Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Grčki sistem sa SMS botom zvuči korektno, a daleko jednostavniji od kineskog sa QR kodovima.
u Kini je jednostavnije preko QR-a jer tamo odavno maltene sve rade preko QR-a i navodno im odlično funkcioniše plaćanje preko mobilnog. za nas, naravno, SMS. al' ne sumnjam da bi se neko ugradio da napravi mobilnu aplikaciju ;)

ajde, može Guinness. odavno se nismo videli to stoji.
znači, opklada je otvaranje granica, ti kažeš maj a ja jun.
šta ako bude posle juna? :D
 
Meni sledeće nije jasno.
Ako je pandemija počela u Kini u decembru, 6 meseci traje,
(ne računam kinesko laganje, skrivanje žrtava, proglašenje pobede).
Na osnovu kojih činjenica i dokaza naši mogu da otvore (skoro) sve posle samo 2 meseca trajanja?
Uzdaju se u sunce i uv zračenje?
 
Rukavice, maske, rastojanje 2 metra, mislim da će zadržati još dosta vremena.
A šta ćemo onda sa javnim prevozom? Ako misli da otvori Beograd to će ujedno značiti i vraćanje prevoza,a kako tu ljude zaštiti i na kojoj distanci kad ti se prilepe ko sardine u konzervi?
A u čemu je razlika sedenje u kafiću sa poštovanjem razdaljine 2 metra,
ili zatvoreni kafići a sedenje na klupama u parku na manje od 2 metra,
Baš će vlasnici nekog kafića i restorana da poštuju tu distancu,naročito nakon ovog zatvaranja kafici ce biti prepuni,a oni će želeti što više gostiju da bi zaradili .
 
u Kini je jednostavnije preko QR-a jer tamo odavno maltene sve rade preko QR-a i navodno im odlično funkcioniše plaćanje preko mobilnog. za nas, naravno, SMS. al' ne sumnjam da bi se neko ugradio da napravi mobilnu aplikaciju ;)

[]

Ne navodno, već zaista im sve odlično funkcioniše preko QR.
Kada sam napisao jednostavnije, odnosilo na našu trenutnu situaciju.
 
A šta ćemo onda sa javnim prevozom? Ako misli da otvori Beograd to će ujedno značiti i vraćanje prevoza,a kako tu ljude zaštiti i na kojoj distanci kad ti se prilepe ko sardine u konzervi?

Baš će vlasnici nekog kafića i restorana da poštuju tu distancu,naročito nakon ovog zatvaranja kafici ce biti prepuni,a oni će želeti što više gostiju da bi zaradili .
Pre uvođenja vandrednog stanja bio je ograničen broj ljudi po metru kvadratnom,
pretpostavljam da će i sad tako da bude, ne znam što vam to predstavlja toliki problem.
Za gsb stvarno ne znam, ne vozim se pa mi nije palo na pamet to uopšte, ali dobro pitanje kako će to regulisati.
Suma sumarum, puno nepoznanica i puno nerealnog optimizma od strane glavnog, videćemo šta će biti.
 
Ja nemam pojma šta da radim, otac je pre neki dan preminuo, majku su u Leskovcu smestili na infektivno, posto jedna nabusita na grudnom nije htela da je tu primi, poslala je na infektivno, e sad prvi test joj je negativan, plašim se da se ne zarazi tamo ima svakakvih, a ne verujem da će brzo moći da izađe.... Da ne govorim da joj nismo jos ni rekli za oca.... Ubih se razmisljajuci kako i šta

Послато са MI 6X уз помоћ Тапатока
Druže, drži se i nadam se da će ti majka biti dobro.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Na osnovu kojih činjenica i dokaza naši mogu da otvore (skoro) sve posle samo 2 meseca trajanja?
Uzdaju se u sunce i uv zračenje?

Ma kakvo sunce i uv zračenje. xD

Otvaranje proizilazi iz samo dva razloga, ekonomskog i političkog.
 
Poslednja izmena:
Singapur je posebna priča, velika gustina naseljenosti kao i Belgija.

Ovo nema nikakve veze. Trenutan skok je iz vrlo specificnih razloga i medju izolovanom populacijom (radnici u radnickom naselju). Singapur je dobio svoje slucajeve pre svega zato sto je glavni putnicki hub za celu Aziju maltane, ovde svi non stop putuju. Vikendom se ide na Tajland ili do Indonezije da se bucnes. Kad su granice zatvorene to je bilo pod kontrolom do izbijanja slucajeva kod ovih radnika.

Stanje u Srbiji me brine iz razloga sto znam kakve se ovde mere primenjuju, kako se postuju, i koliko narod ima poverenja u vladu te slusa. Singapur ima kao oko 5 miliona stanovnika na povrsini nesto malo vecoj od povrsine BG sa svim prigradskim opstinama. 98% ljudi se pridrzava svih mera, svaka radnja ima dezifekciono sredstvo, svaki TC ima screeningh temperature, u svakom autobusu imas mesta dodeljena za sedenje i samo na njima se sedi i svi imaju maske itd. Prosto nekako deluje dosta ozbiljno a opet se borimo dosta dugo. Na sve to imas vladu koja je oslobodjena agendi, i uglavnom deluje za dobrobit naroda i koristeci zdrav razum.

Iskreno nemam ama bas pojma kako ovo izgurati, zaista za borbu sa ovim treba opasan ekonomski, strucni i politicki kapacitet...ja sa plasim da oni popustaju mere iz nekoliko razloga i nijedan nije dobar:

- politicki (tu sve znamo da ne sirim pricu)
- ekonomski. Srbija je generalno sa budzetom bila tanka i pre ovoga, novac se trosi a odakle na se nadoknadi? Dalje, uvezano politicki kurs je manje vise stabilan sto je gotovo nemoguca situacija osim - ako se ne brani deviznim rezervama, sto je opet jako jako lose.

Sve u svemu situacija je zeznuta al to znate i sami.
 
Razlog je samo ekonomija. Ne može biti ništa drugo pošto situacija sigurno nije bolja nego pre mesec dana. Lepo je onaj Hrvat (imunolog Zlatko Trobonjača) izračunao, ako se kriva ispravlja toliko da zdravstvo može to da izdrži, potrebno je da se dnevno ne zarazi više od stotinak ljudi.

"Ukoliko bi populaciju željeli zaštititi temeljem tzv. "imunosti krda", kada bi imali priliv od 100 novoinficiranih dnevno, trebalo bi nam u RH oko 64 godine! Izračun je temeljen na pretpostavci da je opći reprodukcijski broj ove epidemije 2,4, te da RH ima 4 mil. stanovnika, a 100 inficiranih dnevno značilo bi prosječno 20 hospitaliziranih dnevno, odnosno oko 600 mjesečno, što bi za zdravstveni sustav bilo podnošljivo. Drugim riječima, na ovu metodu zaustavljanja epidemije bolje je niti ne računati"
Teorijski, da bi se takvom brzinom došlo do "imuniteta krda", potrebno je 60ak godina (računao je za Hrvatsku). Zaključak, digneš ruke, da što pre prođe pa šta bude bude, pošto ovako godinu i po, dve (do vakcine i njenog delovanja) očigledno ne može da se funkcioniše.
To znači globalno, Lombardija³ pa kad prođe, za većinu normalan život.

Sad ćemo bar da imamo onih 500 medicinara imunih koji će moći da rade među zaraženima...
 
Poslednja izmena:
Lepe vesti napokon (to oko otvaranja). Izgleda da se cela Evropa (ili bar veći deo) polako otvara i normalizuje. Kolege iz Hrvatske i Slovenije mi javili da i kod njih polako isto najavljuju. Slično i u Austriji...


Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 
Isto kao što je velika gustina naseljenosti na severu italije, Belgije i Njujorka i zaraza se brzo širila.
Vuhan je jedan od glavnih čvorišta ovde.
Moje regija u Istočnom dijelu Republike Srpske je slabo naseljena, samo u maloj opštini Šekovići bio jedan zaražen i on se zarazio u bolnici u Tuzli, gde se 30 pacijenata zarazilo ko se lečio tamo.
U mojoj opštini nema zaraženih, možda 10 % nosi maske.
Atmosfera je normala, samo ne rade kafići i kladionice. Frizerski saloni, Automehaničari i sve ostalo radi, nisu radili par dana.
Radim u Banjaluci, tamo je drugačije ima dosta zaraženih. Dosta ih se zarazilo na skijanju Italija i Francuska i što su putovali za 8.mart.
U Bijeljini je bilo par zaraženih i oni su ozdravio
Istočno Sarajevo ima par zaraženih, blizu je glavni grad, mada Sarajevo nema mnogo zaraženih.
Trebinje, par zaraženih povezano sa Hrvatima iz hrvatskih kantona.
Mislio sam da će donijeti gastarbajteri koronu, odma su smešteni u školsku salu, srećom niko nije donjeo.
Čak su okretali prase i cugali u karantinu.
Većinom su vozači kamiona i gradjevinski radnici.
Došao sam iz Banjaluke prije 12 dana, tamo je druga atmosfera skroz, narod više isprepadan.
Nikada više nije ljudi bilo na ulici, igra se fudbal na školskom igralištu.
Da je bilo par zaraženih, sigurno bi druga priča bila.
Psihički sam se odmorio.
Rodice mi izludiše u Beogradu, valja izdržati 80 sati u stanu.
Tv sam ugasio ovde kući, jer većinu vremena provodim u Banjaluci, pa ne pratim političare kako pametuju po čitav dan.
Samo pratim forum ovaj i pročitam broj zaraženih i mrtvih u svijetu.
Naveće se pogleda film.
Danas će se roštiljati sa komšijama, iako je policijski čas, skupićemo se nekako, živimo na kraj naselja.
Druga bi priča bila da ima zaraženih i mrtvih, u krugu od 50 km ima par zaraženih, koji su ozdravili i 0 mrtvih.
Vi koji ste bili u Beogradu, najbolje je da uzmete godišnji odmor i odete na selo da se resetujete jedno 10 dana.
 
ovo "otvaranje" je na evropskom ili pak svetskom nivou i mi to jednosatavno moramo da pratimo, ne mogu sve zemlje da se otvore a pojedinci da ne dozvoljavaju prolaz, ne mogu aerodromi da funkcionisu odvojeno, transport i sl.. e sad sta ce posledica toga biti saznacemo za koji mesec...
 
Poslednja izmena:
Pa posledica toga može da bude samo novi talas za dva meseca. Nista drugo. Koliko god da se ne zna broj zaraženih, to ni blizu nije ni polovini populacije neke zemlje. Dakle, talas broj dva je neminovan kad svi ponovo cirkukisu a epidemiija nije ugusena nego samo tinja.
Distanca i slične stvari su prosto nemoguće u normalnom životu i funkcionisanju društva.
Jedan zaraženi frizer će za 2 dana da zarazi 30 ljudi. Jedan zaraženi u gspu ko zna koliko.

Bas me zanima kako ce da izgleda to kad u nekoj firmi npr 1/2 radnika ode na bolovanje od mesec dana jer su zaraženi. A u tom trenutku sve firme rade i treba da se boris sa konkurencijom itd.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sada je u DE objavljeno da herd imunitet ne dolazi u obzir prirodno, jer da bi se stekao za 18 meseci, potrebno je da se dnevno zarazi 73k ljudi u DE, sto ni jedan sistem ne bi izdrzao.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
^^Izgleda da druga opcija nije moguca (koliko god sam licno za lock down). Samo je trebalo nekako docekati leto sa nadom da ce biti pauza do septembra. Opet, mozda su definitivno utvrdili da od te pauze nema nista pa nema sta da se dalje ceka, steta ce samo biti veca (u ovom slucaju ekonomska, posto na ljudske izgleda ne moze da se utice). 21. vek a stavljamo se u ruke sudbine... prosto neverovatno :(

^kako nije opcija? Jedino ako misle na to da ce pre "prirodnog" imuniteta krda da se pronadje vakcina.
 
Poslednja izmena:
Nisam pratio, dali su oni što su kukali na zatvaranje i ovi što kukaju na otvaranje zapravo ista ekipa ili su dve različite grupe?

Otvaranje pored ekonomskog aspekta ima važan i psihološki faktor. Prekratko je sve ovo trajalo da nekoga mentalno ošteti, osim ako taj neko već nije imao određeni problem koji je sada eskalirao, ali svakako će svima prijati da se vrate svojim rutinama, čak i ako su se svakodnevno žalili i na svoju svakodnevnicu.

Prostorni kapaciteti našeg zdravstva, uz privremene objekte, su se za ovaj nivo zaraženih i kritičnih pokazali dovoljni. Kritična pozicija je broj i stručnost kadra, kao i rukovodeći kadar, a to je nemoguće nadoknaditi u kratkom roku.

Sledeći kritičan momenat za zdravstvo je obavljanje redovnih intervencija i pregleda, jer su značajni kapaciteti izbačeni iz pogona (zauzeti Covid pacijentima), u prethodnim danima su rađene samo urgentne stvari, pacijenti prebacivani u ustanove gde je to moguće. Sa otvaranjem će svi krenuti na preglede i intervencije koje su propustili u ovih mesec dana, a kapaciteti našeg zdravstva nisu mogli da izdrže ni redovan priliv, kamoli ovo nagomilavanje od mesec dana.
 
Pa bolje je da je napumpana a ne ignorisana kao u prvo vreme. Da nije tada bilo ignorisano od strane WHO. pojedinih zemaja i njihovih lidera i sakrivano od strane Kine, sada nebi bili u ovom sosu. Čak i kade je ustanovljeno koliko štete može da napravi i koliko da se raširi bilo je strašno puno neodgovornih poteza. Seti se šta je Trump pričao na početku, Putin do pre neki dan nije verovao da Rusija može ovako da prođe pa sada promenio pravac. Italijani i Španci su se posebno neodgovorno poneli, 50 000 navijača u jednom gradu na jednoj utakmici sa prvog žarišta u Italiji. Nemci, Austrijanci, Šveđani.... svi su ignorisali dok nije baš priteglo. Kod nas se više kukalo na zatvaranje kafića nego na zdravstvo.
Razumem što su naši gastrosi želeli hitno da pobegnu sa žarišta u inostranstvu ali su morali da budu strožije kontrilisani. Nije ovde virus sam doleteo, neko ga je doneo.
Sve zajedno vrlo zakasnele reakcije svuda.
 
Poslednja izmena:
Када се буду олабавиле мере које су на снази, за 15 дана Србија ће бити вест на свим телевизијама свуда у свету.
5ee2e02cdbf406501a7ebdf1d1519f8f.jpg


Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Nisam pratio, dali su oni što su kukali na zatvaranje i ovi što kukaju na otvaranje zapravo ista ekipa ili su dve različite grupe?

Otvaranje pored ekonomskog aspekta ima važan i psihološki faktor. Prekratko je sve ovo trajalo da nekoga mentalno ošteti, osim ako taj neko već nije imao određeni problem koji je sada eskalirao, ali svakako će svima prijati da se vrate svojim rutinama, čak i ako su se svakodnevno žalili i na svoju svakodnevnicu.

Prostorni kapaciteti našeg zdravstva, uz privremene objekte, su se za ovaj nivo zaraženih i kritičnih pokazali dovoljni. Kritična pozicija je broj i stručnost kadra, kao i rukovodeći kadar, a to je nemoguće nadoknaditi u kratkom roku.

Sledeći kritičan momenat za zdravstvo je obavljanje redovnih intervencija i pregleda, jer su značajni kapaciteti izbačeni iz pogona (zauzeti Covid pacijentima), u prethodnim danima su rađene samo urgentne stvari, pacijenti prebacivani u ustanove gde je to moguće. Sa otvaranjem će svi krenuti na preglede i intervencije koje su propustili u ovih mesec dana, a kapaciteti našeg zdravstva nisu mogli da izdrže ni redovan priliv, kamoli ovo nagomilavanje od mesec dana.
Prostorni kapaciteti i kadar, na žalost, idu u drugi plan kada je organizacija tako tragično loša, i za redovne uslove funkcionisanja, a ne sada. To se ne može popraviti brzo, baš naprotiv: sve anomalije, u ovakvim okolnostima, dolaze maksimalno do izražaja.
Na žalost, vidimo da se princip poltronstva i netalasanja ne samo održava, već cveta...
Rekao bih da se stvari svode na lične mere: potrudi se da budeš što zdraviji i jači, budi spreman da ti se desi (organizaciono i mentalno), i nadaj se da prođeš što je moguće lakše, po mogućstvu bez potrebe za profesionalnom zdravstvenom negom.

Nadam se uskoro testovima na antitela, bio bih presrećan da sam prošao oluju [emoji108]
 
Nemamo maske, nemamo dezinfekcionih sredstava, živimo u proširenim (višegeneracijskim) porodicama, loš nam je gradski prevoz, nemamo štek i najbitnije, nemamo kulturu ponašanja.
Ukoliko se neki spoljni faktor u međuvremenu nije promenio ili nemamo neku skrivenu vrlinu, jednačina je laka...
Vraćamo se na početne pretpostavke od pre vanrednog stanja, projekcija 40-80% zaraženih, 0.5-?% umrlih i to je to. Samo je nepoznata kada će vakcina da preseče tok.
Krenite od toga da nas (ljudi) ima 7 miliona u Srbiji ili 6.3 milijarde globalno (Kineze ne brojim, za njih važe drugačija pravila).
 
Poslednja izmena:
Na osnovu cega ovi nasi misle da ublazavaju mere kad je grafikon i dalje u strmom rastu?
 
Na osnovu cega ovi nasi misle da ublazavaju mere kad je grafikon i dalje u strmom rastu?

Kako u strmom rastu? Testiramo vise, brojke ostaju slicne, procenat zarazenih u odnosu na testiranih opada.
Il se secate kad smo pre desetak dana testirali oko 1000 ljudi dnevno a bilo 200-300 zarazenih.
Juce testirali 3400 zarazeni 304.......izvucite zakljucak
 
Kako u strmom rastu? Testiramo vise, brojke ostaju slicne, procenat zarazenih u odnosu na testiranih opada.
Il se secate kad smo pre desetak dana testirali oko 1000 ljudi dnevno a bilo 200-300 zarazenih.
Juce testirali 3400 zarazeni 304.......izvucite zakljucak
Gledao sam onaj grafik gore gde odskacemo od drugih zemalja u okruzenju koje su zalomile svoje krive.
 
Iz nekog razloga ovo trenutno dobro podnosimo, receno je da nam je svud uslo u domove starih, tu ce da se vidi pravo stanje koliko dobro podnosi stara populacija, ako izguramo bez mnogo smrtnih slucajeva tu onda smo dobro prosli, to bi mogao da bude nas eksperimet kao Diamond Princess, po tome ce se znati otprilike kako ce da reaguje nasa starija populacija na virus. Smrtnih slucajeva ce sigurno biti samo je pitanje u kolikom procentu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno