Šta je novo?

Polukonfiguracija do 250-300eur

el_patron

Slavan
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruke
3,354
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 + Arctic Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI Tomahawk MAX
RAM
Kingston Fury Beast RGB 2x16GB
GPU
Sapphire 6650XT Nitro+
Storage
Kingston A2000/Transcend 230s/HDD 500GB
Zvuk
Microlab M660BT + Steel Series Arctis 7+ Wireless
PSU
Asus Rog Strix Gold 750w
Kućište
Be Quiet Pure Base 500FX
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710S
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless+ HyperX Alloy Origins Red Linear
Mobilni telefon
iPhone 13 mini 128gb
Pametni uređaji
Xiaomi 3C
Pristup internetu
  1. Optički internet
S obizrom na novonastalu situaciju u drzavi i viskom vremena koje se mora provesti kod kuce, odlucio sam da malo unapredim postojecu konfiguraciju.

Konfa je iz potpisa i ono sto bih prvo promenio je naravno procesor, zajedno sa maticnom i ramom. Grafiku trenutno ne bih dirao jer ne planiram da igram najnovije naslove na max podesavanjima. SSD naravno ostaje, kao i hdd.

Nije mi bitno da li je AMD ili Intel, bitne su mi performanse. Moram da napomenem da bih verovatno uzimao polovne komponente u garanciji.

Sta je ok uzeti za ovaj novac, polovno?
 
100e je R1600 nov
580 ili 1060 polovno 70-100
matična neka jeftinija B450 nova 60-70(nove dobre od 90e)
i 16gb ram 65e novo(vidi šta trenutno ima na eponudi)

Malo probijanje, ako uzmeš i gpu.
 
Ima li smisla ici na R2600, vidim da su skoro pa isti?

Videcu za grafiku, mozda na kraju i to uzmem kada prodam ovo sto trenutno imam.

Moze li predlog za maticnu ili je svejedno u ovom cenovnom rangu?
 
Koju tačno, najjeftinije varijante uopšte ili najjeftinije od ovih boljih. I da li tu spada radnje i/ili kp?

U radnjama što se tiče atx ovo je najjeftinije od dobrih https://www.eponuda.com/maticne-plo...gen2-atx-socket-am4-maticna-ploca-cena-503444
Bilo je na kp pre korone Asrock steel legend b450atx čak za 85-90e. Sad je pitanje kakve su tamo cene.

RAM https://www.eponuda.com/ram-memorij...2400mhz-m37ba2k43bb1-ram-memorija-cena-496729
CPU https://www.eponuda.com/racunari-pr...-cores-3-4ghz-3-6ghz-box-procesor-cena-407296
 
Poslednja izmena:
cisto zbog jednog pitanja da se ubacim.... zasto najjeftiniji ram od 2400mhz? sklapam neku konfu za burazera, na vise mesta sam naisao da je za ryzen obavezan brzi ram... 3000-3200mhz optimalno
 
Ništa nije "obavezno" samo zavisi od upotrebe kompjutera, ako je nešto recimo interet, office, lagane igrice, ni 2133 - 4000 se neće primetiti.
 
Radeon 580 i 6core ryzen za office
Naravno da se nece primetiti u officu, ali izgleda mi da se uopste ne sklapa konfa za office
Takodje vidim da se predlazu skupe ploce, za ultra budget konfu...

Bench forum se zaista jako promenio
 
Poslednja izmena:
Koju tačno, najjeftinije varijante uopšte ili najjeftinije od ovih boljih. I da li tu spada radnje i/ili kp?

U radnjama što se tiče atx ovo je najjeftinije od dobrih https://www.eponuda.com/maticne-plo...gen2-atx-socket-am4-maticna-ploca-cena-503444
Bilo je na kp pre korone Asrock steel legend b450atx čak za 85-90e. Sad je pitanje kakve su tamo cene.

RAM https://www.eponuda.com/ram-memorij...2400mhz-m37ba2k43bb1-ram-memorija-cena-496729
CPU https://www.eponuda.com/racunari-pr...-cores-3-4ghz-3-6ghz-box-procesor-cena-407296

Napisah u prvom postu da ne bih uzimao u radnjama, iskljucivo polovno u garanciji tako da KP, forum i sta god dolazi u obzir.

Ram iskreno ne bih uzeo taj, vec neki od 3000mhz. Konfiguracija ce bukvalno biti samo sa gaming, ali ne na MAX, dovoljno je da moze da pogura sve online naslove, single player retko igram.

Ne znam gde si uspeo da nadjes 580 ili 1060 za 70eur, ako moze link na PM da je odmah uzmem.

@djalf Svakako ne planiram da uzimam iz radnji ili preko madjara, odgovara mi opcija polovnog sa garancijom pa kontam da cu uspeti da nadjem nesto. Svakako mi se ne zuri, i dalje mogu da igram DBD sa ovom masinom :D


Malo sam proguglao pa me zanima sta mislite o ovome:

Ryzen 2600
ASRock B450M Pro4/Gigabyte B450 AORUS M
2x8GB nekog rama, ne znam ima li neke razlike da li je 2666 ili 3000MHz

Uzeo bih sve polovno ako nadjem, kontam da ce nece preci 250eur.

Da li su ove ploce ok i da li ima neka bolja za taj novac?
 
Poslednja izmena:
Pa to je to kontam, nema tu mnogo prostora da se nesto menja. Ram ce ici kingston ili sta god da nadjem polovno na 3000MHz, jer kao sto si ti napisao gore, i ja sam citao ovde na forumu da bi bilo dobro da ide memorija na vise MHz.

Jedino za plocu ne znam sta je bitno da gledam. Necu ici na overclock, mozda neki blagi, al svakako ne bih da uzmem najveci krs od maticne :)
 
B450 novih imas za 8k dinara u domacim radnjama, gledao sam ih ovih dana, ok su

Bratu sam narucio 2600, neku msi b450 i 16gb 3200 za oko 34000, sve je novo i iz radnje, ne rade madjari *mjau**mjau**mjau*
 
Poslednja izmena:
Imaš na kp g.skill 16 gb 85 evra,matične,bazooku b450 i msi b450a pro za 65evra/ili 8k din..psu evga g2 50 evra,rx 570 (nova) 9000 din ......Snajpuj kp

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Nasao sam na oglasima procesor, maticnu cu izgleda da uzmem u radnji, tesko cu naci polovnu. Ram vidim da isto moze da se nadje na oglasima polovan.
 
Na kraju sam se odlucio za sledece:

Ryzen 2600
MSI Tomahawk MAX
Kingston 2x8GB 3200Mhz

Pravi li nekakvu razliku ako memorija nije u 2x8 kitu ili je to nebitno?
 
Poslednja izmena:
Nema veze sve dok su iste. Skoro sam uzimao nesto slicno za srednjoskolca i stavio taj kit, a prodavac kaze bolje pojedinacno jer ako rikne jedan doneses samo taj na reklamaciju (ako uopste to moze da rikne, nisam ja bas upucen mnogo)

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Super, hvala

EDIT: Hoce li Chieftec CFT 600 biti dovoljan da napaja sve ovo sa grafickom iz potpisa?
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Pa zar nije ako uzme iste, ali pojedinacno, opet ce raditi u dual? Na ovom kompu sto se sklapao uradili tako i dual modu je. To je bio uslov kada mi je prodavac to i preporucio.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Skoro isto ali ne i garantovano.
 
Imas na hiljade poredjenja po netu/YT, u principu je bolje da radi u dual channel modu. Ako ces ubrzo dodati jos 16GB onda kupi jedan modul 16GB DDR4, ako duzi period neces dodavati ram onda 2x8GB ili 2x16GB (u ovom slucaju - 2x8GB 3200MHz, CL16). https://www.benchmark.rs/artikal/koliko_ram_modula_koristiti_jedan_dva_ili_cetiri-4941#page-5

Znam za to, nego nisam znao jel moraju u kitu da se uzmu 2x8 ili mogu posebno. U atomu mi rekose da nemaju u kitu i da se tesko nalaze pa sam uzeo 2x8 na 3200mhz, sa istim oznakama.

Jel moze samo jos neko da mi potvrdi da ce napajanje da gura ovo bez problema? Kontam da hoce al ne bih bas da isprobavam pa da rikne sve :D
 
Poslednja izmena:
Ubacio sam 2 zasebna Fury 16GB modula i sve radi ok, u 2-3 klika aktiviranje XMP profila (3200MHz, CL16) i to je to. Naravno, uvek postoji mogucnost da nesto zeza, verovatno kada se kombinuju 2 razlicita RAM modula, na plocama sa problematicnim BIOS.. nagadjam ali moguce je i to. Ali radice sve ok, 99%, posebno u kombinaciji Tomahawk/Max + Fury (na osnovu primera, takvih konf. sa bencha, za Predator vec nisam siguran).

+ za ovo sto je zzzz napisao.
 
Poslednja izmena:
Dovoljan je Chieftec CFT-600 za te komponente, ima dovoljno rezervi. Obzirom da bi moglo biti i 12 godina staro, valja napomenuti, dovoljno je pod uslovom da je ispravno.

---

Na temu Dual Channel kitova. Upareni kitovi apsolutno nisu neophodni ali oni smanjuju verovatnoću da memorija neće raditi u DC u odnosu na to ako se uzima odvojeno. Kit je praktično pa garancija proizvođača za uspešan DC. Cenom obično nije povoljniji, ume često biti čak i blago skuplji u odnosu na dva nezavisna modula.

Šansa da dve identične memorije neće raditi u DC, kad su uzete van tog uparenog kita, je mala. Tj. retko kad da se išta postiže insistiranjem na kitu. Bitno je da su potpuno isti moduli i nema problema. Uz jednu napomenu.

Proizvođači poput Kingston -a i sličnih posredničkih znaju to da malo zakomplikuju obzirom da im se moduli zovu potpuno isto ali ispod hladnjaka ili ispod custom print Kingston DRAM oznaka na čipovima budu čipovi različitih proizvođača na dva modula istih oznaka tako da je tad veća šansa da neće raditi u dual channel -u. Kingston ima ustaljenu politiku skrivanja pravih DRAM oznaka, tj. njihovog porekla.

No čak i tada, kad se uzme odvojeno a sa istim oznakama, opet je veća verovatnoća da će raditi u DC nego da neće.

Još jedan podatak, što jeste tačno, činjenica da se kitovi retko nalaze u prodaji. To samo po sebi je direktan dokaz nečega.
To što na kraju i bez toga svi postignu taj DC, TC ili QC, dokazuje da je retko kad taj nivo DIMM "cherry picking" -a od krucijalnog značaja, tj. uticaja na uspešnost postizanja multi channel -a. Da je suprotno RAM bi se skoro isključivo tako prodavao, uparen u kitovima od po dva, tri ili četiri modula.

Postoji rizik ali ne prevelik za dual channel sa stock podešavanjima. Za Dual Channel uz OC memorije i zadržavanje potencijala limita RAM OC -a, DIMM "cherry picking" dobija na značaju. Većini malo bitno.
 
Poslednja izmena:
Ja bih gledao ovde, kad bih uzimao RAM: https://uspon.rs/kategorija/memorije-1506002476?category=29&order=piv+web_price_with_tax+ASC&page_size=&thumb_type=&page=&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B0%5D%5Bid_group_attribute%5D=145&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B0%5D%5Bvalue%5D=&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B1%5D%5Bid_group_attribute%5D=125&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B1%5D%5Bvalue%5D%5B12%5D=Patriot&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B1%5D%5Bname%5D=manufname&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B2%5D%5Bid_group_attribute%5D=1564&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B2%5D%5Bvalue%5D%5B3%5D=5352&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B2%5D%5Bname%5D=kapacitet&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B3%5D%5Bid_group_attribute%5D=1565&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B3%5D%5Bvalue%5D%5B1%5D=1516&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B3%5D%5Bname%5D=tip_memorije&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B4%5D%5Bid_group_attribute%5D=1566&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B4%5D%5Bvalue%5D%5B7%5D=5355&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B4%5D%5Bvalue%5D%5B8%5D=5356&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B4%5D%5Bvalue%5D%5B11%5D=8747&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B4%5D%5Bvalue%5D%5B13%5D=8904&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B4%5D%5Bname%5D=maksimalna_frekvencija&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B5%5D%5Bid_group_attribute%5D=1568&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B5%5D%5Bvalue%5D=&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B5%5D%5Bextra%5D=&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B5%5D%5Bname%5D=voltaza&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B6%5D%5Bid_group_attribute%5D=1569&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B6%5D%5Bvalue%5D=&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B6%5D%5Bextra%5D=&data%5Bfilters%5D%5Bdata%5D%5B6%5D%5Bname%5D=latencija

Patriot memorije (bar one na 3433+ MHz) skoro sigurno imaju Hynix CJR čipove, one na 4000+ CL19 čak imaju Samsung B-die (bar su do sada). A cene su solidne i garancija dugačka...ja sam uzeo Viper 4 Blackout 3600 CL17.
 
Poslednja izmena:
Sad sam sastavio sve, skidam drajvere pa cu videti u biosu sta pise. Samo da mi W10 ne bode, prosli put kad sam instalirao, nisam nikako mogao da ga sredim da radi lepo, nadam se da cu sad uspeti!
 
@jurodivi

Dobre su ovo cene za Patriot. Nego, sve racunam ko kupuje u domacim prodavnicama onda se svodi na E i najjeftinije Geil, Kingston RAM.
 
Sve sam namestio i kada hocu da upalim pc, maticna svetli crveno i ne mogu da dobijem sliku. Proverio sam da li je sve povezano, zamenio mesta ramu, i dalje isto.

Jel imao neko ovaj problem ili zna sta bi mogao da bude uzrok ovome?
 
sto se tice ram memorije skoro sam uzeo jos jedan kit iste memorije posle 2-3 meseca i sve radi xmp itd...
 
Dal je moguce da kupis sve novo i treba sad da se *mjau**mjau**mjau**mjau*m dva sata, ne znam ni sta moze biti problem.

Sve sam ponovo izvadio, otkacio, opet prikacio, proverio jel je prikaceno i opet isto. Na netu sam nasao 200 stvari do kojih moze biti...

Jedino sto nisam skidao je cpu. Al lepo je legao, ne verujem da je to problem. Smem li da skinem kuler pa da ga opet stavim? Ne znam kako ce uticati na pastu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno