Šta je novo?

Nadogradnja do 500e

DjoleMC

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2005
Poruke
2,511
Poena
445
Planiram u skorije vreme da nadogradim (tj zamenim) racunar, pa mi trebaju saveti u kom pravcu da idem.

Trenutno imam
i5 4460
16gb rama (4x4)
ssd 120 gb
silverstone strider 500w
radeon 7850 2gb
(ostatak u moja konfiguracija)

Ovo ne bih prodavao, osim mozda grafike i 2x4 gb rama, ali to su sitne pare pa mozda i necu.

Ono sto sam gledao, a vi ispravite (ne planiram nista da overklokujem)

ryzen 5 2600 ili ryzen 7 2700? Mala je razlika u ceni, nemam pojma nista o medjusobnim performansama i u odnosu na moj i5

1x16gb neke ddr4 memorije 3200 ?

koju plocu? Bitno je da ima 6 sata portova i m2, i 4 slota za ram (moze i 2, al onda uglavnom imaju 4 sata porta?)

m2 ssd od 240 -480 gb ?

Napajanje me dobro sluzi, ali je matoro, pa bih i njega mozda zamenio. Sta moze da se uzme od 500-600w, pozeljno da bude modularno?

Imam cooler tx3, nisam siguran da li on moze da se kaci na am4, i da li je dovoljan da ohladi pomenute procesore. Mozda lc 120?

Grafiku verovatno ne bih uzimao, osim ako ova kombinacija nema integrisanu grafiku, onda bih morao nesto, mada se ne igram, ili da ostavim staru. Ako uzimam novu, onda nesto tipa rx570/580 do 15.000 otpilike


Namena racunara je svakodnevni rad od kuce (office i programiranje, plus jos neki razni poslovi). Znam da je trenutno overkill, ali ne planiram da je menjan najmanje sledecih 5god i vise (eventualno dodam ram i grafiku)
Moze i kupovina od madjara, ako je znacajna razlika u ceni. (npr gledao sam B450 TOMAHAWK, razlika je oko 10e u maloprodaji i na kp, to mi se ne cini kao znacajno)


Ja se dosta raspisao, hvala na savetima :) Budzet oko 60000din /500e
 
MSI B450 Tomahawk Max (ili ako se pojavila neka B450 slicnih karakteristika, nekog drugog proizvodjaca)
Ryzen 7 2700, nov sa KP ili jos bolje (jeftinije) koriscen ovde iz oglasa + LC-CC-120 ili neki slican kuler - moze i 1600af/2600 ali je 2700 vise future-proof, postoji mogucnost da nove konzole donesu mnogo bolju optimizaciju za 8+ jezgara.
2x8GB DDR4 3200 MHz, CL16 (Kingston Fury, Patriot, Geil, samo da nije preskupa memorija, 80-90 evra)
Kingston A2000 500GB M.2 NVMe (ili ako se pojavio neki slican M.2 NVMe, nisam pratio, mozda neki Patriot)

To je neka (najcesce predlagana) osnova za future-proof konf. a da nije preskupa.
Za napajanje ne znam ali graficku mozes da prodas i da uz relativno nisku dolatu uzmes polovnu Sapphire RX 470/480 ili 570/580 (ovde u oglasima, mozda i sa preostalom garancijom), sve su mnogo brze od 7850.
 
Hvala za info

Ovaj kingston mi deluje ok.

Zasto 2x8gb? Zbog dual channela? Svakao cu u nekom narednom periodu dodati jos 16 zbog virtuelnih masina, pa ce biti dc... Vise volim da imam slobodne slotove, ako zatreba. Mada ako je veliki dobitak (koliko znam, nije osim kod integrisane grafike) onda moze i 2x8.

Uzeo sam nedavno 1060 na forumu pa je crkla posle mesec dana :( Razmislicu opet da li cu polovnu, pre bih ovu b-robu sa godinu dana garancije koje ima po maloprodajama, mada je to isti djavo. Ionako nemam previse (tj skoro uopste) vremena za igranje. Jedino civ4 ponekad, a to radi i na digitronu.

Ono sto me vise brine, citao sam razne price o (ne)kompatiblinosti ploca/memorija za ryzen. Jel to reseno, ili su bas psecificne situacije? Pre intela sam sam imao amd x3, pa onda ovaj i5 vec 5god i stvarno nema nikakvih problema.

Znaci ok je 2700 (ili 3700 ako se oduzi kupovina, mozda). Koje su varijante sa integrisanom grafikom, i kakva je ta grafika?

Kakvi su ovi wraith cooleri koij dolaze uz cpu? Ako nisu mnogo bucni, mogu da posluze za prvu pomoc

Puno pitanja, na zalost nisam bas pratio hw u poslednjih nekoliko godina
 
Da, zbog DC, ali ako ces dodavati jos 16GB onda sada mozes da uzmes i jedan stap 16GB. Kapiram da ti ne treba svetleca RGB RAM memorija pa vec za 80-90 evra mozes da nadjes 16GB tih karakteristika.
Za Ryzene 2 je u sustini bitno da je RAM 3200MHz, CL16 i to je to, kod 3 serije ima vise smisla juriti brze module, sa ''zategnutijim latencijama'' itd. Kingston Fury (najcesce imaju garanciju 10 god.) ili mozda neku Patriot memoriju.. Geil su isto dobre ali su najcesce sa nekim decjim dizajnom hladnjaka.

Ono sto me vise brine, citao sam razne price o (ne)kompatiblinosti ploca/memorija za ryzen. Jel to reseno, ili su bas psecificne situacije?

Koliko sam ispratio, bilo je problema sa 3600 Ryzen CPU i odredjenim GB, ASRock, Asus plocama i npr. Kingston Predator memorijama. Mozda se ovo desavalo i na MSI Tomahawk, pre izbacivanja Max verzije (bolji BIOS), odnosno azuriranja BIOS-a. Postoji tema, jedan clan ovde imao probleme sa 3600/Tomahawk Max/Patriot DDR4, ne znam sta je pravilo problem.

Za combo Ryzen 5 2600(x)3600(x), 2700(x) + Tomahawk Max + Fury DDR4 postoji vise primera da sve radi ok.
Zato i predlazem kombinaciju Fury + Tomahawk, Fury memorija nije losija od Predator (meni cak i izgleda ozbiljnije i bolje, iako mi unutrasnjost kucista nije bitna jer je ionako sakrivena crnim limom :d) a provereno dobro radi sa tom MSI plocom. Za MSI + Patriot kombinaciju ne znam, mada deluje da nema nikakvih problema, ionako ces naci Tomahawk Max plocu (usavrsena verzija obicne Tomahawk), koja ima bolji BIOS i poboljsane jos neke karakteristike:
bigger 32 MB bios chip (which leads to cool looking BIOS UI)

USB 3.2 ports instead of USB 3.1

Maximum 4000 Mhz DDR 4 ram support

Black color Other than those points everything is the same .

Procesor, u zavisnosti od budzeta. Mozes i 1600af/polovan 2600 ali i polovan ili nov 2700(x), koji je sigurno vise future-proof, cak i da ne overklokujes (a sa LC-CC-120 je moguc overklok na 4Ghz, na odgovarajucoj ploci, Tomahawk ili slicnoj).

Ryzen 3700 je svakako jos brzi ali je i dalje skup, mislim da se vecini ne isplati u odnosu na 2700, ako donosi zaradu, ili ako budzet nije limitiran onda se svakako isplati.

Koje su varijante sa integrisanom grafikom, i kakva je ta grafika?

Ima nekoliko verzija Ryzena sa ''g'' oznakom na kraju, nisam previse pratio, u sustini su najbolji 2400g/3400g, po cpu performansama sporiji od R5 1600 (u multi-core testovima) i brzi u single-core a najbolja verzija (3400g) sa integrisanom grafickom (Vega 11) ima gpu otprilike u rangu sa GT 1030 (koja je sporija od tvoje 7859). https://www.techspot.com/review/1878-amd-ryzen-3400g/
https://www.youtube.com/watch?v=_fPwI0waZmM

Ali ipak mislim da je bolje uzeti Ryzen 1600af/2600/2700 u kombinaciji sa nekom dobrom verzijom RX 470/480 ili 570/580, npr. Sapphire Pulse ili Nitro+, verovatno mogu da se nadju po oglasima sa preostalom (validnom) garancijom.

Kakvi su ovi wraith cooleri koij dolaze uz cpu? Ako nisu mnogo bucni, mogu da posluze za prvu pomoc

Mogu da posluze, za neku osnovnu upotrebu bez overkloka ali losije hlade i bucniji su od LC-CC-120 koji kosta samo 20 evra (verzija bez RGB). Wraith Spire stize uz Ryzene bez ''x'' oznake, uz ''X'', fabricki malo overklokovane, ide malo bolja verzija - Wraith Prism: https://www.techspot.com/review/1635-amd-wraith-coolers-compared/

Sacekaj jos neke predloge. Ovo iznad sam napisao na osnovu informacija i preporuka od prosle jeseni, kada sam sklapao konf. Moguce da je doslo do nekih promena u tom ''Ryzen/najbolja kupovina'' segmentu :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnim informacijama, otprilike mi je sve jasno. Samo jos da prodje ova situacija i da se trziste malo stabilizuje, pa da vidim sta cu. Sad cene ionako divljaju

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno