Šta je novo?

SD KArtica butabilna

kolik

Slavan
Učlanjen(a)
13.03.2006
Poruke
214
Poena
320
Da li postoji neki program koji moze da napravi butabilnu sd karticu (sa linux OS recimo) na kompu. probao sam sa rufusom , sve lepo on snimi ali kad podizem sistem komp mi ne prijavljuje sd karticu samo fles hard ili dvd uredjaj da odaberem .
 
Jel' Bios računara uopšte podržava podizanje sa SD kartice?
Pozdrav
 
Džaba ti butabilna memorijska kartica ako nemaš BIOS/EFI koji podržava butovanje sa memorijske kartice, a barem ja takav nikad nisam video.
 
Nije mi problem da stavim na sd karticu butabilni OS , problem mi je da li uopste moze u biosu da se podesi da se podize sistem sa sd kartice ?
 
MicroSD ili obicna? Ili da preformulisem, bockas je u MicroSD > USB adapter pa sve to u usb port ili obicnu SD u citac kartica?
Mislim da ti treba drajver za citac kartica, a bazna funkcionalnost za USB se vec nalazi u BIOS-u...
 
sd u usb adapter (ili sd slot na laptopu, čitaču kartica itd...) i rufus. najprostije moguće rešenje

takođe, alternativa imaš bezbroj. sd je external storage, kao usb stik, hdd...
 
u pitanju je obicna sd u citac kartica, laptop je u pitanju .
 
kokane, kada otvorim meni pri podizanju sistema on prepoznaje usb , dvd i HD ali ne prepoznaje sd karticu to mi je problem , da li treba onda neki program za sd karticu da je vidi kao usb ili neko podesavanje biosa ako je to moguce ?
 
Pa vidi u Bios-u da li možeš da staviš SD kao boot device, ili mi da gledamo u pasulj, jer ne znamo ni koji je laptop, ni ništa drugo...
Pozdrav
 
pa samo pitam ,mozda je neko imao iskustva sa takvom situacijom , znam da ne znate u pasulj da gledate....... :))
 
otkud znaš ?
 
kokane, kada otvorim meni pri podizanju sistema on prepoznaje usb , dvd i HD ali ne prepoznaje sd karticu to mi je problem , da li treba onda neki program za sd karticu da je vidi kao usb ili neko podesavanje biosa ako je to moguce ?
Ako BIOS nema neku opciju, ne pomaže nikakav software.
 
samo je pripremi u rufusu (instaliraj butabilan OS, ili već šta nameravaš) i posle restarta uđi u boot meni (F2 , F12, ili već šta zavisno od laptopa)
trebalo bi da prepozna butabilni ext drajv
 
@lepi kokan
ne vredi probao sam ali ga ne vidi bios , isao u podesavanja ali nema te opcije, citao na mycity moze preko sd ali mora ici usb koji ucita boot tj root a onda ga usmeri na sd card , i tako kod svakog pokretanja, naravno to ne zelim. hvala na odgovorima i paznji , napravicu nekako prostora na hardu i resicu nekako . pozdrav ....
 
Ne znam za SD karticu jer nikad tako na taj nacin nisam koristio, ali uz adapter, uglavnom svi koje sam probao su bili uvek butabilni. Koristio sam najvise SanDisk, USB 2.0, za butabilne svrhe, na svakom desktopu i na svakom laptopu gde sam probao, taj adapter je bio butabilan. Imam i Lexar 3.0, verujem da je i on isto. Ako hoces tu SD karticu da bude butabilna, kao sto rece kokan, uz adapter ce 99% raditi, ali pitanje da li se isplati.
 
Nema veze što je SD kartica (bilo koje veličine i oblika) ako je u USB adapteru, onda posataje isto kao neka USB memorija. Ako hoćeš Linux, možeš i Live linux USB da napraviš. Sa karticom oko ili većom od 8GB uz ponmoć programa kao https://www.linuxliveusb.com/ napraviš bootable USB is opcijom "perstistance" imaš do 4GB za programe i nameštanja da opstanu i posle gašenja. Ako je USB adapter 3 ili 3.1, sve radi brzinom kao da je na unutrašnjem HDD-u.
Beleška 2020-03-30 080827.jpg
 
Poslednja izmena:
Koristio sam razne alate za pravljenje Linux/Windows OS-a, ali nisam Lili, mozda par puta, steta sto nema podrsku za Windozu, ali nema veze, recimo Wintobootic je po meni najjednostavniji, samo se privuce ISO i cekas da se napravi.
 
Nazad
Vrh Dno