Šta je novo?

Sta da kupim za bekap?

BOOGIEMAN

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2005
Poruke
139
Poena
320
Imam koji terabajt fajlova razbacanih na nekoliko kompjutera, koje treba bekapovati. Razmisljam se izmedju nekog HDD docking uredjaja kao recimo ovaj LC Power LC-DOCK-U3-IV, ili mozda da preskocim to i odmah kupim neki eksterni hdd?
Sta vi koristite, a da ste zadovoljni istim? Nekako mi se cini da su ovi eksterni zasticeniji od prasine i nekoriscenja? Brzina nije bitna, disk ne planiram da koristim cesce od par puta godisnje.
Takodje, kako najbolje formatirati bekap hdd, kao jednu primarnu NTFS particiju, mozda ext4, ili nesto trece?
 
Ako je već to svrha i koristi se tako retko, uzmi odmah externi drajv i završi posao. Bolje je zaštićen kad se ne koristi, možeš da ga nosaš okolo i pare koje bi dao za dock dodaj za veći disk...
Druga solucija je da uzmeš zasebno externo kućište i disk po želji, pošto često nemaš pojma šta uzimaš sa "gotovim" externim drajvom. Imaš hrpu tih kućišta i kod nas, na KP i na Aliexpressu, izabereš neko, uzmeš disk koji hoćeš, ubaciš unutra i vozi...
 
Poslednja izmena:
Neki konkretan model eksternog hdd-a (od 1Tb) ili je to sve slicnog kvaliteta?
Eksterno kuciste bih izbegao, imao sam ranije neki Chieftec, ali je otkazao zajedno sa hardom u njemu.
A imao sam i WD green disk u kucistu desktop racunara koji je crko maltene u istoj nedelji kad mu je istekla garancija (sa 2Tb nepovratno izgubljenih podataka)
Bas imam lose iskustvo sa bekap diskovima, zato i pitam ovde za preporuku ... razmisljao sam cak i o cloud varijanti, al je ipak dosta skuplja.
 
Da ne ispadnem kontras, zasto mislis da je cloud skuplji? Ako si spreman da odvojis malo vise, imas Google Drive/Google One gde dobijas 2TB za $100 godisnje. Za istih $100 mozes dobiti 6TB na OneDrive u Office 365 Home paketu, samo sto je 6x1TB (6 naloga).

Enclosure/dock te kosta nekih 30-40 dolara (neki kao ovaj LC power), 2TB disk je nekih 60-70, znaci izasao si na jednu godisnju pretplatu, i to ako nisi uzeo dva diska u RAID. Pritom je ipak veca sansa da tebi nesto otkaze/izgubi se/zapali u lokalu nego njima u cloudu. Mozda bih samo predlozio neki kvalitetan flash drive od stotinak GB gde ces cuvati neke bas bitne podatke (za bas ne daj Boze, ako nesreca udari), slike dece, dokumente i tako to, sto je mala investicija.

Ako imas potrebe za cescim pristupom tim podacima, onda ok, isplati se da imas mozda u lokalu. Ali ako je to samo par puta godisnje da nesto svuces/uploadujes...
 
Da ne ispadnem kontras, zasto mislis da je cloud skuplji? Ako si spreman da odvojis malo vise, imas Google Drive/Google One gde dobijas 2TB za $100 godisnje. Za istih $100 mozes dobiti ...
Pogledaj moju masinu iz potpisa :d
Takodje, kod cloud varijante uvek postoji mogucnost da firma koja pruza usluge bankrotira, ili da jednostavno ugasi taj servis zbog nerentabilnosti.
 
Ove koristim godinama u razlicitim kapacitetima i nikad nikakav problem. Prednost Transcenda u odnosu na WD je sto portovi drajva nisu deo diska unutra pa u slucaju da se nesto, pu pu pu, desi, lakse se servisira aka spasavaju podaci. Na netu imas mnogo testova i utisaka korisnika, sve samo pozitivno...
https://www.transcend-info.com/Products/No-324
 
Nazad
Vrh Dno