Šta je novo?

Dugovecnost zamenskih membrana za ZX Spectrum

vladabuba

Cenjen
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruke
327
Poena
180
Negde tokom leta 2006., dok jos nismo imali PayPal, imao sam prilike da tokom odmora svratim do jednog retro ebay prodavca blizu Stutgrata. Posto nije imao bas cesto posetioce, nije ga mrzelo da mi pokaze svoju radnju i demonstrira neke od retro kompjutera sto ima. Tom prilikom kupio sam od njega 4164 dinamicku memoriju, jedno pakovanje igara za ZX i dve zamenske membrane za gumeni ZX.
Membrane za ZX su identicne vecini onih koje sma vidjao po oglasima koje sam vidjao po UK i ostatku Evrope. Za sve te nove membrane po reklamama je tvrdjeno da ce da traju decenijama jer su pravljene od "boljih" materijala nego sto je to bilo dostupno tokom 80-ih. Tokom jeseni te iste godine zamenio sam jednu membranu u jednom od mojih ZX Spectruma 48k. Od kako sam to zamenio taj spectrum vise nisam otvarao, koristio sam ga samo sa vremena na vreme (mozda jedanput-dvaput) godisnje. Kada nije koriscen spectrum bi bio odlagan na suvo i hladno mesto. Nije bio izlozen suncu, vlagi, idealni uslovi.

Medjutim krajem prosle godine sam opet isprobao toga spectruma. ukljucim, ubedjen kako sigurno tastarura mora 100% da radi... ...kad ono.. deja vu, srecna nova 1988... opet neki tasteri ne rade ...

Otvorim spectruma, pregledam foliju i vidim primetna ostecenja na vise mesta. I sve to, samo od stajanja...

To me navelo na pomisao koliko zapravo ima istine u tome da su te "nove" membrane zaista kvalitetne i dugotrajne. I neki drugi proizvodjci su koristili membrane 80-ih (Amstrad CPC) ali su one bile napravljene jos tada kvalitetno i dan i danas rade bez problema.

20191008_223850.jpg

20191008_223935.jpg

20191008_224008.jpg

20191008_224115.jpg
 
Uh, izgleda da su te nove baš kao originalne... Imam par plavičastih koje sam uzeo na sellmyretro pre 4-5 godina i desetak zelenkastih uzetih iz retroradionics-a u poslednjih par godina. Videću kako će se pokazati na duže staze. Izgleda da su ona rešenja sa pertinaksom ipak prava stvar...
 
:smash:
 
Imam par plavičastih koje sam uzeo na sellmyretro pre 4-5 godina i desetak zelenkastih uzetih iz retroradionics-a u poslednjih par godina. Videću kako će se pokazati na duže staze.

Ja sam isto uzeo od retroradionicsa, i zaista na dodir su drugacije nego ove sto sam ranije kupio. Sa druge strane nisam hemicar (a voleo bih da cujem sta oni misle o ovim materijalima) i ovo je samo subjektivan osecaj. Tako da cemo tek videti kako ce da se pokazu.

^ Da, hvala, one sto si mi napravio su neunistive. :D
 
Jedno 5-6 godina sam radio u privatnoj firmi koja se bavla proizvodnjom okiten creva i kanalizacionih cevi . Materijali su bili PE(polietilen),PP(polipropilen) i HDPE (polietilen visoke gustine). Kod ekstrudiranja je svasta uticalao na kvalitet proizvoda posebno nam je problem pravila braon boja. Proizvodi bez UV stabilizatora su se napolju na suncu razlicito ponasali zavisno od boje konkretno mislim na trajnost i ovo je pogotovo kod PP materijala bilo izrazeno. Odnos od 200:1 necega zna tako da poremeti strukturu materijala da je strasno. Kod malih serija kakvim smatram stvari vezane za retro je tek situacija od slucaja do slucaja.
Ja sam isto bio nabavio neku novu foliju za gumenka koja je trajala bukvalno nista sto me i nateralo da probam pcb .
 
Nazad
Vrh Dno