Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Onda jedino zakonom propisati da maska mora da se nosi ali isto tako onda te maske deliti za dzabe ili za neku simboličnu cenu.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Tipa 0.1€ po komadu, a ne 1€ po komadu, prokleti alavci

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Nije ni problem cena nego dostupnost. Da moze uvek svuda se kupi za 1e, a ne da 50% ljudi ne moze da dodje do istih.

Za rukavice stvarni tvrdim da su nebuloza.
 
Rukavice su za zdravstvo, neka sve idu tamo ...maske bi mogli malo da puste i u plebs :)
 
Nije ni problem cena nego dostupnost. Da moze uvek svuda se kupi za 1e, a ne da 50% ljudi ne moze da dodje do istih.

Za rukavice stvarni tvrdim da su nebuloza.
Odlično, onda treba da budu 10eur. Da samo Voolin i ekipa mogu da kupe.

Cena hiruške maske je od 0.07-0.18 centi. Nema šta tu da košta 1eur.
 
CTR99 ne verujem da su vise igde te cene ! ...to je najtrazenija roba sad

prvih dana vanrednog stanja, su formirali tu cenu od 1e !
 
Ovde u Slovackoj nosenje maske je obavezno, ne mozes uci u gradski autobus ako ne nosis masku. Masku sam dobio od firme.
U prodavnicu ne mozes uci ako ne nosis masku, na ulazu mora obavezna dezinfikacija ruku(ili dele rukavice, kako gde).......
Sa merama opreza su krenuli nedelju dana ranije nego u Srbiji, kafici su bili prazni(i ako tada nije postojala zabrana).
Svako ko je dosao morao je odmah u karantin na 14 dana(kod nas se i sa time cekalo). I dalje ne postoji zabrana kretanja, otvorene su samo prehrambene prodavnice, apoteke.

Rezultat svega ovoga:
Od 13 000+ testiranih "samo" ~480 pozitivnih, jedna stara zena umrla

Da li treba nositi maske ?
 
Poslednja izmena:
Nije ni problem cena nego dostupnost. Da moze uvek svuda se kupi za 1e, a ne da 50% ljudi ne moze da dodje do istih.

Za rukavice stvarni tvrdim da su nebuloza.

Sta ja znam ja imam jednu masku tamo gde mora, za drugu pa makar umrlo pola zemlje necu dati vise od 10din... pa nek se misle
 
Nema ljudi nigde maski po te pare. Pogledajte malo po netu kako je otimanje u kini. Da bilo je u apotekama po 20 dinara tih maski, ali ulaz je sada preko 1 evro.
 
Poslednja izmena:
Ovde u Slovackoj nosenje maske je obavezno, ne mozes uci u gradski autobus ako ne nosis masku. Masku sam dobio od firme.
U prodavnicu ne mozes uci ako ne nosis masku, na ulazu mora obavezna dezinfikacija ruku(ili dele rukavice, kako gde).......
Sa merama opreza su krenuli nedelju dana ranije nego u Srbiji, kafici su bili prazni(i ako tada nije postojala zabrana).
Svako ko je dosao morao je odmah u karantin na 14 dana(kod nas se i sa time cekalo). I dalje ne postoji zabrana kretanja, otvorene su samo prehrambene prodavnice, apoteke.

Rezultat svega ovoga:
Od 13 000+ testiranih "samo" ~480 pozitivnih, jedna stara zena umrla

Da li treba nositi maske ?
Sta znaci organizovana drzava i pametni ljudi na njenom čelu.
Kao da pises o nekoj drugoj planeti

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nedeljama vec citam ovu temu i ne verujem kakve se odluke donose i kako te odluke imaju samo kontra efekat i stvaraju te guzve svaka 3 dana jer ljudi ne znaju sta ce da smisle za sledeci dan.

Nikako da se nateram da napisem nesto u temu jer ce verovatno neko skociti odma na moj komentar jer pisem sa druge strane (Austrija). A vidim i kad neko napise nesto u vezi Nemacke i slicno da se uvek nadje neko da demantuje ili provuce nesto pogrdno u vezi "gastoza".

Moje misljenje je da nije nemoguce iste mere kao ovde primeniti u Srbiji i da se zivot odvija malo normalnije.

Ja radim od kuce od 13og marta (tada sam zapravo bio u firmi poslednji put) (programer).
Nemam nista od dezinfekcionih sredstava, maski i rukavica jer se nisam spremio na vreme. Vec nedelje od 9og marta je bilo kasno za nabaviti. Sada se negde pojave ali ne trazim ih aktivno.

Ovde nema policijskog casa a u kratkim crtama ovo su neke mere i zanimljivosti sto sam ja primetio:
- Nema okupljanja vise od 5 ljudi
-- kazna je 600 EUR mislim
- Rastojanje mora da se postuje inace sledi kazna
-- u marketima imaju markeri na podu da se odrzi rastojanje
- Svi mogu da izlaze sami ili sa onim sa kojima zive
-- danas sam bio u setnji oko 2 sata i vecina ljudi seta u parovima, ima i porodice sa decom na biciklu, ljudi na ulici se zaobilaze u luku od 2m (u manjim ulicama danas gde sam isao predju i na drugu stranu)
- Psi mogu normalno da se setaju (Ja setam 3-4 puta dnevno)
- U marketima nema guzve uopste
-- izuzetak je bio cetvrtak 12 mart i tada sam jedini put video prazan raf (testenine) i ljudi su panicno kupovali wc papir
-- u petak sam vec cuo da su dostave u markete dolazile po 3-4 puta sa kamionima i sve je bilo dostupno
-- ja sam u subotu te nedelje obavio nabavku i svega je bilo i vise nego inace subotama jer su se marketi spremili a panika je trajala samo jedan dan :)
-- sada idem svaka 3 dana u nabavku i uglavnom od ulaska do izlaska mi treba 15min (na kasi max 5-6 isprred, 2 kase rade, sve normala)
-- od srede (ove nedelje) je receno da se maske nose u marketima ali ako nemas onda je ok (kazu da je ove nedelje bilo ujutru maski ali onda nisu imali vise)
-- od ponedeljka sam cuo da ce biti obavezne maske ali ce da dele na ulazu i bice za sve

Jedna velika razlika koju sam primetio odmah na pocetku ove situacije izmedju AT i Srb je da kada je u SRB proglaseno vandredno stanje da su jos nekoliko dana radili i kafici i kladionice dok su ovde bili zatvoreni. (prvobitno je odluka bila da rade restorani i kafici skraceno ali je posle jednog dana ta odluka promenjena i zatvoreni su)

Generalno mislim da ce ljudi ovde mnogo bolje sve podneti zbog ovakvih mera. Redovno se cujem sa drugarima iz SRB i znam kako je tamo ali i kao sto rekoh, ovde ne propustam nijednu poruku pa mi je sve jasno.
Za mene se skoro nista nije promenilo. Vikendom sam jedino isao na pivo i bajs sa drugarima ali osim toga skoro sve mi je isto, radim od kuce (do posla sam imao manje od 10min bajsom pa mi ni usteda vremana ne postoji u odnosu na rad iz kancelarije), idem do marketa normalno i eto.

Ne mogu da se setim sada sta sam jos hteo da napisem, verovatno sam dosta zaboravio. Uglavnom voleo bih i da su u SRB mere malo drugacije jer mi sve to nema smisla.


Edit:
Setih se jos.
Jedna stvar koja mi nije bila jasna je kad su ukinuli gradski bus u Bg ako sam dobro razumeo?
Ovde busevi i tramvaji idu normalno, proredili su neke linije da ne idu tipa na 7-8min nego na 15min itd, ulaz na prednja vrata ne moze, rekli su da nece biti kontrole karata i evo vec dve nedelje ja vidjam autobuse i tramvaje koji voze uglavnom dvoje troje ljudi. Meni je to normalno jer ne moze se pretpostaviti da svi imaju auto ili rade od kuce kao prijatelji Ane Brnabic nego lepo prevoz radi za ljude koji isto tako rade i moraju da ga koristi. A siguran sam da kome ne treba za posao da ni ne ulazi u prevoz kad vidim da voze skoro prazni.

Edit2:
I generalno mislim da ljudi se dosta dobro ponasaju. Parking ispred zdve zgrade gde sam (120ak stanova) je uvek pun jer izgleda niko ne ide nigde, i kad izlazim u setnju nikoga ni ne srecem na ulazu ili kod lifta.

Za koronu se jedino bojim da se ne provuce na artiklima koji h marketima zavrse na traci dok ne ubacim u torbu, ali nadam se da je sansa za to mala,pogotovo ako od ponedljka budu svi imali maske unutra.
 
Poslednja izmena:
Ima par strana ranije poredjenje materijala shvatices da to tvoje nije ni 50% hirurske maske. Osim toga da ne prichamo OPET po 10x da za zastitu sebe ti treba makar FFP2 maska.

Da, ali bolje ista nego nista. Poenta je da ti ako nosis virus, ne zarazis ostale.
Ako kines , sta mislis koji ce domet dejstva biti kada nosis masku a kada si bez maske..... ?
 
Poslednja izmena:
Pogledaj youtube link na prosloj strani.
 
U nekoliko postova sam video da se ljudi zale da su 'pokvarili stomak' tokom terapije. Svaki antibiotik ce vam prouzrokovati proliv. Posle antibiotika, mora se uzeti i probiotik.
 
Ne samo proliv, gubitak apetita svi imamo zbog hlorokina. Sreca nema niko ozbiljnije nuspojave, hlorokin ima ekstremne nuspojave.

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
Singapore, Praised For Its Initial Coronavirus Response, Closes Schools And Offices To Prevent Second Wave Of Infections
https://www.forbes.com/sites/isabel...ces-to-prevent-second-wave-of-infections/amp/

Prime Minister Lee Hsien Loong announced on Friday: “We have decided that instead of tightening incrementally over the next few weeks, we should make a decisive move now, to pre-empt escalating infections.” The restrictions are from April 7 to May 4.
 
Upravo sam saznao da je kolega iz drugog grada koga su pre dva dana dovezli u Kg i stavili na respirator danas preminuo. Ne znam tačno koje je godište ali imao je do 50 god. Ne znam da je imao neke prateće bolesti.
 
Ljudi ja vam pricam da je virus nenormalan, jako brzo ode nizbrdo stanje, nema pravila, nekad dani nekad bukvalno minuti, samo otkazu pluca, nedovoljno kiseonika i cao. Ovde vrlo vode racuna o pacijentima u smislu najmanja promena zovu se lekari, koriguje terapija i vodi na intenzivnu po potrebi.

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
Nedeljama vec citam ovu temu i ne verujem kakve se odluke donose i kako te odluke imaju samo kontra efekat i stvaraju te guzve svaka 3 dana jer ljudi ne znaju sta ce da smisle za sledeci dan.
.
.
.
Jedna velika razlika koju sam primetio odmah na pocetku ove situacije izmedju AT i Srb je da kada je u SRB proglaseno vandredno stanje da su jos nekoliko dana radili i kafici i kladionice dok su ovde bili zatvoreni. (prvobitno je odluka bila da rade restorani i kafici skraceno ali je posle jednog dana ta odluka promenjena i zatvoreni su)
.
.
.
Edit2:
I generalno mislim da ljudi se dosta dobro ponasaju. Parking ispred zdve zgrade gde sam (120ak stanova) je uvek pun jer izgleda niko ne ide nigde, i kad izlazim u setnju nikoga ni ne srecem na ulazu ili kod lifta.

Za koronu se jedino bojim da se ne provuce na artiklima koji h marketima zavrse na traci dok ne ubacim u torbu, ali nadam se da je sansa za to mala,pogotovo ako od ponedljka budu svi imali maske unutra.

Ne znam koliko dugo si u Austriji, ali nije ovde toliko strašno koliko ljudi generalno drame. Prva dva bolda su da povežemo da su ipak i u Austriji menjali neke stvari. U ovakvoj situaciji je to neizbežno.

Treći bold je ocena načina ponašanja ljudi....e to ovde jeste problem. Kada se ukaže na potrebu ostanka kod kuće, stanovnik Austrije ostane kod kuće. U Srbiji kada ne ideš na posao, to shvatiš kao godišnji odmor, kao što je neko već pisao za Francuze, pa gledaš da to slobodno vreme iskoristiš, kao da je sve u redovnom stanju. A da je sve redovno, bio bi na poslu. Prvog dana zabrane noćnog kretanja smo imali više video snimaka gde ljudi šetaju okolo. Čak i u grupama. Da li to može da se desi u Austriji? Moja procena, teško.

Kupljene stvari ubacuješ u torbu, jer je i to deo neke navike, kulture, šta već. Ovde se i dalje preferiraju plastične kese. Poslednjih meseci uopšte nisu jeftine, ali koga briga, ima se, može se. Stvar direktno povezana sa prethodnim pasusom.
 
3 godine.

Sad sam dosao iz setnje sa psom, ulice su puste, samo je dvoje ljudi trcalo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Upravo sam saznao da je kolega iz drugog grada koga su pre dva dana dovezli u Kg i stavili na respirator danas preminuo. Ne znam tačno koje je godište ali imao je do 50 god. Ne znam da je imao neke prateće bolesti.
Da nije mozda iz Kraljeva?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Grčka nije nešto posebno pogođena, uglavnom veliki gradovi, Atina i Solun. Radim od kuće već nedeljama, nisam nešto posebno društven, ali ovo je bre previše, a iz firme nam kažu da će ovakav režim ostati bar do kraja aprila. 25. mart je bio državni praznik, pa je dosta rešilo da spoji u produženi vikend i skokne kod rodbine u provinciju, na naplatnim rampama na autoputu bile dva kilometra kolone. Tad je vlastima dozlogrdilo što ih ne slušaju, pa su uveli lockdown, napolje možeš samo po potrebi, moraš da imaš dokumenta i obrazac koji navodi zašto izlaziš ili SMS kojim bot odobrava tvoju prijavu izlaska. Ko prekrši, kazna 150 evra, načuo sam da su do sad od tih kazni skupili 4 miliona evra. Neki članak čitam danas, razmišljaju da pooštre mere, možda će izlasci biti ograničeni na samo par sati tokom dana, to ne bi valjalo, jer bi se napravio haos u supermarketima, do sad nije loša situacija, osim ako se zezneš pa odeš subotom,

Skoro sve je zatvoreno gde ima nekog okupljanja, ali neke firme se dovijaju da rade, recimo Škodin servis će mi pokupiti auto za radovni servis i dovesti ga nazad posle. Tehnički pregledi su međutim zatvoreni do kraja meseca. Kad god je ovde na vlasti neki Mitsotakis, imamo prirodne nesreće i katastrofe. Vrlo baksuzna familija.
 
Upravo sam saznao da je kolega iz drugog grada koga su pre dva dana dovezli u Kg i stavili na respirator danas preminuo. Ne znam tačno koje je godište ali imao je do 50 god. Ne znam da je imao neke prateće bolesti.
Zoki
48god. Nije imao pratece bolesti
 
Koliko je potrebno da protekne od prvih simptoma do potpunog oporavka, odnosno negativnog testa, ako se radi o nekom srednjem/laksem stanju (temperatura, smrcavica..., bez upale pluca ). Znam da smo svi razliciti, ali neki prosijek.
 
Javicu ti ako sutra budem imao negativan test,drugi bris su mi vadili nakon 6 dana od simptoma

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
Ima par strana ranije poredjenje materijala shvatices da to tvoje nije ni 50% hirurske maske. Osim toga da ne prichamo OPET po 10x da za zastitu sebe ti treba makar FFP2 maska.
Kroz FFP2 masku prolazi virus. Treba ti bar FFP3 da bi sebe zastitio od covida.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno