Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nosim masku od 10. marta, rukavice od 20. marta i ni u jednom momentu ih nisam skinuo kada idem van kuce pa sve do danas, to ukljucuje kako zatvorene tako i otvorene prostore. Pre dve nedelje sam bio ili jedini ili jedan od troje koje sretnem u toku dana da nose masku ili rukavice. Kada sam bio u luna parku sa decom radnici su me pitali je li komso ima li te korone uz podrugljivi smeh meni iza ledja kada sam im odgovorio da ne znam i da bas zbog toga nosim zastitu. Masku i rukavice cu prestati da nosim kada SZO proglasi kraj pandemije i kada pronadju vakcinu za koronavirus. Nisam pametan, vec racionalan i poslusan. Proglasena je pandemija, receno je da jedino maske mogu da nas zastite. Za ocekivati je da se strucnjaci poslusaju i maske nose ali ne, svako zna bolje i koliko ima i koliko nema korone i kako se leci i kako se ne leci. Svi sve znaju samo strucnjaci kazu posle pola godine izucavanja da znaju jako malo o virusu.

Da vecina u nas kao gospoda Kinezi poslusa ono sto im se preporuci ovoga sada ne bi bilo. Jer jedino su srpski Kinezi branili ljudima da udju u njihove radnje bez maske u vreme pobede nad koronavirusom. Rekao bi neko da mi Srbi i Kinezi ne pripadamo istoj vrsti jer kod njih taj prkos racionalnom ne postoji.

Bila je jedna vest, ne znam koliko je tacna, kako su Google, Facebook i valjda Adobe rekli svojim zaposlenim da ce raditi od kuce do kraja 2021. godine. To su vrhunske kompanije sa vrhunskim kadrovima koji se tesko nalazi i obucava. Ako oni kazu 2021. a jure profit vise nego iko drugi, onda ljudi o tome treba da porazmisle.
 
Masku i rukavice cu prestati da nosim kada SZO proglasi kraj pandemije i kada pronadju vakcinu za koronavirus.

Та иста СЗО је препоручила да маске више штете и да треба да носи само ко је заражен. Сад ко ће га знати[emoji848]
Едит: сад читам најновије препоруке од 05.06.2020. савет је да се маске носе у случајевима када није могуће држати физичко одстојање као на пример у јавном превозу, продавницама и у веома посећеним затвореним местима.
 
Poslednja izmena:
Pa neka budemo i dalje tvrdoglavi, samo će da nas bude sve manje i manje, dok na kraju ne nestanemo kao nacija.

on topic: Vodite računa ljudi, situacija je ozbiljna i verovatno će u narednim danima da ide eskalacija....toliko mogu da kažem, zdravstveni sam radnik, info je od kolega iz prve ruke, sa prve linije.
 
Naš narod jeste glup i neobrazovan, mnogima još uvek nije jasno ni šta su to respiratorni virusi, ni kako se prenose, niti veruju da postoji nešto što oni ne mogu da vide svojim očima. Poverovaće, možda, kad se oni razbole, ili neko od njima bliskih ljudi. Što reče neko: "Prosečan Srbin nije Nikola Tesla, nego Era Ojdanić"
O tome da ogroman procenat naših ljudi i dalje veruje u sve što im se servira sa tv-a, i smatraju da je to apsolutna istina, ne treba ni da pričamo.
 
Moguce da ce nam se uskoro vratiti dnevne konferencije u 15h. Ne mozemo ni za sve bas da krivimo vladu, iako su poruke koje dobijamo kontradiktorne, ljudi su previse lezerni i nikako se ne ponasaju u skladu sa epidemioloskom situacijom. Ne treba vam Kon da bi znali kakvo je stanje. Imate vesti, SZO svaki dan trubi o tome da je globalno sve gore. Zasto su prepuni parkovi, kafici, opste zezanje svuda, nigde ni traga maskama, ja sam bukvalno jedini od svih koje poznajem, ko i dalje nosi masku povremeno (prevoz, prodavnica...). Verovatno ima jedno 100x vise zarazenih asimptopatskih od prijavljenog broja, sada vec svako zna po nekoliko ljudi koji su zarazeni, nije bilo tako u vreme karantina. Sto je i logicno, totalna opustenost = 100x veca cirkulacija virusa. Da li je ovo nekakva "strategija" da se napravi imunoloski stit oko starijih ili tragican propust, vreme ce pokazati...
Ja zaista vrlo teško mogu da verujem da je neki "trust mozgova" kod nas smislio da napravi kolektivni imunitet na taj način nakon što su videli da je to praktično propalo u Svedskoj. Na stranu pogrešna pretpostavka da mi to možemo da izvedemo sa propalim zdr. sistemom, nama treba da se zarazi dnevno 100 hiljada ljudi da bi to imalo efekta i da za 50ak dana resimo pitanje korone. To je nemoguće iz dva razloga: taj nivo zarazavanja ni SAD ne mogu da postignu i drugo, sa tim nivoom novih pacijenata, mi nemamo dovoljno grobalja...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
@Envoy

Slažem se da treba biti racionalan i oprezan ali u Kineze i "njihov" SZO imam poverenja koliko i u naš krizni štab i vladu zajedno.
Oni jesu generalno disciplinovaniji narod od nas i imaju tu kulturu nošenja maski ali su takođe pod jednim opresivnim režimom kome ljudski život ne znači puno i nemam ni najmanju sumnju da su njihove cifre mnogostruko umanjene, posebno broj inficiranih i stradalih od virusa.
Poznat je podatak da je samo u Vuhanu naručeno desetak puta više urni nego što je zvaničan broj stradalih kojim su Kinezi baratali svo vreme.
Sve dok se ne nađe vakcina, rizik postoji i nlazićemo se na prilično nepoznatom terenu.
Tek posle toga možemo da se nadamo nekoj normalizaciji života, mada mislim da više nikad neće biti kao što je bilo.
Uglavnom, kako vreme prolazi, sve manje i manje mi se sviđa ovaj vrli novi 21 vek.
 
@qryak Druže, fino ti napljuva ovaj narod. Mani se Srđana Dragojevića i ostalih "nije se desilo" sa tvitera.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Gledaju i veruju televizoru, da li su krivi ili ne.
Niti sam za radikalne mere policijskog časa niti sam za ovo što su nam priredili *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i zbog izbora.
Ljudi gledaju TV, onda bi trebalo na TV u umesto rijalitija 24/7 edukacija, ne plašenje, edukacija, pa polako, dan za danom.
Niko nije terao nekoga da ide na svadbu, rođendan, utakmice, klubove, ali nije ni opominjao, a servirana mu je preko medija zabava, da je servirana ozbiljnost, predostrožnost.
Neverovatno je kako penzioneri, bar ove koje ja poznajem, školovani ljudi, sudije, bankari, inženjeri, doktori, veruju i gledaju TV, to je prosto neverovatno.
Ostanem bez teksta, i zapitam se često da li je to vaspitanje iz 50tih toliko uticalo da nemaju nikakvu kritičku misao prema drzavnom aparatu.
 
Par citata iz ovog medium clanka:






Ovaj medium tekst je pun "we just don't know" recenica.
Meni je fascinantno da je ovaj virus prisutan vec 6 meseci, da postoji 10 miliona potvrdjenih slucajeva, da svi svetski naucnici iz ove i srodnih oblasti se bave trenutno ovim problemom i da oni i dalje ponavljaju kao papagaji "we don't know yet", "we are not sure"...

Koliko jos vremena i zarazenih (svaki slucaj je kao jedna laboratorija virusa koji mogu da istrazuju, a imaju ih 10 miliona) treba da bi nesto konacno mogli da kazu da znaju?
Ja sam covek iz nauke i znam kako nauka funkcionise i koliko je tesko doci do funkcionalnih teorija i naucnih cinjenica, ali ovo je po meni sramota za modernu nauku.
Pa nema 10 miliona zaraženih već 6 meseci. Haos je od kraja februara a tada je nastala panika da se spase šta se spasti može. Nije baš da su kod svakog mogli da istrazuju kakve ima posledice. U Italiji su stotine medicinskih radnika umrle a ti pričaš o istraživanju posledica kod asimptomatskih pacijenata. U tu vrstu istraživanja se ušlo relativno nedavno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Ko misli da bi "efekat krda" bi adekvatan, evo i matematike:

Pod pretpostavkom da se ide na kolektivni imunitet, projektovani mortalitet bi bio oko 0,5% celokupne populacije u Srbiji: 35K (ovo na osnovu statistike koja kaže da je smrtnost nešto ispod 5%).
Nadam se da je kristalno jasno da je ovo poguban manevar, a ako je nekome palo na pamet da ovo primeni, treba mu suditi za genocid.
 
Poslednja izmena:
Kaže poslovica: Ko se čuva i bob ga čuva. Nažalost ovo *mjau* od virusa nikada nije čulo za istu.

Danas sahranih četvrtog druga koji je stradao od Covida. uobičajeno ni u godinu dana nisam imao toliko smrtnih slucajeva, ovo u zadnja 2 meseca je potpuni pakao.

Svi su bili 50+, nijedan od njih nije bio zdrav, bilo je tu raznih komorbiditeta ali sam ubedjen da bi bez pojave virusa poživeli još koju ne godinu već deceniju.

Svima nama, ili bar većinski, su jasni razlozi zbog kojih smo odjednom, nakon mesec i po možda najstrožih mera u Evropi, prešli u normalan životni režim.

Kukati i proklinjati (ih) ne vredi, tu smo gde jesmo, ono što svako od nas treba da čini je da vodi računa o sebi i porodici, onoliko koliko je to moguće.

Otići na fudbalski derbi, finale kupa, tenis na Dorćolu, noćni klub... (u vreme kada je virus prisutan u populaciji i svakodnevno imamo smrtne slučajeve a nigde na zemaljskoj kugli se takva dešavanja ne odvijaju uz prisustvo publike) je čisto ludilo polumozgova, nemislećih bića i roditelja menthola.
 
Evo u prilogu statistika koju naši dostavljaju. Promene pravila i svi zdravi.

Povećanje broja predstavlja razliku dva stanja. Ako je bilo koje od ta dva stanja pogrešno, onda je i pitanje da li se povećanje može nazvati talas, odnosno nagli udar.

Taj nagli udar zamisli kao odlazak na utakmicu ili koncert koji počinju u 20h. Otvaranje kapija je najavljeno u 16h, ali zbog potencijalne smene uprave na stadionu, otvaranje kapija je ostavljeno za 19.55, onda se kapije zaguše i dobijaš udar.

Iako su cifre obolelih i umrlih nedvosmisleno lazirane nedeljama, bolnice nisu bile sve vreme pune - sada vec ponestaje bolnica u koje bi se moglo smestiti. Moje kolege su otpustili samo 2 dana nakon sto je jedan od njih (sa tezom slikom) skinut sa kiseonika, da bi oslobodili mesto za nove bolesnike. Dakle podaci JESU bili lazirani, i jos uvek se laziraju, ali ovo sada je eksplozija zaraze. Svako moze da podje od sebe, koliko je obolelih poznavao u "prvom talasu", a koliko ih poznaje sada. Na stranu to sto se tendenciozno menjala cak i terminologija, pa se od "broja obolelih" doslo do vrlo rastegljivog i nedefinisanog izraza "aktivni slucajevi".
 
Najtužnije u celoj priči je što nikome neće faliti dlaka sa glave za ovo što su uradili...
Čak će većina građana biti uverena da je država učinila sve u svojoj moći da ih zaštiti...

SM-N975F
 
Stvarno ne znam kako ce se ova prica zavrsiti ali narod mora da skapira koliko je izigran. Ako zbog ovoga neko ne izadje na ulice onda stvarno ne znam sta je potrebno.
 
Džabe zabijanje glave u pesak, virus neće nestati sve dok se ne stekne imunitet, da li prirodnim putem kroz zdrav deo populacije ili vakcinacijom. Šta već dođe prvo.

Ja lično izlazim u klubove, počela je sezona kada se sele na otvoreno i to mi prija i ići ću dokle god je to moguće.

U subotu je bio i green love festival u NS, merili beskontaktno temperaturu na ulazu. [emoji23]

Idem I na basket ako uhvatim vremena, ni to se neće menjati.

Za sebe biram život bez stresa i ometanja. Na prvom mestu mentalno zdravlje i mentalna sloboda. Da nema ove teme, apsolutno bih bio van svih dešavanja, pa i onih političkih.

Na mom radnom mestu je obavezno nošenje maski, nosim je ispod brade...

Da ne bude zabune, živim sam, ne rizikujem nikoga sa porodične strane. Babe i dede sam poslednji put obišao posle ukidanja časa, jer tada sam bio sterilan kao i svi. Do daljnjeg samo telefonski. Roditelje obiđem tri puta mesečno na pola sata i to bez fizičkog kontakta.

Svako neka brine o sebi i svojima kako misli da treba.

Mada sam verovanja da su moji preležali. Mama je bila u šopingu u Milanu baš za vikend kada je tamo izbio haos i po povratku je zakačila prehladicu. Epidemiolog je tada rekao da ne ispunjava simptome za testiranje. Taman kada je ozdravila nešto je prošlo i kroz brata, imao je suv kašalj i temperaturu koja ga je držala desetak dana, ni njega nisu testirali.

Pa ko će ga znati. Možda je to bilo to, možda je bio grip. Nije ni bitno.

Verovanja sam da je bolje sada nego u sezoni gripa kada postoji šansa da se nakaleme obe stvari.

Virus je prešao na južnu hemisferi, tamo kreće i sezona gripa, i to se vidi po ciframa iz Južne Amerike, Južne Afrike, itd..

Neko je napisao da je Švedski model doživeo krah. To se ne meri sada, meriće se kroz naredne dve sezone gripa, kada se bude izvlačio prosek. Kakav će tada biti udar u Švedskoj, a kakav u zemljama Evrope koje su birače druge metode.
 
Poslednja izmena:
Za imunitet cemo tek videti da li uopste postoji bez vakcine. Evo sad cekamo Milana i test na antitela, ako ih nema to znaci da nije imun i da moze opet da se zarazi. Jos ako mutira i menja se morace revakcinacija svake godine kao za grip.
A gripa leti nema ili vrlo malo a ovo se siri i na 33C.
 
Džabe zabijanje glave u pesak, virus neće nestati sve dok se ne stekne imunitet, da li prirodnim putem kroz zdrav deo populacije ili vakcinacijom. Šta već dođe prvo.

Ja lično izlazim u klubove, počela je sezona kada se sele na otvoreno i to mi prija i ići ću dokle god je to moguće.

U subotu je bio i green love festival u NS, merili beskontaktno temperaturu na ulazu. [emoji23]

Idem I na basket ako uhvatim vremena, ni to se neće menjati.

Za sebe biram život bez stresa i ometanja. Na prvom mestu mentalno zdravlje i mentalna sloboda. Da nema ove teme, apsolutno bih bio van svih dešavanja, pa i onih političkih.

Na mom radnom mestu je obavezno nošenje maski, nosim je ispod brade...

Da ne bude zabune, živim sam, ne rizikujem nikoga sa porodične strane. Babe i dede sam poslednji put obišao posle ukidanja časa, jer tada sam bio sterilan kao i svi. Do daljnjeg samo telefonski. Roditelje obiđem tri puta mesečno na pola sata i to bez fizičkog kontakta.

Svako neka brine o sebi i svojima kako misli da treba.

Mada sam verovanja da su moji preležali. Mama je bila u šopingu u Milanu baš za vikend kada je tamo izbio haos i po povratku je zakačila prehladicu. Epidemiolog je tada rekao da ne ispunjava simptome za testiranje. Taman kada je ozdravila nešto je prošlo i kroz brata, imao je suv kašalj i temperaturu koja ga je držala desetak dana, ni njega nisu testirali.

Pa ko će ga znati. Možda je to bilo to, možda je bio grip. Nije ni bitno.

Verovanja sam da je bolje sada nego u sezoni gripa kada postoji šansa da se nakaleme obe stvari.

Virus je prešao na južnu hemisferi, tamo kreće i sezona gripa, i to se vidi po ciframa iz Južne Amerike, Južne Afrike, itd..

Neko je napisao da je Švedski model doživeo krah. To se ne meri sada, meriće se kroz naredne dve sezone gripa, kada se bude izvlačio prosek. Kakav će tada biti udar u Švedskoj, a kakav u zemljama Evrope koje su birače druge metode.

Izvini, mozda se i uvredis mozda ne, ne znam, ali dosta i igramo u rukavicama, ja sam pak verovanja, da je ovakvo "boldovano" razmisljanje razlog mnogo cega sto nevalja u Srbiji, ako ne i koren svega. "Ja" , "meni odgovara" "kako ko misli". Uvek ima tih likova koji su pametniji od svih, izigravaju neko ludilo, avangardu, a realno rade ono sto im je lakse bez ikakve brige za druge. Kazem zao mi je ako te ovo vredja, ali meni je ovo prikaz svega sto kod osobe ne volim, i takve ljude generalno izbegavam...
 
Tako je Mare, tipičan primerak "Ja" / "Meni" osobe.
To da li i ostalima ovo odgovara i da li je za ostale ovo bezbedno....koga to briga, bitno je da je "Meni" ok.
Za ovo što si boldovao treba samo da se kažnjava, kakva preporuka. Po džepu, pa ko voli neka nosi masku i oko glave.
 
Sad i vi... Makar je bio iskren covek, ne glumi sveca ovde kao neki...
I ne radi on sta hoce vec sta moze.
Da udjem ovde bez maske u zatvoren javni prostor, momentalno bi me upucali :)
Dzabe vam sve price, pridike i istresanja na kolege, dok se ne daju tacne smernice, odredbe, kao i momentalno primenjivanje kazni, nema tu leba...

...Helios rising...
 
Nije stvar u tome da li se "glumi" ili ne, već je u pitanju svest o tome da nije sam u svemu ovome i da ne može na sve da gleda samo i isključivo iz svog ugla. Bar ne dok živi u zajednici ljudi.
A za kazne si u pravu, to sam i napisao. Po džepu, pa da vidiš kako će da se nose maske.
 
Da ne bude zabune, ne podrzavam, ali sam uveren da mu soljenje pameti na forumu sigurno nece promenuti stav.
Ali evo primer: kod nas u firmi je preko 100 radnika.
Ne nosimo maske niti se drzimo neke distance ali svi max postujemo mere van posla.
I da neces ne mozes da ih ne postujes jer ti ljudi a ne policija nece dozvoliti da se bahatis. Cim se priblizis vratima javnog prevoza bez maske vozac te upozorava povisenim tonom da ni ne pomislis da udjes bez iste.
Za sada ni jedan slucaj nismo imali.
Ali kao sto vec rekoh, od prvog dana Italije se trubi svaki dan o merama i preventivama, dobio sam vec oko 5-6 dopisa i uputstva iz firme sta kako, gomilu letaka, free novina, table na svakom koraku, plakati na svakom izlogu... Pa stvarno treba da si ***** da ih ne postujes...

...Helios rising...
 
Ne znam, licno iskustvo mi govori da je informisanost javnosti na nuli, nije objasnjeno kako se sve bolest prenosi (po onom sto se zna, a znalo se jos od januara za glavne nacine prenosa) i zasto se maske preporucuju.

Kada je gazdarica dosla posle 3 dana prelezavanja "necega" na posao, po pomenu da je jedan od likova na druzenju u Bgu testiran pozitivan nas najmladji kolega je skocio da joj da alkohol da dezinfikuje ruke. Gazdarica je ponosno rekla da se nece testirati, oboje su se gromko smejali kad sam joj preporucio da se malo natanka vitaminima C, D i slicno. Jedan stariji kolega je reagovao vrlo slicno sa alkoholom kad je cuo za to.

Njena sestra i drug koji su se zarazili istovremeno su zaglavili teze simptome i cak je vozena sestra hitnom u ambulantu, "nemate tesku upalu pluca niti tesku temperaturum - nema testiranja" i poslali je kuci da nastavi da bljuje i prelezava. Treca sestra je zakacila ili od njih ili od nekog 5og "nepostojeceg". Svo troje su bolje, ali se jos oporavljaju.

Znaci takve reakcije ljudi u mojoj radnoj okolini mi govore koliko dobro informisu ljude uopste o celoj stvari. Pa eno po jednom forumu se cude zene otkud "sad" novi simptomi koji ustvari stoje na covid19 sajtu jos otkad je otvoren sajt u martu, tek je mozda pola simptoma objavljeno u medijima sa drzavnog sajta!

Ljudi veruju u neke kvazi price doktora i Plandemiju kao ultra eksperte, eno juce jedan prodavac se izrukovao sa svima nama po kancelariji ide u Grcku njih 13oro zajedno bas ih briga.

Kad sam otisao u ambulantu prvi put zbog primetnih problema sa disanjem u lezecem polozaju pogledali su moj snimak pluca i rekli "nalazi su savrseni, dodjite za par dana ako se situacija promeni". Znaci, "perfetkni nalazi" ali da svratim ako "bude nesto teze"? Zadnjih par dana me ponovo primetno zeza disanje, samo sad umesto probadanja deluje vise kao krupnije nesto a najmladji kolega je juce kasljao i poceo da krije kasljanje. A najveca komedija je sto isti kolega "Ako zatvore "klub" ja cu da poludim sto nemam gde da visim." - Znaci prioriteti su nam iskrivljeni i ako neko kaze isto protiv istih ili se ismeju kao da si komedijas (u mom slucaju) ili krenu da budu agresivni (u tudjim slucajevima).
 
Izvini, mozda se i uvredis mozda ne, ne znam, ali dosta i igramo u rukavicama, ja sam pak verovanja, da je ovakvo "boldovano" razmisljanje razlog mnogo cega sto nevalja u Srbiji, ako ne i koren svega. "Ja" , "meni odgovara" "kako ko misli". Uvek ima tih likova koji su pametniji od svih, izigravaju neko ludilo, avangardu, a realno rade ono sto im je lakse bez ikakve brige za druge. Kazem zao mi je ako te ovo vredja, ali meni je ovo prikaz svega sto kod osobe ne volim, i takve ljude generalno izbegavam...
Druže, ni najmanje se ne vređam, niti opterećujem. Sve mi je što se tiče tema oko virusa i politike ravno. Zaista.

Od kada je prošao policijski čas, ne pratim ovu situaciju, da mi nije simpatično zaključavanje/otključavanje ove teme ne bih verovatno ni nju ispratio. Sad mi dođe kao zanimljivost poput one kladioničarske bitcoin teme, a nikada ni kupio, ni prodao bitcoin. :)

Na svu sreću država nema para za više od pola meseca policijskog časa. Tako da taj zatvor nećemo gledati. A za ostalo će se naći neka razonoda, leto je.
 
Druže, ni najmanje se ne vređam, niti opterećujem. Sve mi je što se tiče tema oko virusa i politike ravno. Zaista.

Od kada je prošao policijski čas, ne pratim ovu situaciju, da mi nije simpatično zaključavanje/otključavanje ove teme ne bih verovatno ni nju ispratio. Sad mi dođe kao zanimljivost poput one kladioničarske bitcoin teme, a nikada ni kupio, ni prodao bitcoin. :)

Na svu sreću država nema para za više od pola meseca policijskog časa. Tako da taj zatvor nećemo gledati. A za ostalo će se naći neka razonoda, leto je.
Imaćemo poprilično vikend karantina. Oni ne utiču katastrofalno na ekonomiju, ne pomažu ni u borbi protiv virusa ali uništavaju zdravlje na mnoge druge načine, i odlično pokazuju nečiju bolesnu moć.

Tako da, uživaj u vikendima dok možeš, a i u flatline-u za virus i politiku.
 
Poslednja izmena:
Nije stvar u tome da li se "glumi" ili ne, već je u pitanju svest o tome da nije sam u svemu ovome i da ne može na sve da gleda samo i isključivo iz svog ugla. Bar ne dok živi u zajednici ljudi.
A za kazne si u pravu, to sam i napisao. Po džepu, pa da vidiš kako će da se nose maske.

Da li ste realni vise vi ljudi koji spominjete maske? Non stop maske...!!! Zna se ko treba da nosi maske, i sta se tu menjalo? Zasto bi neko zdrav nosio masku? Dosta vise ispiranja mozga sa maskom.
 
Dal si ti realan da ne znas zasto se maska nosi?

Kako bre znas da nemas koronu? Koliko ljudi je samo otkriveno da imaju koronu bez ikakvih simptoma?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno