Šta je novo?

MacBook Pro A1297 Mid-2009

MasterChief2

Cenjen
Učlanjen(a)
01.03.2015
Poruke
860
Poena
115
Pozdrav svima. Imam ovaj laptop kod sebe vec nekih pola godine i radi bez greske. Pre neki dan sam uzeo nov SSD od 240GB i tu nastaju problemi. Naime, laptop nece da prepozna ni SSD, kao nijedan drugi hard disk osim svog od 500GB. Zanima me sta bi mogao da bude problem, da li je moguce da je na laptopu nesto zakljucano sto sprecava upotrebu bilo kog drugog hard diska osim fabrickog? Znaci laptop vidi njegov fabricki i instalacija macOS-a ga prepoznaje u Disk Utility-u. Medjutim kada ubacim nov SSD ili bilo koji drugi HDD (za koje znam da su sigurno ispravni) laptop ih ne vidi, kao da uopste nisu ubodeni. Problem je jako cudan. Da je nesto neispravno na laptopu on ne bi prepoznao ni svoj fabricki HDD, a sa druge strane HDD-ovi koje sam proba u njemu znam da su sigurno ispravni tako da nije ni do njih. Zna li neko u cemu bi mogao da bude problem?
 
Poslednja izmena:
Probaj da uradiš reinstalaciju sistema dok je u njemu disk koji radi.
 
Laptop je kod sestre. Reci cu joj to da proba pa cu javiti ovde. Takodje sam probao da izvadim iz svog MacBook-a HDD sa El Capitanom i da ga ubacim u njen, medjutim kada drzim ALT i pojavi mi se mis, tj. boot meni nema hard diska. Znaci nijedan hard disk izuzev njegovog fabrickog od 500GB ne vidi. Kada zakacim te hard diskove preko SATA to USB kabla oda ih vidi i mogu da se koriste normalno.
 
Sutra dolazi sestra kod mene, pa cu konacno ovo da probam. Javljam jesam li uspeo.
 
Probaj da uradiš reinstalaciju sistema dok je u njemu disk koji radi.

Evo ovako. Preko vikenda sam se bas igrao sa njim i ovakav problem jos nisam video niti imao. Napomenuo bih samo da su svi hardovi koje sam probao 100% ispravni i da nemaju nikakve mane, tako da do njih nije sigurno. Takodje i SSD koji cu spominjati u tekstu je nov, tek optakovan i sigurno ispravan (proveren na drugom meku na kom je uspesno instaliran sistem). Dakle da krenemo:

- Problem se ogleda u sledecem. Hard disk od 500GB koji se nalazi u meku je njegov originalni. Pre nekih mesec dana sestra je primetila da laptop trokira i koci s vremena na vreme, donela ga je kod mene i ustanovio sam da je hard disk neispravan. Izvadio sam ga i proverio u Sentinelu. Health je 12%, ima 500 bed sektora, isto toliko weak sektora i jos hrpa nekih communication error-a. Predlozio sam joj da kupi novi SSD, sto je na kraju i uradila i kada sam ga ubacio racunar ga uopste ne vidi. Tu i nastaju problemi. Dakle, kada god se zakaci njegov originalni hdd mek ga uvek vidi, formatira ga i prolazi instalaciju bez problema, a kada zakacim SSD jednostavno ga ne vidi. Mek joj je trebao za posao pa je nastavila da ga koristi za starim hardom, a sada je konacno u mom posedu i detaljnije sam se pozabavio ovim problemom. Probao sam jos par hard diskova da vidim kako se sa njima ponasa i dosao do sledecih rezultata. Napomenuo bih samo da su hard diskovi uglavnom iz Xbox i starijih macbook racunara.

Napomena: Svaki hard osetim pod rukom da se upali pri starovanju racunara. Tj. osetim vibracije i kako se motor vrti.

1. Prvi HDD mek prepoznaje u instalaciji, ali daje sledeci error kada pokusam da ga formatiram:

Partition failed:
Partition failed with the error:
POSIX reports: The operation couldn't be completed.
Cannot allocate memory.

2. Drugi HDD mek prepoznaje u instalaciji, ali daje sledeci error kada pokusam da ga formatiram:

Partition failed:
Partition failed with the error:
Couldn't unmount disk.

3. Treci HDD mek prepoznaje u instalaciji, ali daje sledeci error kada pokusam da ga formatiram:

Partition failed:
Partition failed with the error:
POSIX reports: The operation couldn't be completed.
Input/output error.

- Ovaj problem sam nasao i na iFix sajtu, na istom ovom meku od 17" iz 2009 godine i problem je bio sata kablic na sta i ja sumnjam.

4. E cetvrti hard je zanimljiv. Njega mek uredno prepoznaje i prolazi instalaciju. Ono sto je zaniljivo jeste da originalni hard i ovaj imaju istu oznaku "5K500.B-xxx". Jedina je razlika sto je origialni od 500GB, a ovaj je od 120GB. Znaci sa njim mek radi najnormalnije

5. I jos mi je palo na pamet da iz svog ThinkPad-a izvadim Caddy fioku i umesto citaca na meku zakacim nju. Sa fiokom mek prepoznaje sve hardove, svi mogu da se formatiraju i novi SSD takodje prepoznaje, formatira ga i prolazi instalaciju bez problema.

Iz svega ovoga dosao sam do zakljucka da je problem ili u samom kontroleru na koji se kaci HDD ili je problem u samom sata kablicu. Cak sta vise, ubedjen bih bio da je kablic, ali mi je jako cudno kako onda njegov originalni hard uvek prepoznaje, uvek ga formatira i uvek prolazi instalaciju. Ima li mozda neko neku ideju?

Porucio bih kablic, ali nije jeftin traze za njega 20e ko da je od zlata pravljen, a ne bih da puknem dzabe pare i da problem ne resim. Sve u svemu, sa kedijem svakako najnormalnije radi i pretpostavljam da postoji neki kljuc ne bi radio ni tako. Tako da je problem neki ili na kablicu ili na delu ploce koji je zaduzen za interni HDD. U najgorem slucaju, ako se ne moze resiti taj problem umesto citaca cu ubaciti caddy i u njemu SSD, a ovaj njegov originalni HDD cu otkaciti posto je i ovako spor i u neku ruku neispravan.
 
Probaj da uradiš reinstalaciju sistema dok je u njemu disk koji radi.

Kablić je najverovatnije. Zato sam ti i rekao da uradiš reinstalaciju jer u tom procesu ili procesu formatiranja dolazi do greške. 20€ nije puno da rešiš kvar.
 
Kablić je najverovatnije. Zato sam ti i rekao da uradiš reinstalaciju jer u tom procesu ili procesu formatiranja dolazi do greške. 20€ nije puno da rešiš kvar.

Ali meni je jako cudno zasto ovaj njegov originalni uvek radi, tj. vidi ga, formatira ga i prolazi instalaciju, znaci sa njim mi se nikada nije desio taj problem? Ajde da i taj originalni zeza pa bi znao da je 100% kablic, ovako mi je bas cudno.
 
Nije čudno. To se dešava. Taj kablić je uvek problem dijagnostikovati. Nasigurnije je da pustiš da prođe proces reinstalacije sistema. Dijagnostički testovi nikada ne detektuju kvar.
 
Svasta, mislim HDD ko HDD, svaki je isti. Ali da sa jednim uvek radi, a sa drugim izbacuje errore to mi nikako ne ide. A znam da nije HDD problem. Nista porucicu kabel, ove cu zamoliti ako nije do njega da im vratim i to je to. Ako ne resim izbacicu citac, umesto njega cu staviti caddy i resen problem. Javicu svakako sta sam na kraju uradio.
 
Kada je problem do kabla, uglavnom nece da prepozna nijedan, vec samo izbaci upitnik koji treperi na ekranu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kada je problem do kabla, uglavnom nece da prepozna nijedan, vec samo izbaci upitnik koji treperi na ekranu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

To sam i ja mislio do pre par dana. Moze se destii i da ga prepozna, ali da nece da ga formatira i tome slicno. Al kako ovo gore objasnjavas? :D
 
Pa taj sam ja imao problem, samo sto je bila dupla “sreca” , prvi put otisao hdd, pa kad sam stavio ssd, otisao i kablic [emoji2] Muka ziva dok sam skontao u cemu je problem, pa ponovo instalacija, formatiranje, kopiranje... Naruci kablic pa idi sistemom eliminacije, nemas nekog izbora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Samo da javim da je problem bio do kabla, sada sve radi. Ali mi i dalje ne ide u glavu kako sa ovim starim kablom neki hardovi rade, a neki ne. Nema mi ni malo smisla..
 
Nazad
Vrh Dno