Šta je novo?

Hdd na lsptopu u MBR formatu

zarec

Cenjen
Učlanjen(a)
12.05.2013
Poruke
59
Poena
159
Iz ne znam kog razloga na laptopu hdd je u MBR formatu i mogu instalirati samo XP?.
Windows 7 ne dozboljava.
Kako ovo riješiti?
 
Kad krenes da dizes win 7, umesto da samo formatiras particiju, obiris je skroz i napravi novu i onda instaliraj, trebalo bi tada da moze... :)
 
Pa mbr I treba za windows 7 nego najverovatnije ne moze instalacija posto nisu iste verzije ntfs-a.
 
Nisam mogao instalirati Win 7 a ponovo instalirao XP.
Išao sam na kreiranje partijice C i sada su ibje partijice u NTFS formatu.
Da li ce prici win 7 preko ovoga nisam siguran.
Imam i opciju da izvadim Hd i na drugom PC ga formatiram?
Recimo sa HD lowe format??
Molim savjet
Hvals
 
Krenes sa instalacijom, w7, u nekom trenutku ti prikaze da biras koliku ces particiju da napravis za OS (W7), tu prvo napravis da ukines sve particije pa onda da celi hdd (ako je mali) ili njegov jedan dio odredis za C: odnosno instalaciju W7.
Ako ne moze nikako instalacija, onda nesto nije u redu sa tim dvd ili fleskom sa koje instaliras W7.
Onu malu particiju od 100MB sto pravi W7 ostavi ako i kako je napravi, a ako prvo brises particije sa hdd onda obrisi bas sve... pa tek onda podizi sistem.
 
Poslednja izmena:
naravno da treba obrisati sve particije, sistemsku, boot i recovery koja postoji na svim laptopovima.

nakon toga skini dobru verziju windows7 (ne čačkanu) i u boot meniju biosa umesto "uefi" izaberi "legacy" kako bi pokrenulo w7 instalaciju.

inače NTFS je fajl sistem, a MBR (master boot record) je particiona tabela (alternativno tome , na win10 je GPT).
Dve različite stvari.
 
Poslednja izmena:
Cekam da XP formatira D Partijicu pa cu probati.
Obje su u NTFS formatu.
C (Healthy(System) a cekam da završi D.
Ima li nacina da se se provjeri šta je sa ovim HDD
Ranje sam ga provjerio sa HD tune pro i nije imao loših sektora, temperatura ok?
 
najbolje reci koji je model laptopa,koliko rama i koji procesor pa ćeš dobiti adekvatan odgovor šta zapravo da staviš.čim stavljaš XP reklo bi se da je neki mator laptop u pitanju i pitanje je zapravo koliko poente ima držati sedmicu na njemu (mada uz par tweakova sedmica može ppristojno da radi i na singl kor HT atomima).
 
Lenovo 570s
Procesor intel core i3
Intel hd grafic 3000 lenovo
Hdd hitaci 464gb
 
radi tu i desetka samo tako.
ipak, ako nisi vičan, bolje prepusti instalaciju nekom stručnijem, xp je dead kao dodo, mnogi važni programi na njemu više i ne rade.

što se provere hdd-a tiče, najlakši za upotrebu i najkorišćeniji je hdd sentinel.
(za ssd - crystaldisk info, al to je druga priča)
 
Izvadio sam Hd iz laptopa i formatiracu ga -imam nekoliko programa
 
Ljudi, zasto ne koristite DISKPART, u toku instalacije pritisnete precicu do njega SHIFT-F10, ukucajte dispart, zatim list disk, zatim select disk(0 ili 1), zatim clean. Disk je onda kao iz fabrike i vozi.
 
Najiskrenije, zato sto ne znamo ni da postoji... :d

Jel to deo win-a ili bios-a ili cega je vec deo i gde se nalazi kad mu se pristupa pri instalaciji OS-a?

Uf uf sad videh to je neki "alat" iz dos-a ... mnogi od nas se ne razumeju u "crno/belo" komandovanje kompom pa je to jos jedan veliki razlog za izbegavanje i nekoristenje.
 
Poslednja izmena:
lupaju ljudi, dosadno im.
 
Izvadio hd iz laptpoa
Kada stignem sa Partition magic cu ga obraditi ili sa wipe sergeensztrelec koga upravo skidam pa se jabim...
 
partition magic (bog da mu dušu prosti) ne očitava SMART (odnosno izveštaj o zdravlju hard diska) niti ispituje površinu. gubiš vrijeme stim.

postoji mogućnost da je igla HDDa zaglavljena, pa da sporo upisuje, (u tom slučaju hdd sentinel i hd tune i victoria prijavljuju ispravan hard disk, a brzina prenosa je minimalna)

nakači hdd na komp (2 kabla s-ata i strujni) upali ga (logično, zar ne) i kopi/pejstuj ceo folder neke igre (10ak gigabajta recimo, ne mora neki extremno velik)
i prati koliko se brzo prebacuje. windows prozorče pokazuje brzinu transfera u Mb/s.

ako to kilavi, igla je zaglavljena
ako čuješ da "cakće" , imaš bad sectore gde igla preskače.... kao na starim analognim gramofonima na kojim smo slušali grejs džons.
 
Poslednja izmena:
@djalf, zasto si pomislio da sam predlozio diskpart kao dijagnostiku za hdd? :)

Time sam hteo da predlozim da najlakse i najefikasnije, takodje najbrze odradi kompletan clean diska i dobije cistu podlogu za instalaciju, to je to. Znaci krenes u instalaciju Windows-a i imas to u wizardu kada pritisnes SHIFT-F10, zasto to i ne koristiti, MS alat koji postoji u Windows-u, i integrisan je u ISO, veoma korisan alat (odgovor i za Zeku).
Za dijagnostiku ima milion opcija, to ste mu vec predlozili. Sentinel, Victoria, koji god OS ili dos/Linux software za S.M.A.R.T.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim sta ce da mu to pomogne kad brisanje svih particija moze i iz samog instalera da odradi. Ako je bila GPT sema i ne daje samo treba obrisati sve particije i restartovati instalaciju i radice. Ali sve ovo dzabe ako hard disk nije ok.
 
partition magic (bog da mu dušu prosti) ne očitava SMART (odnosno izveštaj o zdravlju hard diska) niti ispituje površinu. gubiš vrijeme stim.

postoji mogućnost da je igla HDDa zaglavljena, pa da sporo upisuje, (u tom slučaju hdd sentinel i hd tune i victoria prijavljuju ispravan hard disk, a brzina prenosa je minimalna)

nakači hdd na komp (2 kabla s-ata i strujni) upali ga (logično, zar ne) i kopi/pejstuj ceo folder neke igre (10ak gigabajta recimo, ne mora neki extremno velik)
i prati koliko se brzo prebacuje. windows prozorče pokazuje brzinu transfera u Mb/s.

ako to kilavi, igla je zaglavljena
ako čuješ da "cakće" , imaš bad sectore gde igla preskače.... kao na starim analognim gramofonima na kojim smo slušali grejs džons.

Igla ? Gramofon ? Preskače ? To kao onaj moj staro Colaro :)
 
Pa iz razloga sto ponekad ne moze samo iz gui-a da se obrise, ako ostanu neki repovi, nekad ne prihvata da krene u instalaciju. Ne desava se svaki put, ali ponekad nece. Onda udjes u diskpart i odradis za 2sek. sve, izadjes i nastavis.

Slazem se, uzalud je sve ako je disk neispravan.
 
Instaliran windows7 ultiate 64 bit!
Hvala svima na sugestijama i uputama.
Ovim završavm temu.
 
Nazad
Vrh Dno