Šta je novo?

Mini PC ili desktop donje srednje klase za web?

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
Yo drugari!
Vreme je za novi komp za matorce, za kućne uslove, za jednu lokaciju. Jedino što rade je web browse (sa puno YT tabova).
Neki pristojni CPU donje srednje klase i SSD 250GB, bez HDD-a. Tastatura i miš mogu bežični. Poželjno fanless. WiFi. BT poželjno.

Razmišljam (o praktičnosti i ceni):
1) Mini PC (pasivno hlađenje), prenost ugrađen WiFi + BT
2) mini-ITX sa pasivnim hlađenjem (fanless), ona mala LC-POWER kućišta na primer koja dolaze sa napajanjem za male pare, ali su mini-ITX ploče skuplje
- Koji je najjači procesor koji bi mogao da se stavi a da ima fanless hlađenje?
3) Ili da idem na Mini ATX kućište sa procesorom sa kulerom, recimo G5400 (koji bi bio zverina za njih)? I koja ploča?
- Mana desktop rešenja je što su ploče sa WiFi + BT primetno skuplje, pa se zasebno kupuje dongle za WiFi i BT (i sa BT obično problemi).

Kako bi vi razmišljali? Hvala veliko! :)


Edit: Recimo, ovaj Mini PC je iz 2014 , ali kako zvuči za 90€: Asus Vivo vm60
Intel core i3 3217u 2c/4t (ima li smisla?)
Samsung 4GB DD3 1600 + slobodan slot
Intel HD graphic 4000
SSD 128GB 600 mb SATA 3 podržan (šteta što nije 240GB, ali može da se zameni ako ima smisla)
802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth V4.0
LAN 1Gbit
Card Reader
integrisani zvučnici
 
Poslednja izmena:
@zzzz
To je to! Vidim da si i HP support gledao. Ne znam samo razliku između Intel 7265 i Intel 7265NGW oznaka. Možda je isto, NGW = network gateway ili NG wireless.
HP Manual kaže da više modela dolazi u obzir:
Intel 7265 802.11ac 2x2 Wi-Fi with Bluetooth M.2 Combo Card non-VPro
Intel 8265 802.11ac 2x2 Wi-Fi with Bluetooth M.2 Combo Card non-Vpro (802.11ac Wave 2 supported)
Intel 3168 802.11ac 2x2 Wi-Fi with Bluetooth M.2 Combo Card non-Vpro
Intel 8265 802.11ac 2x2 Wi-Fi with Bluetooth M.2 Combo Card Vpro (802.11ac Wave 2 supported)
Pitanja:
- koliko mi je bitan MU-MIMO?
- koliko je bitna Vpro remote podrška? (u tekstu gore stoji "non-Vpro", a u specifikaciji dve kartice stoji da su Vpro, vidi dole)

Slot koji imam je: 1 x M.2 PCIe x1-2230 slot za wireless

Za 7265 piše da dolazi kao "multiple form factors, including M.2 2230, M.2 1216 modules", da li to znači da je kompatibilna sa oba standarda?

Poređenje ova tri modela: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/compare.html?productIds=83635,94854,94150

Pretpostavljam da mi trebaju i dve ovakve antene: https://www.ebay.com.au/itm/173820917444?ul_noapp=true
Tako nešto nisam uspeo da nađem na KP.

@zzzz, na šta si mislio kada si rekao "bolje interne antene, ne štrči ništa"? Pre bih da imam dobar signal i da štrči (uostalom, u uputstvu se spominju samo eksterne antene).

Našao sam uputstvo kako se montira, i mislim da je to malo prekomplikovano, moram da skidam SSD, pa negde ispod... nisam to nikada radio, evo odavde, pa još nekoliko stranica: https://www.manualslib.com/manual/1257698/Hp-Elitedesk-800-G3.html?page=44#manual

Voljan sam da izvedem ovu proceduru! :)
(Tražene slike dostavljam kasnije)
 
Poslednja izmena:
Što se tiče odabira, ne uzimati Intel 3168 jer je lošija a 7265/8265 su vrlo pristupačne, zato je nisam ni naveo ranije.

Intel pravi 7265/8265 u obe verzije M.2 2230, M.2 1216 ali za taj HP treba 2230 format kako je i navedeno.

Uzeti M.2 2230 verziju kartice za taj HP, 7265NGW / 8265NGW. U onakvom formatu kakvu sam i poslao u linku.

sve su one NGW ali obratiti pažnju da se ne uzme npr. N varijanta "7265NGW AN / Intel® Dual Band Wireless-N 7265" ili "7265NGW BN / Intel® Dual Band Wireless-N 7265"
već uzeti željenu AC varijantu (u slučaju 7265) "7265NGW / Intel® Dual Band Wireless-AC 7265"

https://www.intel.com/content/www/u...l/wireless?productIds=84177,84178,83635,94150

Prve dve ne, druge dve da. Idealno 8265NGW ali ne ako je apsurdno skuplja od 7265NGW.

-----

Što se tiče antena, taj HP bi trebalo da je već došao sa internim antenama. To svakako proveriti. Čak i ako ih nema verovatno se da pronaći isti iz rashodovanih HP računara.

HP PN: 914260-001 / ASSY, Internal Wiring Wlan, ENT17, DM
https://i.ebayimg.com/images/g/0z4AAOSwMAxeF2hZ/s-l1600.jpg
https://i.ebayimg.com/images/g/bWUAAOSwEUdeF2hV/s-l1600.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=D5DIs3i2tjw&t=1193s

Internal WLAN antenna cable removal/installation (str. 53)
http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c05381695#page=61

Postoji i mesto/prorez koje je ostavljeno za montiranje konektora za eksternu antenu i antenu ali za tim nema potrebe pored internih antena, ukoliko ih ima.

-----

MIMO opslužuje jednog po jednog klijenta odjednom redom, sukcesivno po pristiglim zahtevima svakog pojedinačnog klijenta, MU-MIMO opslužuje odjednom više klijenata. Razlika postoji ali da li je isplativa zavisi od dosta faktora, namene korišćenja kao i od korišćenog rutera.

Pregled ponašanja Intel 7265NGW (MIMO) i 8265NGW (MU-MIMO) AC Wi-Fi modula sa razlicitim ruterima. Na 2,4GHz je 8265 soldino brži, na 5GHz su praktično izjednačeni.
https://www.tweaktown.com/articles/8453/investigation-wireless-nic-best-todays-market/index.html

-----

Intel vPro se tiče remote management -a. Da li je to uopšte bitno, relativno je. Obe 7265NGW i 8265NGW inače podržavaju vPro. Međutim da bi on bio omogućen mora cela platforma da bude vPro kompatibilna, između ostalog i CPU. Zato HP verovatno i navodi vPro samo u određenoj kombinaciji zato što ostatak hardvera nije vPro kompatibian sem u slučaju (verovatno drugačijih procesora) kombinacije sa 8265NGW.

Taj i5-6500T sa kojim je kupljen podržava vPro. Celeron, Pentium i i3 CPU sa kojima taj HP isto može biti isporučen ne podržavaju vPro. Nije problem do 7265NGW niti do 8265NGW, obe kartice ga podržavaju, problem je kompatibilnost ostatka hardvera sa njim, procesora na prvom mestu. Zato su možda zbunjujuće HP specifikacije iz kataloga/uputstva.
 
^ Hvala na trudu i ovako obimnom odgovoru! Odradio si "domaći zadatak". Izuzetno cenim. :)

Otvarao sam kućište, poslaću slike (tražio je još neko).
- Verzija koju imam je bez internih antena i bez zavšetaka koje izlaze iz kućišta (a izgledaju kao na slikama koje si linkovao, nemam te završetke na kućištu).
- Windows Computer Management ekran pokazuje da zaista nema WLAN modul (tako je i reklamiran). Nisam fizički proveravao.

Vidim da je instalacija antena ubedljivo najkompleksnija, ostavljena za kraj videa, jer sve mora da se skine. Ovakve stvari nisam nikada radio. Jasno je da bi bilo bolje da je Mini PC došao sa WiFi i BT podrškom, ali mogu li ja sam da instaliram WiFi modul i antene (rastavim ceo komp)? Ne deluje komplikovano u klipu, ali nemam iskustva. Takođe, ovaj WLAN modul 7265NGW mogu da kupim u BG i to nije problem, ali moram i antene, sa svim delovima, baš kao na tvojim slikama. Ako toga nema u BG (?), naručivati bilo šta poštom (iz inostranstva) sada nije moguće. Realno sada nema više naručivanja iz Kine, verovatno ni Evrope, avioni ne lete, samo ono što može da se nađe na KP.

Video sam da postoji i vaijanta da se stave i eksterne antene, ali i za njih treba valjda sve ovo isto odraditi (vađenje MoBo). I takođe ih treba naći.

* * *

Još jedno pitanje, podržana je TRM funkcija i BitLocker za enkripciju sadržaja. Ja bih pregazio Win 10 Pro sa kojim je isporučen i stavio Win 10 LTSC (što već koristim i oduševljen sam). Ne znam da li on podržava TRM i BitLocker, generalno mi ne treba. Pošto se sve vreme radi enkripcija/dekripcija, da li to usporava mašinu? Logično da usporava.
 
HP EliteDesk 800 G3 Desktop Mini Business PC - M.2 WiFi modul i antene

Win 10 LTSC je Enterprise edicija i kao takva podržava BitLocker i TPM ali ne znam čemu to i kako se to uklapa sa početnim "Vreme je za novi komp za matorce".

Samo rasklapanje tog računara i montaža bilo čega pa i Wi-Fi modula i tih antena ne bi trebalo biti nikome problem no ako se to nije radilo ranije verovatno postoji mala bojazan. Nije to problem. Ne bih savetovao samo izuzetno nervoznim i nestrpljivim osobama.

Sad oko nabavke, te antene su identične na HP ProDesk/EliteDesk 400/600/800 G3 Desktop Mini Business PC modelima. Ako sad više uvoz nije opcija, pogledati da li ih ima kod nas rashodovanih u delovima te i antena iz njih za prodaju. Druga varijanta je uzimanje antena tog tipa iz nekog drugog modela koje nisu potpuno iste fizički pa ih upakovati unutra nekako. To baš možda i nije idealno rešenje.

Što se tiče eksternih antena, originalni montažni kit je HP CA Assy Antenna External, 918976-001 ENT17-DM. Međutim i bez tog adaptera one se mogu kompletne prebaciti npr. sa nekog neispravnog rutera koje imaju sličan princip montaže na kućište i naravno isti konektor za M.2 Wi-Fi PCB antenski konektor.
https://i.ebayimg.com/images/g/ykwAAOSwfN5a8oeI/s-l1600.jpg

Antenski konektor na kraju antene treba da bude U.FL-LP-066 tip da bi se upario sa U.FL-R-SMT koji se nalazi na Intel 7265NGW/8265NGW modulima.

Obzirom na bojazan i od rasklapanja i montaže, od potrage za tim te potom i adaptacije, verovatno je preporučljivija ugradnja USB Wi-Fi modula.

U ovom slučaju originalni M.2 Wi-Fi bih preporučio samo ako se mogu pronaći originalne antene. U suprotnom, USB Wi-Fi.

Intel WiFi adapter cross-reference
https://www.intel.com/content/dam/s...king/intel-wifi-adapter-information-guide.pdf
 
Poslednja izmena:
Dok je jos sveza tema ( pokusavam da nadjem zamenu za androd box u vidu MINI PC-a)

Ideja je sledeca da mini pc povezeme na tv i dobijem sve funkcije android box-a koje su mi potrebne (kodi, eon koji vec gledam preko browsera,hbo go stremio)
i ono sto mi jeako bitno zbog cega nisam kupio android box jeste emulator za igrice (sony 1,sega, nes..)
posto sam video da sem nvidie shelda nist drugo ne pase ovim zahtevima, moja pretpostavka da sa nekim polovnim mini pc mogu ovo da napravim, ako malo vise doplatim gde bih imo i vise funkcija.

Ono sto jeste bitno da li uoste cu sadrzahe moci da gledam u hd rezoluciji 4k ... kao na android boxu (kazem mini pc bi bio povezan na tv )
Zbog gracicke kartice koja u vecini slucajeva integrisana na ploci.
Sta bi mi viso od uredjaj bilo potrebno wifi i blutut dongle, joypad i sve ostalo i neka preporuka na ali-ju.

Mislim ono sto je ovde i najbitnije je pregrevanje uredjaja i da taj uredjaj bude tih u radu.

Bilo koji savet bi bio ok,

hvala vam...
 
Za tvoj scenario jurio bi polovan noviji model intel nuc-a sa i5 procesorom. Obavezno da ga isprobaš jer ima svakakvih, sa bučnim ventilatorom itd... Ako uhvatiš ok primerak tako nešto je najisplativija kupovina, već za oko 200 evra se ponekad nadju na oglasima sa 8gb rama i pristojnim ssd diskom.
Ja koristim stariji model Gigabyte Brix sa slabijim procesorom na full hd tv-u i nemam nekih zamerki. Dovoljno tih i dovoljno potentan za ono što meni treba a izašao me je baš povoljno.
 
ako bi popustio sa zahtevima u veličini onda ne bi moralo da bude skupo.u principu što manje to skuplje.

matx i neko silverstone/chieftek htpc kućište oko 21 litre ti omogućava i psu normalne veličine i grafičku bilo koje.tu ne plaćaš penale na manne dimenzije a sklopljena konfa je dimenzija npr nekog hajfaj pojačala/risivera i zbog nekih do 35cm dubine staje u većinu polica.

ispod toga (mislim oko 18tak litara) su sličan fazon,ali niža i idu LP grafičke.ovde je i pre pandemije bilo dosta teško naći takvu da je hdmi 2.0 i da je normalna cenom,sad je verujem bar duplo teže.dohakanje je traženje brend desktop praznih kućišta koja su neretko matx i ponekad naiđeš sa tfx napajanjem i tu onda u principu i da može grafička regularne visine ograničen si na one koje se napajaju iz slota ili u najboljem slučaju na jedan 6pinac i tu opterećuješ takvo napajanje poprilično...

ispod toga su raznorazne itx varijante ali tu uvek su kompromisi i penali sa hlađenjem,veličinom i cenom napajanja,šta uopšte može da stane od grafičkih itd,plus itx u ozbiljnijoj izvedbi sam po sebi nosi premium.

ako bi izbegao grafiku treba ti ryzen od druge generacije (athlon 200ge,2200g pa nadalje) ali obrati pažnju dal' matična podržava hdmi 2.0.za intel ide z170 i preko i to postane jako brzo jako skupo,ali ima asrock nekoliko itx jeftinih ploča sa lemljenim J celeronima koji imaju hdmi 2.0 i čak i hdr i dodatni benefit koriste ddr3(l) ali za laptop (ovo i nije više neki benefit).

još jedan hek kojeg trenutno mogu da se setim je da nađeš laptop sa hdmi 2.0 ali slomljenim ekranom i prosto koristiš kao htpc.kod drugara je neki mislim probook ili sl tako,radi dugo vremena jako korektno.

što se tiče boksova i emulacije,psp je neki limit i granica između jeftinih krševa i nešto ozbiljnijih čipseta.snes,segu,gba itd će da odradi i digitron.mene lično jako frustrira i igranje i gledanje bilo čega na androidu pa sam pobacao i prodao sve boksove i prešao na htpc (ali ovu 21l varijantu,nisam hteo da plaćam premijume na manje komponente i većinu sam imao već,a i meni se takvo kućište potpuno uklapa).poenta priče tek za emulaciju windows htpc nema konkurenciju.

konzole su takođe opcija,najviše svega bi dobio sa ps3 (ali tu je problem starost,delid,onda razni modeli imaju limite po pitsnju ps2 igara itd),ps4 ti treba džejlbrejkovan a to će tek sad biti nemoguće naći...xbox nisam iskreno pratio šta može šta ne može,trebalo je da One može da pokrene retroarch ali me ne drži za reč.

da sumiram: premeri i razmisli i za budžet i za dimenzije,preseci na najvećem što možeš da uklopiš i srećno.

edit: još jedna alternativa je raspberry...
 
Poslednja izmena:
rekao sam ne mora biti nužno toliko skupo ako se napravi kompromis,a i polovna c2d kanta sa 4gb rama i najbuđavijim hard diskom će za pojedine stvari da trči krugove oko shield-a,kamoli 'kineza'.

uostalom,raspberry sa librelecom/retropie-om je daleko upotrebljivija sprava od bilo kog boksa,a ne košta toliko više...stvar se svodi na dimenzije,budžet i sisteme koje želi da emulira...
 
Probaj jel moze ta kanta da pusti tecno 4k video?

dve godine stari celeron ne može, ne može ni Pentium

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa ideja je da sve emulatore gaming skupim u jednom uredjaju...da napomenem do ps1 zakljucno sa njim (sto se tice igra za sony2,3,4 to me ne zanima mogu da kupim neku konzolu, ali mi to ne zanima)
Sa tim emulatorom da zaokruzim neko detinjstvo kojeg mogu uvek da se podestim.
Sad ono drugo je da bi sve ostlo trebalo da predstavlja android box sa idejom da sto duze traje, menjaju se razne rezolucije 4k, 8k, bluray neki cipseti ludila, bar dve godine da potraje u smislu da mogu da pustim hd film, da kodi eon rade bez lagova nesmetano, popcorn i sve drugo.
Ali uredjaj mora biti malih dimenzija jer bi se prenosio tipa idemo sa drugarima negde da igramo metal slug...tako da kuciste velikih dimenzija nazalost odpada.

To za raspberry to je jako dobra prica, ali nazalost nemam vremena uz svu zelju da sa tim napravim sve i svasta.

Jedino ostaje mini pc, neki polovan koji ono 150 eura kosta, pa da kupujem jos joypede i sve ostalo ili ova varajinata sa laptopom.
Pa mi je potrebna informacija koji bi od starijih laptopova nebitno nek imaju ekran mogli da zavrase ovaj posao (da graficka zadovoljava standarde, da budu tihi)
Jel su tinkpedovi pouzdani za te stvari?
 
Pa pazi, ja sam hiteo da imam neku multimedijalnu masinu koja moze da pusti bukvalno sve! Sony PS4 se pokazao kao najjadnije resenje, moj teltvizor pusta glatko sve video zapise, osim Blu Ray ts fajlova spakovanih u kontejner! Posto sam naumio da imam masinu koja moze da pusti sve, jedina opcija mi je da to bude Win 10 masina, znaci nikakvi androljidi nisu u stanju da se izbore sa recimo
4k Blu diskom spakovanim u kontejner.
Gledajuci po netu od polovnjaka nisam nasao nista sto bi resilo taj problem, Intel NUC polovnjaci imaju 1.4b HDMI izlaz koji ne moze da baci 4K sliku u 60hz!
Novi NUC mogu, ali su preskupi, oko 400-500 e samo ploca i procesor, tako da ASRock > DeskMini A300 ispade jos i najjeftinija opcija, ploca+kuciste+napajanje+wi fi antena.
Sad cena je oko 166e, znaci treba jos za procesor , memoriju, hdd, to je jos ulaganje od bar 200e do 250e, ali radi posao!!!
 
Pa ideja je da sve emulatore gaming skupim u jednom uredjaju...da napomenem do ps1 zakljucno sa njim (sto se tice igra za sony2,3,4 to me ne zanima mogu da kupim neku konzolu, ali mi to ne zanima)
Sa tim emulatorom da zaokruzim neko detinjstvo kojeg mogu uvek da se podestim.
Sad ono drugo je da bi sve ostlo trebalo da predstavlja android box sa idejom da sto duze traje, menjaju se razne rezolucije 4k, 8k, bluray neki cipseti ludila, bar dve godine da potraje u smislu da mogu da pustim hd film, da kodi eon rade bez lagova nesmetano, popcorn i sve drugo.
Ali uredjaj mora biti malih dimenzija jer bi se prenosio tipa idemo sa drugarima negde da igramo metal slug...tako da kuciste velikih dimenzija nazalost odpada.

To za raspberry to je jako dobra prica, ali nazalost nemam vremena uz svu zelju da sa tim napravim sve i svasta.

Jedino ostaje mini pc, neki polovan koji ono 150 eura kosta, pa da kupujem jos joypede i sve ostalo ili ova varajinata sa laptopom.
Pa mi je potrebna informacija koji bi od starijih laptopova nebitno nek imaju ekran mogli da zavrase ovaj posao (da graficka zadovoljava standarde, da budu tihi)
Jel su tinkpedovi pouzdani za te stvari?

A sta mislis na ovako nesto?

https://www.aliexpress.com/item/330...m=a2g0o.store_home.promoteWysiwyg_502269639.1
 
Ne valja!!! Tu je HDMI 1.4b , nije dovoljan za 4k 60hz, to je i najveca mana svih tih cudesnih kutijica!
Najjeftinije mu je resenje ASRock > DeskMini A300 Series + Ryzen 3200g + 4gb nekog rama + 128 gb nvme disk. Ima solidnu igracku mini konzolu!
 
Poslednja izmena:
Slazem se, ali ima da kosta 300+ evra.

Ja koliko vidim on hoce da igra ps1 igre, tako da bi mu taj 3200g bio overkill.
 
Da proveravao ove MINi masine i bas je skupo, otezavajuca okolnost je da je u pitanju nova tehnologija i nema polovnih delova,a novi su papreno skupi.
Jel moze sa nekim laptopom da se sve ovo odradi tj. da se kupi neki polovni laptop 400 eura (ako je u pitanju laptop mocicu malo veci budzet jer ga moze i neko u kuci koristiti za druge stvari)
Koju bi tu konfiguraciju morao da gledam procesor i hladjenje graficka...


Ako bih spustio kriterijume da me ne zanima 4k i ostale high tehnologije (sacekace neko vreme kad bas zelim da ulozim novac)
Znaci osnova igice sve do sony 1, i kodi hbo eon neki prosecni android box( da pusta u HD rezoluciji nista vise)
Koja bi od navedenih masina bila ok, da li neki stariji mini pc bi odradili ovaj posao ili da se na ali-ju pogleda neka igracke.
 
Da li ima posebna tema za sffpc?
Gledao sam malo na redditu ali se tamo naravno preteruje.
Ja planiram da sinu dam svoj stari i7 pojačan polovnom grafičkom, a da sebi kupim ovaj asrock deskmini jer se uopšte ne igram a mini je dovoljan za povremeni dtp.
 
Nazad
Vrh Dno