Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I treba ponavljati po 100 puta da kad se poveca broj zarazenih da to zdravstveni sistem ne moze da izdrzi. A oni se zezaju. Zato ce ovo da bude ovako narednih 2 godine jer i kad bude vakcine onda stoka nece da se sprica da ne dobije cip u pedu i da ne krene da emituje 5G signal na usi.
 
Zivim u gradu od 10 000 stanovnika, 10 ljudi bilo zaraženo od toga je 5 pokupilo koronu u bolnici, troje iz opštine i dvoje po pijacama iz drugih gradova.
Masku samo nosim kada ulazim u banku, jer ne mogu ući.
Žene koje rade nekada nose neka ne nose.
Išao sam po slavama, roštiljima, raftingu ali budem sa društvom sa kojima sam svaki dan.
U kafanama sjedim svaki dan i to u bašti, budu žurke unutra ali ne ulazim unutra.
Neko je pričao, dab je video lika da trči i da nosi masku, to je po meni *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*.
Inače bio je vašar u junu, hiljade ljudi na malom mjestu naravno da nisam išao.
 
Moj ortak je bio u Hrvatskoj krajem februara. Malo mesto, svi se znaju, ali Zadar je na par kilometara. Tada su oni imali onu situaciju sa nekim trajektom iz Italije koji je bio sumnjiv, stavili sve putnike u karantin. Ovaj moj ortak nije išao u Zadar, ali razboleo se, temperatura oko 39, povremeno je imao i neke napade da nije mogao da stoji. Kaže da prosto nije kontrolisao noge. Nije ni pomišljao da je korona, jer tada zvanično nije bilo zaraženih u Hrvatskoj. Početkom marta se vratio u Srbiju, a pošto je bubrežni bolesnik i redovno ide na dijalizu, rade mu redovno onaj test na antitela i bio je pozitivan, tako je i saznao da je preležao koronu.
Poenta ove moje priče je da nikad ne znaš. On je zaradio koronu u vreme kad zvanično ni nije bilo zaraženih u Hrvatskoj, tada niko nije ni mislio da treba nosti masku, ili nešto slično, a i bio je u malom mestu, selendri, gde se svi znaju, ali neko je pokupio negde virus, verovatno u Zadru i preneo mu. Sreća pa je preležao i prošao bez nekih posledica, ali to se nikad ne zna kako će nečiji organizam podneti ovu boleštinu.
 
Moj drugar još iz osnovne škole je preminuo negde između 22og i 24og februara. 22og sam imao poslednju konverzaciju sa njim a 24og ga je podstanar našao mrtvog u kupatilu. U poslednjoj poruci je napisao da se oseća jako loše jer ima "grip" i da ne puštam nikoga u kuću. Na autopsiji nisu ga testirali na COVID-19. Bio je uglavnom zdraviji od mene (ja sam prležao nešto kao stomačni grip 2 nedelje pre toga) i bio aktivniji. Kako je živeo na 100 metara od Kalenić pijace išao je po 3 puta dnevno i kupovao i od Kineza.
U retrospektivi, meni to sve liči na rane slučajeve Korone, čak i moj "stomačni grip" jer sam imao i druge simptome a pošto sam pušač odbacio sam kašalj i gubitak mirisa i ukusa kao neke od simptoma. Čak sam zaglavio na infuziji zbog toga. Kraj januara, početak februara se još nije računalo da je stigao COVID tj. Korona virus,testova takođe nije bilo do kasnijih datuma..
 
Poslednja izmena:
Bilo je već u februaru virusa na ovim prostorima. Iako je zvanično kod nas prvi slučaj bio 6. marta, naši su malo priglupi, pa ne znaju ni da lažu i onda im u novinama promakne pričao o čoveku koji sam kaže da se zarazio 29. februara.

https://www.srbijadanas.com/vesti/d...sam-kako-ljudi-umiru-oko-mene-sada-2020-04-16

Kako je Dejan ispričao, koronom se zarazio 29. februara tako što se rukovao sa osobom koja je bila u kontaktu sa nekim iz inostranstva. Ubrzo nakon toga se razboleo.
 
Prvi registrovani slucaj bio je 1. marta, to su posle zatrpavali drugim nebuloznim datumom.
 
Da, izlanula se ona pa se posle vadili da je 6-ti. Ma sigurno je virus bio prisutan ovde i u Januaru ali je lecen kao grip jer niko nije sumnjao. 25.01. je kineska nova godina, tad su Kinezi masovno isli tamo a neki i dolaze ovamo kod ovih sto zive ovde i ne mogu da odu tamo. Znam jer supruga frizira jednu Kineskinju koja drzi radnju ovde, iz Vuhana je. Ona je isla za Kinesku novu tamo ali joj pricala da neko dolazi i ovamo od rodjaka da je menja i da donese neku robu. To je ta razmena i mi smo u Februaru vec to imali ovde masovno.
 
Poslednja izmena:
Ja u poslednje 2 nedelje imam 5 novih slučajeva u okolini, i još par sa simptomima. Neki znaju gde su se zarazili (posao, kafana) a neki ne, pošto su manje više poštovali sve preporuke. Sreća svi imaju blažu kliničku sliku (gubitak mirisa i ukusa, malaksalost, glavobolja, temperatura), i niko nema drugih hroničnih problema.
 
Ja sam otkazao svadbu zakazanu za 18.09. i pomerio za kraj maja (optimistički)... Ne želim da se neko zarazi (ne mora na svadbi, može biti da je i pre ili posle, ali ja to neću znati) ne daj bože ono najgore, pa da se jedem posle čitav život. Ovako odgovorno, mirne duše čekamo maj i neka (nadam se) korona free vremena.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
Kontradiktornost mora postojati jer situacija nije lako opisiva, takodje nije laka za objasniti, ne kazem da mladi ne treba da postuju vec da trebaju da se druze vise nego 'stariji'
Elem, lako je vama sa zenom i decom biti godinu dana i na pustom ostrvu jer na kraju krajeva svi tezimo ka tome, da imamo porodicu, a sta ce mladi? Da sede kuci, igraju igrice i razmisljaju o koje kakvim glupostima... eto sta ce...
Da, trebaju da idu na Adu i u kafice naravno! Ali da koliko toliko postuju mere odnosno ne da sede njih 20 a pritom tih 20 sa drugih 20 sutradan... ja prvi imam drustvo koje svakodnevno vidjam od pocetka svega ovoga, nas 4-5... ali ne sirimo drustvo toliko... lako je uhvatiti se za kontra diktornost na osnovu ne shvatanja onoga sto pricam.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
 
Mladi u Srbiji žive neki geto život gde se ceo školski razred istovremeno kreće ulicom, kao kakva banda i slično. Nekad je to bio specijalitet klinaca sa periferije ali je postalo kul tako da i deca imucnijih prihvataju taj model ponašanja. Suvišno je objašnjavati zasto je to problem u vreme korone.

Penzioneri su bili zatoceni u stanovima nedeljama a njima bas fali kretanja i sunca. Pa se nisu bunili.

Mlade u Srbiji su uništili Pink i Grand i to se bas vidi tokom ove epidemije. Čega sam se sve nagledao od tih mladih ovih dana, to je tragično. Ajde da gledaju svoja posla nego prozivaju ljude po ulicama što nose maske, dobacuju, ponašaju se kao majmunska rulja.
 
Ima Čvarkov bolju, ali nije to tema :D (hint: epizoda "Tehnički pregled").

OT: mislim da bi trebalo da prikažu prave brojke, pa da se ljudi malo uozbilje... Sinoć sam uzeo da prođem kroz centar Subotice posle dobrih par meseci, išao do neke prodavnice, a imao sam šta i da vidim. Pandemije kao da nema, maske grubo 1/3 nosi, možda ni toliko... Kafići dubke puni.

Koleginica kojoj se muž i sin bave profi ozvučenjem kaže da imaju dosta posla, dosta ih nosi ozvučenje neke "sitne privatne" žurke.

Jedna sala u Subotici organizuje za vikend svadbu do 100 ljudi. Ko je ovde lud?!

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
umro Majkl Odžo, košarkaš Crvene Zvezde, od srčanog udara na treningu. pre toga je navodno preležao COVID-19. zanimljiv je komentar na tu vest na B82:
Odzo srcani udar komentar.jpg
 
Poslednja izmena:
da, u pravu si. izmenio sam. mada, okačio sam zbog komentara
 
Poslednja izmena:
većina profesionalnih sportista uzima steroide, efedrin (koji je posebno opasan) itd. umirali su od infarkta i dok nije bilo korone
 
Jel moze neko da proveri sa nemackog ministarstva zdravlja da je smrtnost od covida 0.1%?
Dobih tu informaciju pa me zivo zanima da li je tacna?
 
Jeste, informacija je tacna. Na jednom drugom forumu je clanica koja vodi statistiku za Nemacku (zivi u Nemackoj) je iznela iste te podatke.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Smrtnost zavisi od kapaciteta zdravstvenog sistema. Kina je najbolji primer. Prvo im je bio veliki procenat umrlih, onda su poslali hiljade lekara i medicinskih sestara i gomilu opreme iz drugih delova Kine, napravili dve nove bolnice, još par privremenih bolnica u hotelima i smrtnost je drastično pala. Nemci nisu niti jednog trenutka bili u situaciji da im je preopterećen zdravstveni sistem, zato je kod njih broj mrtvih dosta manji, nego u Italiji i drugim zemljama gde nisu mogli da pruže pravu negu svim pacijentima. Singapur zvanično ima samo 27 smrtnih slučajeva na 55 hiljada zaraženih. To je manje i od Nemačke.
 
Da li su proliv i blaga glavobolja simptomi zaraze?
Edit: sad vidim da jesu.
 
Poslednja izmena:
Smrtnost zavisi od kapaciteta zdravstvenog sistema. Kina je najbolji primer. Prvo im je bio veliki procenat umrlih, onda su poslali hiljade lekara i medicinskih sestara i gomilu opreme iz drugih delova Kine, napravili dve nove bolnice, još par privremenih bolnica u hotelima i smrtnost je drastično pala. Nemci nisu niti jednog trenutka bili u situaciji da im je preopterećen zdravstveni sistem, zato je kod njih broj mrtvih dosta manji, nego u Italiji i drugim zemljama gde nisu mogli da pruže pravu negu svim pacijentima. Singapur zvanično ima samo 27 smrtnih slučajeva na 55 hiljada zaraženih. To je manje i od Nemačke.

Bas tako, mnogo zavisi od zdravstvenog sistema i opsteg stanja nacije i zarazene populacije. Posto sam u SG dacu primer za SG, a vi znate stanje u Srbiji pa uporedite. Poredim sa Singapurom jer je primer dobrog zdravstvenog sistema i dugog zivotnog veka, uz musku populaciju do 40god koja je 95% u formi zbog vojske. Da objasnim: kad zavrsis vojsku od 2 god, do 40te godine si duzan da se svake godine odazivas na test spremnosti koji podrazumeva odredjenu fizicku spremu (trcanje, sklekovi, trbusnjaci), i norme uopste nisu naivne. Ako to padnes dobijes odsustvo sa posla i ides na 2 nedelje u vjni kamp da se dovedes u red manje vise (to ti je placeno).

Total cases 54929
Active cases 6300

Umrlih: 27 ili ti 0,04%

Od ukupnog broja slucajeva ogromna vecina 48-50K su migrantski radnici koji su od pocetka izolovani u kampovima, a vecina njih su bukvalno 20-30 god u punoj snazi, u smislu godina.
 
3.8 mi je ponovljen PSR, iz razlofa sto sam pozitivan od 8.7, jos uvek imam koronu,3 puta do sad radio snimanje pluca i na svakom do sad je bilo ‘blago’ I svaka analiza krvi je bila dobra.Poceo sam poslednjih 10 dana da primecujem ubrzan rad srca, zamor pri svakom odlasku do toleta, inace mi se i miris i ukus vratio od prvog avgusta, boli me zeludac..generalno lekari predlazu mirovanje do daljnjeg i tako je to za sada
 
Da li su proliv i blaga glavobolja simptomi zaraze?
Edit: sad vidim da jesu.
Ne sami od sebe, meni se to oduvek događalo i kod blažih bolesti. Čak i sve simptome da imaš, opet ne mora da bude COVID ali ako imaš više simptoma vredi proveriti.
 
Naravno da postoje, bilo koji virus koji prođe kroz organizam ostavlja posledice, samo što nekih nikada ne budemo svesni, jer su blage.
A posledice prvenstveno zavise od imuniteta osobe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno