Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gledam malo tabele na worldometers.info, koliko statistika može da zavara: u Sudanu jedan slučaj, taj jedan je umro, dakle smrtnost 100%. Zato ne treba baratati takvim procentima dok sve ovo ne prođe ;)
 
To je to. Sada bi sve države trebale da urade isto. Ode ekonomija sveta u mračno doba

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Njima to vanredno stanje predstavlja formalnost da bi povukli kes koji je predvidjen u tom momentu za ovakve stvari, malo manje doomsday razmisljanja...
 
Jezivo je sto tu visi milion ljudi a sad avetinja
 
*mjau**mjau**mjau* da su iskulirali kafice par nedelja ne bi doslo do ovoga.
 
To znamo odavno ima bar 10 koje sam ja cuo da su se zarazili pa ozdravili pa se opet zarazili pa opet ozdravili.
Nije to sad nikakva novost.

Netačne rekla/kazala informacije..zvanično je da se ne zna da li se može ponovo zaraziti:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/faq.html

Q: Can people who recover from COVID-19 be infected again?

A: The immune response to COVID-19 is not yet understood. Patients with MERS-CoV infection are unlikely to be re-infected shortly after they recover, but it is not yet known whether similar immune protection will be observed for patients with COVID-19.
 
Mora da bude epidemiološka maska!
A njih koliko ja znam (radim u firmi koja se bavi prodajom medicinskih sredstava) kod nas nema.

Okaci sliku da vidimo tacno sta je to i kako se to tacno zove na stranskim jezicima poput engleskog, nemackog ...
 
Ljudi, videli ste danas na konferenciji sa kinezima. Kinezi nose maske, niko od naših.

Katastrofa.

Evo i sada na konferenciji. Neko kašlje kao blesav. Neverovatno.
Maska sluzi da onaj koji je bolestan/zarazen ne siri dalje virus. Sta ce zdravom coveku maska ako postavimo da 100% bolesnih nose maske i ne sire virus dalje. Iskreno se nadam da su ljudi bar toliko odgovorni.
 
Ne znam koje si godište @giovanni ali i za vreme sankcija, kao i za vreme 78 dana bombardovanja niko nije umro od gladi.

Tako neće ni sada zbog korona virusa.

Ljudi koji malo više pamte su kupili nekoliko kilograma raznih vrsta testenina, 2-4 kg brašna, kvasac (naravno, i to suvi), ..., sve potrepštine da se porodica "pokrije" za 3-5 dana (najkritičnijeg ludila).

Ako se proglasi vanredno stanje zna se kako se vrši snabdevanje stanovništva.

S druge strane gledam i čitam vesti u vezi škola i fakulteta. Npr. moj sin ide u školu gde ima 600-800 đaka u smeni. To ovim našim "stručnjacima" zvuči sve normalno. "Genijalci" danas izjavljuju (makar sam to danas video, onog Kona) da su od Kineza ČULI da deca ne prenose virus.

Ne treba paničiti jer od virusa ne možeš da pobegneš nikako.
Pa ja to i kažem. Nije ovo katastrofa zbog koje će svi pomreti. Veliki % ljudi će preživeti i to u roku od nedelju dve prelezati (oni koji imaju sreću da ne zaglave na intenzivnoj). Dakle radiće osnovne funkcije privrede i društva, čak i u našoj raspadnutoj državi.
Ali ajde, početna frka itd. Mene čudi ta pomama za šećerom. Pre 150 godina ga nije bilo ovoliko na dohvat ruke za veliku većinu čovečanstva pa su ljudi živeli (bar nisu bili debeli).
Inače, onaj tekst na index-u nije los u smislu tih dilema oko zatvaranja obruca i jeste veliko pitanje šta ako ugušiš epidemiju u svojoj zemlji a ovi okolo ne i onda kreneš da uvoziš nove zaražene. Kina ima taj izazov pored sobom. Kod njih je epidemija ugusena ali je pretnja spolja sada ogromna. Sad moraš da zatvoriš / zaštitiš celu zemlju od 1.3 mlrd ljudi!
I kod nas, ako prerano ugušiš epidemiju, prete ti okolne epidemije i opet moraš da budeš zaspecacen.
Da svi odmah sad zamrznu sve, za mesec dana bi se rešilo. Ovako će da se oteze celo leto i da kao cunami, epidemija da ide od jednog kraja sveta na drugi, dok eventualno ne izbace vakcinu.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Odgledao sam celo obraćanje trampa.. oni su virus veoma ozbiljno shvatili , da li imaju neke informacije koje drugi ljudi nemaju ne znam.
Nisam očekivao da ovako brzo donesu ovakvu odluku , mada je možda i zbog izborne trke u USA.
Neki od ljudi su koristili jače reći da opišu virus ali neki su imali i smirujući ton ..
Oni misle da će kod njih vanredno stanje trajati oko 2 meseca ali moguće je da će to biti i duže ..
Videćemo.

Rekao je da se radi na vakcini i da ima dosta uspeha za sada ali da neće izaći na tržište u skorije vreme.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To znamo odavno ima bar 10 koje sam ja cuo da su se zarazili pa ozdravili pa se opet zarazili pa opet ozdravili.
Nije to sad nikakva novost.

Ne znam za desetak osoba, u medijima je do sada spomenuto svega par na 150k zaraženih. Tu postoje dodatna pitanja:

1. Da li je osoba preležala ili su samo suzbijeni simptomi.
2. Da li imunološli sistem dotične osobe funkcioniše kako bi trebalo.

Ni vakcine protiv gripa, odnosno onih sojeva koji se sezonski ciljaju sa vakcinama nisu 100% delotvorne, deo posla mora da odradi i imunološki sistem pojedinca. Ne vredi, ako je on kompromitovan :)

Iskustvo sa sličnim virusima govori da su šanse za ponovno infekciju indentičnim nemutiranim sojem minimalne. A čak i da dođe do mutacije iz istog soja, simptomi će biti daleko slabiji.

Problem sa koronom u odnosu na ostale viruse je taj što je soj sa kojim se ljudski imunološki sistem do sada nije susretao i što je potrebno vreme da se izgradi imunitet krda, pa da bude situacija kao kod ostalih virusa gde kači samo pojedince, a ne sve. Zato i predviđanja da će zakačiti 40-70% svetske populacije. I zato i nije loše da mlađi dođu u kontakt i izbore se sa istim. Neće nestati sam od sebe ;)
 
Bez politike moliću. Postoji kurir blic infarmer i slično za to.
 
Ovde u Irskoj su škole i fakulteti zatvoreni na dve nedelje, već se priča o još dve nedelje, za sada oko 100 zaraženih. Kod nas je srednji vek, škole rade i skoro sam siguran da moj klinac neće od ponedeljka na nastavu. Čekam da sve ovo prođe i izvučem moje iz ove nedođije.
 
Evo šta predlaže dr Belojević, bolje sprečiti nego lečiti. Nadam se da je našima na vrhu ostalo malo svesti i ljudskosti.
044dcc35b0631035058c4258616b1d41.jpg

P.s.
Ne pominjite više ove naše svinjske novine, sad počelo ovo da mi iskače, a nikad do sad nije [emoji1785][emoji2961]

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
1d6482754fa7f94cc6f006d14e8e5e0b.jpg
 
Poslednja izmena:
COVID-19 / Koronavirus

Burazer i ćale su vozači na međunarodnoj liniji (Nemačka), pripadaju jednoj od najugroženijih kategorija.

Elem, malo pre prošli Korona check na austrijsko-mađarskoj granici - pitao ga samo mađarski carinik da li ima nekoga iz Italije ili ne. Mogao je lagano da prođe ko god je hteo.

BTW šuška se među prevoznicima da će Nemačka zatvoriti granice sledeće nedelje, videćemo...

Evo šta predlaže dr Belojević, bolje sprečiti nego lečiti. Nadam se da je našima na vrhu ostalo malo svesti i ljudskosti.
044dcc35b0631035058c4258616b1d41.jpg


Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Da li stvarno misliš, nakom jučerašnjeg "obraćanja naciji", koji je bio ništa drugo do još jedan predizborni pamflet, da vlast ima nameru da preduzima ikakve radikalne korake? Ja sam prilično siguran da će oni, ako budu morali da biraju zdravlje naroda ili ostanak na vlasti, u svakom slučaju odabrati drugu opciju.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Maska sluzi da onaj koji je bolestan/zarazen ne siri dalje virus. Sta ce zdravom coveku maska ako postavimo da 100% bolesnih nose maske i ne sire virus dalje. Iskreno se nadam da su ljudi bar toliko odgovorni.

Kako znas ko je bolestan? Kako zna taj da li je u inkubaciji, kao znas ti za sebe da li si u inkubaciji? Kako znas da si zdrav dok traje pandemija!? Zato, kada bi ih bilo, svi maske (obicne hirurske), da zastite druge od sebe (a u nekom procentu stite i nosioca). Rizicne profesije, N95 ili kako se vec zovu, da zastite sebe od drugih (a i obratno).
I ne, nemoj da se nadas da su ljudi toliko ogdovorni.
 
Poslednja izmena:
Kako znas ko je bolestan? Kako zna taj da li je u inkubaciji, kao znas ti za sebe da li si u inkubaciji? Kako znas da si zdrav dok traje pandemija!? Zato, kada bi ih bilo, svi maske (obicne hirurske), da zastite druge od sebe (a u nekom procentu stite i nosioca). Rizicne profesije, N95 ili kako se vec zovu, da zastite sebe od drugih (a i obratno).
I ne, nemoj da se nadas da su ljudi toliko ogdovorni.

Upravo tako, ne mozes da znas ko je bolestan. Ako saznas da osoba sa kojom si blizak kija i kaslje, tad je vec kasno :)
 
Lepo me nasmeja ovaj gospodin Belojević sa ograničavanjem prodaje svega na po jedan komad. Znači ako velikoj porodici treba 3 hleba, moraju 3 člana u prodavnicu ili jedan 3 puta. A šta tek ako žele 10 kesica instant kafe? Pa onda ovo sa milicijom i vojskom na ulice, i nošenje maski pod pretnjom hapšenja... To što SZO nešto potpuno drugo priča o maskama i situacijama u kojima su efikasne nema veze - bitno je da je on natrpao sve moguće ekstremne i glupe mere u jedan post.
 
Ne bih ulazio u polemiku ali sam ovih dana shvatio koliko je narod generalno jedna sebična ovca(polazeći od svojih bližnjih itd).
Ostaviću samo jednu stvar ovde a to je predviđanje u vezi svinjskog gripa. Znamo šta je bilo sa dotičnim.
Pozdrav, čuvajte prvo svoje bližnje i sebe od informacija, a potom i od ovog još jednog u nizu gripa.
.

32981e95bf582dcc139288e8bf584fc4.jpg


Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Sačekajmo Ponedeljak, kad Španija, Švica, Francuska, a vrv Austrija i Nemačka budu zatvorili granice. A mi tad ni škole nećemo zatvoriti.

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk
 
Da li ima raznih iskustava, ima, u Singapuru su skole i dalje otvorene na primer, ali mi ovde ne mozemo da se poredimo sa eu a kamoli sa Balkanom, po svim pitanjima, organizovanost, samosvest ljudi, ekonomija itd. Postoje razlozi zasto su u SG skole otvorene, Srbija verovatno treba da zatvori skole, ali pre svega po mom skromnom misljenju (sto se tice situacije u bg) radi rasterecenja saobracaja i guzvi u GSP. Kad se setim kako izgledaju ti auutobusi i guzvi jeza me uhvati u kombinaciji sa ovim...

Problem je moze lii Srbija da zatvori skole i na koliko... Pocev od toga da smo jedni od retkih koji nemaju nikakvu opciju za online ucenje te ce deca gubiti i izgubiiti nastavu. Dalje, zatvaranje od 2-3 nedelje ne resava nista, racunajte dva meseca (hong kong je imao 200 slucajeva kad je zatvorio skole pocetkom februara). Srbija nema sistem podrske, npr ako su deca kuci, ko ih cuva? Treba dati placeno jednom roditelju da ostane kuci, ako oboje idu gsp-om na posao, cemu sve? Da ih cuvaju babe i dede koji su najugrozeniji? Milion problema za koje ne vidim resenje. Problem je sto zbog (nazalost ovde se politika ne dozvoljava, sto je pitanje koliko je dobro toliko ziveti u nekom svetu maste) situacije u drzavi mi uglavnom ima da igramo reaktivno, i mnogi ljudi ce biti u problemu. Zamislite nekog jadnika koji radi kod nekog gazde u prodavnici i javlja nesto me lomi bolje da ne dodjem...Ima da popije otkaz odmah, a drzave da ga zastiti nema. Mislim maske su skociile sa 8 na fazon 100 dinara to je NEDOPUSTIVO u situaciji opste opasnosti.
 
Kad big se u Srbiji svi stanovnici testirali, broj zarazenih bi skocio na ko zna koliko. Kod nas ce pola ljudi uz fervex da "prelezi" virus onako usput. Sto je naprednija zemlja, sa poslusnim gradjanima to vise slucaja virusa u toj zemlji.
 
Pa ako ih ima 35 pozitivnih zvanicno rracunaj da ih ima bar 150 ukupno, takvi su bili odnosi u ITA na pocetku, ne vidim sto bi bilo drugacije ovde. Mnogo ce se stvari promeniti u narednih 10-15 dana mislim pa ce se znati vise.
 
Problem je sto su simptomi banalni te se mnogi zarazeni ne osvrcu i ne reaguju. Nisu svesni da tako prenose virus drugima. Najbolje je ostati kuci. Ko zna kakva te procedura ceka ako odes kod lekara, mozda te i zadrze, ne zbog simptoma vec zbog imidza koji virus trenutno ima. Izlaziti napolje samo po potrebi kao i do sada tako je najbolje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno