepis neku foliju, da sacuvas touchpad, ako ti je to bitno. :)

Cim sam kupio laptop, odmah sam uradio undervolt na -0.140v, i temperature su manje, ali odmah da ti kazem, laptop ima "ulazne ventile" sa donje strane, pa sam napravio postolje za njega, da zadnja strana bude izdignuta za 3cm, sada temperature ne prelaze 80c, ako to ne uradis, cak i ako uradis undervolt, temperature ce ici do 90-95c...ovako izdignut dodje do 80c, ali cim krenu kuleri da rade, ne prelazi 70c...mada racunaj da bi ti uzeo i mnogo jacu graficku, tako da ce temperature ipak biti malo vise... :)

Laptop izgleda bas lepo, ja sam trazio minimalisticki laptop od 17", da nije skup, da nema crvene detalje, i da ima tanke okvire oko ekrana, tako da mi je ovo bio odmah 1. izbor. Ima belo osvetljenje tastature, koje ja ne koristim, ne treba mi, ali eto, mozda ce tebi trebati.

Performanse su odlicne, cak i sa GTX1650 igrice rade lepo, ja sam probao samo par, s obzirom da ne igram, ali koristim photoshop, premiere, lightroom...sa tim programima radi super...ovaj i7 je bas jak... :)

Moj laptop ima 60hz ekran, 144hz je jos bolji...ovaj moj ima isti broj nita(300) i super izgleda, za moje potrebe je odlican, kalibrisao sam ga i super prikazuje boje. :)

Tastature je dobra..ako koristis numpad, moraces malo da se naviknes, posto je on iznad strelica, ali brzo ide navika... :)

SSD u njemu je samsung i odlican je, u testu ide oko 3000mb/s citanje i 2500mb/s pisanje... :)

Msi mi je nekako najlosiji, posle HP, i najbolji mi je Lenovo. :)

Hmm, ne znam sta bih jos mogao da ti napisem, ako te nesto zanima, pitaj.. :)
 
Proday i meni se najvise svidja Lenovo. E pa Unique93 ziv bio, bolji review nisam mogao dobiti :) okej, znaci malo da ga izdignem valjalo bi. Ono sto cu odmah uraditi jeste undervolt :-D isto tako jedno -130, -140. Nadam se da nece tad prelaziti 88 - 90c. E da, kakvi su ZVUCNICI, kakav je zvuk, ima li bar malo nekoga basa :)?
 
E da, zaboravih zvucnike da spomenem...kad sam kupio laptop, i pustio nesto, zvuk je bio poprilicno los...ali sam nasao negde na netu da zvucnici treba da rade odredjeno vreme, kako bi se "razgazili", zvuci cudno, ali sam pustio nesto da ide u pozadini i posle odredjenog vremena, zvuk se popravio... :D
Sto se basa tice, nema ga nesto mnogo, ali ja sam se skroz navikao na zvuk, i ne smeta mi... :)

E da, zaboravih da spomenem bateriju...imas 2 opcije, da ti uvek bude ukljucena diskretna grafika, i tada baterija traje maks 2h, ili da u Lenovo Vantage programu podesis da koristi integrisanu grafiku svaki put kad se radi nesto manje zahtevno(hybrid mode), ja sam to odmah ukljucio i baterija traje oko 4h...i to je maksimum... :)
Ima i opcija da se baterija puni do 60%, ako stalno drzis na punjacu, pa da ostane u sto boljem stanju. :)
 
Ja msm da si se samo navikao brate na los zvuk. Ja sam imao jedno 7,8 gejmerskih laptopova zadnjih god i najbolji zvuk mi je bio na MSI u, 2 zvucnika i 2 vufera. Ovo ostalo tu i tamo. Joj brate jos sam gledao testove, pojma nemam sta da radim. Ovaj MSI GL75 kao bolje malo temp ima, kad gledam testove na Notebookcheck. Bas sam u dilemi.
 
Nije da sam se navikao, stvarno je zvuk bio malo bolji kasnije.... :D
Pazi, sto se temperatura tice, sve su to male razlike...radi kako ti mislis da treba...evo gledam sad ovaj Msi, ne izgleda lose, uopste, pa ti vidi izmedju ta dva koji ti je bolji. :)
 
Ako si u mogucnosti doslepaj Schenker Fusion 15 aka Eluktronics MAG 15, po onome sto sam video mozda je najbolja opcija za 15icu (17" je jos bolja opcija ali je nema u EU).
Iza toga isao bih na HP Omen 17" jer od trenutnih ima najbolje reseno hladjenje - ali tu ti je lutrija sa ekranom i nemas opciju da koristis integrusu = koriscenje na bateriji cak i za office rad je limitirano, ako ti je to bitan faktor.
Od Asusa jedino ROG 7xx serija vredi (ali njih su sada zviznuli u klasu od 3k)

MSI i Acer bih uvek izbegao, Lenovo u ovoj generacij y540/y740 takodje zbog temperatura, sasije su takve da jednostavno nisu za gaming...

Jos bolja opcija je da se strpis i sacekas novu generaciju. Za trenutnu generaciju nista ispod 2070 na lapu ne bih uzeo u razmatranje ako mislis da se igras "ozbiljnije" i na duze staze (cak i ta 2060 je slabija od prethodnih 1070 mobile verzija, na koju bih pre isao u tom nekom ~1300e segmentu ako vec mora)
 
Poslednja izmena:
Videcu brate, ako me sta jos bude interesovalo pitacu te :-D hvala ti jos jednom :) a i Msi je isto fin slazem se. Yojinbo ne znam vise ni sam. Ima tih ovde video sam, ali sam skeptican xD pa i Omen je fin, ali odem na yt pogledam Y540 i HP Omen dok igraju Battlefield 5 i na kraju svi se opet vrte po 90 - 95 c :-D
 
Sva tri su odlične mašine i ni sa jednim realno greške nema. Ako ti je već toliko problem temperatura uzmi dodatnu garanciju god dve i da ne brineš.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
 
I ja sam skoro gledao sve to i najbolja ponuda ispade HP Omen 15 15-9300H RTX2060 za 160k. To što stalno radi na diskretnoj grafici je po meni dealbreaker. Meni se iskreno više sviđa Y540, čitao sam da su ljudi zamenom paste uspeli da smanje temperature za 10tak stepeni, što je odlično.
 
Evo, meni na Y540 temperatura retko kad prelazi 80c, i tu se zadrzi par sekundi i padne na 70c...samo treba da se izdigne malo zadnji deo laptopa, kako bi airflow bio bolji i tada radi super, plus undervolt i iskreno, cak i kad eksportujem fotografije iz lajtruma, ili video iz premiera, ne prelazi 70-75c.. :)
 
Sad mi malo olaksaste :-D ajd malo da izdignem nije strasno, a i proday ima pravo, produzim garanciju. Ma mene ce kostati oko 1.200e kad mi vrate pdv na aerodromu. Tako da su cene sasvim ok. Kod nas je Y540 ovakav bio oko 220.000 din u Gigatronu xD nego znate li sta o SpeedShiftu ili tako nesto? Kazu da je default 64 a kad se stavi 128 da dosta dobije manju temperaturu onda, osim undervolta? Valjda ne ide tako cesto u turbo boost nego kas mu bas zapne :-D
 
Svo to silno limitiranje procesora ima jako veliki uticaj na gaming performanse.

Ja sam bio undervoltovao moj 9750h, nije išao iznad 3.8ghz, ali to se baš baš primetilo u igrama (NFS Heat i BF V). Vratio sam ga na default...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Undervolt i repaste, meni drzi stabilan turbo na 3.95-4.00GHz u full loadu, nekad i do 4.1GHz.
Nemam thermal throttle, samo power limit.
Iskreno, procesor tu nije problem, ako se fino uv i odradi repaste kako treba s dobrom pastom, oseti se razlika itekako.
Takodje GTX1650 Max-Q (kapiram da ta ide u Y540) je ok za neki medium-umereni high gaming - tipa meni je i vise nego dovoljan za D3, neki wow, apex, overwatch;ljudima koji vole AAA naslove, neki 2070 Max Q bi bio minimum (po meni barem) za 1920x1080. :wave:
 
Tako je - meni 2070 muku muči sa NFS Heat na medium podešavanjima (FullHD).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja cu uzeti sa 2060 rtx grafikom (malo jaca od prethodne 1070) koliko vidim tera vecinu naslova u max podesavanjima i full hd rez na oko 50 - 90 fps a, sto je sasvim ok. Izuzev red dead 2 na oko 35 - 40. A i ako izgubi 10 frejma ko ga sisa. Sad mi je nedoumica izmedju Omena i Lenova. Omen je tezi skoro kg i samim tim robusniji, veci, pa cenim da je i cirkulacija vazduha bolja unutra nego u tanjem Lenovu? Sta mislite?
 
Tako je - meni 2070 muku muči sa NFS Heat na medium podešavanjima (FullHD).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dzizs krajst. :d
Si probao Apex mozda?


Ja cu uzeti sa 2060 rtx grafikom (malo jaca od prethodne 1070) koliko vidim tera vecinu naslova u max podesavanjima i full hd rez na oko 50 - 90 fps a, sto je sasvim ok. Izuzev red dead 2 na oko 35 - 40. A i ako izgubi 10 frejma ko ga sisa. Sad mi je nedoumica izmedju Omena i Lenova. Omen je tezi skoro kg i samim tim robusniji, veci, pa cenim da je i cirkulacija vazduha bolja unutra nego u tanjem Lenovu? Sta mislite?

Iskreno, drzao sam Y540 (tj i igrao se malo s njim, kolega s posla ga je dobio kao sluzbeni kada je bila ona akcija prodaje negde posle NG ili oko NG).
Well built, onako robustan, tastatura mi se svidja (a thinkpad sam covek :d, kapiram mogu da prepoznam pristojnu tastaturu).
Ekran dobar IPS panel (mislim da je bio 60Hz, nemoj me drzati za rec), meni barem - a ovaj je mislim s tim panelo.

Super gaming racunar za te novce. :wave:
 
Pazi,imao sam Omen sa 1060 grafikom, i jeste robustan i ima odlično hlađenje. Međutim, ekrani su im stvarno problematični - imaju često izrazito jako pozadinsko probijanje svetla. Jedino ako nađeš negde da ga pogledaš pre kupovine...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovo sam i ja primetio kod cimera na omenu...takođe mi se ne sviđa hinch mehanizam za ekran generalno. Na stranu to što je teži, ako planiraš da ga nosiš povremeno ili držiš na sebi dok gledaš filmove, yt, itakako je mučenje.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
uf koliko su sarke bitne na laptopovima, ne znam kako ljudi mogu tako lagano da zanemare tu stavku :S
 
Citam citam :D e to sam video za Omena, vecina ima bas problema sa pozad. osvetljenjem. Vise bi me to nerviralo nego tezina lap topa. Ma raniji oni RoG ovi su imali po 3,4 kg xD nije to problem. Ovaj sto ja gledam je 144 hz, sta znam, Omen je pravi gejmer a Lenovo malko elegantniji mozda. Sa poslednjim MSI ge63vr sam se razocarao, u pocetku temp bile ok, pa onda krenuo blizu 90, pa undervolt, drzao malo i na kraju prosek 95 c bio i nakon zamene paste -_- zato me MSI sad odbija. A reci mi MAD SKILZ deluje kvalitetna plastika? Nema utiska da je jeftin i plastican :D ? Svi su prosli bili od aluminijuma koje sam imao.
 
Ako mislis na Y540...izrada je skroz okej...plastika je kvalitetna, deo oko tastature je kao gumiran, tj, takvu teksturu ima, nema nigde ostrih ivica, lepo su obradjene... :)
 
E dobro brat, a reci mi odozgo jel samo plastika bez teksture i jel se oseca da je plastika ili ima neki premaz ili tako nesto :-D omen i msi su mi finiji jer su od alu xD
 
Odozgo je plastika, ali kvalitetna...ima neki kruzni patern, znas kad prelazis noktima, pa onako skripi... :D
Ali meni se svidja... :D
Najbolje da vidis na youtube-u kako izgleda... :) Svakako je alu izgleda kvalitetnije, ali ni ovo nije uopste lose... :)
 
Legion laptovi su generalno dobre izrade.
Higher grade plastika, nisu magnesium/CF hibridi kao thinkpadovi ali kvalitetni bez obzira.
Tipke na tastaturi imaju blago konveksne vrhove kao i na thinkpadovima, prijatni za rad i igranje.

Poklopac nema mnogo uvijanja, u okvirima ocekivanog.
Sarke odlicne i vecina portova je pozadi, nema guzvanja sto je meni predobar feature.
Da je macbook/thinkpad nije ali ni ne kosta kao jedan. A thermals su vrlo dobri. :wave:
 
Poslednja izmena:
Pa čekaj zar legion 7 serije (tipa 740) nije upravo ta legura magnezijuma i aluminijum umesto plastike koji jena seriji 5...uz još par dodatnih poboljšanja?!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Moguce, nisam to zagledao iskreno - jeste rigidno tako da to sto ti pricas ima smisla.

Nije spolja jonizirani coating (kao na ThinkPadovima) vec plast dip vid coating, moguce da je ispod doista metal, idk.

Ovo je 540 doduse, nije 740.
Moguce da su 17ce od toga jer su vece zapremine/teze etc.
 
Ja ne znam za Y740 ali ovaj onda deluje dobar. E da to je bas dobra fora sa portovima pozadi. To mi se recimo bas dopada :) vidim da ce biti ipak Y540 odabran xD
 
Pa to, za Y540 sam i pisao gore, :d - mozda sam propustio da je i Y740 u pitanju/opticaju.

Ovaj sam ja isprobao par puta:
2019-11-26-product-3.jpg


Jedino je kanta sto je kamera na donjoj lajsni, ako koristis za videoconf i sl.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno