Šta je novo?

Upgrade stare konfiguracije

Miksat

Poštovan
Učlanjen(a)
03.03.2016
Poruke
610
Poena
80
Pozdrav, posle 4 godine korišćenja ove konfiguracije primetio sam da mi je potreban upgrade.
Matična ploča: ASUS H81M-K
Procesor: Intel i3-4170
Grafička: GIGABYTE GTX 750ti 2gb WINDFORCE
Napajanje: LC POWER 600w v2.31
RAM: HyperX 8GB Fury DDR3 1600MHz
Skladište: Samsung SSD 250GB 850 EVO SATA3 na kojem je sistem i dva HDD stara minimum 10 godina na koje instaliram igrice i torente

Računar se koristi non stop, ostali ukućani uglavnom za surf i filmove, ja za malo programiranja i web dizajna + igrice.
Od igrica najviše igram
Fifu 20 i NBA 2k20(počelo je da me smara što moram na low podešavanjima da igram da ne bi seckalo, i na manjem TV(1360x768), a kad ga povežem na 4K televizor baguje katastrofa )
i ovu novu igricu Call of Duty Warzone(igram na low podešavanjima i ne baguje, ali grafička se pregreva katastrofa)

Želeo bih da uložim što manje para(~250e)kako bih mogao da igram ove tri igrice normalno, i kako bih mogao bar još 2 godine da koristim ovaj računar.

Hvala unapred :)
 
@Miksat

Koliko čitam iz posta, odnosno sastava konfiguracije, ti si kandidat za Ryzen platformu. Predlažem ti da zadržiš SSD, oglasiš samo svoju platformu i pređeš na Ryzen, 16GB DDR4 (ako se novčano uklopiš) i grafiku tipa GTX 1070 ili RX 580 (opet, shodno količini sredstava). Vidim da ti u sastavu stare konfiguracije nije bila bitna ploča, pa onda ne treba juriti ni besan noviji odgovarajući model.

Trebalo bi na 1 da ti se javi neko od Kolega ili neko od (pre)prodavaca - tvoja platforma + 250e za ono što ti treba. Ovde ili na kp, svejedno. Prednost Bench, naravno.

Srećno!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, posle 4 godine korišćenja ove konfiguracije primetio sam da mi je potreban upgrade.
Matična ploča: ASUS H81M-K
Procesor: Intel i3-4170
Grafička: GIGABYTE GTX 750ti 2gb WINDFORCE
Napajanje: LC POWER 600w v2.31
RAM: HyperX 8GB Fury DDR3 1600MHz
Skladište: Samsung SSD 250GB 850 EVO SATA3 na kojem je sistem i dva HDD stara minimum 10 godina na koje instaliram igrice i torente

Računar se koristi non stop, ostali ukućani uglavnom za surf i filmove, ja za malo programiranja i web dizajna + igrice.
Od igrica najviše igram
Fifu 20 i NBA 2k20(počelo je da me smara što moram na low podešavanjima da igram da ne bi seckalo, i na manjem TV(1360x768), a kad ga povežem na 4K televizor baguje katastrofa )
i ovu novu igricu Call of Duty Warzone(igram na low podešavanjima i ne baguje, ali grafička se pregreva katastrofa)

Želeo bih da uložim što manje para(~250e)kako bih mogao da igram ove tri igrice normalno, i kako bih mogao bar još 2 godine da koristim ovaj računar.

Hvala unapred :)

Warzone radi bez problema na mom racunaru koji ima Xeon iz Haswell generacije sa 4 jezgra i 8 threada(sto znaci kao i7 4770), R7 260x 2GB i 8GB DDR4 RAM-a.
Ne verujem da ti se graficka pregreva, nije 750ti neki potrosac, a Windforce hladnjak je i vise nego sposoban da ohladi to, vise je verovatno da procesor ne uspeva da se izbori sa zahtevom ili mozda da ti se vram na grafickoj prepunjuje pa zabada kad swapuje.

Za 250e ne mozes da uradis upgrade da igras te 3 igre u 4k rezoluciji. i7 4770 ti kosta oko 100e polovan, a za ostatak mozes samo da uzmes neki GeForce GTX1060, odnosno Radeon RX580/RX590 sa garancijom, ili malo vise da dodas i uzmes GTX1660. To je neka najjaca graficka koja bi mogla da radi sa tim procesorom bez da se javlja veci bottle-neck. Isto tako treba napomenuti da RX590 ne bi bilo sigurno da se prikaci na tom napajanju pa bi onda morao deo novca da izdvojis za novo napajanje. Na zalost bilo koja varijanta sa i7 4770 bi bila stavljanje karmina na prase, ali ti se u tom budzetu prosto ne isplati prelazak na Ryzen.

Imas varijantu da uzmes Ryzen 5 1400, sa 8GB DDR4 RAM-a i nekom maticnom plocom sa GTX1060/RX580. To ce te kostati malo skuplje nego i7 4770, ali ce performanse biti gore od i7 4770. Ako bi naknadno prodao stare delove onda ti je definitivno najbolje da uzmes Ryzen 5 1600AF, sa prodajom starih komponenti bi cenovno bio manje vise na istom kao sa kupovinom i7 4770, ali bi imao noviju platformu, sa mogucnoscu na prelazak na jaci procesor kasnije, podrskom za novije storage standarde(nvme m.2 ssd) i procesor sa vise jezgara+thread-ova kao i uporedivim single core performansama sa i7 4770. Definitivno ti je daleko vise cimanja ova varijanta, ali je definitivno superiorna u svakom pogledu.
 
Warzone radi bez problema na mom racunaru koji ima Xeon iz Haswell generacije sa 4 jezgra i 8 threada(sto znaci kao i7 4770), R7 260x 2GB i 8GB DDR4 RAM-a.
Ne verujem da ti se graficka pregreva, nije 750ti neki potrosac, a Windforce hladnjak je i vise nego sposoban da ohladi to, vise je verovatno da procesor ne uspeva da se izbori sa zahtevom ili mozda da ti se vram na grafickoj prepunjuje pa zabada kad swapuje.

Za 250e ne mozes da uradis upgrade da igras te 3 igre u 4k rezoluciji. i7 4770 ti kosta oko 100e polovan, a za ostatak mozes samo da uzmes neki GeForce GTX1060, odnosno Radeon RX580/RX590 sa garancijom, ili malo vise da dodas i uzmes GTX1660. To je neka najjaca graficka koja bi mogla da radi sa tim procesorom bez da se javlja veci bottle-neck. Isto tako treba napomenuti da RX590 ne bi bilo sigurno da se prikaci na tom napajanju pa bi onda morao deo novca da izdvojis za novo napajanje. Na zalost bilo koja varijanta sa i7 4770 bi bila stavljanje karmina na prase, ali ti se u tom budzetu prosto ne isplati prelazak na Ryzen.

Imas varijantu da uzmes Ryzen 5 1400, sa 8GB DDR4 RAM-a i nekom maticnom plocom sa GTX1060/RX580. To ce te kostati malo skuplje nego i7 4770, ali ce performanse biti gore od i7 4770. Ako bi naknadno prodao stare delove onda ti je definitivno najbolje da uzmes Ryzen 5 1600AF, sa prodajom starih komponenti bi cenovno bio manje vise na istom kao sa kupovinom i7 4770, ali bi imao noviju platformu, sa mogucnoscu na prelazak na jaci procesor kasnije, podrskom za novije storage standarde(nvme m.2 ssd) i procesor sa vise jezgara+thread-ova kao i uporedivim single core performansama sa i7 4770. Definitivno ti je daleko vise cimanja ova varijanta, ali je definitivno superiorna u svakom pogledu.
@Solesoslav

Uh, ne bacaj mu kosku sa i7-4770 [emoji2] Kolega želi upgrade. Pitanje je koliko je izakana ta nj H81 ploča. To bi uradio samo neko kome bi CPU poklonio prijatelj z dž..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ma slazem se da je bolje da ide na R5 1600, pa cak i R5 1400, jer ta razlika u performansama ce kroz godine da se izgubi, a prednosti ce da ostanu.
 
Evo pogledaj moju konfu iz potpisa imamo isti socket :)
Igram COD Warzone na max al sam zakljucao na 60 fps nema da mrdne.
Evo ti neki moj predlog
Prodas i3, napajanje, grafu... uzmi i5 50e, neko krsteno napajanje 50-70e, grafu biras 1060 6gb ili rx580(100-120e) takodje obavezno jos 8 gb rama COD je bas gladan rama, ne znam da li imas 2x4 ali 2x8 je bombona sad. A i Taman se casti i neko kuciste to je bar jeftino sad recimo MS Cyclopi sa providnom stranicom. 250e nije malo para i imas prostora bas dosta :D
 
Evo pogledaj moju konfu iz potpisa imamo isti socket :)
Igram COD Warzone na max al sam zakljucao na 60 fps nema da mrdne.
Evo ti neki moj predlog
Prodas i3, napajanje, grafu... uzmi i5 50e, neko krsteno napajanje 50-70e, grafu biras 1060 6gb ili rx580(100-120e) takodje obavezno jos 8 gb rama COD je bas gladan rama, ne znam da li imas 2x4 ali 2x8 je bombona sad. A i Taman se casti i neko kuciste to je bar jeftino sad recimo MS Cyclopi sa providnom stranicom. 250e nije malo para i imas prostora bas dosta :D
Pa upravo iz razloga jer ima ~250e za upgarde, bolje je 12 nego 4 thread-a [emoji6]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Iste sekunde(ali bukvalno kako sam stisnuo start new thread) kako sam postavio temu, računar je freezovao i pokazao mi plavi ekran. Uspem nekako da dignem sistem ali na svakih 10 15 min mi izbacuje BSOD, pre nego što sam postavio temu sam usisavao kućište zbog prašine, vadio sam i ram pa ga posle vratio. Da li može da se desi da sam nešto otkačio pa sada zeza ili ne daj Bože nešto zeznuo od komponenti?

Izvinjavam se za off ali kad se već desilo reko da pitam ovde...

Inače za konfiguraciju:

@Pega hvala, poslao sam ti pp

@Solesoslav hvala! Nije mi potrebno da igram na high 4k rezoluciji, sasvim dovoljno mi je na full HD da igram bez laga(ne mora ni rezolucija high da bude). Koliko bi me koštala ta nova ryzen konfiguracija, a koliko samo update mog cpu, gpu i dodatka još 8gb rama?( samo da se preživi bar još 2 godine da mogu da igram fifu, nba(+ usput neku igricu kao cod) kao čovek pa ću uzeti nešto novo, znači ne treba mi ništa preozbiljno)

@Karaburac 1x8gb imam, hvala na predlogu
821f95d770290577f8455ce01756dbaa.jpg


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ja baš nikome ne preporučujem izduvavanje, prvo što se sabija prašina, a drugo što većina kompresora sadrži vlagu i ona se izduvavanjem ubacuje u mašinu. Tanka četkica na usisivač i polako.
 
Ja baš nikome ne preporučujem izduvavanje, prvo što se sabija prašina, a drugo što većina kompresora sadrži vlagu i ona se izduvavanjem ubacuje u mašinu. Tanka četkica na usisivač i polako.
Ma hajde, molim te. Nego šta preporučuješ, rastavljanje kompa i pranje delova pod mlakom vodom? Ako imaš loš kompresor i bez adekvatnog filtera za vazduh i regulacionog ventila, ne preporučujem ti ga ni za ono za šta si ga pazario, bilo da je proizvodnja najlon čarapa, naduvavanje balona ili nešto treće. Usisivač je oduvek no-no za čišćenje računara. Dakle, nizak pritisak, adekvatna mašina i polako. Ili komprimovan vazduh i četkica, što kažeš (da ublažim malo), pa opet polako..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja baš nikome ne preporučujem izduvavanje, prvo što se sabija prašina, a drugo što većina kompresora sadrži vlagu i ona se izduvavanjem ubacuje u mašinu. Tanka četkica na usisivač i polako.

raspitaj se malo kako bi izgledao auto kada se farba da kompresor "pljuje" vodu...
 
Mozda si me pogresno razumeo al naravno mislio sam da uz kompresor mora da se koristi sakupljac vode(kako se zove ne znam).. [emoji16]

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Našao sam čoveka koji mi nudi polovno:

i5 4570 i gtx 1060 Asus strix 6gb
Doplata 150e i da mu dam moju grafičku i procesor. Da li mislite da je to okej konfiguracija?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To zajedno bez dodavanja tvojih komponenti je tu negde u najboljem slučaju zato što je strix.U svakom slučaju preskoči..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja licno bih isao na i7 4770 (100e) ako je zdrava ploca, stap od 8giga (30e) da se upari sa postojecim i rx580 po mogucstvu 8gb (120e) ili pomenutu 1060 6gb da bi bio miran jedno 3god za kezual gejming, za 250e je verovatno izvodljivo jer su ovo aktuelne cene na KP, a moze da se nadje i nize - ako vazi budzet iz prvog posta, a ne 200e iz posta iznad... ali je onda napajanje znak pitanja, tj savet da se promeni, pa bih ja prodao cpu i gpu i postojece LC napajanje i pazario nekog Anteca ili CM za 7-8k ako postojece komponente nisu u okviru budzeta od 250e i miran si.

Za 200e bi izbor bio isti samo i5 4460 (50e) jer je bitnija dobra grafa, a i5 su itekako sposobne i dalje.

Od Ryzen-a bih razmotrio jedino varijantu sa R5 2600 da bi bilo jace od intel i5 ili rame uz rame sa i7, ali to zahteva niz drugih ulaganja, u plocu, u ddr4 itd, sto znaci 15k + 13k + 10k + grafa 15k =53k - tvoja ploca, cpu, ram i gpu - 10k npr = ukupno ulaganje 43k sto je mnogo preko budzeta...

Licno sam sa i5 2400 presao na i7 4770 ovog vikenda, doduse napajanje sam pre god-dve obezbedio da moze da potera sve, za dlaku da idem na i5 9400f sa novom maticnom i 2x8gb ddr4 ali bi ispalo mnogo skuplje a dobio bih 10-15% fps vise sto je zanemarljivo u odnosu na ulozen novac i buduci plan, i kada sam cuo da ce sledeca generacija i5 sa 6/6 skociti na 6/12, odlucio sam se na polovno, od kolege sa foruma kupio maticnu, popeo ram sa 8 na 16gb, a graficku teram vec neko vreme rx570 4gb jer sam je skupo platio u doba majning groznice, doduse na "akciji" ali neka je, za Forza Horizon 4 vrsi posao skroz koretno posto samo to i igram kad uhvatim vremena.
 
Poslednja izmena:
https://www.ricksdailytips.com/dont-remove-dust-with-air-compressor/
Svaki kompresor sadrži VEĆI PROCENAT vlage, a ukoliko kao što kažeš izlaze kapljice vode tj ulja, to je već treći i dosta gori problem sa kompresorom. Ja kad čistim komp (2 puta godišnje), izvadim svaki deo, usisivač ima tanak nastavak pa posle ide manji ručni usisivač sa tankim crevom za teže dostupna mesta i lagano. Ja sam svestan da najviše ljudi samo izduva prašinu i ćao (a samo statika nakon toga može da spali komp ). Inače radim u farbari (elektrostatičkim prahom) gde za razliku od klasičnog farbanja ne sme biti ni malo masnoće/vlage, pa opet imamo problema i pored profesionalnih kompresora koje koristimo, i u sistemu je uvek VEĆA VLAŽNOST! Svakom svoje naravno, radi kako hoćeš, ja samo mogu da ukažem na neke probleme, a da li ce neko to prihvatiti, to je individualno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno