Šta je novo?

"Test of time" u novom Svetu Kompjutera?

Ja mislim da su ubedljivo najduhovtiji opisi igara bili u casopisu Mega Games,koji je nesto kratko izlazio u periodu 1996-1998.....ali koji su to likovi bili stvarno neverovatno......secam se da sam vristao od smeha citajuci opise video igara...:)
Najjače su bile u Bonus.
Kakvih je ti opisa bilo.
Bio je jedan lik za kojeg se dugo nije znalo ko je, ni je li muško ili žensko...

Kakav flashback
6e48c7a327362cb8622e9cf0b4c42ad4.jpg
432014b6b488a86db2f42831560da511.jpg


Igor Simić
Uroš Tomić
Miljan Lakić

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
mani je playjoy bio interesantan što se tiče koncepcije ali je brzo propao, čini mi se da još imam te brojeve..
 
Jel ima negde da se procita BONUS u pdf?
 
Nego, Ima li ga u novom SK?
 
A u Decembarskom?
 
Nema u decembarskom.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 
U starim retro brojevima SK je svojevremeno bila masa netačnih informacija, polu-informacija tipa "čuo sam od tamo nekoga" pa sve do recenzija igara koje su pisane pod dejstvom teških opijata u sumornim redakcijskim noćima i koje su često bile teška nebuloza te puko otaljavanje. Bilo je naravno i kvalitetnih textova i veoma profesionalnih ali je ceo sadržaj za mene uvek bio 50/50 tj. pola kvalitet pola smeće

A bili su i opisi nepostojecih igara za koje su potom bile objavljenje (najverovatnije izmisljenje) dogodovstine sa piratima u “cvetu igara” (ne secam se nazalost imena igara ili broja SK...)
 
Pre nekoliko godina sam uzeo da listam temeljno neke stare brojeve SK kad ono malo po malo pa iskoče neke nebuloze koje ranije ko tinejdžer nisi zapažao a i nisi nekim informacijama pridavao toliko važnost jer si većinu toga uzimao zdravo za gotovo. Razni likovi su tu prodefilovali, retko da je bilo ozbiljnih gamera a kamoli da su imali neko ozbiljnije novinarsko iskustvo iza sebe.
 
Kako god bilo, SK ima svoje zasluženo mesto u istoriji naše računarske scene.
Mnogo pametnih ljudi je tu "prodefilovalo", da pomenem samo velikane Voju Antonića, Stanka Stojiljkovića, Nenda Balinta, Acu Radovanovića, Slobu Macedonića i druge.
Kasnije je kvalitet dosta opao, ni ja ih ne čitam redovno već više od deset godina, ali kakvi god da su sada, bolji su od onih pljuvača iz emugalaxy sekte, koji godinama vode kampanju protiv njih, a nisu im ni do kolena..
 
Kako god bilo, SK ima svoje zasluženo mesto u istoriji naše računarske scene.
Mnogo pametnih ljudi je tu "prodefilovalo", da pomenem samo velikane Voju Antonića, Stanka Stojiljkovića, Nenda Balinta, Acu Radovanovića, Slobu Macedonića i druge.
Kasnije je kvalitet dosta opao, ni ja ih ne čitam redovno već više od deset godina, ali kakvi god da su sada, bolji su od onih pljuvača iz emugalaxy sekte, koji godinama vode kampanju protiv njih, a nisu im ni do kolena..

Naravno da ima mesto, bilo je tu odličnih i fenomenalnih textova ali je zaista svašta netačno moglo da se pročita a i jednostavno vidiš da se neki autor uopšte nije potrudio da se informiše dostojno niti da mu je stalo do tog svog texta koji piše, puko otaljavanje. Mene takve stvari užasavaju na ličnom nivou, vodim se uvek onim da ako radiš nešto radi ga valjano i profi do kraja ili uopšte ne ulazi u materiju.
A za pomenuti Emuglx kao i za celu tu Gajbotron ekipu ne treba trošiti reči nikakve, oni su protiv svih i najpametniji su jelte, to se uveliko zna ;) ...i posle se neki ljudi čude kako ovde do sada nije bila neka velika retro game konvencija ili pak šta slično. Pa naravno da nema kada su svi razjedinjeni i svako je najpametniji, onako klasično srBski a daleko od toga da ne može da se organizuje niti da nema šta da se pokaže, ima i te kako. Kod amera i engleza recimo je potpuno drugačija priča, tamo se mnogo više ljudi podržavaju ali mi ne bi bili mi da je tako ;)
 
Poslednja izmena:
A bili su i opisi nepostojecih igara za koje su potom bile objavljenje (najverovatnije izmisljenje) dogodovstine sa piratima u “cvetu igara” (ne secam se nazalost imena igara ili broja SK...)

Mislis na ovo?

siju05b.velika.jpg
 
^
bas na to! :D (koji je to broj?)

///
Ali u cemu je bila fora? Zasto su napravili 6 opisa igara koji izgledaju 100% autenticno?!?
 
Prvoaprilska šala valjda.
 
Upravo to.
Davno je bilo ali znam da su od 87-e imali dosta tih humorističkih tekstova, ovo im je bio jedan od jačih fazona, evo upecaše se ljudi 30 godina kasnije. ;)
Ima na Tomažovom sajtu gomila skenova starih brojeva SK, vredi pogledati, pre nego što se krene sa kritikama..
 
Pre nekoliko godina sam uzeo da listam temeljno neke stare brojeve SK kad ono malo po malo pa iskoče neke nebuloze koje ranije ko tinejdžer nisi zapažao a i nisi nekim informacijama pridavao toliko važnost jer si većinu toga uzimao zdravo za gotovo. Razni likovi su tu prodefilovali, retko da je bilo ozbiljnih gamera a kamoli da su imali neko ozbiljnije novinarsko iskustvo iza sebe.

Znaš kako, sredinom osamdesetih si mogao ili da budeš gejmer bez novinarskog iskustva ili novinar bez gejmerskog iskustva, pa ti vidi šta je gore. Ne zaboravi da su tad mnoge tekstove pisali i sami čitaoci, naročito onaj korak po korak deo, gde su ljudi sami crtali mape, pa im pošalješ poštom, a oni tebi honorar ako objave tekst. Tek nešto kasnije (kraj 80ih/početak 90ih) su se pojavili stalni saradnici za opise igara.
 
Ima na Tomažovom sajtu gomila skenova starih brojeva SK, vredi pogledati, pre nego što se krene sa kritikama..

Ja sam imao sreću da je drugar sredinom 90-ih pronašao na tavanu kolekciju od negde '88-93 koju je neki podstanar tu odložio. Njega to nije zanimalo, ali ja sam svaki put kad odem pokupio par komada, i sa uživanjem čitao. Beg u mnogo lepši svet u tom sumornom periodu.
Teško je procenjivati vrednost časopisa poput SK iz današnje perspektive gde su informacije lako dostupne, i izvori brojni. Smetalo je i meni tada što je papir loš, što ima previše oglasa, malo opisa igara i šta ti ja znam, ali SK je bio jedini i samim tim najbolji. Lako je sad kritikovati...
 
Znaš kako, sredinom osamdesetih si mogao ili da budeš gejmer bez novinarskog iskustva ili novinar bez gejmerskog iskustva, pa ti vidi šta je gore. Ne zaboravi da su tad mnoge tekstove pisali i sami čitaoci, naročito onaj korak po korak deo, gde su ljudi sami crtali mape, pa im pošalješ poštom, a oni tebi honorar ako objave tekst. Tek nešto kasnije (kraj 80ih/početak 90ih) su se pojavili stalni saradnici za opise igara.
+1 bravo!
 
A za pomenuti Emuglx kao i za celu tu Gajbotron ekipu ne treba trošiti reči nikakve, oni su protiv svih i najpametniji su jelte, to se uveliko zna ;) ...i posle se neki ljudi čude kako ovde do sada nije bila neka velika retro game konvencija ili pak šta slično. Pa naravno da nema kada su svi razjedinjeni i svako je najpametniji, onako klasično srBski a daleko od toga da ne može da se organizuje niti da nema šta da se pokaže, ima i te kako. Kod amera i engleza recimo je potpuno drugačija priča, tamo se mnogo više ljudi podržavaju ali mi ne bi bili mi da je tako ;)

Emuglx je bio samo skupina igraca koji su imali nesto drugaciju percepciju prema gamingu. Ne mora se svako složiti niti prilagoditi sa takvim gledištem samo ne vidim njihovu koherenciju sa stanjem gaminga kod nas, narocito Retro. Da je postojalo malo vece interesovanje prema toj vrsti zabave (kao kod amera/engleza) verovatno bi i postojale nekakve konvecije i slicno. Inace, cak je i Emuglx imao svoju Retro/Gaming sekciju koja se ticala starih racunara gde se moglo procitati cak i o New Age igrama. Nesto sto je u nekom mainstream mediju gotovo nezamislivo, narocito kod nas. I to mikronske Retro zabave koja je postojala, je opet zahvaljujuci "maloj šaci vucibatina" :D

https://www.emuglx.org/tag/C64,Amiga/
 
Poslednja izmena:
Znaš kako, sredinom osamdesetih si mogao ili da budeš gejmer bez novinarskog iskustva ili novinar bez gejmerskog iskustva, pa ti vidi šta je gore. Ne zaboravi da su tad mnoge tekstove pisali i sami čitaoci, naročito onaj korak po korak deo, gde su ljudi sami crtali mape, pa im pošalješ poštom, a oni tebi honorar ako objave tekst. Tek nešto kasnije (kraj 80ih/početak 90ih) su se pojavili stalni saradnici za opise igara.

80-te i početak 90-ih su još bili dobri skroz, tek tamo oko sredine 90-ih kreće sve i svašta. Ne mislim da je nužno da neko mora da je profi novinar al ono daj malo ozbiljnosti i profi pristupa stvarima, na to sam mislio. Mislim ok, svi kontamo da se nije lako dolazilo do informacija ali masa likova koji su radili recenzije nisu jednostavno znali da pišu niti su se dovoljno razumeli u sam gaming, nije mi jasno kako su tamo neki završili da im textovi budu objavljivani redovno.


Emuglx je bio samo skupina igraca koji su imali nesto drugaciju percepciju prema gamingu. Ne mora se svako složiti niti prilagoditi sa takvim gledištem samo ne vidim njihovu koherenciju sa stanjem gaminga kod nas, narocito Retro. Da je postojalo malo vece interesovanje prema toj vrsti zabave (kao kod amera/engleza) verovatno bi i postojale nekakve konvecije i slicno. Inace, cak je i Emuglx imao svoju Retro/Gaming sekciju koja se ticala starih racunara gde se moglo procitati cak i o New Age igrama. Nesto sto je u nekom mainstream mediju gotovo nezamislivo, narocito kod nas. I to mikronske Retro zabave koja je postojala, je opet zahvaljujuci "maloj šaci vucibatina" :D

https://www.emuglx.org/tag/C64,Amiga/

Aha, a ovo si ti pisao za njih ? Jednom sam se baš pitao da li si to možda ti (nije da ima 100 Elvira ;) )

Ma vidi, ta retro sekcija je cool skroz i na mestu al ja sam više mislio tu na sam karakter ljudi koji rade u toj ekipi i sa kojima baš i nemam neka lepa i prijatna iskustva. Neki su se okoristili o mene bezobrazno a neki su me izvredjali bespotrebno tako da ono, što se mene tiče daleko im lepa kuća što se kaže.
Što se tiče konvencije bilo bi tu podosta izlagača i svega da se vidi ali džaba to kada nema sloge i razumevanja. Ja mislim da bi čak i solidan broj ljudi došao za naše uslove (neka dodje i 200 to je ogroman uspeh). Ko zna možda jednog lepog dana bude nešto
 
Ima u januarskom
 
Dobro, a u februarskom?
 
Hvala ti.,,ponovo :)
 
Teško je procenjivati vrednost časopisa poput SK iz današnje perspektive gde su informacije lako dostupne, i izvori brojni. Smetalo je i meni tada što je papir loš, što ima previše oglasa, malo opisa igara i šta ti ja znam, ali SK je bio jedini i samim tim najbolji. Lako je sad kritikovati...
Jeste, i sredinom devedesetih su godinama imali samo jednu spajalicu na, ionako užasnom papiru. :)
Ako ne staviš hiruške rukavice, i pincetom okrećeš listove, raspadne se za par dana. :)
Ali da - kraljevi su.
Ja sam ih uvek mnogo voleo.
Čak sam pre 15-ak godina imao čast da upoznam neke iz redakcije i pomognem na izradi par naslovnih strana.

Sećam se nekog teksta iz Cveta Kompjutera, gde valjda neki gejmer igra Civilization na kompu, i na kraju skontaš da to u stvari Isus upravlja svetom. :)
Pa bio onaj članak o kompjuterskim bleferima.
I karikature su im bile odlične (Peđa se valjda zove, taj što je crtao).
 
Ima i u martovskom
 
Nazad
Vrh Dno