Šta je novo?

Xiaomi Redmi Note 9 / 9 Pro / 9S

Na Mi Srbija 9S "uskoro" tako da ga dobijamo pre svih ostalih verzija ipak.
 
Krenuo je preorder u zvanicnoj radnji. Cena 29k za 4/64 model uz popust od 15% u naredna 3 dana sto izadje 24.650rsd. Vise nego korektno po meni.
 
A kad stize 9s ako je sada preorder?
I kada ce realme 6?
 
Po meni je realna cena ta sa popustom od 24. 650 dinara, ali znajući naše uvoznike i ovo je korektno.
Ja hoću supruzi da uzmem redmi note 9s i jedino mi smeta što je u preorderu samo siva boja. Ja sam planirao da uzmem plavi.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ostale boje uglavnom malo kasnije dodju. Cena je ocekivana, rekao bih.
Nego, da li vredi sacekati verziju 6/128GB, da li ta 2GB prave razliku za prosecnog korisnika koji ne igra igrice?

Ja moram da kupim novi telefon, a izbor je ili ovaj ili Realme 6.

Ono sto me kopka kod ovoga jeste displej, dosta je osvrta na njega, na mnogim recenzijama kazu da je slabiji od onoga na Note 8 Pro, manja maksimalna osvetljenost, i screen bleeding na nekim jedinicama.
Tu mi Realme 6 deluje da je u prednosti, em 90Hz a i generalno deluje kao bolji panel, sudeci po recenzijama. Medjutim, tu mi je diskutabilno grejanje G90T, kazu neki greje se vise inace, neki samo pri igricama.
 
Ma gluposti, kakvo grejanje...Ok jeste topliji od konkurentskog snapa ali nije to sad Galaxy Note 7....
 
Na KP sam video 9S za 235e, a 6/128GB je 260e.
Nekako mi je 6GB veci garant za koju godinu koriscenja.
 
Ni jedan Redmi Note ne vredi preko 200e i nece vredeti dok ne bude bio u kombinaciji Amoled+Sony senzor kamere+SD chipset.
 
Na KP je to jedini oglas za redmi note 9s i ima ga 2 nedelje sigurno.
Sa cenom je stvarno preterao a i neverujem da ga ima na stanju.
Ako u zvaničnom Mi store-u kod nas košta oko 200 eur, doduše u preorder-u, na KP mora da bude ispod 200 eur kad ga budu nabavili više prodavaca.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Jos kada bi neko pravio Amoled+Sony senzor kamere+SD za 200e. Dok se to ne desi možemo samo da se nadamo. Jedina opcija približna tome je prošlogodišnji Mi 9T koji je trenutno na akciji u radnji za 40k što je daleko iznad tih 200e. Pouzdani mađari ga odavno nemaju na stanju a i dok su ga imali bio je oko 260e.

Tačno je da Note 9S ima problem sa bleedingom, nema NFC(kome je to bitno) i Toni je rekao da malo "štekće" animacija u menijima što se i da videti na njegovom review-u ali sam siguran da će to ispeglati ako već nisu.
Razlika izmđu 4 i 6 GB rama je oko 10% u Antutu, u realnom radu verovatno nije primetno osim kod težeg multitaskinga barem za sada.

Što se tiče realmi 6/pro još ga nema kod nas u zvaničnoj prodaji. Neki su pitali na FB strani uvoznika ali su rekli da za sada nemaju više informacija. Po radnjama se samo prodaju prošlogodinji realmi 5 modeli. Kome je gaming prioriter realmi 6 je definitivno bolji izbor or redmi 9 ali računajte na manju autonomiju baterije zbog kombinacije SoC i većeg osvežavanja ekrana.
 
Poslednja izmena:
Jos kada bi neko pravio Amoled+Sony senzor kamere+SD za 200e. Dok se to ne desi možemo samo da se nadamo. Jedina opcija približna tome je prošlogodišnji Mi 9T koji je trenutno na akciji u radnji za 40k što je daleko iznad tih 200e. Pouzdani mađari ga odavno nemaju na stanju a i dok su ga imali bio je oko 260e.

Mi A3 150-170e
Mi 9 Lite 200-220e

Pricam o cenama na oglasima naravno, u radnjama su skuplji.
 
Vezano za displej, screen bleed je svakako hardverski problem, a ono sto prikazuju po netu je prilicno primetan okvir neravnomernog osvetljenja.
Medjutim, pisu da je to vezano za prvobitne kontigente telefona, uglavnom u Aziji, i da na uredjajima proizvedenim u narednim turama nema tih problema.

A za maksimalnu osvetljenjost kazu generalno da je slabija, ispod 450 nita, ali na GSM Areni su napisali da na automatskom rezimu na direktnom suncu ide oko 550.
 
Sta prosecnom korisniku znaci 90 hz ekran na telefonu?
 
^ I znači i ne znači. Ne znači jer realno ne znači, a sa druge strane znači jer prosečnom korisniku znači sve što marketing proglasi za aktuelni selling point.
Već sad je "samo dve zadnje kamere" ne baš prihvatljivo većini prosečnih korisnika jer su "naučeni" da tri, četiri, pet i šest kamera znače "kvalitet" :)
Slično tako i hercaža, za koju godinu će biti "neophodno" 150 ili 180hz.
 
Upravo zbog toga pitam? Jer vidim da se to postavlja za neki uslov a smatram da to ne igra aposolutno nikakvu ulogu za rad telefona. Ja sam dobre tri nedelje gledao telefone sta da kupim i isao sam od onih jeftinijih ka onim skupljima i na kraju sam presekao i narucio MI 9T, a gledao sam od Redmi Note 8 Pro preko Redmi Note 9 Pro, 9S, preko Realme X2, Realme 6 i kada sam pogledao svi oni jesu na svoj nacin dobri ali svakom nesto fali bar za moj pojam, verovatno da i ovom MI 9T nesto fali ali za mene ce biti odlican.

Ne znam zasto meni je uslov bio da telefon mora da ima Amoled ekran, Telephoto kameru, iako ne znam razliku izmedju ovih obicnih ali eto samatrao sam da je na neki nacin bolja jer vidim da samo po neki telefoni je imaju i to obicno bude u Pro verziji dok kod obicne bude wide, ultrawide, depth, macro.
 
Poslednja izmena:
Pa ekran sa vecom stopom osvezavanja je prosto bolje korisnicko iskustvo.
90Hz znaci vecu fluidnost, vizuelno brzi uredjaj, prosto novi standard za oko.
Stoji da nije nesto bez cega se ne moze, ali isto tako kazu da kad se nakon par dana naviknes na 90Hz ili vise, posle nema sanse da se vratis nazad.
 
A kad stize 9s ako je sada preorder?
I kada ce realme 6?

Званично у Србији ? Не верујем да ће скоро. Питао сам на њиховој Фејсбук страници када ће Realme 5, рекли су за две недеље, то је прошло, и даље званично доступан само Realme 5 pro.
 
Ostale boje uglavnom malo kasnije dodju. Cena je ocekivana, rekao bih.
Nego, da li vredi sacekati verziju 6/128GB, da li ta 2GB prave razliku za prosecnog korisnika koji ne igra igrice?

Ja moram da kupim novi telefon, a izbor je ili ovaj ili Realme 6.

Ono sto me kopka kod ovoga jeste displej, dosta je osvrta na njega, na mnogim recenzijama kazu da je slabiji od onoga na Note 8 Pro, manja maksimalna osvetljenost, i screen bleeding na nekim jedinicama.
Tu mi Realme 6 deluje da je u prednosti, em 90Hz a i generalno deluje kao bolji panel, sudeci po recenzijama. Medjutim, tu mi je diskutabilno grejanje G90T, kazu neki greje se vise inace, neki samo pri igricama.
Не знам за тебе, али нешто критикују слабију верзију, да "поједе" сву радну меморију, тако да ми се чини да би требало сачекати 6 gb.
 
Pa ekran sa vecom stopom osvezavanja je prosto bolje korisnicko iskustvo.
90Hz znaci vecu fluidnost, vizuelno brzi uredjaj, prosto novi standard za oko.
Stoji da nije nesto bez cega se ne moze, ali isto tako kazu da kad se nakon par dana naviknes na 90Hz ili vise, posle nema sanse da se vratis nazad.

Ne znam, ja smatram da je to nepotrebno na telefonima. Drugo sto se sa 90hz baterija trosi vise i onda velika vecina vraca na 60hz ekran.

Samo nesto izmisljaju da bi mogli da uzmu pare. To nametanje nekog standarda koji nije standard je malo glupo.
 
Pa ne moze se reci bas da je nepotrebno, ili da je neki gimmick. Cinjenica je da 60Hz postaje polako proslost u flagship segmentu i da je 90Hz/120Hz novi minimum i da ce postati novi standard za flagship kategoriju, a selling point za srednju.

Fluidnost uredjaja je kvalitativna stavka koja se uvek razmatra kao odraz brzine i snage nekog telefona, a ako veci refresh rate nudi vecu fluidnost za navigaciju kroz interfejs i upotrebu aplikacija, onda tesko da se moze smatrati nepotrebnim.
Negde sam procitao finu definiciju za veci refresh rate - brzina i snaga telefona prevedena u vizuelni dojam

A sto se tice baterije, uz optimizaciju razlike nisu velike. Cak i Realme 6 ima od pola h do najvise sat vremena manju autonomiju na 90Hz rezimu, a vecina telefona ima automatski rezim gde u zavisnosti od podrzanosti aplikacija sam prebacuje izmedju 60 i 90Hz.

No svakako, nije kljucna stavka, narocito ne u ovoj kategoriji telefona, ali svakako ide na konto boljeg displeja.
 
Mi ovde ne pricamo o flagship modelima nego od midrange, smatram da u toj klasi telefona nema sta da trazi 90hz. Jednostavno nepotrebno je, ne razumem o kojoj fulidnosti pricas? Oces da kazes da su telefoni do pre pola godine i godinu bili neupotrebljivi samo zato sto nisu imali 90hz osvezenje. Bilo koji video da sada pustis to ce radi pa radi, nema tu fluidnost. A to sto ce micro secundu da prebacis brze sa stranice na stranicu je totalno nebitna stvar.

To sto kazes fuidnost, kao da ces ti da saltas milion ikonica u telefonu pa da ti zato znaci fluidnost. Verovatno da ne gledamo svi istim ocima na te novotvarije koje izmisljaju da na konto toga uzmu neke pare.

Licno smatram da kao sto se pojavilo to 90hz, 120 ili koliko je vec neki telefoni imaju da ce isto tako nestati jer naci svoju svhu na telefonima.

Poenta nije da nam je u zivotu sve bude brzo nego da to sto imamo da u tome uzivamo. Procice nam zivot u tome da non stop jurimo za necim i da necemo imati vremena da uzivamo u zivotu.
 
Samo da podsetim, ljudski mozak može da obradi 24-25 slika u sekundi, koliko je i bila brzina filmske trake.
Ovo sa osvežavanjem je slično pojavi 24-bitne palete na računarima pre xyz godina, a ljudi mogu da razlikuju jedva 100-200k nijansi.
Ali, ta paleta je ostala i danas.
Tako će se i veće brzine osvežavanja zadržati *mjau**mjau**mjau*, jer tako su u mogućnosti...

Poslato sa COR-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Pričate gluposti, kad tako moram da kažem. Naravno da se vidi razlika. Razlika između 60hz i 240hz je OGROMNA. Monitori sa osvježavanjem od 120/144/240hz se koriste već godinama i ko god ih je probao teško da se može vratiti na 60hz.
 
Potvrdjeno da ljudsko oko moze da vidi i mnogo vise od 25 slicica u sekundi pogotovo izvezbano oko, uzmi za tu svrhu pilote koji vide i preko 120 slicica u sekundi.

Moj licni stav je da je 90hz totalno nebitno na telefonima. Jer ako pogledamo unazad sve telefone koji su pre dve tri godine daleko kostali skuplje nego sada ovi sto se pominju pa nije im falilo 90hz osvezenje, nego je jednostavno neko reko ako mogu monitori na racunarima da idu do 360hz sto ne bi mogli i telefoni do 120.
 
Pa nemoj tako da kažeš ako ne moraš.
:)
Razumem da veća frekvencija izmena slike manje umara oči.


Poslato sa COR-L29 uz pomoć Tapatoka
 
.
Poenta nije da nam je u zivotu sve bude brzo nego da to sto imamo da u tome uzivamo. Procice nam zivot u tome da non stop jurimo za necim i da necemo imati vremena da uzivamo u zivotu.

Odgovorio si sam sebi. Veci refresh jeste vece uzivanje, jer upravo to osvezavanje vise prija ljudskom oku, i kao sto neko rece osetno manje zamara, sto je fakt.
Mislim, bezveze je diskutovati o tome posto kategoricki napadas neki kvalitet iz subjektivnog ugla, a objektivno je vec prihvaceno da ekrani od 90Hz, 120Hz postaju podrazumevani.

U srednjem segmentu naravno da su daleko od toga, ali svaka recenzija konkretno posto se ovde radi o Note 9 seriji, navodi 90Hz ekran kod Realme 6 kao glavnu prevagu koju bi kupac mogao odabrati pri razmatranju neka od ova 2 modela koja su direktni konkurenti u svom segmentu.

Meni to nije najbitnije, i ne vapim za takvim ekranom na telefonu od 30k, ali pricati da nije prednost u korisnickom iskustvu je krajnje neosnovano.
 
Potvrdjeno da ljudsko oko moze da vidi i mnogo vise od 25 slicica u sekundi pogotovo izvezbano oko, uzmi za tu svrhu pilote koji vide i preko 120 slicica u sekundi.

Moj licni stav je da je 90hz totalno nebitno na telefonima. Jer ako pogledamo unazad sve telefone koji su pre dve tri godine daleko kostali skuplje nego sada ovi sto se pominju pa nije im falilo 90hz osvezenje, nego je jednostavno neko reko ako mogu monitori na racunarima da idu do 360hz sto ne bi mogli i telefoni do 120.
Piloti reaguju i na 1ms (tehnicki gledano 1000 slicica u sekundi).

90-120Hz je najlepsa stvar jer na telefonima je apsolutno sve animirano..
 
No posto je tema Note 9 serija, da kazem da ne smatram nedostatkom nedostatak 90Hz, jer jelte ipak je apsurdno traziti tu specifikaciju u ovom segmentu, iako eto konkurent nudi.
Po meni je najveca prednost 9S cip i baterija. Samo sam nekako stava da je steta uzeti telefon koji dolazi sa dosta dobrim i jos novim cipsetom u verizji od 4GB.
6GB mi je taman u kombinaciji sa 720G, i taman garantuje bezbrizan rad za recimo naredne 2 godine.
Opet, ne kazem da je 4GB nedovoljno, vec samo mi je nekako komforniji izbor.
 
Nazad
Vrh Dno