Šta je novo?

Macbook 7.1 2010 upgrade

Može. Ne kažem, ali je previše teatralan za moj ukus. Ali u svakom slučaju baterija treba da se otkači kada se menja bilo koji deo, pa makar i HDD.
Ne zaboravi da Luis radi u kontrolisanom okruženju, ima uzemljenje, vrhunsku opremu, antistatik pod, sto, i drugu ESD zaštitu.
 
Hm, sta znam, ja kada menjam hard nikada ne skidam bateriju. Kada nesto merim na ploci, lemim i slicno podrazumeva se da otkacim bateriju. Ja volim da ga gledam jer neke stvari dosta dobro objasni, a i pokazao je dosta puta koliko kvar moze biti banalan, a u zvanicnom servisu traze po 500$ za nesto sto se moze resiti za manje od 30 minuta. Jedan primer bi bio laptop na kom su pinovi od flet kabla bili osteceni, a u zvanicmo servisu su rekli kako je ostecenje od tecnosti i trazili su neku sumanutu svotu novca da se laptop popravi jer ne podleze garanciji. A Louis ga opravio za manje od 10 minuta..
 
Zato postoji Luis i ovlašćeni servisi. Porediti te dve stvari, elektroničara koii može da radi šta god hoće i Autorizovani Servis koji je vezan procedurama je nemoguće. To je isto kao da kažeš da nešto košta 100€, ali ja imsm lika koji ukrade za 10€ ili lika koji donese iz inostranstva, švercije, časti carinu, ne plati PDV, porez...
Nekad je rešenje Luis, a nekad servis.
 
Ma fazon je bio u tome sto uopste nije bio problem sa plocom niti je nesto bilo prolito po njoj, jednostavno je bio problem samo sa flet kablom. Oni su doslovce rekli za potpuno ispravnu plocu da je neispravna i korisniku su to hteli da naplate. To su mogli i oni u ovlascenom servisu da rese, nego svi znamo kakav je Apple i kakve je njihova politika. To je za mene cist bezobrazluk pa nek prica ko sta hoce. Na kraju je Apple tuzio Luisa, isli su na sud, bilo je tu svega, nisam ispratio to do kraja. Da se razumemo veliki sam fan Apple proizvoda iz vremena dok je Steve Jobs bio ziv, ali zbog ovakvih stvari i jos dosta nekih krajnje bezobraznih poteza nikada necu kupiti neki nov proizvod od njih. Makar su se smilovali pa ce konacno uvesti podrsku za Srbiju.
 
Evo danas se pozabavih malo sa ubacivanjem novog SSDa ( sve proslo glatko)

medjutim prilikom podizanja CMD + R preko interneta nudio OS LION koji na kraju ne moze da pronadje tako da ta opcija otpada

Butabilini disk pravim upravo
 
Poslednja izmena:
nisam uspeo...

@This copy of the HSierra aplications is damaged...

ovu sam pokusao instalirati
MacOS_High_Sierra_10.13.6
 
Poslednja izmena:
horror, negde gresim

napravio sam usb butabilni i preko uputstva i preko programa Disk drill ali uvek dobijam ovu poruku

Instalirano je u Aplications

Napravio sam ga u medjuvremenu ali mi javlja kada dodje do instalacije ....This copy of the HSierra aplication is damaged and cant be used to install macos

isto sam pokusao sa drugom verzijom HSierre i sa Disk Drilom koji je napravio butabili USB ali isto


uredno se instalira u aplication i napravi butabilni usb ali ne uspevam dalje od ove poruke .This copy of the HSierra aplication is damaged and cant be used to install macos
 
evo skidam pa da pokusam jos jednom pre nego prepustim ovo nekom strucnijem da zavrsi
smorio sam se
 
Poslednja izmena:
Kupi sok i čokoladu i donesi. Što se mučiš [emoji23]
 
evo skidam pa da pokusam jos jednom pre nego prepustim ovo nekom strucnijem da zavrsi
smorio sam se

Vala i ti sto komplikujes....

Idi na stranicu od Carbon Copy Cloner i skini trial verziju koja je bukvalno funkcionalna za ono sto tebi treba.

I kopiraj sa hard diska na externi ssd. i onda metni ssd u laptop. I rijesen problem.
 
Vala i ti sto komplikujes....

Idi na stranicu od Carbon Copy Cloner i skini trial verziju koja je bukvalno funkcionalna za ono sto tebi treba.

I kopiraj sa hard diska na externi ssd. i onda metni ssd u laptop. I rijesen problem.


da li sa carbonom moze da se napravi clon postojeceg HDD na externi HDD pa onda sa njega na novi SSD kada izvadim stari HDD ?
 
USPEO... !
mada bilo je napeto ... ko na WC sholji :)
par puta vadnjenje HDDa i zamena sa novim SSD, pa u krug.

BOOTABILNI DISK PO UPUTAMA ... THANX TO MasterChief2 !!

LINK ZA HIGH SIERRU .... THANX TO mikenziyu !!

Hvala svima na podrsci.

lap na SSDu poleteo... sad jos da ubacim programe i woila.
 
USPEO... !
mada bilo je napeto ... ko na WC sholji :)
par puta vadnjenje HDDa i zamena sa novim SSD, pa u krug.

BOOTABILNI DISK PO UPUTAMA ... THANX TO MasterChief2 !!

LINK ZA HIGH SIERRU .... THANX TO mikenziyu !!

Hvala svima na podrsci.

lap na SSDu poleteo... sad jos da ubacim programe i woila.

Kada mu ubacis jos RAM-a mozes mu komotno ubaciti Catalinu. Pogledaj temu za unsuported mekove na MacRumors forumu. Udji u terminal i ukucaj "sudo trimforce enable" kako bi omogucio trim funkciju. Na SSD-ovima koji nisu specijalno pravljeni za mek ta opcija je po difoltu iskljucena.
 
heal

odradjen trim u terminalu


Last login: Sat Apr 25 12:19:47 on console
Ivas-MacBook:~ iva$ sudo trimforce enable
Password:
IMPORTANT NOTICE: This tool force-enables TRIM for all relevant attached
devices, even though such devices may not have been validated for data
integrity while using TRIM. Use of this tool to enable TRIM may result in
unintended data loss or data corruption. It should not be used in a commercial
operating environment or with important data. Before using this tool, you
should back up all of your data and regularly back up data while TRIM is
enabled. This tool is provided on an “as is” basis. APPLE MAKES NO WARRANTIES,
EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING WITHOUT LIMITATION THE IMPLIED WARRANTIES OF
NON-INFRINGEMENT, MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
REGARDING THIS TOOL OR ITS USE ALONE OR IN COMBINATION WITH YOUR DEVICES,
SYSTEMS, OR SERVICES. BY USING THIS TOOL TO ENABLE TRIM, YOU AGREE THAT, TO THE
EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW, USE OF THE TOOL IS AT YOUR SOLE RISK AND
THAT THE ENTIRE RISK AS TO SATISFACTORY QUALITY, PERFORMANCE, ACCURACY AND
EFFORT IS WITH YOU.
Are you sure you wish to proceed (y/N)? y
Your system will immediately reboot when this is complete.
Is this OK (y/N)?
 
Evo uzeh MacBook Pro 5.1 (late 2008) za 100 evrica. Malo veci ekran... svetleca tastatura (bitno), instalirana Catalina ... radi sve ok
Pitanje: da li big mogao napraviti disk miroring i prebaciti sve na SSD ili je opet neka opaka procedura za instlaciju ?
 
Da....uz program Carbon Copy

https://bombich.com/download

Skines trial-funkcionalnu verziju.

Te sys os mozes koristiti externo sa usb ssd-a.
 
Pozdrav drugari, izvinjavam se sto dižem temu iz mrtvih.
Imam neku priliku uzeti od kolege s posla MacBook Pro Mid 2010 bez baterije (kad ga je on kupio bila je naduvena, pa je on odmah izvadio, ako ga uzmem planiram sigurno kupiti i novu bateriju) sa punjačem za 100e. Ne bih ga uzimao prvenstveno zbog korišćenja iOS-a (mada bi sigurno probao jer do sada nikad nisam imao prilike) već bi instalirao odmah Windows 7. Potreban mi je za auto dijagnostiku, programi za rad sa čitanjem EEPROMa itd, nekada surf, pretraga za električnim šemama po netu, download neki... Programi nisu zahtevni. Odgovaraju mi manje dimenzije a da opet nije minijaturno kao neki netbook od 10inca, kvalitet izrade. Da li se to isplati, da li ga je moguće u neku ruku normalno koristi na win7 (da li sam windows 7 radi normalno na njemu) a i na iOS-u sada posle 11 godina, HDD koji je u njemu zamenio bih SSD-om koji imam (nov sa možda par sati rada, patriot od 120gb, kupljeno prošle godine, msm da je bio najjeftiniji), može li taj SSD ili ima neki specifičan? Da li ima novih baterija ili polovnih dobrih, gde pronaći tako nešto? Ako se još nečega dosetim napisaću, prvi put se susrecem sa apple laptopom 😃
 
Sve što si napisao može, samo obrati pažnju na rezoluciju ekrana (1280x800) koja ti kod nekih programa može biti limitirajući faktor, pa da ti prozor ispada van granica ekrana (čitaj - ne vidiš sve što ti treba ili npr meni koji ti je bitan). Mašina jeste dobra i kvalitetna, ali rezolucija može da ti pravi problem.
 
MacBook Pro Mid 2010 bez baterije
"nove" kineske baterije koje se prodaju po KP su teško sralje; ne u smislu "lošije od orGinala", no u smislu opada im kapacitet dnevno za 5-10% da bi za nedelju dana imao nefunkcionalnu bateriju. ista priča sa novim "zamenskim" punjačima koji volu da eksplodiraju 'nako, iz čista mira.

štostiče ostalog, RAM i SSD su univerzalni i radiće u 99% slučajeva.

na kraju priče, uzimaš 12 godina star core 2 duo hardver i plaćaš ekstra nešto što nećeš koristiti, tj. macOS; ako ćeš terati windows, linux ili šta već, pogledaj neki HP Elitebook 820, Dell Latitude E7270, Lenovo Thinkpad X240 i sl., koji su drastično moderniji, a kada sračunaš dopune (RAM, SSD, baterija, itd.) biće i jeftiniji.
 
"nove" kineske baterije koje se prodaju po KP su teško sralje; ne u smislu "lošije od orGinala", no u smislu opada im kapacitet dnevno za 5-10% da bi za nedelju dana imao nefunkcionalnu bateriju. ista priča sa novim "zamenskim" punjačima koji volu da eksplodiraju 'nako, iz čista mira.

štostiče ostalog, RAM i SSD su univerzalni i radiće u 99% slučajeva.

na kraju priče, uzimaš 12 godina star core 2 duo hardver i plaćaš ekstra nešto što nećeš koristiti, tj. macOS; ako ćeš terati windows, linux ili šta već, pogledaj neki HP Elitebook 820, Dell Latitude E7270, Lenovo Thinkpad X240 i sl., koji su drastično moderniji, a kada sračunaš dopune (RAM, SSD, baterija, itd.) biće i jeftiniji.
Hvala na odgovoru. Sad kada sagledam sve i malo sam pogledao za ove modele koje si naveo, ne isplati mi se uzimati. Najjeftiniji HP Elitebook 820 na KP je 140e, sa daleko jačim hardverom i ispravnom baterijom.
 
"nove" kineske baterije koje se prodaju po KP su teško sralje; ne u smislu "lošije od orGinala", no u smislu opada im kapacitet dnevno za 5-10% da bi za nedelju dana imao nefunkcionalnu bateriju. ista priča sa novim "zamenskim" punjačima koji volu da eksplodiraju 'nako, iz čista mira.

štostiče ostalog, RAM i SSD su univerzalni i radiće u 99% slučajeva.

na kraju priče, uzimaš 12 godina star core 2 duo hardver i plaćaš ekstra nešto što nećeš koristiti, tj. macOS; ako ćeš terati windows, linux ili šta već, pogledaj neki HP Elitebook 820, Dell Latitude E7270, Lenovo Thinkpad X240 i sl., koji su drastično moderniji, a kada sračunaš dopune (RAM, SSD, baterija, itd.) biće i jeftiniji.
sve stoji sto si napisao ali nisam siguran da je kavalitet prikaza ( ekran i boje ) isti ili sli;an na HP i Dellu koji si nabrojao
namenjao sam se lapova i muka mi je od IPS Glowa koji imam na zadnja 2 lapa koji su tesko s*anje, a pre toga jos par HP koji imaju razocaravajuci kvalitet prikaza boja i ostrinu za nula bodova
 
nemoj se zaustavljati na ekranu. tastatura modela '08 i kasniji nema konkurencije, velikim delom radzbog rigidnosti alu topcase-a. ili tačpedi, '08 modeli pa nadalje, ne postoji ništa slično kod konkurencije deset i više godina kasnije. pomenuta elitbook serija, kojoj se tastatura klima i ugiba a tačped ne zaslužuje da se tako zove, nije koštala 200 eur kad se pojavila pa kao eto kompromis bla bla... redom su svi bili severno od 1K EUR a dobar deo i duplo toliko, što je i tada bila MBP teritorija.

za ovaj use case međutim, star laptop sa najskupljim i kriminalno nepouzdanim perfierijama (punjač, baterija) sa procesor & GPU comboom od 50W+ vs četiri tehnološke generacije mlađe 15W konkurencije, nije dobar potez.
 
Nazad
Vrh Dno