Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam mislio na tecni sapun, nego na one gelove koji se samo utrljaju u ruke, bez ispiranja vodom. ;)
 
Ako su alkoholni onda su dobri.
 
Nemaju 70% alkohola, ostaje nesto na rukama od njih...
 
Kako koji, iz DM-a imaju 68%, a mi smo u firmi kupili neke Vitalisove koji imaju 75%.
 
Ja bio na adi u prošlu nedelju i čak su kafići bili poluprazni iako je dan bio baš lep.
Svuda su kafići poluprazni, ali mislim da nije korona u pitanju nego nedostatak para :D .

Sad sam bio u radnji, rade do 21h, solidna gužva, 75% (sve mladi) ne nose maske niti drže rastojanje.
Ne vredi, nepopravljivi smo.
 
Ja danas nešto kratko svratio do Big-a na Karaburmi i svi nosili maske mada je i centar bio poluprazan, u radnjama tek poneko.

s10e on Tapatalk pro
 
Koja je svrha koristiti te hand sanitisers-e kada nemaju efekta, jer ako kazu da bez 75% nema nista od ubijanja virusa (ranije je bilo 70% pa su nedavno podigli na 75),
cisto bacanje para i samozavaravanja.

Jel imate da preporucite visekratnu masku koja je stvarno n95 i koja moze da se kuci pegla.
Gledam na pijaci babe siju od materijala koji ima elastin, pa kada navuces na lice ono se rastegne da bukvalno providis kroz nju.
Trebalo bi zabraniti takve maske i objasniti ljudima sta je efikasno a sta ne.
 
Svuda su kafići poluprazni, ali mislim da nije korona u pitanju nego nedostatak para :D .

Korona je, cela moja ekipa je otkazala odlaske u kafiće a ja sam do nedavno najmanje 2 puta dnevno išao u ovaj ili onaj. Od marta sam bio samo jednom. Jadni ugostitelji, samo to mogu da kažem. Sad kad sam video koliko Nes kafe mogu da popijem kod kuće, u svom dvorištu, za 300 dinara, nema šanse da me neko naterao da idem.
 
Ja svoje "N95" maseke koristim danima, cak 1-2 sedmice... nekih 10-15 izlazaka u prodavnice, postu, apoteku...
Masku nakon 1-2 dana propečem na 80-90C u rerni na 30-45 minuta, nema stete po masku, nekad se desi da miris bude na izgorenu masnocu pomalo od onog sto isprskalo rernu...
Maska bela i bez ventila, kupljena za 200rsd u apotekama Dr Ristić ili Benu.
 
Ja moju prepeglam sa peglom na najjacoj temperaturi (mislim da je preko 200c), kazu da je dovoljno da je preko 100c.
Posle svakog izlaska sa njom ja je prepeglam, ranije sam je prao sa ferijem pa susio u susilici, ali je sa peglom mnogo brze.
Moju masku sam kupio u tempu kao paket od 3 kom, u pitanju je obicno pamucno platno (tvrdo a ne rastegljivo).

Takodje sve sto donesem u kucu iz prodavnice prebrisem sa alkoholom, od koka kole do coko bananica, jedino sveze povrce i voce samo operem vodom.
 
Poslednja izmena:

Imam ja taj "Impuls Polisept"
Piše da je aktivna biocidna supstanca Etil-alkohol 75%. A sadrži glicerin i pantenol.
Ne mogu svakako da izmerim % alkohola, niti koliko stvarno ima pantenola i glicerina, ali za ruke jeste bolje od čistog alkohola. Barem mi se tako čini. Pri tom ne ostavlja ni malo osećaj lepljivosti što me užasno nervira kod gelova.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Ma da,cist alkohol sa pantenolom, meni je ok za ruke, ali je los recimo za kola i jos tako platike neke,bude sve mazuljavo.
 
Zvanicno smo se vratili na 10% zarazenih od broja testiranih u danu... Ne zelim ni da znam kakvo je pravo stanje...
Kod nas se svakodnevno testira u proseku 7-8000 ljudi i navodno je samo 300ak pozitivno. Pošto znam da se testiraju samo ljudi koji imaju simptome, i to samo oni sa simptomima od više dana dođe se do toga da je svakodnevno 7,8,9000+ ljudi bolesno sa simptomima gripa, u sred jula... Ko će da me ubedi da je od tog broja samo 300 bolesno od korone, a od čega su bolesni ostali? Gluposti... Garantujem da je 80-90% korona . U statistiku ulaze i brzi testovi koji nemaju veze sa mozgom i ne znam zašto se uopšte rade, osim možda iz razloga da se oboleli oseća bolje kada mu stigne negativan test. Kao vodimo neku statistiku, objavljuje se svaki dan, gubljenje vremena.

Ja sam dobio temperaturu pre 10 dana, imao jednu noć, popio jedan coldrex i kasnije paracetamol 2x500 i ujutru nisam imao temperaturu. Nakon toga mi se 37.5 vratilo dva dana kasnije i to samo na par sati, mada sam se od drugog dana osećao dobro. Imao sam i stomačnih problema nekoliko dana. To je sve. Radio sam test, negativan. Popio sam hemomicin 3x1 (to daju po defaultu) a vitamine C, D i Zn i dalje uzimam i puno čaja od đumbira i limuna.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Evo kroz nekoliko dana vec cemo imati realnije cifre, jer ce sve novoobolele pripisati demonstracijama, pa kad imaju "krivca" onda konacno moze i da se izadje sa realnijom cifrom, nece morati da lazu. Posto nam druge drzave spustaju rampu za ulazak, jer vide da su zvanicni podaci lazni, ne vidim vise nijedan razlog da nas lazu.

A propos ishrane i vitamina, ja sam jesenas primetio da mi je oslabio imunitet (svaki cas neka prehlada i sl.), i jedino novo sto sam uveo jeste Imunocink - i otad nisam nijednom bio bolestan, ako ne racunam akutne egzacerbacije hronicnog sinuzitisa.
 
Poslednja izmena:
Sta je sa buvom da hara nekakva gadna upala pluca, da Korona slabi ali da ovaj virus rastura sve zivo? Navodno neki lekari to pricaju. Navodno.
 
Dokle cete jos, cisto da znamo, da vas ne ometamo?

...Helios rising...
 
Evo jedno iskustvo od mene i nemam pojma kako da ga protumačim al aj'd

Negde kraj oktobra ode nas 20tak na "Team Building" obiđemo italiju ( Venecija kao mesto sa najviše turista između ostalog ) pritom sve su bila turistička mesta. Godina od 25 do 60 bilo u ekipi.

- Početak novembra mozda nedelju dana kako sam se vratio vata mene neka temperatura kao nikad pre, ležim 5 dana kao zombi ( pre toga nikad mene nije temperatura zaustavila da funkcionišem pritom bas retko se razboljevam i tada kada se desi gotovo nikad nista od lekova nisam nikad ni pio ( 31god))

- Taman mene prođe vata ženu, žena ...mislio sam da ce umreti....7 dana gotovo nepomična cisto do WC-a, pluća krče pakao, pula sve i svašta za temp/kašalj.

- Malo dete 2 god takodje temp sem toga nista.

Februar:

Ja i kolega radimo neki rođendan pod temperaturom obojica ( 31 i 50god ) kamerman takodje ( oko 40god )

- Kreću mere čuda ludila finansijski svi propadamo neverovatno brzo dosta njih koje znam zatvoreni dan danas neki do 2022 stavili zatvaranja itd da ne zalazim.

- Popuštanje mera poslednji dolazimo na red zajedno sa muzičarima vec svi psihički nestabilni finansijski u 3lepe al sta ces cuti sedi.

- Pustaju napokon i nas preporodili se je'l nismo mesecima nista zaradili.

NAJČUDNIJE od svega sada sledi:

- 27 Jun, radimo srednju svadbu ( oko 250 gostiju trebalo biti oko 350-400 100-150 odustalo zbog virusa ) u SJENICI, kontam pazice se ljudi itd, ja celoj ekipi uzeo maske one N95 kako se vec zovu + uzeli golove za dezinfekciju ( bele sa gumom okolo )

- 60% svadbe sa strane = BG, N.S. Pazar, Požega i pitaj boga odakle sve.
- 40% Gostiju = Sjenica

Mere: niko apsolutno nista nije nosio ni jedna jedina maska, mladence su apsolutno svi izljubili od starih do mladih, distanciranje ne postojece, ujedno poslednja svadba znali smo da će biti nove mere nedelju dana pre nego sto su i spomenute.

- Bend takodje sto je svirao poveći 12 članova prijateljski sa svima bliskih kontakta na izvolite da ne kažem vise nego pre nego je i postojao virus.

Mladence koje su svi izljubili na kraju večeri kada smo odlazili su nas izljubili ti isti mladenci.

- E sad naravno kontam imamo 100% virus jer je prosto nemoguće da nemamo s obzirom na skup ljudi i lokacija + kontakta.

Od tada je prošlo preko 15 dana niko od nas iz ekipe nije imao nikakve simptome. Ja sam svakako begao od ukućana itd da izbegnem sto vise ikakav kontakt.

- I sad sta treba zaključiti iz ovoga ja ne znam, kao neko ko ima kontakt sa bas mnogo ljudi kontam da mozda imam imunitet ...radimo od BG sve do CG.

Svakako biće zanimljivo sa ovim merama opet, naša branša dosta ljudi vuče ( zvanično oko 50.000 prijavljenih, ima bar 5x vise ne prijavljenih ) i ekonomski ćemo se raspasti tako da razumem i proteste i sva ta čuda ujedno i mere da bismo ostali živi, e sad nas narod je takav da ce pre crći sit nego gladan.

Jako je zeznuto situacija svakako sa ekonomske tačke gledišta posebno ako vakcine ne bude ubrzo i ovo se otegne do polovine sled. Godine ili cele.

Turizam je takođe u haosu. Sa ZL sam inace i ovde se stvarno dosta poštuju mere, turisti ovinsto ih ima isto dosta u većinskom delu postuju, po prodavnicama sada svi nose maske ( u prvim merama i talasima ja nisam nosio nista, nit sam mogao naći nit je moralo )

Sa crne strane poznajem jednog od 37god sto je preminuo od korone pre neki dan( kažu da je bio zdrav ko dren, posle su ustanovili da je imao nesto na plućima ) takodje jos 1 ( oko 50god )

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta je sa buvom da hara nekakva gadna upala pluca, da Korona slabi ali da ovaj virus rastura sve zivo? Navodno neki lekari to pricaju. Navodno.

Spec. bolnica za plućne bolesti Sanatorijum, koja je pride delom i Covid bolnica, je puna pacijenata sa zapaljenjem pluća koji su zvanično negativni na Covid. Ni oni ne znaju da li je do testova ili je neka druga bolest.
 
@arcibalde
@toxicm

Pisao sam već ovde za situaciju kod mene. Imao sam temperaturu, blažu upalu pluća, jedan dan i glavobolju i dijareju...negativan na test iz krvi, kao i na PCR testu.
Dakle imao sam poprilično simptoma korone ali ne i koronu po testovima koji su mi radili.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
 
Ja sam 12.3.2020 imao temperaturu, jake glavobolje, upalu grla, bukvalno pljuvacku nisam mogao da progutam, totalni gubitak cula mirisa i ukusa, dijareau, abnormalan umor. Ceo dan, uvece odem kod doktora, pita me da linsam bio u kontaktu sa osobama iz IT ili CH, ja kazem da nisam. Rece mi da imam sve simptome Covid-a, ali posto nisam bio u kontaktu, onda je samo upala grla. Dobio Hemomicin, sirup, i jos svasta nesto. Tek se na putu do kuce setik da sam vikend pre toga bio sa drugarom koji je dosao iz CH. Sutradan mi bilo bolje, odem na posao, zarazim trojicu kolega. Dvojica isli u bolnicu, obojicq imali upale pluca, radjeni im testovi, obojica negativni.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
11. dan, meni sve bolje i bolje, osim kaslja. Jos jedan clan porodice pozitivan na testu krvi (antitela)...
 
Jel zna neko gde moze da se kupi etil alkohol 96% u ns ili bg?
Upravo su mi prodali u radnji hemije neki alkohol 70% proizveden od neke nove firme blue group iz subotice i cini mi se da tu nema ni 10% alkohola.
Da imam merac alkohola odmah bi testirao da vidim sta su mi prodali, plus naplatili skoro 400din za litar.

Ako imaš digitalnu (kuhinjsku) vagu:

500 ml 70% rastvora etanola - 431,5 g
500 ml 60% rastvora etanola - 434,5 g
500 ml 50% rastvora etanola - 455,0 g
500 ml 40% rastvora etanola - 465,5 g
 
Evo jedno iskustvo od mene i nemam pojma kako da ga protumačim al aj'd

Negde kraj oktobra ode nas 20tak na "Team Building" obiđemo italiju ( Venecija kao mesto sa najviše turista između ostalog ) pritom sve su bila turistička mesta. Godina od 25 do 60 bilo u ekipi.

- Početak novembra mozda nedelju dana kako sam se vratio vata mene neka temperatura kao nikad pre, ležim 5 dana kao zombi ( pre toga nikad mene nije temperatura zaustavila da funkcionišem pritom bas retko se razboljevam i tada kada se desi gotovo nikad nista od lekova nisam nikad ni pio ( 31god))

- Taman mene prođe vata ženu, žena ...mislio sam da ce umreti....7 dana gotovo nepomična cisto do WC-a, pluća krče pakao, pula sve i svašta za temp/kašalj.

- Malo dete 2 god takodje temp sem toga nista.

Februar:

Ja i kolega radimo neki rođendan pod temperaturom obojica ( 31 i 50god ) kamerman takodje ( oko 40god )

- Kreću mere čuda ludila finansijski svi propadamo neverovatno brzo dosta njih koje znam zatvoreni dan danas neki do 2022 stavili zatvaranja itd da ne zalazim.

- Popuštanje mera poslednji dolazimo na red zajedno sa muzičarima vec svi psihički nestabilni finansijski u 3lepe al sta ces cuti sedi.

- Pustaju napokon i nas preporodili se je'l nismo mesecima nista zaradili.

NAJČUDNIJE od svega sada sledi:

- 27 Jun, radimo srednju svadbu ( oko 250 gostiju trebalo biti oko 350-400 100-150 odustalo zbog virusa ) u SJENICI, kontam pazice se ljudi itd, ja celoj ekipi uzeo maske one N95 kako se vec zovu + uzeli golove za dezinfekciju ( bele sa gumom okolo )

- 60% svadbe sa strane = BG, N.S. Pazar, Požega i pitaj boga odakle sve.
- 40% Gostiju = Sjenica

Mere: niko apsolutno nista nije nosio ni jedna jedina maska, mladence su apsolutno svi izljubili od starih do mladih, distanciranje ne postojece, ujedno poslednja svadba znali smo da će biti nove mere nedelju dana pre nego sto su i spomenute.

- Bend takodje sto je svirao poveći 12 članova prijateljski sa svima bliskih kontakta na izvolite da ne kažem vise nego pre nego je i postojao virus.

Mladence koje su svi izljubili na kraju večeri kada smo odlazili su nas izljubili ti isti mladenci.

- E sad naravno kontam imamo 100% virus jer je prosto nemoguće da nemamo s obzirom na skup ljudi i lokacija + kontakta.

Od tada je prošlo preko 15 dana niko od nas iz ekipe nije imao nikakve simptome. Ja sam svakako begao od ukućana itd da izbegnem sto vise ikakav kontakt.

- I sad sta treba zaključiti iz ovoga ja ne znam, kao neko ko ima kontakt sa bas mnogo ljudi kontam da mozda imam imunitet ...radimo od BG sve do CG.

Svakako biće zanimljivo sa ovim merama opet, naša branša dosta ljudi vuče ( zvanično oko 50.000 prijavljenih, ima bar 5x vise ne prijavljenih ) i ekonomski ćemo se raspasti tako da razumem i proteste i sva ta čuda ujedno i mere da bismo ostali živi, e sad nas narod je takav da ce pre crći sit nego gladan.

Jako je zeznuto situacija svakako sa ekonomske tačke gledišta posebno ako vakcine ne bude ubrzo i ovo se otegne do polovine sled. Godine ili cele.

Turizam je takođe u haosu. Sa ZL sam inace i ovde se stvarno dosta poštuju mere, turisti ovinsto ih ima isto dosta u većinskom delu postuju, po prodavnicama sada svi nose maske ( u prvim merama i talasima ja nisam nosio nista, nit sam mogao naći nit je moralo )

Sa crne strane poznajem jednog od 37god sto je preminuo od korone pre neki dan( kažu da je bio zdrav ko dren, posle su ustanovili da je imao nesto na plućima ) takodje jos 1 ( oko 50god )

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Pa gledaj, grip je takođe opasan i menja se svake godine. Da ne pominjemo razne bakterije...
Ja se ne sećam kad sam danima imao temperaturu i ostale simptome i pre 3 godine moj klinac fasuje nešto tog tipa. 5 dana pred odlazak na Kopaonik. Bilo mu bolje i bez temp Dan pre odlaska gore i mi odemo. Sledećeg dana, vratimo se sa staze, ja drhtim, 39 temp. Udri po brufenima, spustim ja na 37 i tako 4 dana skijaj pa popodne umirem (a vreme ko za.... nacrtano, lepota). 5. jedva sam ustao i otišao do ambulante, dade mi neki antibiotik, ja sutradan kao nov, bez temp, na stazu, ponedeljak na posao. Pa ti sad vidi...
Sestricina je 10 dana imala glavobolju, malaksalost. Njen kolega je do par dana pre toga 3 dana dolazio polumrtav na posao, oni ga jedva oterali. Sledeći dan ode čovek u kovid amubalntu, dva dana kasnije dobije da je pozitivan. Ode moja sestriçina u DZ sa majkom, testirale se (bris - PCR), negativne (rezultat posle 5 dana stigao). Sestra nije imala nikakve simptome a inace je rizična kat. po godinama.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
@arcibalde
@toxicm

Pisao sam već ovde za situaciju kod mene. Imao sam temperaturu, blažu upalu pluća, jedan dan i glavobolju i dijareju...negativan na test iz krvi, kao i na PCR testu.
Dakle imao sam poprilično simptoma korone ali ne i koronu po testovima koji su mi radili.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
Test krvi na antitela može biti negativan na početku infekcije. Igm.
Da sad uradiš test na igg antitela na corona virus, ako si ga fasovao, biće pozitivan. Ako ne, onda nije bila corona.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
@giovanni

Logično, slažem se sa tobom ali bila je neka priča (kačeni su i linkovi ovde) da jako puno ljudi nema antitela iako je preležalo koronu.

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk
 
@boki78

Da, čitao sam I ja o tome ali dve su stvari bitne: količina antitela može da varira kao i osetljivost testa i drugo, bez antitela ne može da se pobedi virus (ni prehlade ni gripa pa ni corona virus).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Koliko se u prosjeku čeka na rezultat PCR testa u EU, da li ima neko informaciju? Nešto mi je nemoguće da se i tamo čeka od 5-8 dana koliko tvrde ovi naši "stručnjaci"...

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Cuo se sa prijateljem logopedom, ima sve simptome, nije se testirao ali mu supruga pozitivna i u kucnom karantinu su. Kaze da je problem u njegovom poslu sto deca mora da mu vide usta zbog izgovora pa ne moze da nosi masku dok radi i eto.
Dajte informacije i iskustva, manite se politike.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno