Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Lične slobode uvek mogu da se suspenduju zarad dobrobiti zajednice.
Ta ista zajednica ih je donela, ona može i da ih ukine, lične slobode nisu bogom dana stvar koja je zagarantovana svakoj osobi samim činom rođenja, šta god mi mislili.

Ovo sto si napisao je zastrasujuce!!!
 
Zato sto mnogi biznisi ne mogu da rade za vreme pandemije normalno:
-hoteli u gradovima ( novosadski najveci hotel je prekjuche imao 9 punih soba i zatvorio se)
-rodjendaonice ( ko ce deci da slavi rodjendane)
-kafane i restorani unutra
-turisticke agencije (mislim da ne biste verovali koliko su im pali prometi)
-vanlinijski putnicki saobracaj
....
Onda je posto je pandemija preliva se na globalno u novom sadu ima 2-3 fabrike sto samo "pakuju kablove" za auto industriju sta mislis kako to sada radi?

Ovo su samo neki biznisi koji ce na jesen da budu blizu 0.

To se posle preliva na druge biznise, osim toga panika od nemastine i krize utice na gotovo sve: kupovinu automobila, svih nepotrebnih stvari, kada je jedan clan porodice u nekoj od ugrozenih delatnosti to vodi do smanjenja potrosnje porodice na sve neesencijalno.

To se onda preliva na prihod budzheta, onda ce to vremenom da se prelije i na javni sektor, smanjenje plata, onda se to opet preliva na potrosnju i na jos manji prihod u budzhet. ....

Shvatas sada?

E to je problem što se većina proizvodnje prebacila na taj isti daleki istok, a na zapadu su ostale uglavnom uslužne delatnosti, koje u epidemiji pucaju. Kod nas su uvoznici kupovali fabrike tokom privatizacije, samo da bi ih zatvorili i ostavili totalno čist prostor za uvoz iz Kine. Sad će takava privreda bez proizvodnje da nam se olupa o glavu.
 
Sve to je igra verovatnoce.
Jedan covek moze da igra ruski rulet sa pet metaka, a drugi sa jednim metkom, i da ovaj sa jednim izgubi, tj. pogine.
Ako neko na osnovu toga odluci da je pametnije birati pistolj sa pet, ili odluci da je svejedno, jer je sve stvar srece, ne moze tu niko sa strane mnogo da uradi.

Tacno je da u ovakvoj situaciji takav izbor pravi stetu i okolini, ali tako je i sa likovima koji voze kao manijaci, a i sa svakim drugim tipom kamikaze sudbinasa.
Poenta.
 
Lične slobode uvek mogu da se suspenduju zarad dobrobiti zajednice.
Ta ista zajednica ih je donela, ona može i da ih ukine, lične slobode nisu bogom dana stvar koja je zagarantovana svakoj osobi samim činom rođenja, šta god mi mislili.
Moglo za vreme komunista. Hvala Bogu pa je većina crvenih ispod zemlje, daće Bog da svi dole završe. Imamo i dalje malo ovih sps-ovaca i to se vuče na jednu nogu zbog državne sise. I to će ubrzo da krepa [emoji41]

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Ne moze normalno ova tema da funkcionise, ne vredi.
 
Na zahtev jednog clana otvaramo temu, ali to ce biti samo privremeno.
 
Hvala @Jericho

Vi koji ste imali covid19 da li vam se desava da vam nekad od hrane ili nekih sredstva za higijenu tipa sapun, kupka itd izadje nekakva alergija ili osip.
Nikad u zivotu nisam bio alergican niti bilo sta i od kad sam izasao iz bolnice na svakih par dana mi izadje ovo na slici. Posumnjam na neku hranu koju sam jeo neposredno pre i onda je izbacim medjutim opet se javi sa sledecom namirnicom i tako u krug. Najcesce po rukama i manje po nogama.
Ne znam sta treba da proverim da bih video o cemu se radi.
47d872c789aab0cf8182df2267257691.jpg
 
Meni to liči na koprivnjaču, osip koji je u doba kad sam bio klinac, bio prilično uobičajena pojava kod dece i mladjih. I sam sam ga imao, bar jednom. Ne znam šta je bio uzrok, mislim da su kokošja jaja bila glavni osumnjičeni.
Kad se pojavi, pravac kod dermatologa, pa vidi šta će da kaže.
Pozdrav
 
Imao moj klinac sa 3 godine tu koprivnjaču i nema gde nismo i kod koga bili,sve u svemu dijeta i to je to jer konkretnog odgovora nema od čega je to. Moja predpostavka je da je od kečapa iz picerije Karibik jer to toliko jaku fleku na majci ostavi da se ne može skinuti ni sa čim.
 
Dermatologu i alergolog (da se urade testovi)...
 
Hvala drustvo. Sad bar znam odakle da krenem.
Inace treniram pa mi je ishrana bas sredjena.
Doktorka mi je rekla da oni lekovi sto smo dobijali nisu toliko preporucljivi, a pogotovo Tamifly (rekla je da je bas zeznut lek i da ima dosta nuspojava i da je negde zabranjen) koji sam ja dobio da pijem pa sam mislio da mozda nema veze sa tim.
 
Moze i od lekova da bude, u svakom slucaju alergolog/dermatolog i to je to

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Hvala drustvo. Sad bar znam odakle da krenem.
Inace treniram pa mi je ishrana bas sredjena.
Doktorka mi je rekla da oni lekovi sto smo dobijali nisu toliko preporucljivi, a pogotovo Tamifly (rekla je da je bas zeznut lek i da ima dosta nuspojava i da je negde zabranjen) koji sam ja dobio da pijem pa sam mislio da mozda nema veze sa tim.

Nije Tamifly nego Tamiflu ;) inace antiviral koji se koristi protiv gripa ali samo u ranim fazama, jos nisam cuo da je neko dobijao Tamiflu za covid, rekao bih da si bio malo vise zamorce (mada kod novel virusa svi koji dobiju bilo koju terapiju su jelte zamorci :/).

Svakako nikad cuo da su davali Tamiflu za covid (medicinski sam radnik) i da, osipi jesu jedna od nuspojava Tamiflu-a nazalost, sasvim je moguce da je to u pitanju. E sad s obzirom da se to opet desava posto si prestao sa terapijom to nije bas super znak, javi se ti ipak nekom doktoru, pre imunologu (alergije razmatra imunolog, ne postoji "alergolog") nego dermatologu.

EDIT: https://www.healthline.com/health-news/how-serious-are-side-effects-of-tamiflu#1
 
Poslednja izmena:
Ja ga nisam pio nesto mnogo. Mozda nekih 3-5 dana. Pricam o tabletama. Ono sto je islo intrevenozno nemam pojma.
Daj preporuku za nekog lekara. Moze na pp ako ovde nije dozvoljeno.



Kad se pojavi, pravac kod dermatologa, pa vidi šta će da kaže.
Pozdrav

Problem je sto nekad traje 30min, a neka 2-3h..i dok ja zakazem to ce proci. Jedino sliku da ponesem.
 
Poslednja izmena:
Najbolje kod doktora. Ne znam da ti kazem sta je, ali od lekova mogu da se stvore problemi sa jetrom i to treba na vreme da se primeti i sprece moguce komplikacije...
 
Meni se to isto dešava. Ne prečesto ali se javlja. Isto tako, nekad prodje za pola sata, nekad za sat - dva. Ali ja imam autoimunu bolest i uvek sam taj osip vezivao za to. Nisam imao Covid 19 koliko znam.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Hvala @Jericho

Vi koji ste imali covid19 da li vam se desava da vam nekad od hrane ili nekih sredstva za higijenu tipa sapun, kupka itd izadje nekakva alergija ili osip.
Nikad u zivotu nisam bio alergican niti bilo sta i od kad sam izasao iz bolnice na svakih par dana mi izadje ovo na slici. Posumnjam na neku hranu koju sam jeo neposredno pre i onda je izbacim medjutim opet se javi sa sledecom namirnicom i tako u krug. Najcesce po rukama i manje po nogama.
Ne znam sta treba da proverim da bih video o cemu se radi.
47d872c789aab0cf8182df2267257691.jpg
Mojoj gospođi ovako zna da izađe zimi kad se smrzne pa uđe na sobnu temperaturu.
Bude koji minut i nestane. Sigurno zadnjih 15ak godina ...
IMAG0754.jpg
 
Poslednja izmena:
Postoje testovi krvi na alergije koji testiraju baš širok dijapazon alergena, ako ideš na klasično alergo testiranje prik testovima gde ti bocnu kožu pa preko uboda namažu alergen to će malo suziti ali ništa precizno.

Ali u svakom slučaju prvo kod specijaliste i pokaži sliku, ako je ikakav doktor znaće šta je u pitanju, samo da se otkrije od čega.
 
Pa ako ništa drugo, idi kod lekara i pokaži te fotografije. Mislim da će imati od čega da krene.
Pozdrav
 
@Bobajakuda
Ja takvu koprivnjacu sam imao kada dobijem alergijski napad. Bude po celom telu. U pocetku manja pa se posle spaja u takve kao kod tebe ploce. A lice bolje da ne opisujem jer se izdeformise. I svrbi da mi dodje da iz sopstvene koze izletim. Ja i dalje posle svega ne znam na sta sam alergican. Pocelo jos u 8. razredu osnovne skole (jeo neke zelene bobicaste plodove). Poslednji napad imao 2004.(a da pri tom nisam jeo nista sto mi je ranije izazivalo alergiju). Od jabuke (nisam je jeo 30 godina)preko eurokrema,orasastih plodova, sljiva u knedlama... Sve sam to nekad mogao da jedem.
Izvinjavam se moderatorim na ovom postu. Moguce je da je alergija nutritivne prirode. U svakom slucaju bilo bi mozda dobro da uradis alergijske probe pa da se vidi sta je u pitanju.
Mozda ne bi bilo lose da uradis i test na Heliko bakteri u zeludcu.
 
Poslednja izmena:
Radio sam test na heliko prosle godine i sve je bilo ok.
Jel zna neko sta bi trebalo da odradim od analiza na alergije ili ce mi to reci u nekoj labaratoriji?
Hteo bih prvo to da odradim pre nego sto odem kod nekog privatnog lekara...dao sam silan novac zbog povrede ruke i nista konkretno mi nisu rekli.
Siguran sam da je od tih lekova koje su mi davali.
 
Verovatno i jeste, ali ako ih sad ne uzimas ne bi to trebalo da se javlja. Znaju oni tamo, radi se LGe test i jos nesto za alergiju, radio sam ja za astmu ali mi je sve bilo ok.
Kako se osecas ovako, disanje, puls?
 
Osecam se stvarno odlicno. Vratio sam se treninzima. Jos samo da povratim ovih 13-14kg koje sam izgubio i bice sve super.
Ali sad me ovo buni sto se desava.
 
Ili idi kod imunologa ili sacekaj jos neko vreme (ako ti ne pravi problem tipa svrab), mozda ce vremenom nestati samo od sebe. Ja sam pre nekoliko godina imao povremeno crvenilo i svrab na ledjima, kao alergija, na kraju proslo samo od sebe (alergo test sa bockanjem negativan). Ko zna sta je, mozda su ti lekovi delimicno jos u tebi, pa mogu da prave problem iako im je odavno prosao "half life"...
 
Virusi su zeznute stvari, oni nas menjaju na DNK nivou, milioni mehanizama su tu u igri, od svih virusa se treba cuvati a ovaj izgleda prilicno gadno po pitanju svih propratnih efekata ali da ne pametujem sad, vreme ce vec sve reci. Epstin Bar virus recimo ko prelezi ima podosta vece sanse da razvije Hockinsovu bolest tj. rak. HPV kod zena u bas velikom procentu dovodi do povecanja sanse za rak grlica materice. Primeri su beskrajni zaista i opet kazem, milioni mehanizama su u igri kako sta zasto, ni sam ih ne razumem 10% ali cuvajte se virusa, pa i prehlada, zeznuta je to tvorevina.
 
Negde rekoše da oko 8% našeg DNK čine virusi obolelih predaka, a skoro polovina DNK su odgovori na stare virusne infekcije. :trust:
 
Kao klinac sam ležao u bolnici 2 nedelje zbog takve alergije! NIko nije imao pojma od čega je, a povukla se posle stroge dijete. Čaj, dvopek i nešto namackano.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno