Šta je novo?

Led strip 5v na usb

mladen2008

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2009
Poruke
871
Poena
170
Ne znam da li je tema za ovu grupu, ali mislim da cu ovde naci vise odgovora.
Da li je bezbedno koristiti led traku 5v od 2 metara u usb od maticne ploce? Pretpostavljam da ona i jeste napravljena za to jer vidim na kutiji stoji da je za tv i pc, ali bih ipak pitao iskusne strucnjake.
 
Ne može se tek tako napamet reći ako se radi o nekom nedeklarisanom no-name stripe -u. Zavisno od USB verzije, kao i od želje proizvođača uređaja, postoji limit max struje koju će prikačeni uređaj imati na raspolaganju.

Pogotovo ako je neki random kinez u pitanju, idealno je taj 2m LED stripe ne testirati na PC ili TV -u, već prvo ubosti ga u neki USB volt/current meter koji se ubode u najjači kvalitetan dostupni USB punjač, recimo 5V/2.4A+ klasu. Te očitati koliku struju vuče pri radu.

Nakon toga se može razmatrati da li je bezbedno ili ne za najčešće sretane USB portove koji relativno često ne žele dati više od 500mA. Pritom, pri tih 500mA često zna da bude značajnog pada napona. Kod odgovornije projektovane elektronike ispred izlaza USB portova se nalaze PolySwitch PTC resetabilni osigurači koji služe upravo tome da zaštite portove od trajnje štete ako se nakači prejak ili neispravan potrošač. Međutim to nije garantovano kod uređaja svih klasa.

Prvo testirati taj LED stripe sa USB metrom i jakim USB punjačem da se stekne predstava o realnoj jačini struje.

9w50vur.png
 
Jedna rgb led trosi maksimalno 60mA (pretpostavljam ws2812b), znaci kada je bele boje. Izbroj koliko ih imas i saberi.
 
Imam ih maksimalno 42 jer sam traku od metar presekao makazama jer mi je sto manji od 2 metara.
DSC_0270.jpg
DSC_0271.jpg
DSC_0275.jpg
Moze li vam ovo pomoci o cemu se radi?
Pozadi imam sve USB 3.2. Ploca mi je MSI x570 A Pro.
 
Poslednja izmena:
Hajde da iskoristim temu sto je kolega otvorio da pitam i ja nesto slicno.
Ima li struje u usb portovima televizora i ako ima da li je dovoljna da "tera" led traku 2-3 metra rgb?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Struje u TV USB portovima ima ali je pitanje koliko, najčešće ne baš mnogo, često ne više od 500mA. Ti portovi uglavnom nisu projekovani za 2-3m LED trake. Odgovor za TV je vrlo sličan odogovoru na pitanje vezano za matičnu ploču.

LED trake takve dužine su poprilično veliki potrošači i kritično je po pitanju bezbednosti priključivanja istih na MotherBoard ili TV portove. Bez jasnih podataka, na bazi pretpostavke o njihovoj jačini i količini pri dužini od 2-3m situacija je da će pre biti problem sa time nego da će raditi kako treba. Ima dosta varijabli.

Pogledati raniji post

Jedini valjan način je testiranje maksimalne struje planirane trake unapred sa USB meter -om (ili unimerom ako se može improvizovati setup) a potom testiranje USB load -om mogućnosti najjačeg USB porta u koji se planira to posle uključiti. Praćenje zagrevanja naponskog regulatora tog USB porta pri maksimalnom opterećenju. Obzirom da to kod TV -a nije lako pristupačno do gotovo nikako, sledeća dodatna najbolja opcija je praćenje pada napona na izlazu pri maksimalnom opterećenju koja će alternativno-komplementarno otkriti isto dosta toga o mogućnostima posmatranog porta. Kontroler će možda limitirati max struju USB porta na konzervativnu vrednost ispod svojih max kontinuiranih mogućnosti da se zaštiti od preopterećenja, možda i neće.

Priključivanje 2-3m LED trake direktno, bez provere, u te USB portove može da dovede lako do neželjenog ishoda, do prestanka rada tih portova. Ako je kvalitetno projektovana elektornika do privremenog, ako nije i do trajnog prestanka rada USB portova.

LED trake tolikih dužina bi generalno trebale ići na zaseban jak USB adapter, nije to posao za TV/MB portove koji su neprilagođeni za tolike struje. Ne sa tim dužinama i sa toliko dioda.
 
Poslednja izmena:
Na zalost nemam uredjaj cime bih izmerio struju, a vidim da svetla rade jednako ok. Nista, onda sigurnije je da ih skinem.
 
Box iz supernove nije tvoje vlasništvo pa i nije neka šteta ako rikne

Ali ako crkne matična ili TV šteta će biti velika.
Ja ne bi savetovao povezivanje led traka na matičnu ploču bilo cega, kada običan stari punjač od mobilnog telefona ima istu funkciju a sve je daleko sigurnije

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ne treba komplikovati stvari

Ovde nema mesta "komplikaciji" stvari, već treba uraditi kako zzzz piše.

Nekoliko ampera na USB-u nije za šalu. Time što "mislimo" da je to "samo" 5V (volti), ne znači da je bezopasno. Ili bolje, nekoliko ampera bilo gde, nebitno koliki je napon, nije za šalu.

Ako se još i javi prelazni otpor (na nekoliko ampera), veselje je zagarantovano.
 
Iz kog razloga postoji mišljenje da su traka i adapter sa poslednje okačene fotografije ekvivalent problematike prva dva opisana slučaja?
 
Komplikujete bre, sto od svega morate napraviti kvantnu fiziku? Ja imam led traku (3M) od 5V ustekanu u USB na tv i radi 2 godine bez problema. Koliko komplikujete bez potrebe.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Po metru?

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Ako USB 3.0 ima "Max. current" 900 mA(kako vidim ne piše u specifikaciji ploče tačan podatak), a ta traka "max current" 3x4A po metru, tj ukupno 12A (slika u 6. postu), nema šanse. Može maksimum 7,5cm trake.
 
Poslednja izmena:
Eto znači u idealnim uslovima traka će vući maximalnu struju iz USB porta a pošto je sve to super Kina kvalitet ona će posle par meseci da cvrcne i onda u srećniji situaciji možda se samo ugasi a možda dodje do kratkog spoja i povuče maximalnu struju i sprži vam ploču.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Moze da crkne usb kontroler i nista vise, a i to je upitno ako ima fuse.
 
Nazad
Vrh Dno