Šta je novo?

AMD Ryzen 9 3900x na 99%

mladen2008

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2009
Poruke
871
Poena
170
Da li je bezbedno u "Power options" gde je opcija "Maximum processor state" da ostavim na 98%? Imam AMD Ryzen 9 3900 sa njegovim fabrickim kulerom, prilikom maksimalnog opterecenja temperatura ode ponekad i do 90 stepeni, u idle je tu negde oko 45-50 stepeni. Od kad sam namestio podesavanja na 98%, kompjuter radi neverovatno tiho tj. kuler. U idle je na 35 stepeni a pri maksimalnom opterecenju 55 stepeni. Razlike u brzini nisam primetio, sve radi normalno i brzo, samo tise i sa manje temperature. :)
98.jpg
 
Kad ga ostaviš na 98%, onda cpu ne koristi svoju boost (kolika god da je), već samo base frekvenciju, pa je zbog toga i manja temperatura.
Sa ovim "ubijaš" performanse i primetio bi ih u cpu limited situacijama, ali kao što i sam vidiš, ovo smanjuje i temperaturu.

Ako te interesuje sigurnost, slobodno furaj ovako kako si podesio - sigurno je.
 
Poslednja izmena:
Stvarno mi nisu ljudi jasni kakve konfiguracije koriste a ne mogu uzeti kuler od 30-40e. Kao na ferrariju gume 12tice od fice...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Video u NS:
BMW Serije 7 sa tigar gumama...
Mislim ,nije tigar los, posebno ta wintera, ali brt...

OT:
Po meni, kod Ryzena je bitnije podesiti min processor state, da ti u stalno ne divlja kad je u idle...
 
Stvarno mi nisu ljudi jasni kakve konfiguracije koriste a ne mogu uzeti kuler od 30-40e. Kao na ferrariju gume 12tice od fice...

Sent from my P10 lite using Tapatalk

Probao sam, brate, cak i vodeno hladjenje. Brujalo je vise nego ovaj fabricki, a temperature su bile nize za 5 stepeni, sto je za mene veoma malo. Ovako bar imam ova led svetla u kuleru :)
 
Prism za default settings je super kuler i dodaje na vrednosti kompleta. Nema potrebe menjati isti, osim za neki "water loop window light show"
 
Video u NS:
BMW Serije 7 sa tigar gumama...
Mislim ,nije tigar los, posebno ta wintera, ali brt...

OT:
Po meni, kod Ryzena je bitnije podesiti min processor state, da ti u stalno ne divlja kad je u idle...

pa da,i gomila novih (do 5g starih) pasata, obrati paznju kad budes prolazio pored nekog :)

sorry za off
 
odavno ne testiram stock paste na bilo čemu,pre je amd stavljao onu čuvenu 'žvaku',ne bi me čudilo kad bi prism sa nekom boljom pastom radio značajno bolje,ako već mora on...

a ako si video samo 5 stepeni razlike sa vodenim nešto tu nije bilo da valja,sad dal' vodeno,montaža,kombinacija svega toga...
 
Ne mogu se setim koji model je bio od Cooler Mastera, kostao je negde oko 8000 dinara, ali sam resio da se vratim na njegov fabricki Prism. Ovog puta sam stavio ARCTIC MX-4 pastu, tako da posao obavlja skoro isto, jer 5 stepeni razlike za mene je nista, a buka je manja za 20% od vodenog. Mozda je to bilo i zato sto je onaj imao dva ventilatora, ne znam.
U osnovi je tesko naci kuler da dobro hladi a da je tih. Ako neko ima preporuku, pomozite mi.
 
Nema potrebe da čačkaš tu opciju. Zaključaj voltažu na 1.2-1.3, jezgra na 4.2GHz ili koliko već taj kuler može da izdrži, a da ne prelazi 85c i uživaj.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Jel ovo neka troll tema? :D Procesor od 400-500e i stock kuler? Kako da ne :D

LC-CC-120 od 20e hladiti bolje, a sto se tisine tice, mogu se nakaciti 2x Arctic P12 i mora biti tisi od stock kulera za istu temperatueu.

To je kombinacija od ~30e koja je u startu drasticno bolja od bilo kog stock kulera, pored toga ima i odlicnih kulera tipa Arctic Freezer 34 Esports Duo za ~40e, Scythe Ninja 5 za ~60e, Dark Rock Pro 4 za ~80e..

Coolermaster jeftine AIO brujalice se ne racunaju u hladjenja :)
 
Poslednja izmena:
kod AIO je lutrija kakva te pumpa zapadne i koliko je loop dobro napunjen,nema pravila.
 
Lutrija je i kad ce da procuri po komponentama, AIO je realno poluproizvod.

Ili vazdusno ili custom vodeno :)
 
Pa iskreno, neckam se izmedju BE QUIET! Dark Rock Pro 4, Noctua NH-D15 i Scythe Fuma 2. Sta mislite? Znaci treba mi zver koja ce ne da hladi, nego da smrzne procesor. :D Nije overklokovan, ali hocu dobro hladjenje a da bude tih. Zbog posla zaglavio sam sa njegovim originalnim kulerom, jer nemam vremena da se bakcem sa tim. Najvise mi zao ovog RGB svetla, na zalost nijedan kuler nema RGB. :)
Posto u kucistu imam 3 ventilatora ispred i jedan pozadi, hoce li pomoci ako stavim jos 2 komada iznad da izbace vazduh iz kucista?
 
Poslednja izmena:
Promasio si kuciste ako ganjas tihu i provetrenu konfu, nema mesta za 140mm napred i nema mrezicu nego staklo. Za najbolji protok vazduha mrezica + 2x140mm napred su top kombinacija. Meni je u prethodnom MS Industrial Falcon bila takva kombinacija, bolja je promaja bila nego u trenutnom NZXT S340 Elite.

Ne moras da puknes toliko na kuler, i Freezer 34 eSports Duo ti je sasvim dovoljan.

Ne treba ti 2 venta gore, stavi jedan 140mm iznad kulera od procesora (obicno to bude onaj gornji slot pozadi).
 
Sharkoon TG5 koji ja imam ima samo 2 mrezice sa strane. Znaci jedan od 140mm gore da izbaci vazduh i to je to?
Mislis da je Freezer 34 eSports Duo bolji od ona 3 sto sam napomenuo? Nije mi problem cena, bitno mi je da obavljaju posao, a da budu tisi. Ne mogu nigde naci koliko buku pravi na maksimalni obrtaj.
 
Poslednja izmena:
Noctua NH-D15 je još uvek "kralj" vazdušnih kulera, bolji od mnogih AiO, jedino što mu mnogi zameraju je izgled i veličina što može da zasmeta u nekim kućištima.
 
Noctua je postala lenja, konkurenti izbacuju vise modela od njih...ovom njihovom NH-D15 treba promena dizajna, uz povecanu efikanost hladjenja !!!
 
Ventilatori gore će pomoći, samo pitanje koliko zbog filtera za prašinu koji je maksimalno restriktivan. Probaj prvo bez njega, kao i bez bočne stranice pa vidi kako se ponaša.

Naravno da i vodeno ne pomaže, ako si probao preko tog filtera gore, a i napred situacija ne bi bila puno bolja.

Od Noctua-e možda NH-D15S, performanse su skoro iste kako NH-D15, dok je D15S kompatibilniji. Samo treba da proveri da li posle ima mesta za kulere gore (vidi širinu kulera i poziciju procesora)
 
Poslednja izmena:
Mislis da je Freezer 34 eSports Duo bolji od ona 3 sto sam napomenuo? Nije mi problem cena, bitno mi je da obavljaju posao, a da budu tisi. Ne mogu nigde naci koliko buku pravi na maksimalni obrtaj.
Mislim da je dovoljan eSports Duo, nije to Intel koji trosi 200W :D
 
@ivanbass1 nemoj da plasis coveka :), TG5 uopste nije lose kuciste, na protiv jedmo od najboljih akvarijum kucista za protok vazduha, prorezi sa strane su veliki, i sa ventilatorima iza prednjeg dela za kacenje sasvim je ok protok. Takodje na sajtu za kuciste stoji da podrzava 2x140mm napred ?, ako si ti ili neko koga znas proverio, ili ako si nasao na netu review da ne mogu da se stave, to podrzavam.

@mladen2008

Takodje se slazem sa @ivanbass1 da ne treba 2 izduvna ventilatora gore, sve sto ti treba je ako vec ides sa 140-cama, 2x napred i 1xgore da izdvuva, cak mozes i umesto ovo 140mm gore da ostavis samo neki 120mm pozadi da izduvava bice sasvim ok.

Da li si planirao to isto da ostavis stock ventilatore + 140mm iznad dodatni, posto uzmes novi vazdusni kuler ?

ESports Duo ce zavrsiti posao, al ne moze nikako biti tisi od druga 3, ako novac nije problem moja preporuka je bilo koji od 3 iznad, jedan od + za Noctua (barem meni), je sto imaju najbolje podrsku kod nas, sto znaci da mozes da koristis narednih 5-10 godina bez problema, i slace ti(ili ces lako naci) nova kacenja za AM5, Intel LGA1700, itd, ... Be Quiet bi bio drugi po ovom pitanju, a Scythe najlosiji.
 
Poslednja izmena:
Novac mi nije problem i za skuplji kuler, bitno mi je samo da nije vodeno hladjenje.
Probacu za pocetak da stavim jedan kuler u kucistu iznad procesora pa da vidim kako reaguje, mislim da cu uzeti 120mm, vidim da vecina ima RGB, 140mm sam slabo nasao.
 
za šta tebi, drugar, treba taj procesor ?
 
Odlucio sam se za ARCTIC Freezer 34 eSports DUO. Cena od 40e mi je ok, a vidim da je slican kao i Noctua NH-U12 od 100 i nesto evra, koji decibel vise od Noctue i koji stepen vise, mislim da je ok. Mislim da je cena napumpana zbog brenda jer koliko sam gledao po netu razlike skoro i da nema a Noctua je 80 evra skuplji. Valjda ne gresim, sta mislite? Jel zna neko gde mogu videti razliku u buci i spustanju temperature izmedju ova dva? Ono sto sam ja nasao, skoro da nema razlike izmedju njih.
 
ne znam na koju noctuu mislis, u12a ili u12s.
tesko da nema razlike u buci u odnosu na freezer, takodje i u hladjenju ako se poredi sa u12a modelom. 4 naspram 7 hitpajpova...
 
tako je, ne postoji kompaktniji kuler boljih performansi. takodje dobijes i dva vrhunska fana koja su skoro necujna na 2000 rpm.
 
Nazad
Vrh Dno