Šta je novo?

Mikrotik, VLAN i guest wifi

BelThaZoR

Slavan
Učlanjen(a)
13.04.2006
Poruke
801
Poena
370
Moram da priznam da, izgleda, nisam toliko upućen u mikrotik koliko sam mislio da jesam. Pokušavam da napravim u firmi guest wifi pristup. Imamo TPLink EAP330, i konfigurisane 2 mreze (2 SSID), jedna ima defaultni VLAN id 1, a druga 50. Taj EAP je spojen na RB3011UiAS na port ether6. Prateci nekoliko tutorijala, napravio sam VLAN, bridgeovao ga sa portom, dodelio mu dhcp server sa drugim opsegom i u tom trenutku wifi mreza ne radi uopste, a EAP nije dostupan uopste. Kapiram da sam nešto golemo prevideo, ali mi nije jasno šta. Ako ima neko upućeniji da me makar pogura u pravom smeru, bio bih jako zahvalan. :)
 
Trebalo bi da postavis export ali ovako napamet: ether6 je port u nekom Bridge? U tom slucaju Vlan za guest wifi postavljas na Bridge interfejs, ne na ether6.
Ukoliko ether6 nije port u Bridge-u tada Vlan postavljas na ether6. DHCP server poseban za vlan i za ether6, razliciti opsezi naravno + firewall. To je sto se tice podesavanja interfejsa na ROS, EAP nisam video do sad, ne znam kakva su mu podesavanja za trunk.
Postavi neki screenshot i sa EAP pa mozda pronadjemo problem.
 
Hvala veliko, ja sam celo vreme kacio na ether6 umesto na bridge. Kako sam ga zakacio na bridge odmah je proradilo bez problema. A sad da me pitas sto sam kacio na port umesto na bridge... Ne bih znao :)

Hvala jos jednom
 
jesam li ja dobro razumeo da si ti na kraju sve vezao na isti bridge? kako onda odvajaš mrežni segment za guest wireless? DHCP server ne može da radi na slave interface. kako filteruješ saobraćaj između guest wireless i ostatka mreže?
 
Nisi dobro razumeo, verovatno jer sam ja napisao setup dhcp za varijantu bez bridge, posto je njegov setup prva varijanta, ether u bridge, vlan na bridge, mora imati dhcp na bridge i na vlan.
Takodje mora imati i pravila na forward chain MT gde brani saobracaj iz razlicitih mreza...
 
Ako te ne mrzi da napišeš pravila koja si stavio za firewall za zabranu saobraćaja između
 
Nazad
Vrh Dno