Šta je novo?

DIY timegrapher

Čika_Kure

Čuven
Učlanjen(a)
04.11.2010
Poruke
4,524
Poena
715
Pozdrav društvo, ne znam da li ću dobiti odgovor na pitanje, ali da pokušam.

Pošto sam već duže vreme pored redovnog posla i časovničar hobista, vrlo često (posle svakog servisa) pojavi se potreba za preciznim podešavanjem tačnosti vremena servisiranog mehaničkog sata, da bi odstupanja bila što manja.

Tačnost sata se meri upotrebom timegraphera (mislim da se na našem kaže osciloskop) koji su ranije imali analogni ispis kao pisaće mašine, a danas imaju digitalan prikaz.

Ove spravice mogu koštati od 150 pa do par hiljada evra, a pošto sam ja hobista koji od ovog hobija i nema neku finansijsku ćar (niti mi je to primarno), odlučio sam da probam da "napravim" DIY timegrapher, tj. da kupim komponente koje su mi neohodne.

Suštinski to su pojačivač zvuka (amplifier), mikrofon, raunar i neki od programa koji je u stvari timegrapher, a kojih ima dva-tri u free verzijama za slobodnu upotrebu, i to izgleda nekako ovako:

post-140-0-26666800-1404692988.jpg

Pa da krenemo:

1. pojačivač kupljen
s-l1600 (2).jpg

s-l1600 (1).jpg

2. mikrofoni kupljeni više vrsta
s-l1600 (3).jpg
s-l1600 (4).jpg

Dake stvar bi trebalo da je prosta, mikrofon treba da "pokupi" zvuk sata prenese ga do pojačivača, pojačivač dalje do računara, i da program očita tačnost sata.

E sad, pošto sam audio laik, pojma nemam koji mi sve kablovi trebaju od mikrofona do pojačivača, od pojačivača do računara, i gde to sve treba da uključim (šta u input, šta u output, i gde u računar, da bi to sve funkcionsalo.

Izvinite zbog dužine posta i hvala unapred.
 
To sto vidim na slici nije klasicno mikrofonsko pojacalo vec predpojacalo za gramofon, ona ne rade na istom prinicipu tako da ce dosta frekvencija biti odseceno i sabijeno. E sad uzevsi u obzir namenu, pretpostavljam da ce i ono zavrsiti posao, u sustini treba probati.
Mikrofon je dovoljan jedan, povezujes ga na L ili R INPUT ulaz tog predpojacala.
Kako na slici imas neodgovarajuce konektore, za prvi mikrofon bice ti potreban adapter koji sa jedne strane ima 6,3mm zenski prikljucak a sa druge strane muski RCA konektor koji ce ici u pojacalo.
Na drugoj slicni se ne vidi najbolje, ali rekao bih da je tu potreban 3,5mm mono muski prikljucak za ulaz u mikrofon, i ponovo RCA muski koji ce ici u pojacalo.
Nivo signala iz tog predpojacala bi trebalo da bude dovoljan za direktno dovodjenje na linijski ulaz(LINE IN na zvucnoj kartici), za to ce ti trebati klasican 2xRCA na 3,5mm muski kabl adapter duzine po volji. Ukoliko je signal suvise slab i uz pojacanje, onda povezivanje na mikrofonski ulaz, ali tu nisam siguran sta ces dobiti zbog neprilagodjenih impedansi, mikrofon koji pojacava pojacalo za gramofon, takav signal koji se dovodi na ulaz racunara... Priupitaj Lepog Kokana, on ima dosta iskustva oko audio tehnike pa ce mozda imati sigurniji odgovor.
 
Što reče Astmario, zašto si uzeo phono preamp? To tako treba za timegrapher, ili si pogrešio?

Gramofonsko predpojačalo ima nelineranu karakteristiku, tzv. RIAA krivu ekvilizacije.
Proveri da li je ona baš ok za timegrapher.

Vidim da timegraper-a na Aliexpressu ima već za 90-ak €.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno