Šta je novo?

Macbook 7.1 2010 upgrade

Dark Angel

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
3,080
Poena
735
Moja oprema  
CPU & Cooler
XEON E5440 mod 775
Matična ploča
ASUS P5B
RAM
6 Gb
GPU
GIGABYTE 1050 TI
Storage
SSD Biostar 240Gb + HDD...
Zvuk
XONAR D 2
Monitor
SAMSUNG 32" TV
Miš & tastatura
LOGITECH MASTER
Ostale periferije
LOGITECH Z-5500
Laptop
MACBOOK PRO 5.2 + 7.1 + ...
Tablet
ASUS TRANSFORMER
Pristup internetu
  1. Optički internet
Uzeh za dete gorepomenuti mac sa 2Gb rama
sveze podignjut IOS Sierra ali nekako sve ide dosta sporo ( ili ja tripujem u odnosu na moj HP 2019)

Razmisljam da li bi ga upgrade sa 2x2 GB ubrzalo i koju memeru DD3 mogu koristiti za to ( moze li bilo koja 1066Mhz ddr3 ili za mac ide neka specijal )
 
SSD obavezno. Ram ga neće ubrzati ali ti treba i RAM u toj kombinaciji. I nađi 2x4gb. Taj model to podržava
 
Memoriju mozes da pojacas do max 16 GB (2x8). Veci ucinak za brzinu bi dobio dodavanjem SSD hard diska umesto tog obicnog. Zbog tog diska koji je trenutno u laptopu je tako sporo.

Moze da se napravi kombinacija da se umesto regularnog hard diska ubaci SSD na kome ce biti instaliran sistem, da se izbaci dvd rezac i umesto njega ubaci stari HD.
 
vredi li to raditi na macu koji je 100 ojra ?
 
Ja sam imao mozda pre 2 godine taj model iz 2010. Prodisao kad sam ubacio SSD.

Tip memorije se malo teze nalazi.
Vidim po oglasima ima 8gb (jedan modul) za 3900 din

Racunaj za SSD jos jedno 30-40 eura plus ako zelis da ubacis i onaj stari disk to je plus 1000 din za fioku.

I ne manje vazan element u svemu tome je baterija ako je istrosena, to je oko 5000 din kod nas preko oglasa i naravno nije original.

Zadnja stavka je da koliko se secam, najnoviji sistem koji mozes da instaliras na njemu je High Sierra. Hardver ne podrzava novije OS. Radi laptop kao nov ali moze da se odrazi na rad zahtevnijih aplikacija.
 
Vredi ako kupuješ preko oglasa polovan ram i novi SSD neki jeftiniji, 128gb ili 256gb. z
 
lap koristi cerka za nezahtevne stvari,... viber, skype, yt, i sl.
Meni je fensi ovaj beli macbook bas je za nju ali me nervira sto je spor ili sam ja navikao na mnogo brze (desk PC xeon+ssd, lap HP 2019...) pa mi je ovo sporo
Baterija ima svega neki 340 ciklusa i drzi 3.5-4 sata

u svakom slucaju predlog je prvo ssd ?
 
Poslednja izmena:
SSD svakako da zivne laptop. Zbog opisanog nacina koriscenja, mislim da nema potrebe za dodatnu memoriju.
 
ima neki lak nacin da se napravi mirror sadasnjeg HDD na novi SSD ili je i to proces ponovo ispocetka od nule ?
 
Ima preko adaptera. Ima i program, Carbon Copy mislim da se zove
 
ima neki lak nacin da se napravi mirror sadasnjeg HDD na novi SSD ili je i to proces ponovo ispocetka od nule ?

Da, program Carbon Copy je preporuka !!!
I mozes koristiti NE-krekovanu verziju, jer se placaju samo dodatne opcije!!!
 
nisam ovo skontao kakav adapter treba ?
 
Zaboravi adapter !!!
Skini doticni program sa stranice i odradi kopiranje.
Gledaj reda radi da budu iste velicine mada moze i manji ssd.
 
Ja taj laptop koristim vec duze vremena. Ustvari ne koristim ga ja nego matorci, ali za iste namene kao i tvoja cerka. Znaci Safari, Skype i eventualno neki ofis rad. Ubacio sam mu tada najjeftiniji Biostar SSD od 120GB (20e) , 2x4GB RAM-a (15e) i instalirao sam mu najnoviji macOS Catalina i mogu ti reci da to leti. Tako da ako ga nisi platio vise od 50e, i ako mozes naci SSD i barem 2x4GB za 50e (dosta je i 2x2GB) taj laptop ce da leti za to sto njoj treba. Neko spomenu da hardver ne podrzava noviji sistem. Ovde bih ga samo ispravio i rekao da hardver itekako podrzava, ali ga ne podrzava Apple. Dugo vec radim sa Apple proizvodima i svi znamo koliko su oni g_0_v_n_0 od kompanije (Louis Rossman ih najvise pljuje i to sa razlogom).
 
platio sam ga 70 ojra,
SSD cu svakako da mu ubacim jer vecina to predlaze
 
Najjeftiniji SSD, barem da ima 4GB RAM-a i za sada mozes i High Sierru da instaliras, ali kada Safari ostane bez Applove podrske onda predjes na novjiji sistem i to je to. VIdeces da taj laptop nije za bacanje.
 
Stize mi sutra SSD pa cu za vikend pokusati da ga ubacim umesto dosadasnjeg HDD

ima neki hint kako najlakse da podignem novi sistem na njega ?
 
Koja je sada verzija na njemu?
 
Sierra
 
Onda ćeš, ako imaš sreće, kada ugradiš SSD morati da uradiš dve stvari:

1. Option + CMD + R da se učita internet recovery particija koja će ponuditi poslednju aktuelnu verziju za taj model.
2. Moraš da podesiš vreme sistema ako skidaš bateriju pre ugradnje, a trebali bi.

Set the Mac System Date Manually by Terminal Command by using the “date” command string, where date is in the [mm][dd]HH]MM[yy] format, which is Month Date Hour Minute Year without any separation. This looks something like:

date 0712122318

For that example, it would set the date as “July 12 2018 at 12:23”.

3. Instaliraj sistem.
 
Baterija se ne skida, dovoljno je samo da odvrnes 8 srafova od dole, skines poklopac i hard disk je pored baterije. Po meni je najjednostavnije da na sadasnjem hardu skines High Sierru sa App Stora i napravis butabilan USB fles i uradis clean install na novom SSD-u. Neki koraci bi bili sledeci:
1. Skines High Sierru sa App Stora
2. Utaknes USB fles od 8GB+ i formatiras ga u Disk Utility (GUID i Mac OS X Journaled)
3. Udjes u terminal i ukucas sledecu komadu:
sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/MyVolume

gde boldovani dao zamenis sa nazivom svog flesa

4. Kada se to zavrsi ugasis laptop skroz i ponovo ga upalis i odmah pritisnes ALT dugme na tastaturi i drzis ga dok se ne pojavi boot meni. Odaberes novokreirani fles, sacekas da se butuje i uradis instalaciju.
 
Skida = otkači se sa ploče, ne mora da je vadi celu.
 
Ja ne gledam YT kada je u pitanju servis Apple proizvoda [emoji16]
 
Okej, ja samo kazem da nema potrebe da vadi ili otkaciva bateriju od ploce da bi promenio hard. :)
 
Ne znamo/ne smemo da gledamo YouTube, to je sigurno.
 
da li da instaliram Sierru ili High Sierru ?
u cemu je razlika uopste i da li je ova visoka vise zahtevna po pitanju resursa ?
 
Za ono sto ce sluziti tvom djetetu, nema razlike !!!

A ni po pitanju resursa nema razlike.
 
Nazad
Vrh Dno