Šta je novo?

AM4 ploča za kancelariju sa integrisanom grafikom

Visente

Čuven
Učlanjen(a)
21.03.2002
Poruke
576
Poena
620
Kao što naslov kaže, zanima me koja bi bila povoljna, stabilna i pouzdana matična ploča za kancelariju (nije za igrice) sa AM4 Socketom i integrisanom grafikom (procesor bi bio Ryzen 5 1600). ne treba nikakve posebne dodatke, ne treba da se klokuje, koristiće se za pretraživanje interneta, za web programiranje, za photoshop, ms office i gledanje filmova?
 
Ne postoji ploča sa integrisanom grafikom, grafika je integrisana na procesoru. Treba kupiti G verziju.
 
Misliš nema za AM4 ploče integrisana grafika? Znam da je bilo za intelove procesore ploča sa integrisanom grafikom. A Ryzen baš i nema neki povoljan "G" izbor procesora (ima Ryzen 3 3200G i Ryzen 5 2400G, oba su mi slabiji izbor od Ryzen 5 1600 koji nema integrisanu grafiku. A koja bi po navedenim kriterijumima (za kancelariju) ploča bila dobra uz neku minimalističku video karticu, samo da služi za kancelariju.
 
Da, sada integrisana grafika nije na ploci nego je na procesoru. A Intel je zadnji put imao ploce sa integrisanom grafikom davno, pre 10 godina. :D

Za kancelariju uzmi bilo koju najjeftiniju B450 plocu.
 
Poslednja izmena:
Ja sam nekada imao ASUS p8h61-m LX3, ona je imala integrisanu grafiku, mislim da je ona izbačena na tržište negde 2009, a podržavala je intelove proceseore (i3, i5 i i7) do treće generacije, pa sam mislio (nisam odavno pratio) da i amd ploče imaju integrisanu grafiku...
 
Ne, pogledaj to malo bolje.

Nema ona integrisanu grafiku, nego odgovarajuci 1155 procesori. A izasla je 2012. godine. ;)
 
Da se ogradim, ja ne znam ni za Intel ni za AMD novijih generacija da postoje ploče sa integrisanom grafikom. Intel takođe integriše grafiku uz procesore već godinama. Stavio sam upravo filter na nekom sajtu za poređenje cena, od 172 AM4 ploče ravno 0 sa integrisanom grafikom.
 
AMD je do pre AM4 imao ploce sa integrisanom grafikom. Dakle, do pre 3 godine.
 
Moguće da sam specifikaciju te ploče, koja između ostalog kaže "Integrated Graphics Processor" , kao i za Chipset-a Intel® H61(B3) na njoj, za koji kaže "GPU Onboard" podrazumevo da ona znači da ploča ima integrisanu grafiku, dok to znači da podržava procesor koji ima integrisanu grafiku?! (u njoj je bio Celeron g1610)
 
Poslednja izmena:
Elem, jel ima i neki predlog koja bi najjeftinija grafička karta išla na tu predloženu B450 ploču?
 
Za tvoj use case najbolje neka polovna na oglasima.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Sačekaj R4xxx, trebalo bi da imaju integrušu kao što ima mobilni R4xxx.
 
May he rip ako čeka 4000 Ryzen-a. Bez ikakve uvrede ali besmisleniji predlog nisam duže vreme video, jer: fakin corona, plus prethodno planirani izlazak ryzen 4000 je četvrti kvartal, da ne spominjem početne "bolesti i filtracije problema" (bez obzira na najavljenu b550 platformu).

@op

Ako hoćeš najjači apu trenutno (rang jačine kao i7 4770 npr), to ti je Ryzen 5 3400G (ima u sebi integrisanu Vega grafiku) i ploča od jeftinijih Gigabyte B450M S2H (nije najgori krš, ima vga, dvi i hdmi). Za sve to što si naveo radi veoma korektno, bez nekih posebnih problema. Samo ne bi se trebalo štekati u apgrejdu i trebalo bi pod obavezno koristiti sve računare sa ssd-om (u slučaju da ih nemaju).
 
Poslednja izmena:
May he rip ako čeka 4000 Ryzen-a. Bez ikakve uvrede ali besmisleniji predlog nisam duže vreme video, jer: fakin corona, plus prethodno planirani izlazak ryzen 4000 je četvrti kvartal, da ne spominjem početne "bolesti i filtracije problema" (bez obzira na najavljenu b550 platformu).

Ako hoćeš najjači apu trenutno (rang jačine kao i7 4770 npr), to ti je Ryzen 5 3400G (ima u sebi integrisanu Vega grafiku) i ploča od jeftinijih Gigabyte B450M S2H (nije najgori krš, ima vga, dvi i hdmi). Za sve to što si naveo radi veoma korektno, bez nekih posebnih problema. Samo ne bi se trebalo štekati u apgrejdu i trebalo bi pod obavezno koristiti sve računare sa ssd-om (u slučaju da ih nemaju).

Ryzen 5 3400G je dosta slabiji od Ryzen 5 1600 (ima i dva jezgra manje), a puno je skuplji (150€), nravno, zbog integrisane grafike Za razliku u ceni verovatno mogu da dobijem i jaču polovnu grafičku a dobijam i jači procesor.... Jel ima neka AM4 ploča da podržava DDR3 (668 dual -1333l)? Nešto komplikovano kombinujem po glavi, mada mi nije toliko nužno, uštedelo bi mi nekih 50ak evra ali i smanjilo memorijske performanse :d
 
Ne postoji to što hoćeš.

Ili odvojeno to što si planirao (1600 i obavezno da bude AF verzija) ili APU (3400G).

Nažalost, ne može da bude dobro, da bude novo i da bude jeftino. Biraš 2 kao i svi ostali.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji to što hoćeš.

Ili odvojeno to što si planirao (1600 i obavezno da bude AF verzija) ili APU (3400G).

Nažalost, ne može da bude dobro, da bude novo i da bude jeftino. Biraš 2 kao i svi ostali.

Jasno je već posle par odgovora bilo da mora da se ide na razdvojenu varijantu ploča, procesor, video kartica, i, najverovatnije i memorija (jer mi ne odgovara integrisana grafika na Ryzen-u), mislio sam da ima ploča sa integrisanom grafikom, ali - nema. 1600AF ne vidim (na PC berzi) da iko prodaje Ima na "Kupujem prodajem" na dva mesta oba po 110€, a ryzen 5 2600 može da se nađe za 115€ (koliko kontam 1600af je zapravo isto što i 2600 samo joj je fabrički spušten klok na 3,2Mh i nalepljena nalepnica 1600AF (valjda im ponestalno 14nanomearskog "repro-materijala" pa ovaj od 12 nm prodaju kao da je od 14 nm, Tako da ne vidim neku bitnu razliku između 1600 i 1600AF - 1600AF jeste jači, ali je i (kod nas) skuplji, za 20€ (1600 običan može da se nađe za 90€), tako da običan 1600 kod nas i dalje ostaje u ovom segmentu najbolja kupovina. Ili praksa pokazuje drugačije? Nisam u toku (zato se ovde i raspitujem), nekada sam to pratio...
 
Poslednja izmena:
Ja bih rekao da bi 3400g bio povoljan ali za razliku do 1600AE ili AF imaš jeftine a male grafike dovoljne za te poslove.
 
Pitanje jedno... Koji su to ( ako nije tajna ) kancelarijski poslovi gde je 3200G/3400G slab?

Mi kod nas imamo za kancelarijske mašine ( Office/mail/browser/nekoliko programa ( računovodstveni,magacinski,tiketing ) i sve leti uz AMD 200GE ( danas 3000G ) i 8GB DDR4 ram...Ploče su ASUS PRIME A320M-K na njima M2 SSD od 120GB.

1600tke imamo u IT-u :D
 
Ryzen 2600 je poskupeo i sada je oko 16000, kod Mađara na KP 130-140 evra. 1600 je 12500 naviše kod nas, na KP garantovano više nego što prikazuju, mamlazi ne ažuriraju cene.

Gro KP Mađara je obustavilo biznis zbog karantina, oni koji još uvek rade su digli cene jer su i preprodavci koji im donose robu iz HU digli...zeznuta vremena. Ja sam mislio da postepeno pazarim polukonfiguraciju za apgrejd, ali izgleda da ću morati da sačekam.
 
Ryzen 2600 je poskupeo i sada je oko 16000, kod Mađara na KP 130-140 evra. 1600 je 12500 naviše kod nas, na KP garantovano više nego što prikazuju, mamlazi ne ažuriraju cene.

Gro KP Mađara je obustavilo biznis zbog karantina, oni koji još uvek rade su digli cene jer su i preprodavci koji im donose robu iz HU digli...zeznuta vremena. Ja sam mislio da postepeno pazarim polukonfiguraciju za apgrejd, ali izgleda da ću morati da sačekam.

Na sreću, kod mene nije žurba. Imam kompjuter koji mi obavlja posao (star deset godina ali još uvek obavlja posao) - AMD Phenom II x4, Radeon HD 5750, ASUS M4A87TD/USB3 (AM3), i 8GB Patriot memorije na 1333, Samsung SSD 850 EVO 500GB i još 4 mehanička diska za arhiviranje... Nego sam dobio jedan kompletan kompjuter na kome je crkla ploča (spomenuta ASUS p8h61-m LX3 plus), zapravo neko je izgleda čačkao procesor pa je dobro pokrivio one ležeće pinove na 1155 CPU slotu (ako je samo to - nisam uspeo da ih poispravljam da to radi, ili negde još uvek kriva i ne stoji kako treba neki pin ili je još nešto na ploči, ili je procesor (stari celeron G1610 koji sada verovatno vredi 100 dinara - a to je manje verovatno ) uglavnom kompjuter je mrtav, kad se uključi samo zavrti ventilatore i to je to (a nekada ni to - kada se priključi napajanje za procesor na ploču, onda ne može ni da se uključi, samo gori lampica na ploči - nije do napajanja, ono je ispravno, Chieftec 500a, svi naponi su mu dobri a i radi u drugom kompjuteru). Pa sam onda mislio, kad već hoću da kupujem novu polukonfiguraciju za taj kompjuter, što ne bih uradio nadogradnju mog starog kompjutera na kojem radim a njegovu polukonfiguraciju prebacio u taj drugi kompjuter i onda imam dva kompletna kompjutera, pa mogu da vidim šta ću sa njima... Posle 10 godina pretpostavljam da će nadogradnja da se značajno oseti pri radu, naročito u multitaskingu, kojeg kod mene ima dosta. Tako da ću sva je prilika morati da sačekam da se stiša panika oko korona virusa (ako se stiša), pa onda pod nekim povoljnijim uslovima na nadogradnju.
 
Cene će nakratko da skoče, ali sa recesijom u drugom polugodištu ode to sve na nivo 08-10. Opet će Mondeo da bude 15k.
 
Nazad
Vrh Dno