Šta je novo?

MSI R9 380 GAMING 4G

brnatovic

Poštovan
Učlanjen(a)
18.09.2019
Poruke
280
Poena
70
Molio bi neko iskustvo u vezi MSI R9 380 GAMING 4GB , zeleo bi da uzmema ako moze da li da uzimam zato sto je rudarila,


ja sam nov u tim vodama sto se tice grafickih tako da bi pomoc bila ok zato pitam sve i svasta.









PS , ajde ako obrisete post uredu molim vas posalji te mi PM poruku zasto de da ispravim itd. hvala vam
 
Ta R9 380 kartica jeste malo starija ali za 50e ima dosta ubedljiv odnos performanse/cena. Otprilike je performansama u proseku skoro izjednačena sa GTX1050ti. To nije uopšte tako sporo a praktično i max ako se uzme u obzir da to treba da radi upareno sa:

CPU: AMD Athlon X4 840, koji je vro skroman i usporavaće bila šta brže od te kartice. Usporavaće i R9 380 ali ne nerazumno, koliko toliko još u granicama prihvatljivog.
monitor: 1680x1050

R9 380 dosta više troši i zagreva se od novijih kartica, poput navedene GTX1050ti. 190W vs 75W za slične performanse. No zato je sa druge strane jeftinija.

R9 380 je u odnosu na postojeću R7 360 brža u proseku negde oko 70%, što je osetno ubrzanje.

Ako se ima para može se ići i na nešto novije i brže ali je postojeća platforma onda isto obavezna za zamenu. Jača grafička od te R9 380 nema mnogo smisla na toj platformi.

Po pitanju kartice koja je majnovala, to je večiti rizik, no taj rizik će važiti i za večinu drugih kartica te starosti bez garancije na tržištu ma šta prodavci tvrdili za šta da je bila korišćena. Svakako je idealnije sačekati neku kojoj, ako ništa drugo, ventilatori nisu toliko pregrmeli ili je možda bila vraćana iz mrtvih. No u bilo kojoj situaciji ne znači da će navodi prodavca i stvarna situacija biti u skladu. Sa polovnim stvarima je uvek rizik, sa majnerskim karticama još za stepen više.
 
Ta R9 380 kartica jeste malo starija ali za 50e ima dosta ubedljiv odnos performanse/cena. Otprilike je performansama u proseku skoro izjednačena sa GTX1050ti. To nije uopšte tako sporo a praktično i max ako se uzme u obzir da to treba da radi upareno sa:

CPU: AMD Athlon X4 840, koji je vro skroman i usporavaće bila šta brže od te kartice. Usporavaće i R9 380 ali ne nerazumno, koliko toliko još u granicama prihvatljivog.
monitor: 1680x1050

R9 380 dosta više troši i zagreva se od novijih kartica, poput navedene GTX1050ti. 190W vs 75W za slične performanse. No zato je sa druge strane jeftinija.

R9 380 je u odnosu na postojeću R7 360 brža u proseku negde oko 70%, što je osetno ubrzanje.

Ako se ima para može se ići i na nešto novije i brže ali je postojeća platforma onda isto obavezna za zamenu. Jača grafička od te R9 380 nema mnogo smisla na toj platformi.

Po pitanju kartice koja je majnovala, to je večiti rizik, no taj rizik će važiti i za večinu drugih kartica te starosti bez garancije na tržištu ma šta prodavci tvrdili za šta da je bila korišćena. Svakako je idealnije sačekati neku kojoj, ako ništa drugo, ventilatori nisu toliko pregrmeli ili je možda bila vraćana iz mrtvih. No u bilo kojoj situaciji ne znači da će navodi prodavca i stvarna situacija biti u skladu. Sa polovnim stvarima je uvek rizik, sa majnerskim karticama još za stepen više.



Da li Zeus 700W moze da drzi nju i da pokrene , ako ne sta predlazes od napajanja.
 
Riziku kupovine polovne grafičke kartice se može delimično doskočiti kupovinom od nekoga ko ima dug staž, čist profil i dobre ocene kao i insistiranjem na garanciji od bar jedno stvarnih nedelju dana, te nakon toga proverom ventilatora što prstima, što u radu i testiranjem kartice pod opterećenjem, što u sintetičkim testovima, što u realnim uslovima, tj. igricama.

Ne uzimati karticu u trenutku kada se nema vremena da se ista lično intezivno testira u radu. Posle je kasno za testiranje kad kratka usmena garancija istekne. Ni prodavac sa dobrim renomeom nema potrebu da je uvažava nakon što prođe dogovoreni rok.

Ukoliko za tih nedelju dana sve uredno radi rizik je znatno smanjen da će ventilatori proklackati/prozujati ili sama kartica prestati da radi i/ili izbacuje artefakte ili ubija drajvere. Potpuno eliminisanje rizika je nemoguće.
 
Da li Zeus 700W moze da drzi nju i da pokrene , ako ne sta predlazes od napajanja.

ZEUS ZUS-700 ?

700W ZEUS ZUS-700 je napajanje koje je rizik samo po sebi. Realno ne bi ga trebalo ni imati. Bilo kakav pokušaj da se pravda posedovanje toga je poprilično hrabro.

To je klasa od koje se može očekivati da izda u bilo kom momentu i da to uradi na nedostojanstven način po priključene komponente, paleći ih redom previsokim propuštenim naponom u trenutku otkaza. Do tada pak napajajući te iste komponente "prljavom" strujom i time ih lagano ubijati, tj. naponske jedinice na njima.

Izuzimajući navedeno gore, upitno je kako ali verovatno će raditi (neko vreme) ali se mora uzeti dodatni adapter za PCIe 6pin konektor.

To napajanje ima standardno samo jedan takav konektor, PCIe power 6pin, koji je bio dovoljan za R7 360 ali za tu MSI R9 380 trebaju dva takva.

Preporuka je ipak zameniti to napajanje prvom prigodom i taj trošak podvesti pod kategoriju "dugoročna investicija".
 
ZEUS ZUS-700 ?

700W ZEUS ZUS-700 je napajanje koje je rizik samo po sebi. Realno ne bi ga trebalo ni imati. Bilo kakav pokušaj da se pravda posedovanje toga je poprilično hrabro.

To je klasa od koje se može očekivati da izda u bilo kom momentu i da to uradi na nedostojanstven način po priključene komponente, paleći ih redom previsokim propuštenim naponom u trenutku otkaza. Do tada pak napajajući te iste komponente "prljavom" strujom i time ih lagano ubijati, tj. naponske jedinice na njima.

Izuzimajući navedeno gore, upitno je kako ali verovatno će raditi (neko vreme) ali se mora uzeti dodatni adapter za PCIe 6pin konektor.

To napajanje ima standardno samo jedan takav konektor, PCIe power 6pin, koji je bio dovoljan za R7 360 ali za tu MSI R9 380 trebaju dva takva.

Preporuka je ipak zameniti to napajanje prvom prigodom i taj trošak podvesti pod kategoriju "dugoročna investicija".



e hvala ti, imam neku brendirano napajanje dao mi komsija 550W pa cu videt snjime znam da je snjime terano HD7970 , pa cu videt st ade kud hvala ti ovo :D druze znaci mogo
 
ZEUS ZUS-700 ?

700W ZEUS ZUS-700 je napajanje koje je rizik samo po sebi. Realno ne bi ga trebalo ni imati. Bilo kakav pokušaj da se pravda posedovanje toga je poprilično hrabro.

To je klasa od koje se može očekivati da izda u bilo kom momentu i da to uradi na nedostojanstven način po priključene komponente, paleći ih redom previsokim propuštenim naponom u trenutku otkaza. Do tada pak napajajući te iste komponente "prljavom" strujom i time ih lagano ubijati, tj. naponske jedinice na njima.

Izuzimajući navedeno gore, upitno je kako ali verovatno će raditi (neko vreme) ali se mora uzeti dodatni adapter za PCIe 6pin konektor.

To napajanje ima standardno samo jedan takav konektor, PCIe power 6pin, koji je bio dovoljan za R7 360 ali za tu MSI R9 380 trebaju dva takva.

Preporuka je ipak zameniti to napajanje prvom prigodom i taj trošak podvesti pod kategoriju "dugoročna investicija".




https://www.itsvet.com/proizvod/xilence-sps-xp500-500w/comp_comp_powersupply/624/699

da dodam samo ne mora bit ova graficka vec 280X ili 280 video sam za jeftinije pare :D


evo to je to napanje da li bi pasalo ista bolje?


inace ovo je zeusova snaga https://imgbbb.com/image/TTVi5e
 
Poslednja izmena:
280 i 280x troše još više. to su rebrandovane kartice 7950 i 7970 i umeju da povuku i do 300w !
to ne uzimaj ni pod razno.

380 je tonga čip, gcn 2 generacije i troši manje a pruža više. Ukoliko imaš para, kupi rx 470 (ne 460, ona je duplo slabija) za ~60 evra i završi posao.
mnogo manje troši, a performanse su joj još i veće (posle je ista kartica rebrandovana kao rx 570).

inače to je kraljica 1080p cost/perf kategorije.

i razmisli o prelasku na novu platformu jer je taj athlon, kako kolega zujavac reče, usko grlo.
 
Poslednja izmena:
Prvo je napomenuto 550W, linkovano je 500W. Koje je napajanje u pitanju, koji tacno model?

XILENCE SPS-XP500.(12)R3 sa 12V/18A + 12V/20A, koje nema ni jedan 6/8 pin PCIe GPU power konektor?
 
Prvo je napomenuto 550W, linkovano je 500W. Koje je napajanje u pitanju, koji tacno model?

XILENCE SPS-XP500.(12)R3 sa 12V/18A + 12V/20A, koje nema ni jedan 6/8 pin PCIe GPU power konektor?


Iskreno pise 500W i zove se bukvalno XILENCE nista vise ne pise sto me to buni i mene takodje , Naime naleteo sam na druga koji mi nudi za 6k dinara RX 460 4GB da li se to isplati , ! koliko sam video procesor i graficka ne zagusju jedne druge
 
280 i 280x troše još više. to su rebrandovane kartice 7950 i 7970 i umeju da povuku i do 300w !
to ne uzimaj ni pod razno.

380 je tonga čip, gcn 2 generacije i troši manje a pruža više. Ukoliko imaš para, kupi rx 470 (ne 460, ona je duplo slabija) za ~60 evra i završi posao.
mnogo manje troši, a performanse su joj još i veće (posle je ista kartica rebrandovana kao rx 570).

inače to je kraljica 1080p cost/perf kategorije.

i razmisli o prelasku na novu platformu jer je taj athlon, kako kolega zujavac reče, usko grlo.

@ brnatovic

Prakticno je covek upravo rekao ovim u baloncicu sto sam i ja krenuo da pisem ali posto sam vec napisao ...

R9 280X je GCN1, R9 380 je GCN3.

R9 280X je brza ~ 10% od R9 380 ali u piku sama povuce i 300-350W. R9 280X nije ni malo naivna po pitanju potrosnje i previse je za taj XILENCE SPS-XP500. Nece to valjati. R9 380 mnogo sriktnije limitira max potrosnju u pikovima na ne vise od 200-230W tako da moze da prodje eventualno u kombinaciji sa tim i slicnim marginalnim napajanjima.

Dodatno, obzirom da je spominjan HD7970, R9 280X i HD7970 imaju vrlo slicnu potrosnju.

RX 470 je verovatno best buy u toj cenovnoj kategoriji - perf/EUR. Potrosnja joj je zakucana na max 150W, performanse su joj 40% bolje od R9 380, po sirovoj snazi je kao novija iz suprotnog tabora, GeForce GTX 1650. No ona je vec previse za Athlon X4 840. Limitirace tu karticu. Obzirom da se nasludjuje da brnatovic ima vrlo skroman budzet, moglo bi se reci da nece do kraja vratiti novac ulozen u nju po pitanju performansi. No i dalje je kartica koja ima donekle smisla cak i na toj masini.

Moze se uraditi upgrade na, prakticno top FM2 CPU, Athlon x4 880k kojeg trenutno ima u oglasima za 30e sa sve kulerom. To ce doneti oko 15% poboljsanja i tek nesto malo vise je osposobiti za RX 470 ali i 880k ce biti bottleneck za nju. Treba naglasiti da zamena toliko komponenti zahteva i dosta zongliranja, tj. vremena i angazmana oko kupo-prodaje. Napominjem to obzirom da u tom slucaju onda mozda i zamena cele platforme ima smisla.

Memorije bi trebalo da ima 8GB. Danasnje igre benefituju od toga.
 
@ brnatovic

Prakticno je covek upravo rekao ovim u baloncicu sto sam i ja krenuo da pisem ali posto sam vec napisao ...

R9 280X je GCN1, R9 380 je GCN3.

R9 280X je brza ~ 10% od R9 380 ali u piku sama povuce i 300-350W. R9 280X nije ni malo naivna po pitanju potrosnje i previse je za taj XILENCE SPS-XP500. Nece to valjati. R9 380 mnogo sriktnije limitira max potrosnju u pikovima na ne vise od 200-230W tako da moze da prodje eventualno u kombinaciji sa tim i slicnim marginalnim napajanjima.

Dodatno, obzirom da je spominjan HD7970, R9 280X i HD7970 imaju vrlo slicnu potrosnju.

RX 470 je verovatno best buy u toj cenovnoj kategoriji - perf/EUR. Potrosnja joj je zakucana na max 150W, performanse su joj 40% bolje od R9 380, po sirovoj snazi je kao novija iz suprotnog tabora, GeForce GTX 1650. No ona je vec previse za Athlon X4 840. Limitirace tu karticu. Obzirom da se nasludjuje da brnatovic ima vrlo skroman budzet, moglo bi se reci da nece do kraja vratiti novac ulozen u nju po pitanju performansi. No i dalje je kartica koja ima donekle smisla cak i na toj masini.

Moze se uraditi upgrade na, prakticno top FM2 CPU, Athlon x4 880k kojeg trenutno ima u oglasima za 30e sa sve kulerom. To ce doneti oko 15% poboljsanja i tek nesto malo vise je osposobiti za RX 470 ali i 880k ce biti bottleneck za nju. Treba naglasiti da zamena toliko komponenti zahteva i dosta zongliranja, tj. vremena i angazmana oko kupo-prodaje. Napominjem to obzirom da u tom slucaju onda mozda i zamena cele platforme ima smisla.

Memorije bi trebalo da ima 8GB. Danasnje igre benefituju od toga.

uzecu RX 460 4GB posto se to jedino i slaze sa procesorom da se ne tuku sto bi rekli da neko nekog usporava , za sada.


RX 470 interesatno nju nisam gledao moram videt nju za koliko mogu nadji
 
Poslednja izmena:
Iskreno pise 500W i zove se bukvalno XILENCE nista vise ne pise sto me to buni i mene takodje , Naime naleteo sam na druga koji mi nudi za 6k dinara RX 460 4GB da li se to isplati , ! koliko sam video procesor i graficka ne zagusju jedne druge

Ne RX 460 je los izbor za tih 6000, puno para a nece biti veliki upgrade sa R7 360, nedovoljan.

RX 470 je drasticno brza kartica od RX 460, prakticno duplo brza i to za minimalno vise novca. Kao sto je receno za oko 60e se nadje RX 470.

Razuman izbor je R9 380 za 45e ili RX 470 za 60e uz, ako se ostaje na istoj platformi, recimo upgrade na Athlon x4 880k koji je zajedno sa kulerom 30e.
 
Poslednja izmena:
Ne RX 460 je los izbor, to nece biti veliki upgrade sa R7 360, nedovoljan.

RX 470 je drasticno brza kartica od RX 460, prakticno duplo brza i to za minimalno vise novca. Kao sto je receno za oko 60e se nadje RX 470.

Razuman izbor je R9 380 za 45e ili RX 470 za 60e uz, ako se ostaje na istoj platformi, recimo upgrade na Athlon 4 880k koji je zajedno sa kulerom 30e.

mozes mi poslat link od tog procesora? ako nije problem?
 
@brnatovic Vidim pominje se R9 380-ica. Iskreno evo je kod mene Asus STRYX 380X zapakovana i zamenjena RX 590-icom. Sa i5-icom i 16gb RAM-a skoro pa da ne primećujem razliku...još je 380-ica za tri koplja tiša i bolje radi u odnosu na 590-icu.

Svaka preporuka za 380X što se mene tiče...da nisam dobio ok cenu za 590-icu ne bih još uvek menjao Asus-a...
 
@brnatovic Vidim pominje se R9 380-ica. Iskreno evo je kod mene Asus STRYX 380X zapakovana i zamenjena RX 590-icom. Sa i5-icom i 16gb RAM-a skoro pa da ne primećujem razliku...još je 380-ica za tri koplja tiša i bolje radi u odnosu na 590-icu.

Svaka preporuka za 380X što se mene tiče...da nisam dobio ok cenu za 590-icu ne bih još uvek menjao Asus-a...


Da teo sam R9 380 ali neam napajanje sipak
 
Ta R9 380 kartica jeste malo starija ali za 50e ima dosta ubedljiv odnos performanse/cena. Otprilike je performansama u proseku skoro izjednačena sa GTX1050ti. To nije uopšte tako sporo a praktično i max ako se uzme u obzir da to treba da radi upareno sa:

CPU: AMD Athlon X4 840, koji je vro skroman i usporavaće bila šta brže od te kartice. Usporavaće i R9 380 ali ne nerazumno, koliko toliko još u granicama prihvatljivog.
monitor: 1680x1050

R9 380 dosta više troši i zagreva se od novijih kartica, poput navedene GTX1050ti. 190W vs 75W za slične performanse. No zato je sa druge strane jeftinija.

R9 380 je u odnosu na postojeću R7 360 brža u proseku negde oko 70%, što je osetno ubrzanje.

Ako se ima para može se ići i na nešto novije i brže ali je postojeća platforma onda isto obavezna za zamenu. Jača grafička od te R9 380 nema mnogo smisla na toj platformi.

Po pitanju kartice koja je majnovala, to je večiti rizik, no taj rizik će važiti i za večinu drugih kartica te starosti bez garancije na tržištu ma šta prodavci tvrdili za šta da je bila korišćena. Svakako je idealnije sačekati neku kojoj, ako ništa drugo, ventilatori nisu toliko pregrmeli ili je možda bila vraćana iz mrtvih. No u bilo kojoj situaciji ne znači da će navodi prodavca i stvarna situacija biti u skladu. Sa polovnim stvarima je uvek rizik, sa majnerskim karticama još za stepen više.



Novac je povecan do 70e or 8000din da li je prava kupovina RX 560 4GB
 
radiće to na zevsu, ma kako to čudno zvučalo.

380 je gcn 2, ne 3, mala ali značajna digresija. ista generacija kao 7790 (260x) i 285. Tonga čip

Apgrejd na skuplji procesor (mrtve) FM2 platforme je apsolutno gubljenje dragocenih minuta života. isti napredak je moguće postići prostim overklokom na najjeVtinijoj (dole nato) ploči.
To odmah zaboravi.
Ako već apgrejduješ, idi na AM4 i 6core ryzen. r5 1600 je sasvim ok.

Dati 45e za 380 vs 60e za 470 je opravdano jedino ako baš nemaš tih 15e doplate, sve ostalo ide u korist potonje.

čak iako imaš usko grlo u procesoru, unapredićeš ga kad-tad. do tad će bar napajanje da ti bude pod manjim teretom.

što se odnosa snaga grafičkih tiče, vidi sliku u prilogu. (izvor, futuremark)

560 i 460 (ista kartica sa dva imena) je DUPLO slabija od 470 (i 570 takođe) - bacanje para.
 

Prilozi

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    178.2 KB · Pregleda: 51
Poslednja izmena:
radiće to na zevsu, ma kako to čudno zvučalo.

380 je gcn 2, ne 3, mala ali značajna digresija. ista generacija kao 7790 (260x) i 285. Tonga čip

Apgrejd na skuplji procesor (mrtve) FM2 platforme je apsolutno gubljenje dragocenih minuta života. isti napredak je moguće postići prostim overklokom na najjeVtinijoj (dole nato) ploči.
To odmah zaboravi.
Ako već apgrejduješ, idi na AM4 i 6core ryzen. r5 1600 je sasvim ok.

Dati 45e za 380 vs 60e za 470 je opravdano jedino ako baš nemaš tih 15e doplate, sve ostalo ide u korist potonje.

čak iako imaš usko grlo u procesoru, unapredićeš ga kad-tad. do tad će bar napajanje da ti bude pod manjim teretom.

što se odnosa snaga grafičkih tiče, vidi sliku u prilogu. (izvor, futuremark)

560 i 460 (ista kartica sa dva imena) je DUPLO slabija od 470 (i 570 takođe) - bacanje para.


Hvala na odgovru,
 
Ju ar velkom ! (volkam volkam , što bi reko jedan zaboravljeni frajer)

U zdravlju da te služi komp
 
Ju ar velkom ! (volkam volkam , što bi reko jedan zaboravljeni frajer)

U zdravlju da te služi komp

wow e hvala ti ^_^ sta da ti kazem

evo iz duse mogu ti reci da moj racunr tera trnuetno call of duty warzone u 45 fps i to bez problema zato ocu uzet nesto dobro i miran sam brate kad sam mogo far cry new draw igrat :) to je to
 
Kako mislis zaboravljen? Jutku necemo zaboraviti niti ce prestati on da volka xD
 
svaka 560 je za izbegavanje, u današnje vreme i sa današnjim cenama. ako je 30e, onda vredi toliko.

sa druge strane XFX je sasvim pristojan brend.
 
Radeon HD 7790 i RX 260x su Bonaire arhitektura i one su stariji GCN2(nd gen, CLRX GCN 1.1). Ne treba ih izjednačavati sa novijim GCN3(rd gen, CLRX GCN 1.2) na Antigua/Tonga.

R9 380 je Antigua/Tonga arhitektura koju deli sa R9 380X/R9 285, i svakako da ima noviji GCN3(rd gen, poznat i kao CLRX GCN 1.2), ne stariji GCN2(nd gen, poznat i kao CLRX GCN 1.1). Da se ne unosi bespotrebna zabuna.

Više i nije od nekog značaja autoru teme koji je napravio preokret pri konačnom izboru u odnosu na izbor grafičke sa početka teme.

Informacija je za one koji žele imati uvid u tačne Antigua/Tonga specifikacije.

https://www.sapphirenation.net/the-evolution-of-gcn
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/?architecture=GCN+3.0&sort=generation
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/?architecture=GCN 2.0&sort=generation
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/amd-antigua.g780
https://www.anandtech.com/show/8460/amd-radeon-r9-285-review/2
https://hexus.net/tech/reviews/graphics/88139-sapphire-radeon-r9-380x-nitro/
https://bit-tech.net/reviews/tech/graphics/amd-radeon-r9-380x-review/1/
https://www.amd.com/system/files/documents/polaris-whitepaper.pdf "pg. 9 3rd-generation GCN solutions (e.g. GPUs codenamed “Tonga,” “Fiji,” and “Antigua”)."
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/docs/amd-gcn3-isa.pdf
 
znate kako nasao sam na RX 470 za 60eura ali van mog grada a ja ljudima poput toga prodaje kupovine tesko sam poceo da verujem sta znas kaze on da da sve ok dodjes ono ni za k ako nije iz novog sada nista
 
odi pa proveri . grafička kartica se uvek kupuje lično i uz proveru na licu mesta.

zujalice, u pravu si, pomešao sam sa r9 290 , šta ćeš... star čovek, pobrljavi
 
Nazad
Vrh Dno