Šta je novo?

Uvodjenje telefonske linije

petar.ostoja

Cenjen
Učlanjen(a)
08.08.2012
Poruke
921
Poena
170
Imam nedoumica, pa bi mi svaka sugestija znacila.
Zivim u zgradi koja ima regularnu tel. liniju, ali za nadogradjene spratove (na kome zivim) ne postoji izvedena zica. Telefonski kabl mi treba iskljucivo zbog uvodjenja MTS-ovog ADSLa. U zgradi postoji samo SBB i KBC NET.
Provlacenje kabla bi islo vertikalno uz gelender kroz kanalnicu.
Iz telekoma su mi porucili da se uvodjenje zice radi u privatnoj reziji pa zato imam par pitanja:
1) Koji kabl kotistiti? Standardni telefonski sa dve zice ili kucni sa 4 zice?
2) Da li postoji ogranicenje u duzini kabla jer ce duzina biti oko 30m
3) Gde se obicno nalaze razvodne kutije za telefon?
4) Da li je sve ovo izvodljivo?

Sve sugestije su dobrodosle!
 
Mozda bi ti se vise isplatilo da sacekas jos malo (ili da se raspitas da li je uopste izvodljivo i u planu) da do tebe dodje MTS opticka infrastruktura jer ce ti onda taj telefonski kabl biti visak..
 
Pitao sam, i trenutno nemaju nikakvu informaciju o optici. A KBC koji sada koristim je blago receno uzasan, od 10mbit isporucuju 4-5 mbit/s
Meni je bitno da ovo izvedem i da radi
 
Onda vuci kablove, nema ti druge :)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Mislim da ti je najbolje da nekako kontaktiraš MTS montere, one koji bi došli da ti priključe telefon. Oni će ti reći sve što ti treba, a verovatno bi mogli i da ti urade instalaciju, u privatnoj režiji. Pored ostalog, mogu da ti kažu da li ti uz izvedenu instalaciju treba i neka papirologija, napr. projekat instalacije i tehnički prijem. Da znaš, ne smeju oni tek tako da priključuju sve i svašta.
Inače, POTS linija se radi sa telefonskom paricom (otuda joj i ime), to su one dve (plava i bela, uglavnom) žice punog preseka, medjusobno umotane (twisted pair). 30 metara ne bi trebalo da bude problem.
Telefonske razvodne kutije se nalaze obično negde u prizemlju zgrade, gde su kod tebe, to niko od nas ne može da ti kaže.
Poslednja stvar, komšije mogu da ti prave probleme, ako se zainate, naročito ako nemaš adekvatnu papirologiju. Čisto da znaš i da budeš spreman i na takve stvari.
Srećno
 
To cu da vucem, nije problem
Pitanje je da li je ok koristiti obican telefonski kabl sa dve zice?
I da li ima ogranicenje posto ce kabl biti dugacak oko 30 metara?
 
To cu da vucem, nije problem
Pitanje je da li je ok koristiti obican telefonski kabl sa dve zice?
I da li ima ogranicenje posto ce kabl biti dugacak oko 30 metara?

Nema ograničenja, dovoljne su dve žice. Ali ići na ADSL kad ti je SBB u zgradi je... Malo blesavo. Izvini :)
 
1. JY (St)Y 1x2x0,8
2. ne
3. podrum ili prizemlje
4. da
 
Druze meni treba samo internet koji je 1.750 rsd, a SBB ispod 3000 mesecno nemam
Hvala puno na predlozima, samo mi je pitanje kako to papiroloski da sredim. Posto ovi iz MTSa nisu nista pomenuli
 
Zovi pa pitaj. Možda ti papiri i ne trebaju, mada MTS se i dalje drži procedura.
Pozdrav
 
Telefonski ormaric ne smes da diras i otvaras, samo kabl treba da dovuces do njega, kako i kuda to njih ne interesuje. Mozda kroz kanalice kablovske ako one postoje u zgradi.

Pretpostavljam da ces delom morati kroz hodnik, tesko da ima nekih cevi i kanalica koje do tvog stana, zato sam ti predlozio malo deblji i skuplji kabl, inace na 30m rastojanja kabl 1x2 u preseku 0,6 bi ti zavrsio posao.
 
Hvala na odgovoru
Ja vec imam putanju gde bih provukao kabl. Vertikalno uz gelender, kroz kanalnicu.
A ostatak po spratu i prizemlju bih razvukao po uglivima.
A telekom bi to povezao u ormaricu.
Samo je pitanje da li mi treba neka dokumentaciha za samo provlacenje kabla
 
Ne zaboravi da pored interneta plaćaš i fiksni koji je valjda 600-700 din mesečno, tj. kod mtsa ne može adsl bez fiksnog.
 
Рекоше ми то
То је 2.350 са 50мбит, и 4 месеца по динар.
 
Jesu li ti rekli koliko si udaljen od centrale?

Нису
Али њихова техничка подршка која је излазила на терен каже да преко бакарне жице могу имати до 50мбит/с
 
Нису
Али њихова техничка подршка која је излазила на терен каже да преко бакарне жице могу имати до 50мбит/с

Ako nisi udaljen od centrale više od 500 metara. Valjda su proverili. Moja iskustva sa tehničkom podrškom Telekoma su...
 
Nemoj verovati mts-u. Vidi raspitaj se je l' ima neko njihov net u zgradi i koje brzine. A Do 50 Mbps znači da to može biti bilo koja brzina koja je do pomenute cifre.
 
Nazad
Vrh Dno