Šta je novo?

Ostrina prikaza u 2D, AMD VS NVIDIA

Igor

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
268
Poena
620
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel 12900K & SILENT LOOP 2
Matična ploča
ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO
RAM
KINGSTON DIMM DDR5 64GB 5600MHz Fury Beast
Storage
SAMSUNG MZ-V8P1T0BW 980 PRO 1TB M.2
PSU
Seasonic PRIME TX-1000, 1000W
Kućište
Corsair Carbide 600C
Monitor
Dell U4021QW
Miš & tastatura
REALFORCE R2 & Logitech MX Master 3S
Mobilni telefon
iPhone 15 PRO MAX
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dugo sam u PC svetu i prosao sam sve od 286 racunara do sada. Znam sta je i kako nekada uticalo na kvalitet 2d prikaza (ostrinu, boje, kvalitet slike, itd...)
i zato sam ranije (kada sam imao mogucnosti) koristio Matrox i ATI kartice, koje su, bar za mene, bile nesto sto je davalo klasu iznad bolji 2d prikaz od ostalih
(Nvidia, S3, cak sam imao i 3dfx Voodoo RUSH :) ).

E sada, prelaskom na digitalnu konekciju (HDMI, Display port...), tu vise ne bi trebalo da bude NIKAKVE RAZLIKE (ako je sve podeseno kako valja)
u ostrini i kvalitetu 2d slike.

Poznanik ima korektan monitor, presao je na AMD grafiku (polovna vega 56), ja svratio da cujem kako to ZVUCI uzivo (volim tihe racunare) :), bacio pogled,
delovalo mi je da je slika u 2d dosta bolja nego 1050 koji je imao...

Elem, zamenio sam pre par dana Asus Strix 1080 (DisplayPort konekcija) na DELL 3818DW monitoru sa Gigabyte 5700XT (obicna, ne aorus),
odradio DDU (display driver uninstall), i jos uvek ne mogu da se zacudim koliko slika izgleda ostrije (JAKO BITNO, ne pricam o bojama,
meni su bolje, ali znam za limited color range na Nvidia kartama i to sam sredio i zaista je velika razlika, ali boje su ovde manje bitne),
sama ostrina i kvalitet 2d prikaza je mnogo mnogo bolji? Cak me je supruga pitala, zasto je slika na monitoru toliko dobra (koristi pc par
sati nedeljno za web, nista vise...).

Cisto da budem siguran da ne gubim razum (supruga je pomogla sa komentarom, nije znala da je ista menjano), kako je moguce da se
ovo desava? Da li neko ima ideju sta sam mogao da lose podesim na 1080 pa da ima toliko razlike (cleartype znam sta je, kako se podesava, itd...)
ili je jos uvek moguce da kvalitet 2d prikaza ima veze sa grafickom kartom?
 
To se i meni isto učinilo kada sam uzeo 5700XT posle GTX 1060. Stvar je u tome što, iz nekog nikome poznatog razloga, nvidia u svojim drajverima ne uključuje full RGB prikaz po defaultu (bar je tako na HDMI konekciji). Svoju staru 1060 sam odneo na posao i kad sam tamo podesio u nvidia control panel-u da prikazuje full RGB spektar, slika u Windows-u je prosto zablistala. A za to sam saznao tek pre mesec dana kada sam uzeo 5700XT.
Tako da je vrlo moguće da ti je na 1080 nije bilo podešeno full RGB kao kod Radeon softvera, pa nisi pogrešio što ti se to učinilo da je slika "oštrija" (efekat boljeg preklapanja boja po ivicama)

Usput, jednom sam Matrox karticu sa slašću razlupao u delove, a od 3dffx-a sam imao Voodoo Banshee. Joj, kakvog zadovoljstva i sreće tada!! :D
 
Dugo sam u PC svetu i prosao sam sve od 286 racunara do sada. Znam sta je i kako nekada uticalo na kvalitet 2d prikaza (ostrinu, boje, kvalitet slike, itd...)
i zato sam ranije (kada sam imao mogucnosti) koristio Matrox i ATI kartice, koje su, bar za mene, bile nesto sto je davalo klasu iznad bolji 2d prikaz od ostalih
(Nvidia, S3, cak sam imao i 3dfx Voodoo RUSH :) ).

E sada, prelaskom na digitalnu konekciju (HDMI, Display port...), tu vise ne bi trebalo da bude NIKAKVE RAZLIKE (ako je sve podeseno kako valja)
u ostrini i kvalitetu 2d slike.

Poznanik ima korektan monitor, presao je na AMD grafiku (polovna vega 56), ja svratio da cujem kako to ZVUCI uzivo (volim tihe racunare) :), bacio pogled,
delovalo mi je da je slika u 2d dosta bolja nego 1050 koji je imao...

Elem, zamenio sam pre par dana Asus Strix 1080 (DisplayPort konekcija) na DELL 3818DW monitoru sa Gigabyte 5700XT (obicna, ne aorus),
odradio DDU (display driver uninstall), i jos uvek ne mogu da se zacudim koliko slika izgleda ostrije (JAKO BITNO, ne pricam o bojama,
meni su bolje, ali znam za limited color range na Nvidia kartama i to sam sredio i zaista je velika razlika, ali boje su ovde manje bitne),
sama ostrina i kvalitet 2d prikaza je mnogo mnogo bolji? Cak me je supruga pitala, zasto je slika na monitoru toliko dobra (koristi pc par
sati nedeljno za web, nista vise...).

Cisto da budem siguran da ne gubim razum (supruga je pomogla sa komentarom, nije znala da je ista menjano), kako je moguce da se
ovo desava? Da li neko ima ideju sta sam mogao da lose podesim na 1080 pa da ima toliko razlike (cleartype znam sta je, kako se podesava, itd...)
ili je jos uvek moguce da kvalitet 2d prikaza ima veze sa grafickom kartom?

Ja sam imao i AMD i NV karte, ali nikakviu razliku nisam video nikada. A mozda sam samo corav:d
 
Kod AMD drajvera ima switch za "Virtual Super Resolution" a mogućnost promene Pixel formata 4.4.4 i 4.4.2. što može da ima uticaj na tip displeja.
 
da,nije scaling bio dobar,nije ga gpu radio itd itd...
 
Imao Matrox Millennium II tako da te potpuno razumem u vezi oštrine prikaza. Kad god sam prelazio sa nvidie na Ati, ponovo sam progledao.
 
Imao Matrox Millennium II tako da te potpuno razumem u vezi oštrine prikaza. Kad god sam prelazio sa nvidie na Ati, ponovo sam progledao.

Pojma nemam ja trenutno imam ATI karticu a imao sam Nvidiu pre nje, nisam nista primetio, meni isto.
 
zilion činilaca je u pitanju,monitor,konekcija,softversko podešavanje itd itd...digitalna konekcija je ista,sve su jedinice i nule,i tu onda igraju ulogu jedino skaliranje i boje.inače sam radeonaš,ne branim nvidiju,zabole me.
 
zilion činilaca je u pitanju,monitor,konekcija,softversko podešavanje itd itd...digitalna konekcija je ista,sve su jedinice i nule,i tu onda igraju ulogu jedino skaliranje i boje.inače sam radeonaš,ne branim nvidiju,zabole me.

Ja imam 2k mon sa 8-bitnim panelom 10-bitni sa interpolacijom. Sve sto sam imao podeseno sa Nvidiom imam sada i na Radeonu i ne vidim nista. Jedina je razlika sto imam freesync ali iskreno ne primecujem ni tu ralziku, posto mi je sa GTX 970 ta funkcija bila nedostupna.
Nakon toga sam imao RX 580 sada imam RX vegu i nista mi se u vizuelnom smislu u 2d nije promenilo, isto je.
 
Poslednja izmena:
nisam tebi ni rekao,već generalno na temi gde se na slepo mistifikuju stvari.ovo je nekad bilo tačno,tj za ere VGA konekcije,gde je nvidia kaskala uvek,sad,za vreme digitalne konekcije niti ima šanse da se razlikuju niti je to do 'oštrine' (ma šta to značilo) već isključivo do limited i yprpb profila i skaliranja panela.
 
nisam tebi ni rekao,već generalno na temi gde se na slepo mistifikuju stvari.ovo je nekad bilo tačno,tj za ere VGA konekcije,gde je nvidia kaskala uvek,sad,za vreme digitalne konekcije niti ima šanse da se razlikuju niti je to do 'oštrine' (ma šta to značilo) već isključivo do limited i yprpb profila i skaliranja panela.

Ma samo kazem, nemam pojma valjda ljudi vole da pricaju onako kako bi oni zeleli da bude. Nije to samo slucaj sa ovim, nego realno neko ce da ubedi sebe da je zemlja ravna npr, ali da ne idmo u off.
A to da, poznato mi je prica da da je u vrme VGA standarda Radeon imao lepse boje, bilo je kao ostrije etc.
 
isti je na klik u NCP-u,ali ko će to da klikne,težak je to pos'o...a za ere vga konekcije pogotovo pri kraju kad su svi manje dizali ruke od iste nvidia se nije trudila,stavljali su najjeftiniji D/A čip,dok je amd još donekle vodio računa...sve to ne može da se poredi sa starijim skupim kartama poput pomenutog milleniuma.
 
Nazad
Vrh Dno